Skocz do zawartości

Coronavirus


RonnieArtestics

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie wyszedłem z biedry i kasjerka  mówiła, ze jutro jeszcze braki zostaną uzupełnione, bo będą dostawy w nocy. ale co dalej, to nie wie, bo tego, co się dzis dzieje, to nikt się nie spodziewał.

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kore napisał:

Poprzedniej zimy (albo tej 2018, przepraszam, nie pamiętam) umierało ok. 10-15 osób tygodniowo, a rekordem było 25 w środku lutego.

Co do statystyk śmiertelności i procentów ogólnych, zwróć uwagę że pisałem o ludziach poniżej 50 roku życia. To - jakby nie patrzeć - dość istotna informacja, zmieniająca nieco pogląd, prawda? :)

Śmiertelność grypy to ok. 0,1-0,5%, zależnie od "sezonu". A zatem tyle lub nawet więcej, ile zabija koronawirus w grupie poniżej 50 r życia. Zresztą statystyki umieralności pacjentów w grupie 50-60 to też nie są zatrważające liczby (1-3%). Dopiero przy 70+ zaczyna się red alert i odesetek umieralności ok. 10-15%. Ale to i tak nic przy tym, jakie były wskaźniki przy okazji SARS, czy Eboli.

Porownywanie smiertelnosci w dwoch roznych grupach wiekowych jest bez sensu. Smiertelnosc na grype w wieku do 50 lat jest zerowa. Na grype tez umieraja glownie seniorzy. Ja Ci podalem dane dla tegorocznej grypy i tegorocznego koronawirusa.

A smiertelnosc to tylko jeden z czynnikow. Wspolczynnik zarazliwosci jest takze bardzo istotny. Powiklania o ktorych jeszcze niewiele wiemy rowniez. Liczba przypadkow wymagajacych intensywnej opieki medycznej. Ryzyko mutacji przy dalszym rozprzestrzenianiu sie. W ogole tego nie bierzesz pod uwage a jednoczesnie zarzucasz mi powierzchowna wiedze w temacie.

Z powodu grypy nikt nie zamykalby szkol, uczelni itd. Ekspotencjalny przebieg krzywej zarazen wskazuje na ogromne niebezpieczenstwo powtorki scenariusza z wloch. Ponowne zarazenia tez sie juz zdazyly pojawic co jest jeszcze bardziej niepokojace. Sytuacja jest bardzo powazna, who oglasza pandemie, najwieksze autorytety w zakresie wirusologii bija na alarm, koronawirus to nie jest zwykla grypa. Jest duzo grozniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zamykaniem szkół i innych instytucji trochę się pospieszyli jednak. Powinno się to pozostawić w gestii samorządów i władz lokalnych zamykanie np małych szkół w miejscach gdzie w promieniu dajmy na to 100 km nie ma żadnego przypadku mija się z celem.

I rozumiem, że to już koniec roku szkolnego bo za 2 tygodnie będzie więcej osób zarażonych, za 4 tyg jeszcze więcej itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jestem w kropce. 20 marca miałem lecieć na podróż poślubną na Gran Canarię... Wycieczka wykupiona już wcześniej i z żoną zastanawiamy się nad rezygnacją (dużo ludzi z wielu krajów, a w obawie o wirus nawet się nie pobawimy, skoro będziemy unikać innych ludzi). Po ogłoszeniu pandemii przez WHO jest szansa na odzyskanie pieniędzy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Regis napisał:

Z tym zamykaniem szkół i innych instytucji trochę się pospieszyli jednak. Powinno się to pozostawić w gestii samorządów i władz lokalnych zamykanie np małych szkół w miejscach gdzie w promieniu dajmy na to 100 km nie ma żadnego przypadku mija się z celem.

I rozumiem, że to już koniec roku szkolnego bo za 2 tygodnie będzie więcej osób zarażonych, za 4 tyg jeszcze więcej itd. 

Nie wiadomo. Wiadomo ze wlosi sie spoznili a my nie chcemy powtorki. 

Generalnie chodzi o splaszczenie krzywej wzrostu zakazen z uwagi na ograniczone zasoby w szpitalach, by przy 12% ciezkuch przypadkow, moc im wszystkim pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gamejros napisał:

Panowie, jestem w kropce. 20 marca miałem lecieć na podróż poślubną na Gran Canarię... Wycieczka wykupiona już wcześniej i z żoną zastanawiamy się nad rezygnacją (dużo ludzi z wielu krajów, a w obawie o wirus nawet się nie pobawimy, skoro będziemy unikać innych ludzi). Po ogłoszeniu pandemii przez WHO jest szansa na odzyskanie pieniędzy? 

