Skocz do zawartości

Tarcza Antykryzysowa


Eld

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy spędzam mniej czasu na forum, niż zwykłem bo jako jakaś tam enta część konia pociągowego polskiej gospodarki, zwana przedsiębiorcą spędzam czas tutaj:

https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

Podobno jest tu też kilku innych co jakieś biznesy prowadzą, stąd pomysł na temat w którym możemy powymieniać się spostrzeżeniami, sugestiami i radami. Wolę tu, niż na grupach facebook bo to co się nie raz tam dzieje to aż cały mój ryj jest facepalmem obity.

Na początek mała infografika dla Was. Już teraz może okazać się pomocna, ale za chwile nieaktualna bo non stop coś zmieniają/dodają. 

CU5hy0F.jpg

Nie powiem, też mnie dotknęło finansowo to że wszyscy się pochowali po domach, biznes trochę ucichł ale w porównaniu do innych co ich na cztery kłódki pozamykali i zaraz to będą jeść tylko chleb posmarowany nożem to nie mam prawa narzekać.

Stąd chętnie się będę dzielił swoją wiedzą. Dodatkowo, że żyje jeszcze z kobietą która jest księgową ( pewnie dlatego tak mnie ostatnio wkurwiała bo ją wkurwiali ) to to też może się okazać pomocne. 

Sam przeszedłem póki co przez cztery rzeczy od A do Z:

  • 3 msc bez ZUS - done
  • Świadczenie postojowe - done
  • Bezzwrotna pożyczka z PUP na 5.000 PLN - done
  • Urząd Skarbowy i odroczenie płatności - done
  • jestem w mocnym przygotowaniu do PFR ( Polski Fundusz Rozwojowy ). Na inforgrafice ostatnia pozycja. Wtedy jeszcze była w przygotowaniu, teraz mam już nawet umowę
  • mocno przerobiłem też dofinansowanie do wynagrodzeń ale nie da się robić wszystkiego na raz

Więc jak ktoś nie ma bladego pojęcia, ani nikogo do kogo mógł by się zwrócić, cyk, kuponik na darmową poradę ( jeśli tylko będę sam wiedział i umiał ). 

Większość z tego, no nie większość, połowę może mam przerobioną:

https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-przedsiebiorcy

Dałem radę CBAFAQ, dam radę i temu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@StaryFan w 10 minut usunąłem 4 Twoje spamujące posty. Założyłem temat w dobrej wierze aby pomóc, czy podzielić się wiedzą więc wyjaśnij mi, czego do cholery nie rozumiesz jak Ci napisałem nie rób tu syfu? Ciężko pojąć Twoim zwojom, że dla niektórych to co się tutaj pojawi to być albo nie być? A Ty wklejasz śmiejące się emotikony. Rappara żart zrozumiałem doskonale inaczej by wyleciał jak Twoja żadnej wartości twórczość, więc wpierw się zastanów jak komuś coś zarzucisz czy naprawdę tak jest.

Albo napisz coś merytorycznie, na temat albo po prostu nie rób z siebie błazna bo i to Ci nawet nie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StaryFan
3 minuty temu, Eld napisał:

@StaryFan w 10 minut usunąłem 4 Twoje spamujące posty. Założyłem temat w dobrej wierze aby pomóc, czy podzielić się wiedzą więc wyjaśnij mi, czego do cholery nie rozumiesz jak Ci napisałem nie rób tu syfu? Ciężko pojąć Twoim zwojom, że dla niektórych to co się tutaj pojawi to być albo nie być? A Ty wklejasz śmiejące się emotikony. Rappara żart zrozumiałem doskonale inaczej by wyleciał jak Twoja żadnej wartości twórczość, więc wpierw się zastanów jak komuś coś zarzucisz czy naprawdę tak jest.

Albo napisz coś merytorycznie, na temat albo po prostu nie rób z siebie błazna bo i to Ci nawet nie wychodzi.

Napisz dokładnie to samo i zacytuj posty które usunąłeś. Jest wręcz odwrotnie, ale skoro chcesz wykorzystywać pozycję, to Twoja sprawa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, StaryFan napisał:

wykorzystywać pozycję, to Twoja sprawa.

