Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, jack napisał:

 

Jprd jeszcze teraz dostali 15% podwyżki emerytury a za Tuska dostawali 1% (4-6% tak naprawdę) 

Przy średnim poziomie wzrostu pensji w przemyśle na poziomie 10,3 procent plus za Tuska nie dostawali ani 13 ani 14 emerytury. Ja już nie wspominam nawet o dodatku do węgla, prądu itp. rzeczach i z pewnością nie jest to grupa która odczuwa największą podwyżkę ostatnich miesięcy - podwyżkę rat kredytów 

Trudno żeby ta grupa społeczna nie była zadowolona i nie było jej stać na więcej. To może wiele tłumaczyć 

Godzinę temu, jack napisał:

Biorąc pod uwagę, że wyborcy PIS myślą, że zmniejszenie inflacji powoduje spadek cen to może po prostu nie zauważyli, że żyje im się gorzej albo nie mogą się doliczyć. A skoro w TVP mówią, że żyje się lepiej to znaczy, że tak jest i po co za dużo kombinować 🤣

To jednak niepełny obraz. Przeciętna emerytura na rękę wynosiła 1121,24 zł w 2007 r., 1738,86 zł w 2015 r. oraz prognozowane 2970,64 zł w 2023 r., a wliczając 13 i 14 emeryturę – 3152,92 zł

Nawet przy większej skumulowanej inflacji (20,6 procent vs 40 procent)  emeryci są do przodu .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, fluber napisał:

To jednak niepełny obraz. Przeciętna emerytura na rękę wynosiła 1121,24 zł w 2007 r., 1738,86 zł w 2015 r. oraz prognozowane 2970,64 zł w 2023 r., a wliczając 13 i 14 emeryturę – 3152,92 zł

Nawet przy większej skumulowanej inflacji (20,6 procent vs 40 procent)  emeryci są do przodu .

czyli:

między 2007 a 2015 emerytura wzrosła o 55% - skumulowana inflacja 21%

miedzy 2915 a 2023 emerytura wzrosła o 71% - skumulowana inflacja do końca kadencji PIS 50%

zajebiście są do przodu 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jack napisał:

czyli:

między 2007 a 2015 emerytura wzrosła o 55% - skumulowana inflacja 21%

miedzy 2915 a 2023 emerytura wzrosła o 71% - skumulowana inflacja do końca kadencji PIS 50%

zajebiście są do przodu 

 

Skąd Ci wyszło to 71 procent i 50 procent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, P_M napisał:

btw. pytanko, czy ktoś zagłębiał się w to jak liczona jest inflacja?

Scenariusz przykładowy:

Załóżmy, że produkt X kosztował 10000 zł w 2021

w 2022 kosztuje 11000

a w 2023 kosztuje 12100.

Czy wówczas w komunikatach medialnych i w Gusie mielibyśmy informację o utrzymującej się stałej inflacji na poziomie 10%, gdzie kwotowo tak naprawdę ceny rosną szybciej?
chodzi mi o to, że obecnie mamy sygnalizowany spadek inflacji, czyli, że ceny rosną wolniej niż wcześniej, co nie do końca jest prawdą, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nowe wartości % są liczone od wyższych wartości bazowych.

Pytanie która? Konsumencka, producencka, bazowa np nie obejmuje cen podlegającym wahaniom cyklicznym.

Rok do roku r/r, miesiąc do miesiąca m/m, miesiąc do miesiąca w roku poprzednim. Każdy wskaźnik jest inny.

In=P(t)/P(t-1) - 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, starYfaN napisał:

Pytanie która? Konsumencka, producencka, bazowa np nie obejmuje cen podlegającym wahaniom cyklicznym.

Rok do roku r/r, miesiąc do miesiąca m/m, miesiąc do miesiąca w roku poprzednim. Każdy wskaźnik jest inny.

