Skocz do zawartości

[E-BASKET] buła vs. karpik


buła

Rekomendowane odpowiedzi

Postaram się to napisać szybko i zwięźle, bo raz że nie mam za wiele czasu, dwa niedobrze mi od pisania na klawiaturze ostatnio (ze względu na coś zwane magisterką), trzy przy czytaniu wszystkich game planów przy poprzednim głosowaniu z niektórych ciężko było wyłowić esencje o co tak naprawde chodzi w grze danej drużyny.

 

rotacje stosuje podobną jak przy poprzednim pojedynku z łukaszem

jednak z małą zmianą w s5

 

PG: baron dawis

SG: sprewell

SF; pierce

PF: webber

C: walton

 

baron over porter ze względu na to, że baron jest większym zagrożeniem indywidualnym w ataku. w obronie nie jest dziurą, a główna siła kidda czyli kontry powinny zostać ograniczone przez granie przeze w ataku wolnych i długich akcji w ala adelman offense, po których ciężej i rzadziej wyprowadza się kontry. w HCO kidd nigdy nie był wybitnym penetrującym, więc nie musze go bronić porterem. porter bedzie go bronił oczywiście jak wejdzie z ławki.

 

OFENSYWA

 

szukam słabych puntków w defensywie karpika

pierwszą opcją jest oczywiście ala adelman offense z cwebbem albo waltonem na high poście, milionem zasłon i cutów głównie w kierunku kosza czy to z okolic lini ft czy gdzieś z lini końcowej i szukanie łatwych punktów.

następnie druga opcja to pick and rolle barona z waltonem głównie. trzecie to izolacje dla pierca czy waltona tyłem do kosza.

dlaczego p&r

kidd był w tamtym okresie świenym obrońcą 1on1 + passing lanes, ale nie był dobrym obrońcą na pick and rollach. w netsach świetny w tym był k-mart i to on nadrabiał za kidda w takich sytuacjach. baron pick and rolle gra bardzo przyzwoicie, co widać chociażby po tym ile pkt zdobywał po takich akcjach w warriors niejaki biedrins, o którym teraz mało kto pamięta. w tym sezonie p&r barona z griffinem też były bardzo skuteczne. więc walton zastępuje biedrinsa i jest świetny duet do p&r. takie akcje wyciągają howarda spod kosza, gdzie jest najefektywniejszym obrońcą, więc nie muszę obawiać się tak bardzo bloków z pomocy. poza tym moi wysocy są dobrymi passerami, więc nawet jakby przyszła help D to jednen extra pass i jest czysta pozycja z półdystansu albo na obwodzie dla pierca czy sprewella.

 

gdy na boisku nie ma tej pary to drugą opcją jest granie izolacji na pierca albo webbera/ waltona (któryś z nich jest zawsze na boisku), w których są skuteczni.

 

gdy karpik gra small ball z lebronem albo AK na PF`ie to ja gram piercem na PF`ie z cambym pod koszem, żeby mieć dobrego shot blockera.

 

DEFENSE

 

podejrzewam, że karpik bedzie chciał grać duzo izolacji dla gasola mówiąc że webber był słabym obrońcą. webber z pewnością nie był dobrym shot blockerem, nie był atletyczny, ale na nogach poruszał się całkiem nieźle. do tego miał wysokie bball iq i często bronił graczy naprowadzając ich na divaca, który flopował i wymuszał ofensy. to samo teraz z tymże tam będzie na niego czekał walton albo camby.

 

o kidzie juz pisałem.

byrona i cartera się nie boje

o ile przy bryancie mogłem uznać że spree nie da mu rady 1on1 tak w tych przypadkach sobie poradzi

zawsze mogę dać obok barona na backcourt także portera, który powinien napsuć troche krwi byronowi czy vincowi. a w obwodzie jest jeszcze rip

 

lebron

pierce 1on1.

pierce wcale nie jest takim dobrym obrońcą na lebrona jakby to można było wywnioskować po ich starciach w PO

jego dobra obrona wynikała w dużej części ze świetnej obrony zespołowej celtics.

ale pierce nie daje lebronowi się mijać, zostawia mu zawsze troche miejsca kusząc go do rzucania jumperów, w których lbj nie jest tak skuteczny jak przy wejściach. brak pomocy czy podwajania lebrona odcina mu też możliwość bycia efektywnym kreatorem

 

howard

howarda bronie waltonem albo cambym 1on1

howard jest o wiele silniejszy i atletyczniejszy od waltona, ale walton bronił bardzo dobrze na nogach. KAJ przy nim w serii nie wyglądał na centra wszechczasów, więc i howard nie powinien mi zrobić ponad regularnej krzywdy. walton stara się przede wszystkim wypychać howarda jak najdalej od kosza, jeszcze przez dostarczeniem mu piłki, żeby howard musiał zrobić conajmniej jeden kozioł w drodze do kosza, wtedy jest mniej efektywny niż spod samej tablicy.

 

tak to z grubsza wygląda

główne założenie to jak pisałem ograniczenie kontr i szybkich ataków przez trójkę kidd-james-howard

dobre transition D

ale przede wszystkim skuteczne i ciągłe granie wolnego hco typu adelman, po którym ciężej wyjść z dobrą kontrą bez przechwytu

 

to tyle czekam na karpika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzę piątką Kidd-Scott-James-Sikma-Howard

 

Zakładam, że buła zagra Porter-Sprewell-Pierce-Webber-Walton (Baron przeciwko Kiddowi nie ma żadnej przewagi fizycznej, więc się go nie boję, najwyżej Spree zmienić może Hamilton, ale dla mnie nie ma taka zmiana większego znaczenia)

 

Atak

 

Oczywiście od początku staram się narzucić szybsze tempo, chętnie pójdę z bułą na wymianę ciosów. Transition offense to najlepszy możliwy rodzaj ataku, a ja dodatkowo mam najlepszych możliwych wykonawców takiego ataku. Rzecz jasna Kidd, czyli najlepszy w historii obok Magica rozgrywający w early offense jest motorem i kreatorem, a kończyć mają Scott (albo atakując kosz albo jako trailer rzucając za 3) i przede wszystkim LeBron, w dalszej części meczu wchodzący z ławki Carter i Kirilenko robią to samo. Gdy nie ma na parkiecie Kidda jego rolę przejmuje James.

