Skocz do zawartości

Trening wyskoku.


Makuss

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Mam 16 lat i od roku gram w kosza. Dalej rosnę, mam 180cm wzrostu i podejrzewam iż dalej rosnę gdyż mama ma 165 wzrostu a tato 197 to chyba po nim odziedziczyłem wzrost... Czy znacie jakieś dobre ćwiczenia na wyskok? Na 180 wiem że już można robić wsady...

 

Wiem że ćwiczeń jest pełno w necie, jednak to są na siłowni itp... Ja potrzebuję bardziej w warunkach domowych i na dworze/hali ...

 

Ważne! Ćwiczenia nie mogą wpłynąć na wzrost!! Tzn. wiem że niektóre są na tyle nie zdrowe że spowalniają wzrost a w skutkach się wgl nie rośnie i się takim zostaje !! Więc proszę o takie które nie będą przeszkadzały mojemu rośnięciu ... Co do wzrostu mam 180cm i nr buta 48 chyba będę wyższy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, jakieś dwa lata temu przekopałem internet w poszukiwaniu różnych ćwiczeń. Opinie są różne, jedni twierdzą, że nie należy obciążać stawów w młodym wieku, inni, że to nie wpływa na ich rozwój. Jedni twierdzą, że nie można popadać w rutyne. Inni, że wręcz powinno się. Treningi zaczynałem w twoim wieku i miałem coś około 185 cm. Teraz mam 18 lat i 190 cm, więc mojego wzrostu chyba nie zahamowało. Gdy zaczynałem nie mogłem doskoczyć do obręczy. Pół roku później ładowałem już na 3,5. Podejżewam, że nie jest to żadna zasada, ale wpływają na to indywidualne predyspozycje, dieta itd. Jednak program, który widnieje poniżej mogę polecić. Nie odchudzałem się, nie brałem żadnego double-blasta, poprostu trenowałem 2 x w tygodniu.

 

1.Przysiady 2 serie po 20

2.Wyskoki z półprzysiadu 3 serie po 12 - obciążenie 5 kg

3.Ćwierćprzysiad 3 serie po 7

4.Wyskoki z pięty do pośladków 3 serie po 12 obciążenie 5 kg

5.Wykroki z powrotem 3 serie po 8

6.Wspięcia na jednej nodze 2 serie po 20 - obciążenie 5 kg

7.Wspięcia na ośle 2 serie po 40 - obciążenie 5 kg

8.Grzbiety 20 x

 

Teraz uwaga. Nie wiem jak jest obecnie z twoim jumpem, więc możesz zacząć od powiedzmy 2 serii po 15 przysiadów i 2 serii wyskoków zamiast 3. Potem stopniowo zwiększać. Musisz poprostu sam wybadać jak bardzo męczą Cię dane ćwiczenia. UWAGA! Nie trenuj więcej niż DWA RAZY W TYGODNIU. Więcej treningów może przynieść odwrotny skutek, albo zniszczyć Ci kolana. Jeszcze notka na koniec, u mnie wzrostu to nie zatrzymało, ale ogólnie każde ćwiczenia w okresie wzrostu wiążą się z ryzykiem i robisz to na włąsną odpowiedzialność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ten sam program, mniej więcej, robiłem go na normalnym asfaltowym boisku przed graniem w kosza, czasami, zazwyczaj chodziłem osobno go robić, jakbym chciał zrobić i po tym grać w kosza to na początku się za bardzo nie dało bo trzęsły mi się nogi od wysiłku. Ale to tylko na początku. Ogólnie to miałem łydki rozwinięte bardzo ale innych stawów itd potrzebnych do wyskoku niezbyt, nigdy nie robiłem innego treningu. Na początku straszne zakwasy, to dobrze czyli efekty były. I było widać je po zakończeniu programu.

 

Na ile Cię stać musisz sam wybadać, zwiększać powtórzenia, serie w miarę swoich potrzeb. Ja robiłem bez obciążenia, za to więcej powtórzeń i serii. Obciążenia raczej z powodów technicznych nie używałem. Instrukcje do ćwiczeń znajdziesz na necie, do tych z tego programu, zazwyczaj nie są trudne i można je wykonać gdzieś na boisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwierćprzysiady i każde ćwiczenie z wyskokiem/biegiem z obciążeniem są bardzo niedobre dla stawów. Jak robić przysiady to z obciążeniem i odpowiednią techniką (znajdziesz w necie).

 

A i nie polecam air alertów itp. Efekty może są, ale przy okazji strasznie zniszczysz sobie stawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówie na podstawie własnych doświadczeń, nie obchodzi mnie co tam piszą o tym. Mnie po pełnych przysiadach kolana napierdalały, jak z tym skończyłem i robię tylko do kata 90 stopni wszystko jest w porządku.

"FAKTEM JEST, że pół-przysiady i ćwierć-przysiady widziane na siłowniach w Polsce – prowadzą do kontuzji kolan!"

U mnie było dokładnie na odwrót.

 

Te wszystkie argumenty odnosza się do więzadeł, a o łąkotkach czy rzepkach nie piszą nic.

Edytowane przez Maciek9020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.