In=P(t)/P(t-1) - 1

Czyli co? Ceny jednak spadają? 🤣🤣🤣

34 minuty temu, fluber napisał:

Skąd Ci wyszło to 71 procent

No wiesz y*100%/x

35 minut temu, fluber napisał:

50 procent

Urealniłem Twoje 40 na koniec kadencji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, jack napisał:

 

No wiesz y*100%/x

Urealniłem Twoje 40 na koniec kadencji 

3152x 100 procent przez 1738 to jest 81 procent.

5 miesięcy temu skumulowana inflacja wynosiła 0,994*1,02*1,016**1,023*1,034*1,051*1,144 czyli 31 procent.

Żeby wyszło 50 procent to inflacja na koniec tego roku musiałaby być wyższa niż na koniec poprzedniego. I to w październiku względem stycznia, bo w 2015 była deflacja. 

Obie wartości które podałeś są nieprawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy całych kalkulacjach tego czy Polacy stracili czy zyskali to jednak zapominamy o tym, że Ci którzy mieli oszczędności w ostatnim czasie sporo stracili. Według wyliczeń niektórych straciliśmy kolektywnie 300 mld złotych oszczędności. https://www.money.pl/pieniadze/prof-marek-belka-polacy-stracili-300-mld-zl-oszczednosci-od-momentu-gdy-inflacja-zerwala-sie-z-lancucha-6878749162871584a.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, fluber napisał:

3152x 100 procent przez 1738 to jest 81 procent.

5 miesięcy temu skumulowana inflacja wynosiła 0,994*1,02*1,016**1,023*1,034*1,051*1,144 czyli 31 procent.

Żeby wyszło 50 procent to inflacja na koniec tego roku musiałaby być wyższa niż na koniec poprzedniego. I to w październiku względem stycznia, bo w 2015 była deflacja. 

Obie wartości które podałeś są nieprawdziwe.

To ile % zyskają emeryci za PiSu w stosunku do rządów PO po odliczeniu inflacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jack napisał:

To ile % zyskają emeryci za PiSu w stosunku do rządów PO po odliczeniu inflacji? 

Na dzisiaj jest to około 10 procent 

Godzinę temu, starYfaN napisał:

Przetłumaczysz, ze swojego na polski?

Chodzi mi o to że pracujesz dla pisu tak jak ja, więc odczytał Twoja wiadomość jako bronienie PiSu, a nie podanie faktów na temat sposobu obliczania inflacji.

Tymczasem z Kpo już się nawet nie kryją:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, fluber napisał:

Na dzisiaj jest to około 10 procent 

Chodzi mi o to że pracujesz dla pisu tak jak ja, więc odczytał Twoja wiadomość jako bronienie PiSu, a nie podanie faktów na temat sposobu obliczania inflacji.

Tymczasem z Kpo już się nawet nie kryją:

 

Przecież od początku to mówią. Ale co najważniejsze - kłamią, mówiąc to. Spełnienie "kamieni milowych" jest niezbędne do uruchomienie całej kasy z KPO, bez tego to co najwyżej uruchomią "zaliczkę" które jest gówno warta biorąc pod uwagę na co ma być ta kasa przeznaczona. 

Generalnie przerażają mnie tematy padające w tej kampanii wyborczej. Bambik i Niemiec Tusk. Tyle, nie ma realnie nic więcej. To jest porażka naszej demokracji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sebastian napisał:

Przecież od początku to mówią. Ale co najważniejsze - kłamią, mówiąc to. Spełnienie "kamieni milowych" jest niezbędne do uruchomienie całej kasy z KPO, bez tego to co najwyżej uruchomią "zaliczkę" które jest gówno warta biorąc pod uwagę na co ma być ta kasa przeznaczona. 

Generalnie przerażają mnie tematy padające w tej kampanii wyborczej. Bambik i Niemiec Tusk. Tyle, nie ma realnie nic więcej. To jest porażka naszej demokracji. 

Mobilizują twardy elektorat emocjami. A tak naprawdę nie ma na kogo głosować. PiS i po się odkleiły 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, fluber napisał:

podanie faktów na temat sposobu obliczania inflacji.