 

HCO

 

Pierwsze ataki pójdą przez Dwighta, liczę na kilka początkowych punktów spod kosza, zespół lepiej wejdzie w mecz, nie trzeba będzie oglądać długo 0 na tablicy wyników. Spodziewam się Waltona na Howardzie i Webbera na Sikmie, a potem na Gasolu. Nie pasuje mi ten matchup, w związku z tym Sikma z Howardem na początku akcji stoją blisko siebie na weak side, LeBron klepie piłkę na lewym skrzydle, Sikma stawia zasłonę i blokuje Waltona, Dwight w tym czasie przechodzi na strong side i zajmuje pozycję na low post jak najbliżej kosza i od razu otrzymuje podanie. Ta zagrywka może doprowadzić do 2 sytuacji:

 

- Walton będzie lekko spóźniony i Dwight zdąży zająć pozycję metr od kosza co nie muszę chyba mówić jak się skończy

- Howarda zmuszony będzie przejąć Webber co doprowadzi do preferowanego przeze mnie matchupu

 

W tej drugiej sytuacji wrzucający entry pass LeBron ścina po baseline na kosz (na obwodzie Scott przechodzi na strong side), jeśli jest taka możliwość – Howard oddaje mu piłkę i James wieńczy wszystko dunkiem, jeśli nie ma okazji do oddania piłki, LeBron biegnie dalej, z pomocą przychodzi mu zasłona od Sikmy, której ma prawo Pierce nie przejść. Jeśli LeBron będzie dzięki temu wolny na obwodzie, to Howard podaje do niego, jeśli nie - gra 1 na 1 z Webberem. C-Webb to całkiem niezły obrońca, ale będzie na Howarda zwyczajnie za mały, poza tym jako podstawa ataku buły, nie może sobie pozwolić na foul trouble, więc czasem powinien zwyczajnie odpuszczać szarpanie się z Dwightem. Tę zagrywkę gram kilka razy w pierwszej kwarcie, w dalszej części meczu też ją czasem powtarzam, przy czym w przypadku gry pod koszem parą Gasol-Howard nie wykluczam, że z rzadka stawiającym zasłonę będzie Howard. Od tak dla zmyły. Matchupu Howard-Walton oczywiście nie da się kompletnie wyeliminować, więc Dwight przeciwko Waltonowi 1 na 1 grać będzie tylko bardzo blisko kosza, z maksymalnie 1 kozłem do wykonania, Howard 3-4 metry od kosza może sobie pozwolić tylko na bank shot ze skrzydła, w innym przypadku oddaje piłkę. Generalnie w tym meczu ma zakaz kozłowania. Aha, Camby’ego Howard łyka bez popity, więc ten matchup podejrzewam, że doprowadzi do double teamów – kiedy wchodzi Camby potrzebować będę jak najlepszych shooterów i zagram Kidd-Scott-Carter-Gasol-Howard albo gram wariant small ball, ale o nim za chwilę. Howard na ławkę udaje się dosyć wcześnie, bo po jakichś 6-7 minutach 1Q po to, żeby wrócić na grę przeciwko Camby’emu i pograć trochę bez Waltona na plecach.

 

James w pierwszej kwarcie gra high pick’n rolle z Howardem na lewym skrzydle, bez Dwighta na parkiecie, gra więcej izolacji na Pierce’a, który będzie wołał o pomoc – sam LeBrona nie zatrzyma. W drugiej kwarcie próbuję small ballu Kidd-Scott-Carter-James-Howard – głównym powodem takiego ustawienia jest matchup LeBron-Webber. James na krótką metę poradzi sobie z C-Webbem w obronie, natomiast w ataku zniszczy go grając albo izolacje albo pick’n rolle z Dwightem. Podejrzewam, że buła zareaguje wtedy i zwyczajnie zdejmie Webbera i na mój small ball odpowie swoim small ballem z Piercem na PF, co osobiście bardzo mi odpowiada, ponieważ Webber jest najważniejszym graczem ataku buły. Jak wiemy small ball to raczej szybsze tempo gry, czyli wariant gry, który ja preferuję. Cartera w tym ustawieniu może zmienić Kirilenko, który świetnie nadaje się do obrony Pierce’a i zapewnia mismatch w ataku – Pierce myślę, że dalej będzie bronił LeBrona, więc na AK47 wysłany zostanie Rip bądź Sprewell, wtedy Kirilenko dostaje zielone światło i ma prawo walczyć o zbiórkę w ataku.

 

Byron Scott ma w ataku jak zwykle jedno zadanie - robić zamieszanie biegając po podwójnych, niskich zasłonach, jeśli uda mu się zostawić Ripa/Spree – trójka z rogu to zabójcza broń. Carter ma podobną rolę, jednak kiedy LeBron odpoczywa (początek drugiej i czwartej kwarty) , dostaje kilka zagrywek z rzędu i wychodząc po zasłonach ma zgubić na pierwszym kroku Ripa albo Sprewella. Jeśli Carter jest hot, wykorzystuję go do bólu, jeśli nie – nic się nie dzieje i gramy przez Howarda.

 

Gasola będę wykorzystywał przeciwko Webberowi na low post, jednak przeciw Waltonowi albo Camby’emu wielu piłek nie dostanie. Jego najważniejszym zadaniem w ataku będzie walka o zbiórkę i wrzucenie put backa. Sikma przeciwko Webberowi ma prawo do kilku jumperów, ale niewiele więcej.

 

Podsumowując

 

Atak w HCO opierać się będzie na maksymalnym wyegzekwowaniu korzystnych dla mnie matchupów, każdy switch na picku wykorzystam bez namysłu.

LeBron i Dwight wymagają podwojeń, które generują wide open shots.

Staram się zminimalizować grę Howarda przeciwko Waltonowi. Walton to świetny defensor, nie ma co ukrywać i dużo gry 1 na 1 Dwighta przeciw niemu, to jakieś 5-6 strat Howarda pomimo jego przewagi fizycznej.