 

@Borys się tym zainteresuje. Ma w zgłoszeniach, więc jeśli uzna tak jak Ty, że wykorzystuję pozycję to Borys proszę odebrać mi uprawnienia

Trzeci user któremu nie pasuje, że usuwam jego spam ( w coronavirus tego było sporo ) i podsumowuje to nadużywaniem pozycji. Więc pewnie w którąś stronę to pójdzie. Tak czy siak będę miał spokój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość StaryFan
2 minuty temu, Eld napisał:

@Borys się tym zainteresuje. Ma w zgłoszeniach, więc jeśli uzna tak jak Ty, że wykorzystuję pozycję to Borys proszę odebrać mi uprawnienia

Trzeci user któremu nie pasuje, że usuwam jego spam ( w coronavirus tego było sporo ) i podsumowuje to nadużywaniem pozycji. Więc pewnie w którąś stronę to pójdzie. Tak czy siak będę miał spokój. 

Borysa decyzja. 

Żart był do polskich lekarzy, których Niemcy wyjątkowo źle traktowali. Mogłeś nie zrozumieć, masz prawo.

Reszta była taka sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zapatrujecie na tę całą tarczę? Na pewno jeszcze @ignazz prowadzi coś swojego z tego co pamiętam i chyba @rw30 jest na B2B. Nie macie wrażenia, że zwolnienie z ZUSu dla JDG bez żadnych udokumentowanych spadków przychodów to przesada? To się tyczy chyba głównie sektora IT gdzie koszty są bliskie 0 względem zarobków, a mimo to można złożyć ten wniosek + ten o pożyczkę 5 tysięczną. W przypadku gdy składa się pierwszy wniosek, to nawet po ewentualnym rozwiązaniu umowy nie ma potrzeby zawieszania działalności, no bo właśnie, koszty są bliskie 0 jeśli odliczymy ZUS. Co w praktyce daje 5 tysięcy za nic dla każdego kto złoży wniosek. 

Bo, jeżeli dobrze rozumiem, opcja z 5k była do tej pory dostępna jedynie dla firm, które kogoś zatrudniały, a ma teraz też być dostępna dla samozatrudnionych, których "firma" to tylko oni sami. Dobrze rozumiem @Eld ?

Edytowane przez Tomek9248
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ignazz napisał:

Ja na razie nie odczułem zmian w przychodach. Serio coś mi się należy gdy nie należy? 

Tak, ale wieczorem Ci to opiszę dokładniej.

Pierwszy tip. Jeśli zapłaciłeś ZUS w Kwietniu to złożysz RDZ a później złożysz o zwrot tego. 

Jeśli nie płaciliście ZUS w Kwietniu ( mimo, że jest Maj ) to tego nie róbcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tomek9248 napisał:

Jak się zapatrujecie na tę całą tarczę? Na pewno jeszcze @ignazz prowadzi coś swojego z tego co pamiętam i chyba @rw30 jest na B2B. Nie macie wrażenia, że zwolnienie z ZUSu dla JDG bez żadnych udokumentowanych spadków przychodów to przesada? To się tyczy chyba głównie sektora IT gdzie koszty są bliskie 0 względem zarobków, a mimo to można złożyć ten wniosek + ten o pożyczkę 5 tysięczną. W przypadku gdy składa się pierwszy wniosek, to nawet po ewentualnym rozwiązaniu umowy nie ma potrzeby zawieszania działalności, no bo właśnie, koszty są bliskie 0 jeśli odliczymy ZUS. Co w praktyce daje 5 tysięcy za nic dla każdego kto złoży wniosek. 

Bo, jeżeli dobrze rozumiem, opcja z 5k była do tej pory dostępna jedynie dla firm, które kogoś zatrudniały, a ma teraz też być dostępna dla samozatrudnionych, których "firma" to tylko oni sami. Dobrze rozumiem @Eld ?

 

 

nie chcę wchodzić   w te dyskusje czy tarcza ma sens czy nie bo to gdzieś w drugim-trzecim zdaniu trzeba by wejść w politykę, a nie takie chyba jest założenie tego wątku, tylko żeby rozmawiać o tym, co można z tego uzyskać.

Co do pożyczki bezzwrotnej to z moich podatków... .akurat nie w Polsce, ale gdzieś tam w świecie - wybudowano już kilka szkół i paredziesiąt kilometrów autostrad, jeśli bym mógł dostać równowartość 1000€ czy 1100€ za friko, to naprawdę nie mam z tym problemu.