nie lecialbym na twoim miejscu, w uk kolegi znajoma z pracy poleciala na teneryfe bo tanio gdzie jest ognisko wirusa, wrocila z corona teraz jest w kwarantannie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kubbas napisał:

nie lecialbym na twoim miejscu, w uk kolegi znajoma z pracy poleciala na teneryfe bo tanio gdzie jest ognisko wirusa, wrocila z corona teraz jest w kwarantannie

Dzięki za odpowiedź. Poczekam jeszcze do następnego tygodnia. Może sami odwołają loty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Gamejros napisał:

Dzięki za odpowiedź. Poczekam jeszcze do następnego tygodnia. Może sami odwołają loty.

ciezka sytuacja ale bym nie ryzykowal na twoim miejscu

https://thecanarynews.com/2020/03/09/canary-islands-corona-virus-confirmed-map-2020/

26 calkiem jak duzo porownujac ze u nas nie ma tylu w calym kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, Kubbas napisał:

ciezka sytuacja ale bym nie ryzykowal na twoim miejscu

https://thecanarynews.com/2020/03/09/canary-islands-corona-virus-confirmed-map-2020/

26 calkiem jak duzo porownujac ze u nas nie ma tylu w calym kraju

Lecę na Gran Canarię, a tam na razie 7. 26 jest na wszystkich wyspach razem. Chociaż przeczuwam, że za tydzień te 26 na Canarii będzie możliwe.

Edytowane przez Gamejros
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, january napisał:

Teraz są jakieś plotki o zamknięciu marketów od poniedziałku, zakupy online nie będą wyrabiać... Dobrze było zrobić zapasy.

 

Malo prawdopodobne zeby zamkneli sklepy, ale przy takim nalocie na sklepy to nic dziwnego ze powstaja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pablo81 napisał:

A niektóre ruchy są typowo na pokaz, jak np. kontrole na granicach (tylko busy i autobusy, gdzie w większość porusza się samochodami).

nieprawda. Z doświadczenia moich pracowników oraz kierowców którzy woża nasz towar do Niemiec wiem ,że są sprawdzani wszyscy.

4 minuty temu, january napisał:

Teraz są jakieś plotki o zamknięciu marketów od poniedziałku, zakupy online nie będą wyrabiać... Dobrze było zrobić zapasy.

Obecnie e-Tesco realizuje w Poznaniu zamówienia na termin za 6 dni a normalnie dostarczali w 24 h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei, by wyjaśnić czemu to jest problem:

1) wirus jest nowy, nie znamy go długofalowo

2) wirus(na razie z poczty pantoflowej) ma niesamowicie dużą zakażalność i śmiertelność wśród lekarzy. Jest to typowo grupa, która słabo ulega epidemiom

3) wirus był niespodziewany. Wiadomo by o nim rok wcześniej - maseczki, testy, te wszystkie środki by były. Ale początek w kraju, który jest fabryką świata połączony z brakiem czasu na reakcję powoduje braki

4) wirus raczej się zadomowi na dobre w podręcznikach i znowu czas - nie ma dość łóżek z tlenem. To tak jak masz obiad na 4 osoby i nagle przychodzi 2 nowych gości. Dla kogoś brakuje kotletów - gdybyś wiedział, że ma być 6 wcześniej, nie byłoby problemów. 

 

Dlatego to nie jest grypa. I dlatego wszystkie środki są niezbędne, bo niedobory się skończą. Będzie więcej rękawiczek, maseczek, testów. Potrzeba kupić czas.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Gamejros napisał:

Panowie, jestem w kropce. 20 marca miałem lecieć na podróż poślubną na Gran Canarię... Wycieczka wykupiona już wcześniej i z żoną zastanawiamy się nad rezygnacją (dużo ludzi z wielu krajów, a w obawie o wirus nawet się nie pobawimy, skoro będziemy unikać innych ludzi). Po ogłoszeniu pandemii przez WHO jest szansa na odzyskanie pieniędzy? 

Jeśli przez firmę to masz pełne prawo do odzyskania pieniędzy. JEśli indywidualnie to odzyskasz za lot bo masz darmoowo przenieść co do hoteli to już musisz się dogadać z nimi

Rękawiczki robi się raczej w Malezji a nie w Chinach ale rękawiczki się skończyły. Właśnie mój dostawca dostarczył mi ostatnie 10 kartonów nitrylowych i następna dostawę ma na Wielkanoc

Dezynfekcje juz sobie sami robimy ze spirytusu i mydła i lanoliny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ely3 napisał:
3 godziny temu, Pablo81 napisał:

 

nieprawda. Z doświadczenia moich pracowników oraz kierowców którzy woża nasz towar do Niemiec wiem ,że są sprawdzani wszyscy.

ale to od dzis? bo jeszcze pare dni temu na prwno w którejś TV mówili tylko o busach i autobusach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.