Skocz do zawartości

Wszelakie Dyskusje Miedzyligowe


wiLQ

Rekomendowane odpowiedzi

Gruby pomysł, widzę że mnie nie potrzebujecie :peaceful:  Tak czy inaczej życzę powodzenia. Jako, że byłem 3 w 3 lidze, to liczę także na Ligę Europy i Puchar Intertoto. Pozdrawiam.

 

Nie ma się co czepiać nazw, ani fochować. Z tą ligą mistrzów chodziło bardziej o zasadę uczestnictwa. Podobnie funkcjonuje koszykarska euroliga, czyli najwięcej uczestników z najsilniejszych lig. Jak chcesz się poważnie zajmować organizowaniem Mistrzostw Polski i chcesz, żeby te rozgrywki miały jakiś prestiż to ogarnij temat na porządnie. Poszukaj sponsorów, zajmij się promocją, ustal jasny system eliminacji. Chodzenie po kilku forach i pytanie czy ktoś by nie zagrał w mistrzostwach Polski z góry odbiera tej idei prestiż. Ty nie szukasz najlepszych, tylko chętnych do udziału w lidze, którą nazwiesz Mistrzostwa Polski.

 

 

a może niech w LM grają tylko mistrzowie, ale nie ograniczajmy się jedynie do lig z enba? fbbest, LE, sznurowkowe roto, co tam jeszcze jest?

 

Problem w tym, że sporo z was gra w różnych ligach na różnych forach. A co jak jedna osoba będzie miała trzy premiowane miesca w tej umownej lidze mistrzów?

Edytowane przez SiXers
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że sporo z was gra w różnych ligach na różnych forach. A co jak jedna osoba będzie miała trzy premiowane miesca w tej umownej lidze mistrzów?

mało prawdopodobne, aby wygrać trzy ligi (oczywiście na jakimś poziomie, a nie public czy coś w tym stylu) w jednym sezonie, nawet Sławek tego nigdy nie dokonał. poza tym LM nie musiałaby mieć stałej liczby uczestników. myślę, że minimum to 10 i maksimum 15, a więc jeśli rzeczywiście ktoś by się kwalifikował do LM z trzech różnych lig, to żadna tragedia się nie dzieje.

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jak to wygląda z premiowanymi miejscami na e-nba+sznurowadło i wyszło tak:

 

Szurowadło

matek

Chicken

Pumeks

 

Najlepsza trójka I ligi na sznurowadle u nas zajęła 5 i 7 miejsce w II lidze oraz 3 w jednej z III lig. Pokonani zostali gracze z top 3 lig na e-nba m.in. Benon, Tizz i uczestnik I ligi bulek.

 

I liga

Dig

marcos

wiLQ

 

II liga

mac

Benon

GRB

 

III ligi

Jurek Furtak

lorak

Chicken2

 

Mack

SiXers

soobi

 

shevcu

Racza

liv

 

Qooniu

Gerard

Tizz

 

washko

Axd

Piter05

 

Szulim

grubs

fluber

 

MKA

nash13phx

maryjan

 

Powtarza się Chicken, tylko. Zakładając top 3 z I i II ligi plus zwycięzcy z III lig i top 3 sznurowadła, byłoby 16 graczy. 


Nie wiem jak jest na innych ligach, poza e-nba i sznurowadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, ja tam z chęcią zagram jako "mistrz" Ł ^^

 

P.S. Wgle to fajna opcja, była by lepsza motywacja do walki w 2 i niższych ligach, wiem po sobie że jak już byłem pewien utrzymania na podium to troszkę spuściłem z tonu, a w sumie cały sezon brałem sobie za cel TOP 3, a raczej powinno się zawsze myśleć o wygranej =]

Edytowane przez Qooniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarza się Chicken, tylko. Zakładając top 3 z I i II ligi plus zwycięzcy z III lig i top 3 sznurowadła, byłoby 16 graczy.

