Skocz do zawartości

beGM - [Playoffs 2019 West 2nd Round] (2.)Denver Nuggets - (3.)Houston Rockets


Tomek9248

Rekomendowane odpowiedzi

Opis powstał kilka dni temu, więc zapewne część z rzeczy które napisałem może być już nieaktualne. Jeśli będą jakieś pytania – chętnie na nie jutro odpowiem. 

 

Jako jeden z dwóch głównych aktorów tego widowiska, nie mogę nie zabrać głosu w tej pasjonującej dyskusji. Wiele zostało już powiedziane, z częścią opinii się zgadzam, z innymi nie. Postaram się odpowiedzieć na nurtujące Was pytania, choć zdaję sobie sprawę z tego, że wszystkich Waszych wątpliwości nie rozwiążę. 

Dla zasady zacznę od rotacji: 
Harden 38/Parker 10 
Bradley 20/Gordon 28 
Ariza 20/Gordon 8/Moore 20 
Aminu 28/Ariza 12/Harrell 4/Jerebko 4   
Capela 30/Harrell 18  

Nie zmieniam tutaj wiele w porównaniu do serii ze Spurs, jedynie drobna kosmetyka minut. Jak poprzednio – rotacja jest jedynie poglądowa i wiele zależy od sytuacji na parkiecie. 

OFENSYWA 
W zasadzie mógłbym przepisać to co napisałem w serii ze Spurs. Więc przepiszę:)


Dalej – mając Harden’a nie będę się silił na jakieś wymyślne ofensywne strategie. Harden z grubsza gra to co w real Houston. Oprócz C i Parkera, który nie gra z Hardenem, każdy grozi rzutem za 3 i zamierzam to wykorzystać. Główna tu rola Aminu, aby wyciągać spod kosza Millsapa Granta/Inglesa. Harden 1on1 vs Temple Harris nie powinien mieć  problemu, po jego minięciu kończy floaterem/layup albo przyjdzie pomoc. Jeśli od Aldrige’a Jokica spod kosza to lob/pass do Capeli/Harrella (plus oczywiście atakowanie kosza i faul:)), jeśli ze skrzydła to odrzucenie na obwód na 3pts lub do slashujących Gordona/Arizy/Aminu. Korzystam również sporo z pnr Harden-Capela/Harrell, również kiedy Harden odpoczywa to Parker gra tych pnr sporo. Nie zabraknie oczywiście ISO  Hardena czy Gordona ze słabymi obrońcami obwodowymi Spurs. Nuggets. 
Uwagi: 
Piszecie. Harden z Capelą i Harellem zajadą Jokica na pickach. Oczywiście, zgadzam się z Wami. Większy nacisk położony zostanie na akcje pnr vs Jokic. Jok ma się męczyć w obronie, co skutkować może choć niewielkim ograniczeniem go w ataku. Niezależnie ile będzie grał, ciągle będzie miał wokół siebie Capelę/Harrella, którzy regularnie będą uruchamiani w ataku przez Hardena. Do tego, przy założeniu że Harris siedzi ciągle na Hardenie, w Nuggets brak jest jakiegokolwiek obrońcy na Gordona, który zagrał rewelacyjne play offs, zarówno w 1. Serii vs Jazz, jak i w 2. Serii vs. Warriors. 
Pytacie, jak Nuggets mają zamiar bronić Hardena. Tych wątpliwości nie pomogę rozwiązać. 

DEFENSYWA 
Morris/Beasley – Harden 
Harris – Bradley/Gordon 
Ingles – Ariza 
Grant – Aminu 
Jokic – Capela 

