Skocz do zawartości

wydarzenia na świecie (poza polską oraz ukrainą)


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Pablo81 napisał:

Wiadomo, że dla nas najlepiej, żeby Ukraina wygrała. Ale też nie róbmy z ruskich bezmózgich troli mieszkających w warunkach chłopa pańszczyźnianego. USA nie chciało ZSRR na Kubie, Ruskie nie chcą NATO (defacto USA) pod swoją granicą. Sytuacja geopolityczna i historia każe mocno kibicować UA, ale też nie róbmy z Ruskich debili żyjących w lepiankach.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Lista_państw_świata_według_PKB_(parytet_siły_nabywczej)_per_capita

Biorąc pod uwagę ich monstrualna szara strefę pewnie cyferki mają jeszcze lepsze.

Rosja ma PKB wielkosci Teksasu. Ciezko tez dyskutowac z faktem, ze Rosjanin z Moskwy a ze wschodu, to inni ludzie.

Edytowane przez Reikai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Pablo81 napisał:

Per capita prawie jak Polska. Z szarą strefą pewnie większe.

Raczej poparłeś tym stwierdzenie Reikaia niżeli zaprzeczyłeś :) Rosja w dużej części to właśnie ludzie mający fatalne warunki mieszkaniowe nie wspominając o innych aspektach społecznych które dla krajów rozwiniętych są nie do pomyślenia.Nie wiem jak i czego tutaj bronić bo nie ma na to żadnych argumentów.Dobrze żyje się budżetówce i to głównie tym trochę wyżej postawionym niż szeregowym urzędnikom, policjantom itp. i klasie średniej z 3,4 największych miast.

Edytowane przez Sewer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sewer napisał:

Raczej poparłeś tym stwierdzenie Reikaia niżeli zaprzeczyłeś :) Rosja w dużej części to właśnie ludzie mający fatalne warunki mieszkaniowe nie wspominając o innych aspektach społecznych które dla krajów rozwiniętych są nie do pomyślenia.Nie wiem jak i czego tutaj bronić bo nie ma na to żadnych argumentów.

Aha :)

No maja parytet sily nabywczej na poziomie Polski i 3x wiekszy niz na Ukrainie. Wiec nie wiem, jak moglem potwierfzic :)

(zeby bylo jasniej, to przecietny ruski moze kupic tyle co Polak i 3x wiecej niz Ukrainiec).

Edytowane przez Pablo81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pablo81 napisał:

Aha :)

No maja parytet sily nabywczej na poziomie Polskie i 3x wiekszy niz na Ukrainie. Wiec nie wiem, jak moglem potwierfzic :)

Per capita nie uwzględnia masy czynników, tym bardziej widać to w przypadku Rosji która wymyka się wszelkiej logice :) 

FpMJnQNXEAA_aUH?format=jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sewer napisał:

Per capita nie uwzględnia masy czynników, tym bardziej widać to w przypadku Rosji która wymyka się wszelkiej logice :) 

FpMJnQNXEAA_aUH?format=jpg

Wlasnie uwzglednia mase czynnikow, ktorych nominalna nie uwzglednia :)

Przeciez tam masz wartosci w dolarach miedzynarodowych, a wiec jest to realna sila nabywcza :)

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Lista_państw_świata_według_PKB_(parytet_siły_nabywczej)_per_capita

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sewer napisał:

Per capita nie uwzględnia masy czynników, tym bardziej widać to w przypadku Rosji która wymyka się wszelkiej logice :) 

FpMJnQNXEAA_aUH?format=jpg

Akurat Niderlandy to jeden z najbogatszych regionów świata od czasów Karola Wielkiego. Porównanie tendencyjne :)

10 minut temu, Pablo81 napisał:

Aha :)

No maja parytet sily nabywczej na poziomie Polski i 3x wiekszy niz na Ukrainie. Wiec nie wiem, jak moglem potwierfzic :)

(zeby bylo jasniej, to przecietny ruski moze kupic tyle co Polak i 3x wiecej niz Ukrainiec).

 Akurat PKB per capita PPP ma wady w skrajnych przypadkach przy ogromnych różnicach społecznych. Wynik dolarowy jest dmuchany w górę przez ogromne majątki oligarchów, gdy koszty życia są niesamowicie niskie przez ogólną biedą, co daje poziom fałszywie wysokiej średniej. Podobnym przykładem była Gwinea Środkowa - kraj, który teoretycznie był w pewnym momencie bogatszy od Polski, a w rzeczywistości był jedną z najgorszych totalitarnych dyktatur na świecie równorzędny, bez hiperboli, Korei Północnej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RappaR napisał:

Akurat Niderlandy to jeden z najbogatszych regionów świata od czasów Karola Wielkiego. Porównanie tendencyjne :)

 Akurat PKB per capita PPP ma wady w skrajnych przypadkach przy ogromnych różnicach społecznych. Wynik dolarowy jest dmuchany w górę przez ogromne majątki oligarchów, gdy koszty życia są niesamowicie niskie przez ogólną biedą, co daje poziom fałszywie wysokiej średniej. Podobnym przykładem była Gwinea Środkowa - kraj, który teoretycznie był w pewnym momencie bogatszy od Polski, a w rzeczywistości był jedną z najgorszych totalitarnych dyktatur na świecie równorzędny, bez hiperboli, Korei Północnej 

Jasne, ze w Rosji jest eozwarstwienie spoleczne. Ale na Ukrainie go nie ma? a PKB per capita maja 3x nizsze.