 

W tym sezonie tylko 1 się powtarza, ale trzeba brać pod uwagę, że te systemy rozgrywek dopiero dojrzewają. Tutaj dopiero pierwszy rok był rozgrywany w takim układzie ligowym. Nie mówię, że za rok będzie się powtarzać wielu graczy, ale jakieś tam niebezpieczeństwo jest, a z drugiej strony jak ktoś będzie miał awans do takiej umownej LM zapewniony w jednej lidze, to w drugiej może już walczyć z mniejszym zaangażowaniem. Trzeba by jakoś to rozwiązać przed startem rozgrywek, żeby potem nie było kłopotu.

 

mało prawdopodobne, aby wygrać trzy ligi (oczywiście na jakimś poziomie, a nie public czy coś w tym stylu) w jednym sezonie, nawet Sławek tego nigdy nie dokonał. poza tym LM nie musiałaby mieć stałej liczby uczestników. myślę, że minimum to 10 i maksimum 15, a więc jeśli rzeczywiście ktoś by się kwalifikował do LM z trzech różnych lig, to żadna tragedia się nie dzieje.

 

Nie musi wygrać trzech lig. Wystarczy, że będzie na podium w tych najwyższych, a to już jest prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja mówię o tym, żeby w LM (w końcu "mistrzów") byli tylko mistrzowie innych lig!

 

A to sorki, nie zrozumiałem. W takim układzie rzeczywiście pewnie by się nie powtarzali. Ale to trochę inna idea niż ja miałem na myśli (czyli promowanie czołówki z I ligi, która nie ma gdzie awansować). Wychodze tu z założenia, że z kolejnymi latami przepaść między poziomem 3-5 gracza z I ligi a mistrzem którejś z III lig będzie się powiększać. Tak jak to w piłkarskiej LM. Wolisz oglądać Arsenal i Milan zamiast Szachtiora Karaganda czy Neftchi Baku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, nie wiedziałem, że planujesz niespodziankę.

Nie przepraszaj za dobre pomysly ;-) Ot jak widac o ten az sie prosilo.

 

15 GM-ów byłoby ok, ale to chyba póki co ciężko ustalić, bo nie wiadomo w jakim kształcie będą ligi w przyszłym sezonie

Przeciez sklad ligi bylby na podstawie sezonu 2013/14... a to juz wiemy.

 

Czyli najwięcej miejsc z pierwszej ligi 3-5. Z drugich lig po 2-3 i z trzecich tylko mistrzowie. Nie wiem czy jest sens rozciągać to na czwartą ligę, bo tam jest mała aktywność póki co.

W tym byla mala, ale zakladam, ze w przyszlym sezonie sie to poprawi.

 

Jeśli chodzi o zastępowanie menedżerów, którzy nie chcieliby brać udziału w takiej lidze mistrzów (raczej mało prawdopodobne, bo większość gra w kilku ligach w sezonie), to proponuję szukać zastępst od góry. Czyli jeśli jakiś mistrz z jednej z trzecich lig nie chce grać, to idzie kolejna ekipa z I ligi. Żeby zaraz nie okazało się, że mistrz 3 ligi nie ma czasu, wicemistrz nie loguje się od jakiegoś czasu i bierzemy trzeciego czy czwartego z dość odległego poziomu.

Hmmmm, jest to jakis argument, ale skoro zakladasz wiecej zaproszen z wyzszych lig to nie wiem czy to dobry kierunek. 6-7 miejsce z I vs 2 miejsce z III koncepcyjnie chyba wolalbym to drugie.

 

 

Gruby pomysł, widzę że mnie nie potrzebujecie :peaceful:

Potrzebujemy... takze daj znac gdybys zmienil zdanie odnosnie wchloniecia rozgrywek.

 

a może niech w LM grają tylko mistrzowie, ale nie ograniczajmy się jedynie do lig z enba? fbbest, LE, sznurowkowe roto, co tam jeszcze jest?

Na jakiej zasadzie bys wybieral te ligi? A domniemam, ze jest w ich w kraju mnostwo. 