Będę się starał przede wszystkim zmęczyć Webbera, który nie wytrzyma takiej intensywności zapierdalając w obronie jak i w ataku.

 

Obrona

 

Matchupy

 

Kidd-Porter

Scott-Sprewell

LeBron-Pierce

Sikma-Webber

Howard-Walton

 

Atak buły ma jedną wielką zaletę – bardzo dobre ball movement. W związku z tym moim celem jest ograniczyć ilość podań i zwolnić ruch piłki poprzez zastosowanie strefy 1-3-1 z half court traps. LeBron w takim ustawieniu gra u góry, jako że jest długi, silny i szybki. Doprowadzi to do kilku strat i punktów bezpośrednio z kontry (dzięki temu LeBron jest po przechwycie pierwszy z przodu). Howard gra oczywiście najniżej, jest na tyle szybki, że da radę biegać po baseline i zdążyć jeszcze kontestować lay upy. Gasol/Sikma po środku kryje od piłki na high post wysokiego, dzięki temu jest praktycznie niemożliwe, żeby wrzucić tam piłkę (lob nie zadziała, bo pod koszem jest jeszcze przecież Dwight) i zainicjować akcję . Na lewym skrzydle jest Carter/Scott, na prawym Kidd. Taką obronę będę stosował na okres 4-5 possensions kilka razy w meczu. Na dłuższą metę nie chcę grać takiej strefy, bo drużyna za bardzo zmęczy się biegając i trapując wszystko co się rusza.

 

Reszta czasu to man to man. Buła nie ma żadnego gracza, który indywidualnie mógłby wyraźnie wygrać ze mną jakiś matchup, więc nie podwajam. Zachęcam wręcz do grania izolacji. Im słabiej krąży piłka, tym lepiej dla mnie. Oczywiście w razie penetracji moi gracze starają się nakierowywać na Howarda, ale nawet jeśli się to nie uda – mam innych znakomitych gracz w help D (AK47 3 bl/mecz, Gasol 2 bl/mecz, LeBron i Carter po 1 bl/mecz).

 

Zachęcam do jumperów Sprewella, Barona, Webbera i oczywiście Camby’ego – Sprewell w HCO to raczej słaba opcja – Sprewell, którego Ty masz, to biegający wariat pod Donem Nelsonem, dobry w transition, w HCO sporo traci ze swoim nierównym rzutem. Baron z piłką dostaje miejsce na jumpery, może rzucać cały mecz z półdychy, najważniejsze, że piłka nie będzie wtedy krążyć, jumperkujący Davis meczu nie wygra – trafi 2 z rzędu, po czym spudłuje kolejnych 5. Ewentualne pick’ n rolle przy Davisie gram under, picki Pierce’a i Portera bronię help and recover, a jeśli są grane wysoko trapuję Pierce’a/Portera. Webbera również zachęcam do rzucania z 6 metrów. Takie rzuty to zwycięstwo mojej defensywy.

Waltona 1 na 1 przeciwko Howardowi się zwyczajnie nie boję.

 

Część druga w rebutalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

howard

howarda bronie waltonem albo cambym 1on1

howard jest o wiele silniejszy i atletyczniejszy od waltona, ale walton bronił bardzo dobrze na nogach. KAJ przy nim w serii nie wyglądał na centra wszechczasów,

tak tylko się wtrącę:

 

 

Game 1: 30/10/5/0 (11/19 FG)

Game 2: 40/17/1/3 (17/23 FG) Full game: http://www.youtube.com/watch?v=d2oTCUmEFiM

Game 3: 21/20/8/8 (5/12 FG) - foul trouble

Game 4: 30/17/2/4 (12/20) Full game: http://www.youtube.com/watch?v=MCTQzI9uf5g

 

Walton vs. Kareem head to head stats in the playoff series:

 

KAJ - 30.3 ppg, 16 rpg, 3.8 apg, 3.8 bpg, 60.8 FG%

Walton - 19.3 ppg, 14.8 rpg, 5.8 apg, 2.3 bpg, 51 FG%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lorak zmuszasz mnie do robienia rzeczy której nie nawidze, czyli szukania i przeglądania cyferek i to w dodatku z czasów mieszka pierwszego.

jak bede miał chwile to poszukam, do tematu wrócimy, narazie myśle nad rebutalem, bo karpik napisał naprawde solidny gameplan jak dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

REBUTAL

 

Najpierw sprawa, która mnie mocno zdziwiła

 

baron over porter ze względu na to, że baron jest większym zagrożeniem indywidualnym w ataku. w obronie nie jest dziurą, a główna siła kidda czyli kontry powinny zostać ograniczone przez granie przeze w ataku wolnych i długich akcji w ala adelman offense, po których ciężej i rzadziej wyprowadza się kontry.

Wolne i długie akcje ala Adelman? Przecież zespoły Adelmana grają up tempo ;]

 

Oto pace jego drużyn z całej kariery:

 

Blazers’ 90 – 102,3 (4. tempo w lidze)

Blazers’91 – 100,5 (4. tempo)

Blazers’92 – 99,0 (6. tempo)

Blazers’93 – 99,1 (8. tempo)

Blazers’94 – 98,8 (3. tempo)

Warriors’96 – 93,4 (6. tempo)

Warriors’97 – 91,9 (7. tempo)

Kings’99 – 96,0 (1. tempo)

Kings’00 – 99,3 (1. tempo)

Kings’01 – 94,4 (2. tempo)

Kings’02 – 95,6 (1. tempo)

Kings’03 – 95,4 (1. tempo)

Kings’04 – 92,8 (4. tempo)

Kings’05 – 93,0 (8. tempo)

Kings’06 – 91,9 (9. tempo)

Rockets’08 – 90,4 (21. tempo)

Rockets’09 – 90,2 (19. tempo)

Rockets’10 – 94,0 (6. tempo)

Rockets’11 – 94,2 (8. tempo)

 

Praktycznie wszystkie ekipy Adelmana to top8 ligi pod względem szybkości gry ;] Rockets’08 i ’09 to inna historia ze względu na obecność Yao i grę low post. Ty jednak z tego co piszesz grasz high post i Twoja ofensywa ma przypominać Kings z początku ubiegłej dekady. Jakoś gryzie mi się zwalnianie gry z filozofią Adelmana. Poza tym chcesz grać wolno mając w składzie graczy, którzy grali w szybkich ofensywach (Baron i Sprewell wyciągnięci wprost spod Nellie Ball, Webber i Porter od Adelmana, Camby od Nuggets Karla oraz Walton z czasów, gdy grano w tempie dzisiejszego ASG). Good luck.

