Skocz do zawartości

Podatki


RappaR

Rekomendowane odpowiedzi

Taki temat podatkowy - ktoś się na tym zna? W sumie u mnie w związku z kilkoma miejscami pracy na różnych umowach i możliwym etacie za pół roku pojawia się sytuacja taka, że nie wiem czy i jak warto mi przechodzić na jdg by jak najpóźniej wejść w drugi próg podatkowy, więc ktoś ogarnięty może pomóc, by samemu nie uczyć się wszystkiego niepotrzebnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RappaR napisał:

Taki temat podatkowy - ktoś się na tym zna? W sumie u mnie w związku z kilkoma miejscami pracy na różnych umowach i możliwym etacie za pół roku pojawia się sytuacja taka, że nie wiem czy i jak warto mi przechodzić na jdg by jak najpóźniej wejść w drugi próg podatkowy, więc ktoś ogarnięty może pomóc, by samemu nie uczyć się wszystkiego niepotrzebnie :P

No jak to, Ty taki zwolennik równego podziału dóbr chcesz unikać wyższego opodatkowania ? ;) Podziel się z narodem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebastian napisał:

No jak to, Ty taki zwolennik równego podziału dóbr chcesz unikać wyższego opodatkowania ? ;) Podziel się z narodem :)

Nie chcę równego podziału dóbr, chyba Ci się coś pojebało ;) Chcę większego dla siebie od zawsze 😎

 

A co do tego, że chcę uniknąć wyższego opodatkowania, mimo że jestem zwolennikiem wysokich podatków, to się nie wypowiem. Zamiast tego opowiem Ci historyjkę.

Na rosyjskiej prowincji pewien Rabi martwił się tym, że Rosjanie jego rodaków nie lubił i tak dumał co zrobić. W końcu wymyślił i zwołał miejscowy synod:

-Posłuchajcie. Ruscy chleją na umór wódkę i cenią, jak ktoś dobrze wypije. To my się zaprawimy i wtedy nas docenią. Od tej niedzieli każdy przynosi butelkę wódki, wlejemy do wspólnego garu i będziemy się wspólnie zaprawiać.

I Izaak idzie na picie w niedzielę, bierze butelkę wódki, gdy go żona zatrzymuje:

-Co będziesz brał wódkę, ten gar taki duży, weź wodę i nikt nie zauważy.

Podczas spotkania każdy wlał butelkę i Rabi pierwszy kosztuje. Bierze łyk i tak mówi do swoich rodaków:

-Teraz już wiem, czemu was sk****syny tak nie lubią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, RappaR napisał:

Nie chcę równego podziału dóbr, chyba Ci się coś pojebało ;) Chcę większego dla siebie od zawsze 😎

 

A co do tego, że chcę uniknąć wyższego opodatkowania, mimo że jestem zwolennikiem wysokich podatków, to się nie wypowiem. Zamiast tego opowiem Ci historyjkę.

Na rosyjskiej prowincji pewien Rabi martwił się tym, że Rosjanie jego rodaków nie lubił i tak dumał co zrobić. W końcu wymyślił i zwołał miejscowy synod:

-Posłuchajcie. Ruscy chleją na umór wódkę i cenią, jak ktoś dobrze wypije. To my się zaprawimy i wtedy nas docenią. Od tej niedzieli każdy przynosi butelkę wódki, wlejemy do wspólnego garu i będziemy się wspólnie zaprawiać.

I Izaak idzie na picie w niedzielę, bierze butelkę wódki, gdy go żona zatrzymuje:

-Co będziesz brał wódkę, ten gar taki duży, weź wodę i nikt nie zauważy.

Podczas spotkania każdy wlał butelkę i Rabi pierwszy kosztuje. Bierze łyk i tak mówi do swoich rodaków:

-Teraz już wiem, czemu was sk****syny tak nie lubią. 

I dlatego ludzie mają takie dobre zdanie o lekarzach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RappaR jak nie osiągasz 2 progu, to po co Ci działalność, z kolei jak planujesz przekroczyć to tylko na liniowym, wtedy progi Cie nie interesują.

BTW. Pamiętaj że przy obecnych przepisach coraz mniej kosztów wrzucisz w 100% KUP, nie mówiąc już o odpisaniu VATu. 