Koncepcja omawiana sluzylaby rozwojowi rozgrywek tutejszych zas Twoja propozycja zmierza bardziej w kierunku koncepcji flubera z Mistrzostwami Polski. Nie mowie, ze to zle, ale to inne cele.

Zawsze mozna sprobowac obie wersje i jedna nazwac pucharem ;-)

 

Jak chcesz się poważnie zajmować organizowaniem Mistrzostw Polski i chcesz, żeby te rozgrywki miały jakiś prestiż to ogarnij temat na porządnie. Poszukaj sponsorów, zajmij się promocją, ustal jasny system eliminacji. Chodzenie po kilku forach i pytanie czy ktoś by nie zagrał w mistrzostwach Polski z góry odbiera tej idei prestiż. Ty nie szukasz najlepszych, tylko chętnych do udziału w lidze, którą nazwiesz Mistrzostwa Polski.

True, true. Dobrze powiedziane... 

 

 

Powtarza się Chicken, tylko. Zakładając top 3 z I i II ligi plus zwycięzcy z III lig i top 3 sznurowadła, byłoby 16 graczy. 

Nie jest powiedziane, ze wszyscy z czolowki innych lig chcieliby zagrac...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, jest to jakis argument, ale skoro zakladasz wiecej zaproszen z wyzszych lig to nie wiem czy to dobry kierunek. 6-7 miejsce z I vs 2 miejsce z III koncepcyjnie chyba wolalbym to drugie.

 

Rzeczywiście, może trzeba jednak to przemyśleć, bo gracze I ligi mogą stanowić połowę albo większość takiej Ligi Premium (unikam sformułowania liga mistrzów żeby nie było komplikacji). Moje obawy związane z III-ligowcami wynikają trochę z minionego sezonu. Średnio po 3-5 menedżerów odpuszczało mecze w każdej lidze na tym poziomie, a to trochę wpływało na ostateczne rozstrzygnięcia. W I lidze taki przypadek był tylko jeden i nie wydaje się, by ta liczba miała się zwiększać w kolejnych sezonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja dorzucę swoję 3 grosze.

 

Nie rozumiem, czemu graniczna liczba to 15? Nie znajdzie się więcej osób godnych uczestniczenia w LM? Bo dla mnie to wciąż jest panika przed węższym FA.

 

Panowie, Liga Mistrzów to Liga Mistrzów. To zaszczyt, ale zakładam, że każdy kto tam będzie reprezentuje jakiś poziom i nie będzie dla niego problemem poradzenia sobie ze składem przy 18 osobach czy 20.

 

W przeciwnym razie pozostanie tylko chwytliwa nazwa, która niewiele będzie miała wspólnego z rzeczywistością. Krytykujecie nazwę "Mistrzostwa Polski" na sznurowadle, a chcecie nazywać Ligą Mistrzów rozgrywki max 15 osobowe, a najlepiej węższe, gdzie można rotować do woli na FA.

 

Co do składu, to najlepiej połączyć propozycję Sixersa z propozycją Matka. 3 ze sznurka, pierwszych 5 z I ligi, 2-3 z II ligi i mistrzowie z III.

Edytowane przez bulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za dołączeniem zwycięzców ze sznurka, żeby współpracować, a nie się izolować.

 

I nadal nikt nie wytłumaczył, dlaczego 15 a nie więcej. Seriously, nie trafia do nas reklamowy slogan "Mistrzostwa Polski", a sami chcemy iść jeszcze dalej i nazwać się "Ligą Mistrzów" grając normalnie w 15-osobowym gronie.

 

Nie widzę różnicy pomiędzy grą w 2 lidze, a grą w LM, no może poza tą, że w tej drugiej nie spotka się olewaczy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za dołączeniem zwycięzców ze sznurka, żeby współpracować, a nie się izolować.