 

następnie druga opcja to pick and rolle barona z waltonem głównie. trzecie to izolacje dla pierca czy waltona tyłem do kosza.

dlaczego p&r

kidd był w tamtym okresie świenym obrońcą 1on1 + passing lanes, ale nie był dobrym obrońcą na pick and rollach. w netsach świetny w tym był k-mart i to on nadrabiał za kidda w takich sytuacjach. baron pick and rolle gra bardzo przyzwoicie, co widać chociażby po tym ile pkt zdobywał po takich akcjach w warriors niejaki biedrins, o którym teraz mało kto pamięta. w tym sezonie p&r barona z griffinem też były bardzo skuteczne. więc walton zastępuje biedrinsa i jest świetny duet do p&r. takie akcje wyciągają howarda spod kosza, gdzie jest najefektywniejszym obrońcą, więc nie muszę obawiać się tak bardzo bloków z pomocy.

Problem polega na tym, że Bill Walton nie grał pick’n rolli. Można powiedzieć, że hipotetycznie mógłby być rollerem gdzieś na poziomie Gasola (niezbyt atletyczny, świetne ręce, soft touch), ale w praktyce w tamtych czasach prawie nie grano w ten sposób. Kidd gra takie picki under, by ograniczyć penetracje Barona, poza tym zamiast K-Marta ma w takiej sytuacji Howarda, który również jest ścisłą czołówką ligi w tym względzie. Baron na pick’n rollach gra przyzwoicie, ale można go odpuszczać na półdystansie i skupiać się jedynie na obronie pod obręczą. Dlatego daleko mu do kozaka na p&r. Z tym Biedrinsem to ciekawa sprawa, bo najwięcej pkt w karierze zdobywał on sezon po odejściu Davisa, kiedy podstawowym playmakerem Warriors był S-Jax ;]

Jeśli jednak Baron bardzo by jebał Kidda na p&r, to zmieniam krycie i Baronem zajmuje się Byron Scott, a Kidd zajmuje się kryciem Sprewella.

 

Izolacje dla Paula Prawdy Pierce’a (dalej zwanym PPP). Jeśli grasz S5 – pomagam od Barona, rzadziej od Sprewella (to streaky shooter, więc najpierw sprawdzam jak się dziś czuje, jeśli jest zimny, spokojnie podwajam od niego) – wolę, żeby podwajał doskonały w team D Kidd niż Scott. Nie podwajam od Ripa i Portera, kiedy oni są na boisku LeBron ma sobie radzić sam. W przypadku gry PPP po pickach staram się go zawsze trapować.

 

Walton nie był wybitnym scorerem. W tamtych czasach grał zwykle przeciw niższym o pół głowy rywalom, a i tak nie zdobywał nawet 20 pkt/mecz, więc przeciwko Howardowi krzywdy mi nie zrobi.

 

Generalnie tak jak pisałem w gameplanie – izolacje bardzo mi pasują, gdyż zamiast ruchu piłki jest klepanie, a jako, że nie posiadasz nie wiadomo jak dobrych scorerów – im mniej gry zespołowej, tym lepiej dla mnie. PPP w me against the world mode nie doszedł dalej niż ECF (w latach, które wybrałeś wygrał z Nets mojego Kidda 2 mecze, przegrał 8 rzucając w nich na niespełna 38%FG). Walton nie był iso scorerem i w izolacjach przeciwko Dwightowi nie narobi specjalnego szumu. Grając izolacje pozbawiasz się swojej największej zalety, czyli świetnej gry zespołowej, a dodatkowo grasz je przeciwko LeBronowi i Howardowi, czyli dwójce doskonałych defensorów, którzy są dla PPP i Waltona bardzo trudnym matchupem.

 

gdy karpik gra small ball z lebronem albo AK na PF`ie to ja gram piercem na PF`ie z cambym pod koszem, żeby mieć dobrego shot blockera.

Jeśli to prawda, to ja small ballem mogę grać cały mecz ;]

Brak Webbera i Waltona jednocześnie to dla mnie wymarzona sytuacja. To przecież Twoi najlepsi zawodnicy, więc chętnie skorzystam. Howard zje i wysra Camby’ego szybciej niż Ci się zdaje. W small ball trudno Ci też będzie grać Adelman offense z uwagi na brak zagrożenia z high post. Zostają więc pick’n rolle i izolacje, czyli coś na co ja czekam.

Dodatkowo mogę przecież grać LeBronem i AK47 jednocześnie, co jest raczej „umownym small ballem” (np. Kidd 6’4, Carter 6’7, James 6’8, AK 6’9 i Howard 6’11 to całkiem wysoki lineup). Ty grając Piercem na PF decydujesz się na grę Sprewellem bądź Ripem na SF, co powoduje straszny mismatch (albo któryś z nich idzie na LeBrona albo na AK47, który w tym ustawieniu gra jako PF – Latrell i Rip nie są dobrymi zbierającymi, więc broniąc PFa masz zagwarantowany ode mnie outrebounding).

 

podejrzewam, że karpik bedzie chciał grać duzo izolacji dla gasola mówiąc że webber był słabym obrońcą. webber z pewnością nie był dobrym shot blockerem, nie był atletyczny, ale na nogach poruszał się całkiem nieźle. do tego miał wysokie bball iq i często bronił graczy naprowadzając ich na divaca, który flopował i wymuszał ofensy. to samo teraz z tymże tam będzie na niego czekał walton albo camby.