Warto sobie przeliczyć wszystko z w miarę ogarnięta księgowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2019 o 19:41, dannygd napisał:

@RappaR jak nie osiągasz 2 progu, to po co Ci działalność, z kolei jak planujesz przekroczyć to tylko na liniowym

Też nie do końca z tym podatkiem liniowym, że to takie och ach jest. Jasne. Dla jakiegoś samotnika to ok, ale na liniowym masz 19% i do tego NIE MOŻESZ odliczyć żadnych ulg jeśli do jakiś jesteś uprawniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Eld napisał:

Też nie do końca z tym podatkiem liniowym, że to takie och ach jest. Jasne. Dla jakiegoś samotnika to ok, ale na liniowym masz 19% i do tego NIE MOŻESZ odliczyć żadnych ulg jeśli do jakiś jesteś uprawniony.

Nigdzie nie piszę, że to ochy i achy, wskazywałem kluczowy punkt. O ulgach trudno dyskutować - autor pytania nie przedstawił żadnych innych kluczowych informacji. Oczywiście zgadzam się że diabeł tkwi w szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze pytanie brzmi:

Czy @RappaR przekroczył 85.528 PLN dochodu. Dochodu, nie przychodu. Wielu to myli. 

Nawet jeśli się okaże, że wpadasz w drugi próg 32% to należy wiedzieć, że te 32% jest płatne od nadwyżki ponad kwotę 85.528 PLN dochodu. Czyli masz rzeczywiście dochód na poziomie 100.000 PLN na czysto to od 85.528 zapłacisz 17%, a tylko od 14.472 bulisz 32%.

Funfact - chęć przejścia na podatek liniowy możesz zgłosić chyba do 10 czy 15 Stycznia i to na 2020 rok. Teraz w Grudniu to sobie możesz co najwyżej koszty robić - zakładając oczywiście, że masz działalność prowadzoną na zasadach ogólnych ( nie ryczałt, czy karta podatkowa ). 

39 minut temu, dannygd napisał:

autor pytania nie przedstawił żadnych innych kluczowych informacji. Oczywiście zgadzam się że diabeł tkwi w szczegółach.

tenor.gif?itemid=12759104

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MarcusCamby napisał:

On jest za podziałem dóbr, ale oczywiście nie z jego kieszeni.

A z Cardiego się śmieje.

Oj słabo, Rappar.

Ale ja sobie jaja robię a Ty to bierzesz na poważnie :) Normalnym jest, że ludzie nie lubią podatków. Ja też nie lubię, ale też rozumiem konieczność ich płacenia i dlatego płacę bez unikania. Chociaż czasem jak pomyślę w jaki sposób są wydawane te pieniądze to mi mocno żal.

 

Edytowane przez Sebastian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sebastian napisał:

Ale ja sobie jaja robię a Ty to bierzesz na poważnie :) Normalnym jest, że ludzie nie lubią podatków. Ja też nie lubię, ale też rozumiem konieczność ich płacenia i dlatego płacę bez unikania. Chociaż czasem jak pomyślę w jaki sposób są wydawane te pieniądze to mi mocno żal i myślę czy by jakiejś fundacji nie założyć :)

 

No właśnie nikt nie lubi, ale Rappar niektórym nałożył by większe, by inny mogli lepiej żyć :)

To trochę taki paradoks, bo mało kto czuje się na tyle bogaty, by lekką ręką oddawać swoje pieniądze innym.

Teoretycznie można by teraz odbijać piłkę, że dzięki jego podatkom pójdą one w rozwój państwa, a Rappar przecież bardzo chwali obecny nasz rozwój, więc pytanie czemu nie chce dalej w niego inwestować jak w dobrze prosperującą firmę ;) Ludzie będą mieli na godne życie co nie spowoduje buntu klas i Rappar swoim bogactwem będzie mógł się cieszyć. Gdzie jego natura Henry Forda tak chętnie przecież przytaczana?

Ja tu mówię pół żartem, pół serio bardziej ;)

Z jednej strony rozumiem Rappara, z drugiej strony on powinien bardziej w takiej sytuacji rozumieć przedsiębiorców, a nie ciskać często głodne kawałki poparte wygodnymi statami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Czy ktoś z kolegów jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy jeżeli zarabia się więcej niż wynosi próg dla klasy średniej, ale rozlicza się z małżonką, która zarabia mniej i łącznie zarabiacie mniej niż podwojony górny próg dla klasy średniej, to jest sens składać wniosek o wycofanie z ulgi dla klasy średniej, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.