Pytacie mnie, jak zatrzymać Jokic’a? Odpowiem Wam – Capela. Clint Capela (niech nie zwiedzie Was stosunkowo słaba seria vs Warriors, gdzie nie ma żadnego wartościowego centra co sprawiło, że Clint nie miał żadnej motywacji i olał tę serię) na Jokic’a to bardzo ciekawy defensor. Próbowałem we wcześniejszych opisach LBS doszukać się pomysłów na grę ofensywną. Wyczytałem ,,wszyscy oglądają Nuggets i nie trzeba im przedstawiać jak gra Jokic ‘’ (czy jakoś tak). Zrobiło mi się głupio, bo Nuggets nie oglądałem, więc nadrobiłem troszkę zaległości. Co widzę. Stoi Jok z piłką na linii 3 pts. Myśli sobie ,,rzucę passa’’. Patrzy, a tam obrońcy Rockets z ostrym lockdown D na obwodzie, agresywnie, nie ma do kogo zagrać. Nagle widzi, że ktoś się urwał, ale zaraz przychodzi refleksja, że to przecież może być Monte 0/13 Morris, Malik Beasley czy Joe Ingles, którzy przecież w tych PO są fatalni. Nie ma sensu, wbijam sam. A tu Capela, silny jest a do tego jakby szybszy, mobilniejszy i jeszcze ma siłę biegać obok mnie. Raz się uda – raz nie. W końcu Jok myśli sobie – jadą mnie na tych pickach w obronie, tu muszę zapierdalać, bo za 3 za bardzo nie ma kto rzucić, Harris’a kryją krótko, do innych strach podać, z Capelą ciężka sprawa, może uda się go wyfaulować.  Ch… wjeżdżam w niego – wtedy w kolejnych akcjach na pewno zobaczę, że jest mi łatwiej. 
Pierwsza akcja – patrzy, patrzy – nic nie widzi. Druga – nic nie widzi. Trzecia – zaczyna widzieć na prawe oko.  Jest dobrze. 

Piszecie, że Nuggets nie mają ballhandlera, że nie mają nikogo kto by sobie sam mógł wykreować rzut. Myślę sobie, niemożliwe – jak taka drużyna mogłaby wejść do PO. Ale przecież, zachęcony przez LBS, oglądam sobie real Nuggets – tam są przecież wszyscy jego najlepsi obwodowi – Harris, Morris, Beasley…. Wnioski - Harris jest spoko. Morris i Beasley też tam byli. 

Prawdę mówiąc, wydaje mi się że seria ze Spurs byłaby u Nas o wiele trudniejsza. Real Nuggets, nieporównywalnie lepsze od naszych, w drugiej rundzie nie dało rady PTB. Harden czy Gordon zagrali świetną, wyrównaną serię z Warriors, w której byli wyróżniającymi się graczami Rockets. Capela zagrał słabiej, ale też Warriors to akurat dla niego fatalny matchup, bo tam nie ma żadnego centra. Tutaj, śmiem twierdzić, będzie bardzo przydatny w grze przeciwko Jokicowi, którego choć trochę powinien być w stanie ograniczyć. 
Wiem, że nie zadowoliłem swoim opisem wszystkich. Tak wiele pytań i tak mało odpowiedzi. 
Jak zagłosujecie? Nieważne – najważniejsze, żeby iść do wyborów. Twój głos jest ważny! Zagłosuj już dziś (czy tam za kilka dni, jak już będzie można).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, january napisał:

Nie bardzo. Rok temu Capela był w zupełnie innej dyspozycji, zwłaszcza w defensywie na switchu. Teraz obniżył mocno loty. Ten sam rywal, inny Clint. 

Rok temu był nieco lepszy, ale też wyglądał słabo. Rockets z Capelą byli -49 w całej serii, bez niego -14. Ogólnie spadły mu w tej serii minuty w stosunku do pozostałych serii, a w wygranych meczach grał jeszcze mniej (śr. 27). Już rok temu Rockets wyglądali lepiej z Tuckerem i to nie jest żaden przypadek.

12 minut temu, MarcusCamby napisał:

Absurdalna teoria. Może w defensywie, ale z przodu potrafili niszczyć niskie lineupy Warriors.

No chyba center jest głównie od defensywy. Jakieś przykłady tak w ogóle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarcusCamby napisał:

Czy tylko ja bym grał Harrell jako starter? I wtedy Aminu na Jokicu.

cholernie równa para, skłaniam się ku 4-3 dla Nuggets, chociaż mam żal do LBS, że nie dał opisu.

Stotts wytrzymał z Aminu na Jokicu 3-4 kwarty w których Joker kompletnie dominować Blazers.

To był usprawniedliwiony analitycznie ruch który boiskowo skończył się katastrofą. Gdyby Regis wystawił na Jokera Aminu lub nawet undersized Harrella jako primary obrońców to by się to skończyło katastrofą. Z Clintem to bardzo dobry IMO ruch, właściwie jedyny możliwy.

Dla mnie to seria niestety aż tak wyrównana nie jest, kocham RL Nuggets i cierpiałem widząc kłopoty ofensywne drużyny kiedy Joker siedział i kłopoty Nikoli w końcówce kiedy siedział za mało. Tutaj będzie to podwójnie kluczowe bo Dame i CJ nawet w połowie tak dobrze nie umieją punktować wolnostopych i relatywnie foul-prone centrów jak Harden.