Edytowane przez rw30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, rw30 napisał:

 

 

nie chcę wchodzić   w te dyskusje czy tarcza ma sens czy nie bo to gdzieś w drugim-trzecim zdaniu trzeba by wejść w politykę, a nie takie chyba jest założenie tego wątku, tylko żeby rozmawiać o tym, co można z tego uzyskać.

Co do pożyczki bezzwrotnej to z moich podatków... .akurat nie w Polsce, ale gdzieś tam w świecie - wybudowano już kilka szkół i paredziesiąt kilometrów autostrad, jeśli bym mógł dostać równowartość 1000€ czy 1100€ za friko, to naprawdę nie mam z tym problemu.

A kiedy założyłeś działalność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, Me Myself and I napisał:

ciągnę po darmowe 5k

Chłopaki nigdzie nic "za darmo" nie ma, doczytajcie szczegóły. Zajmuje się szerokopojetymi "dotacjami" zawodowo od wielu lat i widzę jak później radość z kasy potrafi zamieniać się w płacz.

Pamiętajcie też, że nie możecie łączyć pomocy na ten sam koszt/wydatek (który będzie sprawdzany - nastawcie się na kontrole) bo to będzie z grubsza "podwójne finansowanie" środkami publicznymi (generalnie pomocą publiczną, w tym de minimis, choć twierdzą że część pomocy nie jest publiczna - to nie potrafią odpowiedzieć jaka jest 😂). Swoją drogą wnioski i regulaminy zawierają tak dużo błędów/nieścisłości, że to się w pale nie mieści, żeby tak proste rzeczy mogli tak skopać, a do ZUS w e-płatniku wciąż takiego wniosku nie potrafią zrobić... 

Dodam, że nawet jak Wam wniosek zatwierdzą, potem zweryfikują i rozliczą, a przyjdzie za rok np. crossowa kontrola z KAS/NIK itd. która zauważy nieprawidłowość, to będą mieli prawo do nakazania zwrotu z odsetkami.

Nie piszę tego, żeby Was straszyć - albo żebyście nie korzystali (wręcz przeciwnie, korzystać trzeba) - ale czytajcie regulaminy, umowy, wskaźniki do osiągnięcia i sposób ich weryfikacji, żebyście świadomie z tej pomocy skorzystali.

Generalnie na co dzień nie zajmuje się mikro firmami, w tym JDG, ale jak byście potrzebowali pomocy czy pojawiłaby się wątpliwość jakaś, to piszcie na PW - postaram się Was wewprzeć i/lub polecę Wam kogoś do pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Tomek9248 napisał:

Bo, jeżeli dobrze rozumiem, opcja z 5k była do tej pory dostępna jedynie dla firm, które kogoś zatrudniały, a ma teraz też być dostępna dla samozatrudnionych, których "firma" to tylko oni sami. Dobrze rozumiem @Eld ?

Dobrze rozumiesz. Tylko nie możesz zawiesić/zamknąć działalności przez najbliższe 3 msc. jak to weźmiesz. Generalnie umowa jest banalna.

11 godzin temu, ignazz napisał:

Ja na razie nie odczułem zmian w przychodach. Serio coś mi się należy gdy nie należy? 

No pewnie,chyba że jesteś właścicielem firmy która zatrudnia ponad 250 osób to wtedy nie bardzo coś Ci dadzą, a tak mimo że nie odczułeś to na pewno przysługuje Ci 3 miesiące zwolnienia z ZUS ( IV, V, VI ) i 5.000 bezzwrotnej pożyczki. Reszta zależy od tego czy masz pracowników, czy JDG. Postojowe Ci się nie należy jak Ci nic nie spadło. 

 

9 godzin temu, rw30 napisał:

no właśnie, na pocz kwietnia, czyli chyba się nie łapię, tak? bo to do 1 marca trzeba było mieć jeśli dobrze kojarzę. Mój komentarz taki ogólny był. 

Masz przynajmniej ulgi na start w ZUS. Na pewno bym też ruszył na Twoim miejscu po jakieś dofinansowanie na startupa. PUP daje chyba 21.000. Albo dawał, ale że mnie to nie dotyczy to nie znam stanu bieżącego.