Wcale nie uważam, że Webber to słaby obrońca. Kings 10 lat temu to była czołówka ligi pod względem defensywy, kiedy Webber się połamał – ich obrona sporo się pogorszyła. Webbera chcę jednak zamęczyć, bo tak jak Łukasz pisał w swoim gameplanie, nie masz dla niego zmiennika i tak jak ja pisałem w swoim – jest on podstawą i najważniejszą postacią Twojego ataku. Chcę też, żeby spróbował pobronić Dwighta – stąd down screeny z Sikmą lub Gasolem.

 

lebronpierce 1on1.pierce wcale nie jest takim dobrym obrońcą na lebrona jakby to można było wywnioskować po ich starciach w POjego dobra obrona wynikała w dużej części ze świetnej obrony zespołowej celtics.ale pierce nie daje lebronowi się mijać, zostawia mu zawsze troche miejsca kusząc go do rzucania jumperów, w których lbj nie jest tak skuteczny jak przy wejściach. brak pomocy czy podwajania lebrona odcina mu też możliwość bycia efektywnym kreatorem

Na pick'n rollach też nie masz zamiaru pomagać PPP? Nieprzypadkowo LeBrona zatrzymują tylko i wyłącznie świetnie zorganizowane obrony zespołowe. 1on1 LeBron korzysta z zasłon i zabójczego pierwszego kroku i wjeżdża pod kosz. Ty właśnie mi to umożliwiłeś.

 

To w zasadzie tyle, buła niespecjalnie mnie zaskoczył i mam wrażenie, że nie do końca przemyślał jak chce grać przeciwko mnie (izolacje przeciwko moim najlepszym obrońcom, wolne tempo gry pomimo graczy wyjętych spod up tempo, wiara, że Pierce powstrzyma sam LeBrona mimo, że nigdy tego sam nie zrobił).

 

Czekam na Twojego rebuta buła!

 

Z poważaniem

karpik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to będzie krótko rebutal, nie mam teraz zupełnie na to czasu

 

ale karpik się postarał, więc z szacunku dla jego wysiłku coś napisze

ale to nie jest pat riley mastermind :]

 

adelman offense to faktycznie dosyć szybki pace

ale mi chodziło nie o granie koniecznie każdych akcji po 24s i w tym sensie zwalnianie gry żebyś nie miał okazji do kontry

chodzi o to ,że dobrze egzekwowana ofensywa w stylu adelmana, nie daje wielu szans na wyprowadzanie szybkich ataków

a czy akcja będzie trwała 5 s czy 20s jest mniej istotne

tempo meczu może być szybki, może być dużo possesions to mi nie przeszkadza

to jest podobnie jak jendras pisał w poprzednim swoim pojedynku, że dobrze egzekwowane trójkąty nie dają szans na wyprowadzanie szybkich ataków. to samo jest z ofensywą w stylu adelmana

 

a jako że gram milion screenów różnego rodzaju to taki atak w tym matchupie bedzie bardzo skuteczny, ponieważ ani kidd, ani lebron nie są dobrymi obrońcami przeciskającymi się na zasłonach. takim jest jedynie scott. ale jak dasz scotta na barona to wtedy kidd jest na spree czy ripie, którzy to będą wykorzystywać i zapierdalać po zasłonach jak to robili skutecznie w swojej karierze.

mówisz że spree to nelson offense, w mojej nie bedzie taki efektywny. spree nie ma grać jeden na jeden. spree jak pisałem ma ścinać, uciekać po zasłonach, robić łatwe punkty, ewentualnie catch & shoot czy spot up shooter. a że jest szybki, ciężko go będzie na tych zasłonach dogonić, nawet scottem. a w tym elementach był skuteczny czy to w warriors czy później w nixach i minny.

 

szczerze mówiąc to nie wiem karpik jak ty chcesz grać te akcje na początku co pisałeś. tzn nie wyobrażam sobie tego w twoim ustawieniu. jak dla mnie nie ma szans żeby sikma postawił takiego screena przez którego nie mógł by się przebić walton. walton był bardzo mobliny jak na swój wzrost, a pamiętaj że dzisiaj najmniejszy ruch sikmy na zasłonie to moving screen i moja piłka.

 

więc zapomnij o łatwych punktach dla howarda na regularnych switchach gdzie bronił by go webber 1on1. taka sytuacja może się zdarzyć ale bardziej w transition D.

tak jak pisałem walton stara się wypychać howarda jak najdalej od kosza zanim ten dostanie piłke, żeby musiał grać akcje w których bedzie musiał zrobić conajmniej jeden kozioł. jeżeli jest switch i webber jest na howardzie to dostaje podwojenie od gracza, który kryje jamesa albo AK, bo ci średnio za 3 punktują, nawet jak howard oddawałby piłke przy podwojeniach.

 

james pick and rolle z howardem mowisz. jak pisałem pierce idzie under więc ani lebron nie ma łatwej drogi pod kosz, ani howard nie może ściąć pod kosz tak szybko jakbyś tego chciał bo pierce idąc under blokuje mu szybką drogę do kosza. poza tym jest jeszcze walton przy howardzie. i dajemy lebronowi opcje rzutu albo podania do kogoś innego.

 

nie wiem kogo chcesz trapować w swojej strefie bo tego nie napisałeś, ale zaczynając od barona kończąc na webberze a nawet cambym wszyscy są dobrymi ballhandlerami (może oprócz spree) więc nie wiem jaki jest sens ich trapowania. jak dla mnie to ta strefa nie zatrzyma dobrego ruchu piłki u mnie.

do tego chcesz żeby w tej strefie howard bronil pomalowanego, ale pamiętam że zawsze przed wrzuceniem piłki do webbera na high post, baron może zagrać pick and rolla waltonem, żeby wyciągnąć howarda spod kosza, a wtedy twoja strefa idzie się pi*****ić.