 

I nadal nikt nie wytłumaczył, dlaczego 15 a nie więcej. Seriously, nie trafia do nas reklamowy slogan "Mistrzostwa Polski", a sami chcemy iść jeszcze dalej i nazwać się "Ligą Mistrzów" grając normalnie w 15-osobowym gronie.

 

Nie widzę różnicy pomiędzy grą w 2 lidze, a grą w LM, no może poza tą, że w tej drugiej nie spotka się olewaczy,

Dla mnie podstawowym argumentem za 15 jest osiągnięcie takiej samej ilości drużyn, co w pozostałych ligach, by dało się je porównywać. Poza tym chodzi o wysokość poziomu, który się siłą rzeczy rozwadnia wraz ze wzrostem zespołów. Różnica zaś między grą w niższych ligach wg mnie będzie kolosalna, bo będzie znacząco trudniej kogoś wziąć z fasów, znacząco mniej idiotycznych propozycji trejdów. Komunikacja bez zarzutu z wszystkimi menedżerami itd. No i za parę lat będą tam grały same sławy polskiego fantasy ;]

 

A poza tym, to nie bardzo kumam, czemu z I ligi ma być aż pięć ekip. Zajęcie piątego miejsca, to jednak żaden powód do chwały. Ktoś musi je zająć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obawy związane z III-ligowcami wynikają trochę z minionego sezonu. Średnio po 3-5 menedżerów odpuszczało mecze w każdej lidze na tym poziomie, a to trochę wpływało na ostateczne rozstrzygnięcia

Prawda, ale wg mnie nie umniejsza to osiagniecia mistrzowi czy wicemistrzowi na tyle by ich nie uwzglednic w takiej lidze. Tym bardziej, ze celem jest wlasnie mieszanie ludzi z roznych poziomow, nie?

 

Nie rozumiem, czemu graniczna liczba to 15? Nie znajdzie się więcej osób godnych uczestniczenia w LM? Bo dla mnie to wciąż jest panika przed węższym FA.

 

Panowie, Liga Mistrzów to Liga Mistrzów. To zaszczyt, ale zakładam, że każdy kto tam będzie reprezentuje jakiś poziom i nie będzie dla niego problemem poradzenia sobie ze składem przy 18 osobach czy 20.

A ja z kolei nie rozumiem skad sie bierze Twoje przekonanie, ze im glebsza liga tym lepsza czy bardziej prestizowa. Jak zbierzesz 30 gamoni liga bedzie na znacznie gorszym poziomie niz jak zbierzesz 12 mocnych GMow. To sklad decyduje o jakosci, nie wielkosc - a przeciez im wieksza liga tym beda wieksze roznice w umiejetnosciach GMow bo trudniej zebrac relatywnie rownych 20-30 osob niz 12 czy 15.

 

Wg mnie zupelnie nie chodzi o to, ze przy 20 druzynach problemem jest poradzenie sobie ze skladem czy z FAsami, a o to ze celem jest by rozgrywki byly jak najbardziej emocjonujace i wyrownane... a im wieksza liga tym wieksze sa dysproporcje miedzy skladami i tym wczesniej widac kto nie ma zadnych szans na dobry wynik co daje efekt dokladnie odwrotny od oczekiwanego przez Ciebie. Zreszta spojrz na FBXa jak to wyglada przy wiekszych ligach, na poczatku sezonu juz wiadomo, ze ponad polowa ligi nie ma szans powalczyc o podium! Tak samo byloby w Twojej wersji, a moim zdaniem 15-stka sprawdzila sie jako swietny bilans miedzy "jak najwiecej osob", a "co mozna zdzialac poza draftem" chocby dlatego, ze 15 [druzyn] x 10 [slotow] = 30 [druzyn w NBA] x 5 [starterow]. Czyli minimum trzeba ogarniac wszystkich starterow, ale wciaz jest miejsce na perelki z rezerw.

 

Bo kompletnie nie rozumiem co mają tu robić inne ligi (sznurowadło, whatever)

Jestem za dołączeniem zwycięzców ze sznurka, żeby współpracować, a nie się izolować.