2 godziny temu, dannygd napisał:

 

Chłopaki nigdzie nic "za darmo" nie ma, doczytajcie szczegóły. Zajmuje się szerokopojetymi "dotacjami" zawodowo od wielu lat i widzę jak później radość z kasy potrafi zamieniać się w płacz.

 

No, te 5k to nie za darmo bo za 0,05%/rok czyli jakieś 2,50 PLN. Harnaś. Wiesz dlaczego w ogóle oni to zrobili "pożyczką" a nie dali normalnie firmom jakiś przelewów po 5k? Jak myślisz?

2 godziny temu, dannygd napisał:

 

Pamiętajcie też, że nie możecie łączyć pomocy na ten sam koszt/wydatek (który będzie sprawdzany - nastawcie się na kontrole) bo to będzie z grubsza "podwójne finansowanie" środkami publicznymi (generalnie pomocą publiczną, w tym de minimis, choć twierdzą że część pomocy nie jest publiczna - to nie potrafią odpowiedzieć jaka jest 😂). Swoją drogą wnioski i regulaminy zawierają tak dużo błędów/nieścisłości, że to się w pale nie mieści, żeby tak proste rzeczy mogli tak skopać, a do ZUS w e-płatniku wciąż takiego wniosku nie potrafią zrobić... 

 

Bardzo, ale to bardzo jesteś przesiąknięty swoim zawodem. Pokaż paragraf w ustawie do tego co wyboldowałeś. Poza tym, nawet nie wiem czy zauważyłeś, że to co możesz dostać to są różne cele. ZUS to zwolnienie, pożyczka to pożyczka, postojowe - nazwa mówi sama za siebie. Wyjaśniać mam Ci dalej czy już rozumiesz?

Jak ja ponoszę koszt czynszu i to co dostane z tych 5k wystarczy na powiedzmy 2 miesiące, a dostanę też kasę z PFR i ją też przeznaczę ale na kolejne czynsze to co, przyjdą i każą mi to zwracać bo przeznaczyłem dwie pomoce na ten sam wydatek? 

Wniosek do ZUS w e-płatnik akurat jest teraz tak banalny że sadzam przed nim najgorszego przygłupa z losowo wybranej szkoły średniej i zajmie mu to z 10 minut. 

3 godziny temu, dannygd napisał:

 

Dodam, że nawet jak Wam wniosek zatwierdzą, potem zweryfikują i rozliczą, a przyjdzie za rok np. crossowa kontrola z KAS/NIK itd. która zauważy nieprawidłowość, to będą mieli prawo do nakazania zwrotu z odsetkami.

 

Ja naprawdę chcę zobaczyć jak przychodzą i kontrolują wszystkich i te całe miliardy które chcą wpompować. Poza tym co ma NIK do Tarczy Antykryzysowej?

-----------------------------

Zrozumieć należy elementarną rzecz. To nie czas dotacji, startupów, wyścig po jak najlepsze PKB. Gospodarka światowa stanęła. Polska to odczuje a dane GUS będą druzgocące. Zrozumieć należy to, że jak oni nie wpompują tej kasy, to zaraz na nic innego nie będzie kasy a już na pewno na całe 500+ i 13, bo się ustawi kilka milionów polaków po zasiłki dla bezrobotnych, MOPS będzie oblegany jak Biedra na wyprzedaży, a w Caritas kolejki po darmowe jedzenie będą się ciągły przez kilka ulic.

I dlatego właśnie oni chcą tą kasę wpompować i dać nawet takiemu @ignazz mimo, że jak sam pisze - nic nie odczuł, bo Ignazz tą kasę puści dalej. Albo zainwestuje  w firmę, albo da premię pracownikowi, albo po prostu pojedzie na Krupówki dzięki czemu da zarobić, a jednocześnie odrobić wszystkim którzy z turystyki żyją. Generalnie kasa ma robić kasę.

Inaczej porównać to mogę to efektu kuli śnieżnej. Tyle, że ta kula może się stoczyć w dwie strony w tym przypadku. Albo rozdamy te miliardy teraz i przetrwamy ten pojebany 2020 aby w 2021 wrócić do normalności, albo nie rozdając łatwą ręką wywalić to, co osiągnęliśmy dajmy na to w ostatnich 15 latach. 