Po co miałby to robić? To jest dość dziwaczne.

Ktoś coś nieprzychylnego mówi/pisze o PiS po czym wpada ważniak, rzuca kilka mądrych haseł niezwiązanych z meritum i znika pozostawiając po sobie bąka mędrca nie odnosząc się zupełnie do sedna sprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jack napisał:

Po co miałby to robić? To jest dość dziwaczne.

Ktoś coś nieprzychylnego mówi/pisze o PiS po czym wpada ważniak, rzuca kilka mądrych haseł niezwiązanych z meritum i znika pozostawiając po sobie bąka mędrca nie odnosząc się zupełnie do sedna sprawy. 

Wydaje mi się że @P_M zadał dość konkretne i merytoryczne pytanie, na które @starYfaN merytorycznie odpowiadał. Czy @P_M pisząc swojego posta jechałeś na PiS czy po prostu chciałeś się dowiedzieć coś więcej o sposobie obliczania inflacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, fluber napisał:

Na dzisiaj jest to około 10 procent

Czyli tyle co tymczasowa i niepewna czternastka nie dla każdego i trzynastka?

3 minuty temu, fluber napisał:

Wydaje mi się że @P_M zadał dość konkretne i merytoryczne pytanie, na które @starYfaN merytorycznie odpowiadał. Czy @P_M pisząc swojego posta jechałeś na PiS czy po prostu chciałeś się dowiedzieć coś więcej o sposobie obliczania inflacji?

Raczej odpowiedział pytaniem ja pytanie przy okazji zamaczając, że się na tym zna. Ale spoko, może się go czepiam po prostu. Dopuszczam taki stan rzeczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jack napisał:

Po co miałby to robić? To jest dość dziwaczne.

Ktoś coś nieprzychylnego mówi/pisze o PiS po czym wpada ważniak, rzuca kilka mądrych haseł niezwiązanych z meritum i znika pozostawiając po sobie bąka mędrca nie odnosząc się zupełnie do sedna sprawy. 

No. Akurat w tej polemice, nie było żadnej wzmianki o partiach politycznych.

Ogólnie każdą dyskusję na każdy temat, sprowadzasz do poziomu własnych konfabulacji, po czym pojawiają się wyzwiska i zaczyna trącić uprzedzeniami.

To odrobinę żenujące podejście. 

12 minut temu, jack napisał:

 

Raczej odpowiedział pytaniem ja pytanie przy okazji zamaczając, że się na tym zna. Ale spoko, może się go czepiam po prostu. Dopuszczam taki stan rzeczy. 

Jak zwykle nie jesteś nawet obok tematu. Nieszczególnie mnie też interesuje co dopuszczasz, a czego nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, P_M napisał:

chodzi mi o to, że obecnie mamy sygnalizowany spadek inflacji, czyli, że ceny rosną wolniej niż wcześniej, co nie do końca jest prawdą, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nowe wartości % są liczone od wyższych wartości bazowych

@starYfaN nie no masz rację, powyższe wcale nie wiąże się z działaniami żadnej partii, a już napewno nie tej która ostatnio rządzi a jej przedstawiciele cieszą się, że ceny rosną wolniej. 

15 minut temu, fluber napisał:

Czyli więcej.

A to że z powodu zagrożenia wygrania przez Tuska wyborów pieniądze dla emerytów są niepewne to inna sprawa

Czyli można stwierdzić, że wartość emerytury za PiS i PO jest zbliżona? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, fluber napisał:

Jeżeli możemy powiedzieć że ceny w tym roku są zbliżone do cen z poprzedniego roku to tak.

No nie.

Wartość samej emerytury jest zbliżona. 

Zwyżka wynika z dodatkowej emerytury (trzynastej) na ktorą nie ma pieniędzy tak jak nie było za PO tylko PiS podpierdala pieniądze z funduszu solidarnościowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.