Dlaczego przecietny Ukrainiec jest biedny, niemalze na poziomie krajow 3go swiata?

Serio pytam. 2ga najwieksza republika ZSRR, potega nuklearna, bogata w dobra glebe, surowce naturalne itp. Ciemiezony Bialorusin jest duzo bogatszy od Ukrainca.

Edytowane przez Pablo81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pablo81 napisał:

Jasne, ze w Rosji jest eozwarstwienie spoleczne. Ale na Ukrainie go nie ma? a PKB per capita maja 3x nizsze.

Dlaczego przecietny Ukrainiec jest biedny, niemalze na poziomie krajow 3go swiata?

Serio pytam. 2ga najwieksza republika ZSRR, potega nuklearna, bogata w dobra glebe, surowce naturalne itp. Ciemiezony Bialorusin jest duzo bogatszy od Ukrainca.

Nie ma takiego jak w Rosji, która bije światowe rekordy. Większość Rosjan żyje nie na poziomie Polaka, tylko na poziomie trzeciego świata. To jest kraj, w którym większość ludzi żyje gorzej niż żyło za czasów komuny. Rosja się cofnęła wobec ZSRR, nie licząc Petersburga i Moskwy.  

W pewnym momencie Gwinea Równikowa miała wyższe PKB per capita od HISZPANII. Kraj, w którym 70% żyje za MNIEJ NIŻ DOLARA DZIENNIE. PKB per capita PPP to tylko narzędzie, nie zawsze można go użyć. 

 

A co do do Ukrainy, to ja tego nie rozumiem, byłem kilka razy na Ukrainie, ostatni raz w 2021 i mieli ceny wyższe niż w Polsce, jak to działa, jak oni są w stanie przeżyć, za c***a nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, RappaR napisał:

Akurat Niderlandy to jeden z najbogatszych regionów świata od czasów Karola Wielkiego. Porównanie tendencyjne :)

Może i tendencyjne ale w gruncie rzeczy cały czas mam na myśli to że Rosja w stosunku do swojego potencjału ma co najwyżej przeciętną gospodarkę, jest ogromne rozwarstwienie społeczne, brak innowacyjności, to państwo w tym momencie u samych podstaw jest skansenem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sewer napisał:

Może i tendencyjne ale w gruncie rzeczy cały czas mam na myśli to że Rosja w stosunku do swojego potencjału ma co najwyżej przeciętną gospodarkę, jest ogromne rozwarstwienie społeczne, brak innowacyjności, to państwo w tym momencie u samych podstaw jest skansenem.

Yup. Nanieś tą samą mapkę w stosunku do ZSRR w 1985 :)

A Rosja obecnie jest skansenem z równią pochyłą bez żadnej możliwości zmiany. Nie ma żadnej opcji reformy u nich, nawet nadziei jakby ktokolwiek cokolwiek chciał. Ich jedyną, najlepszą szansą byłoby zostać stacją surowcową dla UE i niestety Putin to zjebał, szkodząc Rosji i nam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, RappaR napisał:

Yup. Nanieś tą samą mapkę w stosunku do ZSRR w 1985 :)

A Rosja obecnie jest skansenem z równią pochyłą bez żadnej możliwości zmiany. Nie ma żadnej opcji reformy u nich, nawet nadziei jakby ktokolwiek cokolwiek chciał. Ich jedyną, najlepszą szansą byłoby zostać stacją surowcową dla UE i niestety Putin to zjebał, szkodząc Rosji i nam

Wydaje mi się że patrzymy na nich przez swój pryzmat a niestety oni nie chcą być tylko stacją surowcową i żeby całe społeczeństwo na tym zyskało bo trzymającym za sznurki kleptokracja pasuje - oni już mają pieniądze, zależy im na władzy i zaspokajaniu marzeń o silnej Rosji która pewnie nigdy nie wróci.Większość społeczeństwa nie ma nic przeciwko bo w propagandę mało kto może się z nimi równać i mamy obraz kraju który mentalnie został w XIX wieku a to że są państwem nuklearnym blokuje wszelkie scenariusze żeby się to w najbliższym czasie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Koelner napisał:

Historia świata pokazała, że praktycznie każdy scenariusz jest możliwe a karty rozdają zwycięscy, jeśli chodzi o ludzi z Kalingradu to oni nie zastanawialiby się nawet moment. 

No. Najchętniej podaliby się Katarczykom, w ostateczności Norwegom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Reikai napisał:

Ciekawi mnie w ogole jak rozni sie przecietny mieszkaniec Kalingradu, od przecietnego Saszy w Rosji. Mam na mysli tutaj podejscie do europy itd. Ludzie z Kalingradu maja jednak o wiele blizej do cywilizacji, widzieli wiecej europejskiego zycia itd. niz taki rusek gdzies ze wschodu. 

Ten ruski mir to ciekawa sprawa, bo z jednej strony masz wioski i miasteczka które niczym się nie zmieniły od czasów carskich, a z drugiej strony jeśli mowa o turystach z Europy na tak egzotycznym kierunku jak Dominikana to pod względem liczebności Rosjanie ustępowali tylko Niemcom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.