 

spree czy rip spokojnie za scottem biegają, także scott mi wiekiego zamieszania nie narobi.

kidd w graniu 1on1 jest średni, baron czy tym bardziej porter dadzą mu rade.

problemem mogą być iso dla jamesa, ale pod koszem będzie walton czy camby czekający z blokiem.

do tego jak james mija pierca w iso staram się tam szybko dotrzeć niskim który by się starał wymusić offensa.

lebron jak się rozpędzi to cięzko mu się zatrzymać więc ktoś czekając tam na offensa ma spore szanse żeby go wymusić.

 

izolacji jak pisałem staram się grać mało, to trzecia opcja w ataku. po adelman offense i ewentualnych p&r granych przez barona i waltona. więc nie bedziesz miał wielu okazji to ich pobronienia.

 

do the math i oceniajacie

 

matchupy o ktorych piszesz niby dla ciebe korzystne, są również korzystne dla mnie. bo pierce sobie dobrze radził z jamesem, a pierce z moich lat jest szybszy i dynamiczniejszy. do tego o czym zapomniałem napiać staram się mocno eksploatować webbera w ataku. wyzszy i wolniejszy sikma na nim to dla mnie +. więc webber nie koniecznie musi podawać. jeżeli screeny nie przyniosą efektu to webber może grać 1on1 i rucha sikme jak stary.

 

mój small ball będzie odpowiedzią na twój ale nie caly czas. tzn jak chcesz grac small ball przez 48 min, to ja gram small ball przez np 15. pozostały czas gram swoje. w obronie mogę ewentualnie na twój small ball ustawiś strefe, żeby zniwelować nie korzystne dla nie match upy czyli np webber na jamesie czy rip na ak / jamesie.

 

do the math

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc to nie wiem karpik jak ty chcesz grać te akcje na początku co pisałeś. tzn nie wyobrażam sobie tego w twoim ustawieniu. jak dla mnie nie ma szans żeby sikma postawił takiego screena przez którego nie mógł by się przebić walton. walton był bardzo mobliny jak na swój wzrost, a pamiętaj że dzisiaj najmniejszy ruch sikmy na zasłonie to moving screen i moja piłka.

więc zapomnij o łatwych punktach dla howarda na regularnych switchach gdzie bronił by go webber 1on1. taka sytuacja może się zdarzyć ale bardziej w transition D.tak jak pisałem walton stara się wypychać howarda jak najdalej od kosza zanim ten dostanie piłke, żeby musiał grać akcje w których bedzie musiał zrobić conajmniej jeden kozioł. jeżeli jest switch i webber jest na howardzie to dostaje podwojenie od gracza, który kryje jamesa albo AK, bo ci średnio za 3 punktują, nawet jak howard oddawałby piłke przy podwojeniach.

A jak dla mnie są szanse, żeby Sikma postawił dobrego screena ;]

Mnie zresztą i tak wystarczy, że Howard będzie miał odrobinę czasu, żeby zająć pozycję - Walton był bardzo mobilny jak na swój wzrost, ale to był prawie 7-footer, a 7-footerzy jak wiemy nie są specjalistami w przeciskaniu się po zasłonach i nie ma takiej możliwości, żeby przeszedł przez takiego screena niczym Reggie Miller. Z kolei zakładanie, że Walton będzie bez problemu przechodził przez zasłony, to bardzo optymistyczne założenie, gdzie nie zakładasz planu B ;]

Podwajając od Jamesa lub AK47, podwajasz graczem, który ma najdalej do Dwighta! Już o tym pisałem, że LeBron wrzuca entry pass i od razu biegnie po baseline na weak side, po drodze korzysta z zasłony Sikmy i zajmuje pozycję. James czy AK47 jak wiemy nie są wybitnymi snajperami, ale trafiają przeciętnie co trzecią trójkę. Wide open trójkę, do której takie podwojenie doprowadza, trafiać będą na pewno lepiej, powiedzmy z 40%. Poza tym LeBron może w tej sytuacji wybrać drive pod kosz, w końcu ma kilka metrów wolnego miejsca przed sobą i może się rozpędzić z piłką.

nie wiem kogo chcesz trapować w swojej strefie bo tego nie napisałeś, ale zaczynając od barona kończąc na webberze a nawet cambym wszyscy są dobrymi ballhandlerami (może oprócz spree) więc nie wiem jaki jest sens ich trapowania. jak dla mnie to ta strefa nie zatrzyma dobrego ruchu piłki u mnie.do tego chcesz żeby w tej strefie howard bronil pomalowanego, ale pamiętam że zawsze przed wrzuceniem piłki do webbera na high post, baron może zagrać pick and rolla waltonem, żeby wyciągnąć howarda spod kosza, a wtedy twoja strefa idzie się pi*****ić.

Trapować mam zamiar człowieka z piłką ;]

Na tym polega trapping. Pomysł z graniem pick'n rolli przeciwko strefie jest naprawdę innowatorski, ale nie zadziała z prostej przyczyny - Howard nie będzie łamał strefy i nie wyjdzie za Waltonem. Receptą na strefę 1-3-1 jest duża ilość podań w poprzek boiska, ale piłka musi wtedy minąć grającego u góry po środku Jamesa, który jest chyba obok KG najlepszym zawodnikiem do grania takiej strefy - jest szybki, długi, silny i skoczny. Do tego jest najlepszym możliwym finisherem po stratach.

Jeśli ktoś nie czuje tego o co mi chodzi, to zamieszczam 2 filmiki instruktażowe

matchupy o ktorych piszesz niby dla ciebe korzystne, są również korzystne dla mnie. bo pierce sobie dobrze radził z jamesem, a pierce z moich lat jest szybszy i dynamiczniejszy. do tego o czym zapomniałem napiać staram się mocno eksploatować webbera w ataku. wyzszy i wolniejszy sikma na nim to dla mnie +. więc webber nie koniecznie musi podawać. jeżeli screeny nie przyniosą efektu to webber może grać 1on1 i rucha sikme jak stary.

mój small ball będzie odpowiedzią na twój ale nie caly czas. tzn jak chcesz grac small ball przez 48 min, to ja gram small ball przez np 15. pozostały czas gram swoje. w obronie mogę ewentualnie na twój small ball ustawiś strefe, żeby zniwelować nie korzystne dla nie match upy czyli np webber na jamesie czy rip na ak / jamesie.