Tak. Kiedyś za to zapłacimy. I nasze dzieci też ale wolę płacić za coś przez 30 lat niż za rok rzeczywiście musieć iść do Urzędu Pracy. Dość się ostałem na początku lat 2000.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Eld napisał:

Bardzo, ale to bardzo jesteś przesiąknięty swoim zawodem.

??? Nie wiem czy mnie chwalisz czy ganisz ;)

3 godziny temu, Eld napisał:

No, te 5k to nie za darmo bo za 0,05%/rok czyli jakieś 2,50 PLN. Harnaś.

Nawet mniej - to nie jest 0,05%, tylko 0,05 x 0,55% ;)

"Stałe oprocentowanie pożyczki wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski" 

3 godziny temu, Eld napisał:

Wiesz dlaczego w ogóle oni to zrobili "pożyczką"

To wynika z procedury udzielania wsparcia z Funduszu Pracy i Świadczeń Socjalnych, jak bierzesz dotację z PUP to generalnie ona też jest czymś w rodzaju pożyczki, tylko jak będziesz prowadził działalność przez 12 m-cy, to nie musisz zwracać. Takich produktów jest więcej - słowo pożyczka w praktyce często oznacza "dotacja".

2 godziny temu, Eld napisał:

Pokaż paragraf w ustawie do tego co wyboldowałeś.

Z grubsza musiałbyś (jak w każdym dofinansowaniu) "wianuszkiem" dojść do pewnych zasad, bo nie da się w samej umowie czy regulaminie ująć wszystkiego. To tak jak nie wpisujesz do każdej umowy cywilnoprawnej wszystkich zapisów z kodeksu cywilnego itd.

W skrócie - Polska jako kraj UE musi się stosować do zapisów traktatowych. Zgodnie z ZASADAMI UBIEGANIA SIĘ O ŚRODKI FUNDUSZU PRACY, pożyczka jest pomocą publiczną. Pomoc publiczna musi być udzielana w zgodzie z Ustawą o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, a ta odnosi się do TFUE (Traktatu o funkcjonowaniu UE), a ten do m.in. zakazu podwójnego finansowania pomocy publicznej na ten sam cel. Tu masz nawet na przykładzie pytań i odpowiedzi, które opracowywała kancelaria dla firm: https://prawodlapracodawcy.pl/tarcza-antykryzysowa-dofinansowanie-z-pup-pytania-i-odpowiedzi/

2 godziny temu, Eld napisał:

Poza tym, nawet nie wiem czy zauważyłeś, że to co możesz dostać to są różne cele. ZUS to zwolnienie, pożyczka to pożyczka, postojowe - nazwa mówi sama za siebie. Wyjaśniać mam Ci dalej czy już rozumiesz?

Nie odnosiłem się się tylko do w/w produktów wymienionych przez Ciebie - natomiast co do zasady, nie ma znaczenia nazewnictwo. Możesz mieć dofinansowanie, umorzenie, "postojowe", pożyczka - ważne czy zawiera w sobie pomoc publiczną. Jeśli tak, to musisz bardzo uważać, żeby wykorzystać takowej pomocy na ten sam wydatek, o ile wyraźnie nie będzie zapisane zwolnienie z tego (np. można łączyć środki z PUP i PFRON, przy określonych założeniach). Największym kuriozum jest np. sytuacja kiedy dostajesz dotację na środek trwały, który podlega tzw. jednorazowej amortyzacji i Instytucja/Audyt uznaje to za podwójne finansowanie, ale jak zapytasz w takiej sytuacji - to jaką to pomoc publiczną uzyskałeś w wyniku tej jednorazowej amortyzacji - to jest cisza, po poniekąd takowy dokument powinna wystawić Instytucja "udzielająca" tej pomocy, ale tego nie robi US - tylko karze firmom wyliczać to wg kuriozalnego wzoru z rozporządzenia.

3 godziny temu, Eld napisał:

Jak ja ponoszę koszt czynszu i to co dostane z tych 5k wystarczy na powiedzmy 2 miesiące, a dostanę też kasę z PFR i ją też przeznaczę ale na kolejne czynsze to co, przyjdą i każą mi to zwracać bo przeznaczyłem dwie pomoce na ten sam wydatek?