A propos, wydaje mi sie, ze mamy tu zalazek na 2 oddzielne pomysly, ktore IMHO blednie probujecie laczyc w jeden. Tzn pierwszym jest polaczenie GMow z roznych poziomow naszych rozgrywek, a drugim polaczenie naszych rozgrywek z innymi rozsianymi po internecie.

Wg mnie oddzielnie te pomysly sa swietne i oba bym poparl, ale razem mijaja sie z powolaniem bo maja inne cele [uatrakcyjnienie tutejszych rozgrywek i wczesniejsze mieszanie ludzi z roznych poziomow vs pojedynek GMow z roznych srodowisk]. Z tego powodu wg mnie powinien byc inny rozklad kandydatow do gry w obu pomyslach tzn w tym pierwszym kladlbym mniejszy nacisk na ludzi z wyzszych lig niz w tym drugim pomysle.

 

Od następnego sezonu :

5 I liga

4 II liga (2x2)

4 III liga (mistrzowie)

Zostają dwa miejsca - dzikie karty dla najlepszego zespołu z LM poprzedniego sezonu, który się nie zakwalifikował + może najlepszy mistrz 4 lig/ 6 zespół 1 ligi? Do ustalenia.

Wg mnie to za bardzo wywazone w kierunku I.

Przeciez ludzie z I i tak graja ze soba, wiec po co ich tylu w kolejnej lidze w rozgrywkach? ;-)

Proponowalbym bardziej isc w kierunku mieszania poziomow czyli na przyklad...

w najblizszym sezonie: Top3 z I, Top3 z II, 7 mistrzów z III + 2 najlepsze wyniki z III.

A w przyszlych latach Top3 z I, 4 z II [najlepsze wyniki], 4 z III [mistrzowie] i 4 z IV [najlepsze wyniki].

 

Natomiast odnosnie reprezentacji rozgrywek do ligi miedzyforumowej ma najblizszy sezon i przyszle to bardziej bym sie skupil na ludziach z poziomu I i II z wybranymi najlepszymi wynikami z III. Jak konkretnie to zalezaloby ile srodowisk bysmy probowali pojedynkowac.

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to za bardzo wywazone w kierunku I.

Przeciez ludzie z I i tak graja ze soba, wiec po co ich tylu w kolejnej lidze w rozgrywkach? ;-)

Na przyszle sezony proponowalbym bardziej isc w kierunku mieszania poziomow czyli na przyklad...

Top3 z I, 4 z II [najlepsze wyniki], 4 z III [mistrzowie] i 4 z IV [najlepsze wyniki].

 

Nie głupie, całkiem mądre nawet ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie jakiejkolwiek dodatkowej ligi w której byliby tylko GMy z grający w roto tutaj tyle ze z różnych poziomów wydaje mi się trochę bez sensu bo to takie trochę rozdrabnianie układu ligi, prestiżu rozgrywek, bo który 1 miejsce będzie uważane za bardziej cenne? Lepiej zostawić takie granie jak jest i skupiać się na pięciu się na szczyt do I ligi i tu budować prestiż własnych rozgrywek.

 

Jeżeli już to lepiej zrobić coś w połączeniu z GMami grającymi w innych miejscach: kilku od nich, kilku od nas i tyle.

A co do ilości drużyn to 15 teamów to jakieś sztuczne trzymanie się układu w jakichś ligach, co jedynie może ułatwić grę bo podobni ludzie są zwykle na FA. Jak ma być "mistrzowsko" czyli trudniej to 20 teamów jest jak najbardziej na miejscu. Bez tego to będzie tylko kolejna liga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do ilości drużyn to 15 teamów to jakieś sztuczne trzymanie się układu w jakichś ligach, co jedynie może ułatwić grę bo podobni ludzie są zwykle na FA. Jak ma być "mistrzowsko" czyli trudniej to 20 teamów jest jak najbardziej na miejscu. Bez tego to będzie tylko kolejna liga.