Ale PPP z Twoich lat jest też kilkanaście funtów lżejszy i gra wtedy jako SG, naprawdę daleko mu do bycia PFem.

Sikmy nie wyruchał nawet MVP Moses Malone w 1982, więc spoko, niech gra z nim Webber 1 na 1.

Nie wiem jaką strefę chcesz grać, ale ja mam świetnych zbierających w ataku, więc spodziewaj się paru put backów do top10 plays ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Może dlatego, że trener Stan nie ma na to ochoty, może dlatego, że i tak 90% drużyn w lidze nie ma na niego obrońcy, więc co za różnica przeciw komu gra.

 

Nigdzie nie pisałem, że to jest proste. Sam podkreślałem przecież, że matchupu z Waltonem nie uniknę. Zamierzam go tylko zminimalizować, w czym down screeny na pewno mi pomogą, czasem one się udadzą, czasem nie, ale życie Waltonowi mocno utrudnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np Pat Riley grał taką strefę

The first hint came hours before Monday's 100-90 overtime victory against the Phoenix Suns.

 

It came during the morning shootaround at America West Arena, when Heat coach Pat Riley had 13 men on the court during a scrimmage, playing 8 on 5.

 

"We did a drill for about 15 minutes, when we had eight offensive players going against five," Riley said. "That's what you do to prepare for a zone, you overload with offensive players, so everyone has to cover."

 

Hours later, for the first time in his 21 years of coaching, Riley relented. He employed a zone defense. The unyielding coach had yielded, while remaining stubbornly unrepentant.

 

"When he called it," center Brian Grant said, "we were like, `Whoa. OK, let's play a zone.'"

 

The zone not only suffocated the life out of the Suns and allowed the Heat to recover from a 13-point, third-quarter deficit, it debunked the notion of Rigid Riley, a coach obstinate in his ways. The closest Riley had come to a zone was the 1-3-1 halfcourt trap he had used so effectively in his early years with the Lakers.

http://articles.sun-sentinel.com/2002-1 ... -pat-riley

 

W zeszłym sezonie pamiętam jak Knicks jej przez pewien czas próbowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wychodzę piątką Kidd-Scott-James-Sikma-Howard

 

Zakładam, że buła zagra Porter-Sprewell-Pierce-Webber-Walton (Baron przeciwko Kiddowi nie ma żadnej przewagi fizycznej, więc się go nie boję, najwyżej Spree zmienić może Hamilton, ale dla mnie nie ma taka zmiana większego znaczenia)

 

Atak

 

Oczywiście od początku staram się narzucić szybsze tempo, chętnie pójdę z bułą na wymianę ciosów. Transition offense to najlepszy możliwy rodzaj ataku, a ja dodatkowo mam najlepszych możliwych wykonawców takiego ataku. Rzecz jasna Kidd, czyli najlepszy w historii obok Magica rozgrywający w early offense jest motorem i kreatorem, a kończyć mają Scott (albo atakując kosz albo jako trailer rzucając za 3) i przede wszystkim LeBron, w dalszej części meczu wchodzący z ławki Carter i Kirilenko robią to samo. Gdy nie ma na parkiecie Kidda jego rolę przejmuje James.

 

HCO

 

Pierwsze ataki pójdą przez Dwighta, liczę na kilka początkowych punktów spod kosza, zespół lepiej wejdzie w mecz, nie trzeba będzie oglądać długo 0 na tablicy wyników. Spodziewam się Waltona na Howardzie i Webbera na Sikmie, a potem na Gasolu. Nie pasuje mi ten matchup, w związku z tym Sikma z Howardem na początku akcji stoją blisko siebie na weak side, LeBron klepie piłkę na lewym skrzydle, Sikma stawia zasłonę i blokuje Waltona, Dwight w tym czasie przechodzi na strong side i zajmuje pozycję na low post jak najbliżej kosza i od razu otrzymuje podanie. Ta zagrywka może doprowadzić do 2 sytuacji:

 

- Walton będzie lekko spóźniony i Dwight zdąży zająć pozycję metr od kosza co nie muszę chyba mówić jak się skończy

- Howarda zmuszony będzie przejąć Webber co doprowadzi do preferowanego przeze mnie matchupu

 

W tej drugiej sytuacji wrzucający entry pass LeBron ścina po baseline na kosz (na obwodzie Scott przechodzi na strong side), jeśli jest taka możliwość – Howard oddaje mu piłkę i James wieńczy wszystko dunkiem, jeśli nie ma okazji do oddania piłki, LeBron biegnie dalej, z pomocą przychodzi mu zasłona od Sikmy, której ma prawo Pierce nie przejść. Jeśli LeBron będzie dzięki temu wolny na obwodzie, to Howard podaje do niego, jeśli nie - gra 1 na 1 z Webberem. C-Webb to całkiem niezły obrońca, ale będzie na Howarda zwyczajnie za mały, poza tym jako podstawa ataku buły, nie może sobie pozwolić na foul trouble, więc czasem powinien zwyczajnie odpuszczać szarpanie się z Dwightem. Tę zagrywkę gram kilka razy w pierwszej kwarcie, w dalszej części meczu też ją czasem powtarzam, przy czym w przypadku gry pod koszem parą Gasol-Howard nie wykluczam, że z rzadka stawiającym zasłonę będzie Howard. Od tak dla zmyły. Matchupu Howard-Walton oczywiście nie da się kompletnie wyeliminować, więc Dwight przeciwko Waltonowi 1 na 1 grać będzie tylko bardzo blisko kosza, z maksymalnie 1 kozłem do wykonania, Howard 3-4 metry od kosza może sobie pozwolić tylko na bank shot ze skrzydła, w innym przypadku oddaje piłkę. Generalnie w tym meczu ma zakaz kozłowania. Aha, Camby’ego Howard łyka bez popity, więc ten matchup podejrzewam, że doprowadzi do double teamów – kiedy wchodzi Camby potrzebować będę jak najlepszych shooterów i zagram Kidd-Scott-Carter-Gasol-Howard albo gram wariant small ball, ale o nim za chwilę. Howard na ławkę udaje się dosyć wcześnie, bo po jakichś 6-7 minutach 1Q po to, żeby wrócić na grę przeciwko Camby’emu i pograć trochę bez Waltona na plecach.