Generalnie jak przeznaczysz pożyczkę na 2 miesiące, a druga na kolejne to nie ma podwójnego finansowania - bo to nie jest ten sam wydatek - czynsz za marzec to nie to samo co czynsz za maj. Jeśli jednak opłaciłbyś z pożyczki część maja i z PFR część i kontrola by to wyłapała, to spodziewaj się zwrotu przynajmniej części z odsetkami.

3 godziny temu, Eld napisał:

Ja naprawdę chcę zobaczyć jak przychodzą i kontrolują wszystkich i te całe miliardy które chcą wpompować.

Z grubsza nie ma na to szansy, ale to nie oznacza, że nie przyjdą akurat do Ciebie. Generalnie "prosta' kontrola odbywa sie z reguły choć na koniec projektu/wniosku o umorzenie pożyczki. I mają na to duuuużo czasu, bo to się nie przedawnia po 2 latach ;)

3 godziny temu, Eld napisał:

Poza tym co ma NIK do Tarczy Antykryzysowej?

NIK i KAS będzie na 100% kontrolował Instytucje, które będą kasę w ramach tarczy "rozdawały" - kontrola będzie tym większa/bardziej skrupulatna, im bardziej władza się zmieni. Najgorzej jest wpaść w tzw. crossową kontrolę - czytaj kontrolowany jest jakiś PUP, a Twój wniosek jest na liście losowej, którą będą sprawdzać - wszystko sprawdzą wtedy...

Polecam więcej pokory w dotacjach, zamiast mi "wyjaśniać" - myślę, że po ponad 15 latach prowadzenia działalności i zrealizowaniu jakiś 1,5 tys projektów wiem coś o tym ;) 

3 godziny temu, Eld napisał:

Zrozumieć należy elementarną rzecz. To nie czas dotacji, startupów, wyścig po jak najlepsze PKB. Gospodarka światowa stanęła. Polska to odczuje a dane GUS będą druzgocące. Zrozumieć należy to, że jak oni nie wpompują tej kasy, to zaraz na nic innego nie będzie kasy

W 100% się zgadzam - ale to nie znaczy, że można sobie "na luzie" coś zrobić i olać jakieś istotne rzeczy, bo to się zemści później. Ja np. w tym roku byłem na 2 rozprawach świadkiem do projektów, które były realizowane w 2009-2011 roku i w niektórych powodem są... błędy urzędników i ich interpretacji oraz brak należytej staranności ludzi w firmie, którzy pewnych technicznych spraw nie dopilnowali. W efekcie na 99% będą zwracać kasę z odsetkami, a potem mogą co najwyżej pozwać Skarb Państwa za nieudolność urzędników - ale tego to już nikomu nie życzę.

Powodzenia w utrzymaniu się "na powierzchni", bo tak jak napisałeś, będzie nam potrzebne wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Eld napisał:

No pewnie,chyba że jesteś właścicielem firmy która zatrudnia ponad 250 osób to wtedy nie bardzo coś Ci dadzą

Dla dużych firm też jest pomoc, ale nie wszystko jeszcze jest "dokumentacyjnie" przygotowane. Poza tym sam fakt, że firm zatrudnia pow 249 osób nie oznacza, z automatu, że jest dużą - dlatego np. w  ZUS zmienili podejście i liczą osoby zgłoszone do ubezpieczenia, a nie średnioroczne rj.

 

Definicja-MSP.jpg

Tarcza dla dużych firm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trochę już minęło więc może pora na krótkie podsumowanko.

Wniosek o umorzenie ZUSu: złożony prawie 2 miesiące temu, dalej brak odpowiedzi

Wniosek o pożyczkę 5000 zł: złożony prawie miesiąc temu, dalej brak odpowiedzi

Dokładnie taka sama sytuacja u znajomych, którzy prowadzą własne działalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tomek9248 niestety w każdym województwie (a jeśli z PUPu to w powiecie) sytuacja jest diametralnie inna. Niestety bardzo dużo zależało tu od sprawności urzędników i dobrej woli, bo już słyszałem że w kilku miejscach opóźnienia są efektem "walki" politycznej... Najszybciej wypłacali/ją postojowe. Ehhh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.