im większa liga tym niższy poziom, bo nie dość, że samych GMów jest więcej (a więc siłą rzeczy są dodatkowi gorsi), to ze względu na ilość składów większą rolę odgrywa losowość, ponieważ używa się więcej zawodników niższego kalibru - a oni są mniej stali w swojej produkcji, mniej przewidywalni. tak więc im większa liga, tym większy element szczęścia, a nie o to przecież chodzi w "najlepszych rozgrywkach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli już to lepiej zrobić coś w połączeniu z GMami grającymi w innych miejscach: kilku od nich, kilku od nas i tyle.

I o to chodziło mniej więcej od startu pomysłu. 

 

3. Skoro jest to liga mistrzów e-nba, to jednak podstawą do gry według mnie powinny być wyłącznie ligi na tym forum.

A tutaj co się coś ubzdurało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój punkt widzenia jest taki : dopiero za rok wygaśnie widmo pierwszego sezonu, który graliśmy na 3 dywizje - wtedy liga będzie ukształtowana bardziej. Na tą chwilę dla mnie niezrozumiały jest fakt pomysłu, iż w LM zagra zarówno top3 z 1 jak i top3 z 2 ligi. Skoro przecież sezon temu każdy z 1 ligi był nad ekipami z drugiej ligi. 

 

1. Większość się zgadza z tym, że powinno być 15 zespołów. Kwestia prosta - cała liga tak gra, LM też powinna. Dodałbym tu ciekawostkę - LM draftująca jako pierwsza liga ze wszystkich grających na e-nba. Byłby to smaczek pozwalający zwłaszcza mniej doświadczonym userom przyjrzeć się wynikom draftu. Tylko czy nie ciekawsze byłoby z kolei bądź ograniczenie do 12, czy poszerzenie do 20 zespołów LM by ją wyróżnić, uatrakcyjnić?

 

2. Trzeba rozgraniczyć system na to co będzie w sezonie 14/15, a co w 15/16 i przyszłych

 

3. Skoro jest to liga mistrzów e-nba, to jednak podstawą do gry według mnie powinny być wyłącznie ligi na tym forum.

 

Poniższe punkty z założeniem, że gra 15 zespołów:

 

4. System od następnego sezonu (czyli zasady gry w LM od 15/16) uważam za najważniejszy. Bo będzie to system na lata. Ty Wilku zakładasz dużą liczbę zespołów w 4 lidze (chyba zwłaszcza doświadczonych, ale na e-nba nowych userów). Primo nie wiemy ile będzie czwartych lig, więc z góry zakładałoby to problemy co roku (porównywanie lig do siebie jest niemiarodajne, gdy w jednej aktywni są wszyscy, a w innej 6 to boty). Dlatego niech w LM gra :

 

4 mistrzów trzecich lig

4 (mistrzowie i wicemistrzowie) najlepsze zespoły drugich lig

5 najlepszych zespołów z 1 ligi (w końcu to elita)

i powiedzmy dwa najwyższe miejsca w LM poprzedniego sezonu, które się nie zakwalifikowały.

 

Bo powtarzam porównywanie lig na zasadzie czy punktów, czy średnich jest niemiarodajne ze względu na różne poziomy (zależne od botów).

 

5. Został system na sezon 14/15 :

 

Ja piszę się pod początkowym pomysłem użytkownika o LM

5 (I liga) + 3(II liga) + 7(3 liga). Poziom 4 ligi i triumf tam Cubebricka (-80 spotkań) wskazuje, że w 4 ligach nie ma co szukać na początku graczy do LM.

Ciekawy pomysł, ale z drugiej strony 1 liga i liga mistrzów będą różniły się tylko 6 graczami? Jeżeli chcecie to nazywać Ligą Mistrzów Roto, to chyba lepiej iść w kierunku jak największej liczby mistrzów, pamiętając o tym że 1 liga jest zdecydowanie najmocniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.