 

James w pierwszej kwarcie gra high pick’n rolle z Howardem na lewym skrzydle, bez Dwighta na parkiecie, gra więcej izolacji na Pierce’a, który będzie wołał o pomoc – sam LeBrona nie zatrzyma. W drugiej kwarcie próbuję small ballu Kidd-Scott-Carter-James-Howard – głównym powodem takiego ustawienia jest matchup LeBron-Webber. James na krótką metę poradzi sobie z C-Webbem w obronie, natomiast w ataku zniszczy go grając albo izolacje albo pick’n rolle z Dwightem. Podejrzewam, że buła zareaguje wtedy i zwyczajnie zdejmie Webbera i na mój small ball odpowie swoim small ballem z Piercem na PF, co osobiście bardzo mi odpowiada, ponieważ Webber jest najważniejszym graczem ataku buły. Jak wiemy small ball to raczej szybsze tempo gry, czyli wariant gry, który ja preferuję. Cartera w tym ustawieniu może zmienić Kirilenko, który świetnie nadaje się do obrony Pierce’a i zapewnia mismatch w ataku – Pierce myślę, że dalej będzie bronił LeBrona, więc na AK47 wysłany zostanie Rip bądź Sprewell, wtedy Kirilenko dostaje zielone światło i ma prawo walczyć o zbiórkę w ataku.

 

Byron Scott ma w ataku jak zwykle jedno zadanie - robić zamieszanie biegając po podwójnych, niskich zasłonach, jeśli uda mu się zostawić Ripa/Spree – trójka z rogu to zabójcza broń. Carter ma podobną rolę, jednak kiedy LeBron odpoczywa (początek drugiej i czwartej kwarty) , dostaje kilka zagrywek z rzędu i wychodząc po zasłonach ma zgubić na pierwszym kroku Ripa albo Sprewella. Jeśli Carter jest hot, wykorzystuję go do bólu, jeśli nie – nic się nie dzieje i gramy przez Howarda.

 

Gasola będę wykorzystywał przeciwko Webberowi na low post, jednak przeciw Waltonowi albo Camby’emu wielu piłek nie dostanie. Jego najważniejszym zadaniem w ataku będzie walka o zbiórkę i wrzucenie put backa. Sikma przeciwko Webberowi ma prawo do kilku jumperów, ale niewiele więcej.

 

Podsumowując

 

Atak w HCO opierać się będzie na maksymalnym wyegzekwowaniu korzystnych dla mnie matchupów, każdy switch na picku wykorzystam bez namysłu.

LeBron i Dwight wymagają podwojeń, które generują wide open shots.

Staram się zminimalizować grę Howarda przeciwko Waltonowi. Walton to świetny defensor, nie ma co ukrywać i dużo gry 1 na 1 Dwighta przeciw niemu, to jakieś 5-6 strat Howarda pomimo jego przewagi fizycznej.

Będę się starał przede wszystkim zmęczyć Webbera, który nie wytrzyma takiej intensywności zapierdalając w obronie jak i w ataku.

 

Obrona

 

Matchupy

 

Kidd-Porter

Scott-Sprewell

LeBron-Pierce

Sikma-Webber

Howard-Walton

 

Atak buły ma jedną wielką zaletę – bardzo dobre ball movement. W związku z tym moim celem jest ograniczyć ilość podań i zwolnić ruch piłki poprzez zastosowanie strefy 1-3-1 z half court traps. LeBron w takim ustawieniu gra u góry, jako że jest długi, silny i szybki. Doprowadzi to do kilku strat i punktów bezpośrednio z kontry (dzięki temu LeBron jest po przechwycie pierwszy z przodu). Howard gra oczywiście najniżej, jest na tyle szybki, że da radę biegać po baseline i zdążyć jeszcze kontestować lay upy. Gasol/Sikma po środku kryje od piłki na high post wysokiego, dzięki temu jest praktycznie niemożliwe, żeby wrzucić tam piłkę (lob nie zadziała, bo pod koszem jest jeszcze przecież Dwight) i zainicjować akcję . Na lewym skrzydle jest Carter/Scott, na prawym Kidd. Taką obronę będę stosował na okres 4-5 possensions kilka razy w meczu. Na dłuższą metę nie chcę grać takiej strefy, bo drużyna za bardzo zmęczy się biegając i trapując wszystko co się rusza.

 

Reszta czasu to man to man. Buła nie ma żadnego gracza, który indywidualnie mógłby wyraźnie wygrać ze mną jakiś matchup, więc nie podwajam. Zachęcam wręcz do grania izolacji. Im słabiej krąży piłka, tym lepiej dla mnie. Oczywiście w razie penetracji moi gracze starają się nakierowywać na Howarda, ale nawet jeśli się to nie uda – mam innych znakomitych gracz w help D (AK47 3 bl/mecz, Gasol 2 bl/mecz, LeBron i Carter po 1 bl/mecz).

 

Zachęcam do jumperów Sprewella, Barona, Webbera i oczywiście Camby’ego – Sprewell w HCO to raczej słaba opcja – Sprewell, którego Ty masz, to biegający wariat pod Donem Nelsonem, dobry w transition, w HCO sporo traci ze swoim nierównym rzutem. Baron z piłką dostaje miejsce na jumpery, może rzucać cały mecz z półdychy, najważniejsze, że piłka nie będzie wtedy krążyć, jumperkujący Davis meczu nie wygra – trafi 2 z rzędu, po czym spudłuje kolejnych 5. Ewentualne pick’ n rolle przy Davisie gram under, picki Pierce’a i Portera bronię help and recover, a jeśli są grane wysoko trapuję Pierce’a/Portera. Webbera również zachęcam do rzucania z 6 metrów. Takie rzuty to zwycięstwo mojej defensywy.

Waltona 1 na 1 przeciwko Howardowi się zwyczajnie nie boję.

 

Część druga w rebutalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wiLQ zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.