Cierpiałem też oglądając formę Morrisa i Beasleya z których jeden - MM będzie musiał tu grać w piątce... Przeciwko lepszej obronie niż wystawiali na niego Blazers.

Dalej - w Denver jest kogo kryć Hardenem, Jerami Grant czy Joe Ingles to ludzie z których przy pierwszym Broda powinien być świetny w obronie a przy drugim co najmniej bardzo dobry. Gdyby tylko byli tu jacyś szybcy i mocni w dryblingu guardzi którzy mogliby go szukać po switchach. Ale ich w Denver nie ma.

Harden, zwłaszcza wsparty rotacją SuperGordon-Ariza-Aminu-CC-Harrell jest koszmarnym matchupem dla Denver. Po prostu koszmarnym. Zwłaszcza patrząc na to że grał naprawdę bardzo dobrze przeciwko RL Warriors mogących wystawić na niego Klaya, Andre i KD.

Obie drużyny są słabsze niż w RL ale to chyba dobrze dla Denver bo ja bym w RL w finale konferencji typował Rockets w 4. A tak tutaj jednak przez sympatię do Nuggets mogę założyć ich 2 wygrane u siebie i raczej spokojne Houston w 6 (0-1, 1-1, 2-1, 3-1, 3-2, 4-2)

Edytowane przez Wooden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również uważam, że Capela w poprzednich PO był trochę lepszy niż w obecnych, co nie zmienia faktu, że jest lepszy od każdego z obrońców z jakimi Jokicowi przyszło się mierzyć w real PO. Ograniczenie Jola, przy naprawdę słabym wsparciu jakie u Nas dostaje, jest dla mnie kluczowe - to, że Capela jest słabszy od Harrell a w ataku nie jest tutaj aż tak istotne. Mam kim atakować, Harrell przecież swoje minuty też dostaje,a Harden z Gordonem zagrali świetne PO przeciwko lepszym obrońcom niż tutaj.

W Nuggets jest Jok, potem Harris i potem długo długo nic - kto tam jest trzecią opcją w ataku? Ingles? O'Neal? Trochę mało jak na półfinał konferencji. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, karpik napisał:

Rok temu był nieco lepszy, ale też wyglądał słabo. Rockets z Capelą byli -49 w całej serii, bez niego -14. Ogólnie spadły mu w tej serii minuty w stosunku do pozostałych serii, a w wygranych meczach grał jeszcze mniej (śr. 27). Już rok temu Rockets wyglądali lepiej z Tuckerem i to nie jest żaden przypadek.

No chyba center jest głównie od defensywy. Jakieś przykłady tak w ogóle? 

Temat był dość szeroko omawiany rok temu, gdy Warriors fatalnie wyglądali przeciwko obronie prawdziwych centrów i mieli kiepskie procenty rim protection, kilku centrów wtedy ładnie potrafiło masakrować obronę GSW. W tym sezonie też widzę, że obronę pod koszem mieli w środku stawki w skali ligi.

Przykłady:

Marc Gasol 34pkt na 0,724 TS%

Anthony Davis 35pkt na 0,754 TS%

Dwight Howard 29pkt na 0,715 TS%

Marc Gasol 27pkt na 0,943 TS%

Karl-Anthony Towns 31pkt na 0,582 TS%

I kilka innych mniej spektakularnych, ale równie efektownych, gdzie center robił ogromną przewagę nad Warriors.

Teraz Harrell zagrał całą serię na poziomie 18,3pts przy TS% 0,739 przeciwko Warriors, właściwie robiąc tam co chciał w pomalowanym.

W tym czasie Capela miał problem nawet dobrze piłkę złapać, gdy Harden czy Paul grali mu już pick&roll na czyste pozycje i zamiast robić przewagi nad Warriors był kulą u nogi i to z obu stron parkietu. Blazers też nie mieli kim tej słabości wykorzystać. Znaczy mieli Kantera, ale nie potrafili stworzyć sensownego gameplanu defensywnego, by wykorzystać jego atuty nad minusami. Nie wiem czy Stotts nie za szybko spanikował po tym pierwszym fatalnym meczu.

