Skocz do zawartości

Uszkodzona glowica w dysku twardym - odzyskiwanie danych


Kubbas

Rekomendowane odpowiedzi

Uszkodzila mi sie glowica w dysku twardym, jedna z 4 glowic, koszt odzyskania danych 2k, macie moze jakiegos znajomego doswiadczenie w tych sprawach?

zalezy mi na tym bardzo bo na tym dysku zbieram zdjecia corki odkad byla malym szkrabem, a ma juz 8 lat, 1tb zdjec pojdzie w pizdu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, StaryFan napisał:

Jesteś pewny, że to głowica.

Kiedyś robiłem to tym sposobem, zaczynasz od diagnozy.

 

dzieki za odpowiedz, niestety jestem kompletnym laikiem, dalem go do sklepu komputerowego, oni wyslali to do jakiegos speca i on wyszedl z takimi wnioskami, tak mi powiedzieli ze jedna z glowic prawdopodobnie jest uszkodzona

dzisiaj do nich zadzwonie z takim pytaniem powiem o tym co tutaj powymieniales, czy moze daliby rade wymienic elektronike albo czesci i sprawdzic czy to pomoze

czy jakbys mogl mnie pokierowac co dokladnie im powiedziec?

Edytowane przez Kubbas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StaryFan
2 godziny temu, Kubbas napisał:

dzieki za odpowiedz, niestety jestem kompletnym laikiem, dalem go do sklepu komputerowego, oni wyslali to do jakiegos speca i on wyszedl z takimi wnioskami, tak mi powiedzieli ze jedna z glowic prawdopodobnie jest uszkodzona

dzisiaj do nich zadzwonie z takim pytaniem powiem o tym co tutaj powymieniales, czy moze daliby rade wymienic elektronike albo czesci i sprawdzic czy to pomoze

czy jakbys mogl mnie pokierowac co dokladnie im powiedziec?

Widzisz, zapytaj po prostu czy są w stanie naprawić dysk (najlepiej w innym sklepie). Jak wspomniałeś o danych, to cena idzie i nie spada.

Jestem raczej linuxiarzem, niż sprzętowcem. W niektórych dyskach można wymienić elektronikę, głowice i tak uderzaj.

Pamiętaj, naprawa dysku, NIE odzyskiwanie danych.

 

Jedna z głowic prawdopodobnie : ) . Opisz co się w ogóle stało. Może padł Ci tylko sektor rozruchowy. Objawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk byl w adapterze bo wymienialem na inny w laptopie dysk i wlozyli mi go w adapter, taki podpinany na usb i w pewnym momencie po prostu zaczal czesciowo czytac przy podlaczaniu, raz dzialal raz nie, teraz przy podpieciu po chwili go komputer nie widzi

no to dalem go do nich i stwierdzili ze musi isc do fachowca od dyskow, wyslali go i powiedzieli ze jedna z glowic jest prawdopodobnie uszkodzona i ze zeby odzyskac dane to trzeba by bylo ja lutowac pod mikroskopem tak mi chlop powiedzial

dysk mial juz te sektory uszkodzone poobcinane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StaryFan
19 minut temu, Kubbas napisał:

Dysk byl w adapterze bo wymienialem na inny w laptopie dysk i wlozyli mi go w adapter, taki podpinany na usb i w pewnym momencie po prostu zaczal czesciowo czytac przy podlaczaniu, raz dzialal raz nie, teraz przy podpieciu po chwili go komputer nie widzi

no to dalem go do nich i stwierdzili ze musi isc do fachowca od dyskow, wyslali go i powiedzieli ze jedna z glowic jest prawdopodobnie uszkodzona i ze zeby odzyskac dane to trzeba by bylo ja lutowac pod mikroskopem tak mi chlop powiedzial

dysk mial juz te sektory uszkodzone poobcinane

OK. To po kolei.

Przede wszystkim, nie spiesz się. Dla dysku nie ma znaczenia kiedy to zrobisz.

Ja zrobiłbym tak (nie traktuj jak prawdę objawioną :) ). Sprawdź adapter, kilka innych usb, bo to może być kwestia adaptera, złącza usb, napięcia, może inny komp.

Zrób z dysku usb dysk startowy linuxa (czyta dyski win). Proponuje Mint, Ubuntu, bo są najbardziej podobne do win i spokojnie obsłużysz (dlatego nie proponuje linuxa do naprawy dysków)

Wyjmij dysk z adaptera i podłącz do laptopa.

W biosie zmień na start z usb. Poczekaj na załadowanie linuksa (startuje z usb, nie używa dysku). Zobacz czy widzi dysk, jeżeli tak, kliknij komendę ZAMONTUJ.

Jak zobaczy dysk, masz sprawę załatwioną, jeżeli nie, wiesz na 100%, że padł dysk i w tej kwestii nikt Cię nie naciąga.

Zobacz jaka jest data produkcji i typ dysku. Pogogluj, być może ktoś już miał taki problem (pewnie coś znajdziesz).

Z całą pewnością musisz kupić identyczny stary działający dysk (pierwszy raz słyszę o lutowaniu pod mikroskopem głowicy, której wymiana trwa 10 min). Powinien kosztować grosze.

Ważna data produkcji. Pod filmami często YT-rzy proponują swoje usługi.

Jak będziesz miał identyczny działający dysk, to w zasadzie o ile nie padły talerze, jesteś w domu.

 

Wymianę elektroniki i głowicy już Ci podesłałem. Na pewno to nie ten rząd $.

 

Ja zrobiłem to sam, dokładnie z tego samego powodu (zdjęcia córki), ale broń Boże nie zrobię tego komuś :) Nie mam mini warsztatu, czasu i wiesz jak to jest, dopóki ryzykujesz swoim, to Ci wychodzi, jak pożyczysz stalową kulkę, to zepsujesz, albo zgubisz.

Dysk działa do dzisiaj, ale jako mini szlifierka do precyzyjnych prac, zresztą kapitalna.

Na pewno o czymś zapomniałem, ale nie znam Twojej znajomości inf. 

Na przyszłość, jak już padają sektory, to najwyższy czas na obraz dysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 22.05.2020 o 10:27, StaryFan napisał:

 

 

Odebralem dysk i zaczalem dzisiaj sam sie bawic w odzyskiwanie

jak na razie jest lipa dysk jest widoczny obie partycje, ale nie mozna w nie wejsc ani nic skopiowac w zaden sposob

probuje programami 

unstoppable copier

wondershare recoverit

stellar data recovery

zaden z nich nic nie moze odczytac

masz moze jakies rady pomysly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.