Tak, więc dobry center nie powinien źle wyglądać przeciwko GSW, a nawet być x-factorem serii. Tylko nie jest tu właśnie kluczem defensywa, która obnaża Goberta i jest dla mnie Niego fatalnym matchupem, a ktoś potrafiący dominować pod koszem w ofensywie.

Ok rozumiem argumenty, że Capela musi ograniczyć tutaj Jokica, ale po tym co widziałem traktowałbym go bardziej jak Poeltla w Spurs, który grał dobrą obronę na Jokicu, ale na mniejszych minutach, a więcej grał Harrellem, który mógłby sprowokować Serba do kilku fauli, a ma on skłonności wciąż łapać proste faule przy akcjach 2+1.

Ogólnie Harrell to największa wartość dodana Rockets względem RL NBA, więc powinien być eksponowany, a okazja zrodziła się doskonała przy bardzo słabej formie Clinta. A tak to co mamy? Aminu kosztem Tuckera, gdzie jeden był gwiazdą PO, a drugi jednak rozczarowaniem oraz Bradleya kosztem CP3 co już w ogóle nie wymaga komentarza.

Seria jest właściwie na remis, bo Nuggets też mają swoje słabości, ale jednak problematyczna sprawa z Jrue oraz te HCA sprawia, że głosuje na Nuggets.

7 godzin temu, Regis napisał:

Również uważam, że Capela w poprzednich PO był trochę lepszy niż w obecnych, co nie zmienia faktu, że jest lepszy od każdego z obrońców z jakimi Jokicowi przyszło się mierzyć w real PO. Ograniczenie Jola, przy naprawdę słabym wsparciu jakie u Nas dostaje, jest dla mnie kluczowe - to, że Capela jest słabszy od Harrell a w ataku nie jest tutaj aż tak istotne. Mam kim atakować, Harrell przecież swoje minuty też dostaje,a Harden z Gordonem zagrali świetne PO przeciwko lepszym obrońcom niż tutaj.

W Nuggets jest Jok, potem Harris i potem długo długo nic - kto tam jest trzecią opcją w ataku? Ingles? O'Neal? Trochę mało jak na półfinał konferencji. 

 

 

Aldridge > Capela w defensywie, a patrząc na formę to zapewne też Poeltl > Capela nie będzie wielkim nadużyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, january napisał:

W tym roku Capela dał d w D. W zeszłym problem był wyłącznie po stronie ofensywnej z nim na C, gdzie obwodowi zagrali znacznie gorszą serię - zwłaszcza Harden i Gordon i lepiej to wyglądało oczywiście na 5 out.

Oczywiście arsenał CC w ofensywie jest delikatnie mówiąc ubogi^ 

W zeszłym roku Rockets z Capelą robili vs Dubs 97 Ortg i 108 Drtg, bez niego 102 i 110. W tym roku z Clintem byli 98 Ortg i 113 Drtg, a bez niego 112 i 114. Także nie powiedziałbym, żeby Capela dał ciała w tym roku w D, a w tamtym nie (tzn różnica była, ale nie taka jak próbujesz przedstawić). To raczej opinia bazująca na kilku akcjach, gdzie ustał na switchach w zeszłym roku, a w tym roku tego nie było. 

@MarcusCamby Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale wydaje mi się, że podałeś przykłady 5 meczów z RS jako dowody na to, że centrzy mogą nie wyglądać słabo vs Dubs ograniczając się do ich zdobyczy punktowych... Kolejny raz powtórzę, że zadaniem centra w dzisiejszej lidze jest przede wszystkim bronić. Taki Harrell miał w serii z Warriors on/off na poziomie -23, a Clippers z nim na parkiecie robili 128 Drtg, więc jeśli Harrell miał być x-factorem w takiej serii, to najwyżej na korzyść Dubs. 

Większość dobrych centrów dzisiaj to dobrzy obrońcy, co wystarcza by być plusowymi zawodnikami w lidze na przestrzeni sezonu (np taki Capela czy Gobert). Jednak przeciwko pewnym drużynom, które są uniwersalne w obronie i opierają ją w dużej mierze na switchach wychodzą ich ograniczenia w ataku i stają się unplayable. Tak się dzieje z Capelą vs Dubs albo z Gobertem vs Rockets. Dlatego wyciąganie słabej serii Capeli vs Dubs i konwertowanie tego na potencjalnie słabą serię vs Nuggets jest nie na miejscu, bo to są zupełnie inne warunki dla Capeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.