Skocz do zawartości

wydarzenia na świecie (poza polską oraz ukrainą)


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, P_M napisał:

@Vice-kontorezerwowe - Ech, a ta historia wywołała taki uśmiech na mojej twarzy, szkoda, że tylko 3 tygodnie więcej, mimo to dobrze, że na koniec życia mógł doznać szczerej radości.

Powiedział mi pare miesięcy temu, że przeżył życie najlepiej jak potrafił, chociaż nie miał w życiu lekko.. ogólnie bardzo duża wiedza życiowa, ciekawie sie go zawsze słuchało..jak na ten wiek to bardzo dobrze sie trzymał.

 

najlepiej jak był temat w TV, że inflacja, i ze starsi ludzie są w coraz trudniejszej sytuacji przez to, że na leki ledwo wystarcza a dziadek: Mnie to nie ziębi,ani nie parzy bo i tak zaraz umre :D

humoru mu odmówić nie można było :) 

Spokój jego duszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2022 o 14:08, Reikai napisał:

Aktywiści z Just Stop Oil oblali "Słoneczniki" Van Gogha zupą pomidorową, a następnie przykleili się do ściany londyńskiego muzeum.

https://streamable.com/dgbfg0 

Ale wyprane łby.

Harden.gif

Nie wiem kto gorszy te Julki co dopuszczają się aktu wandalizmu czy ci postronni co nagrywają zamiast im przerwać i zabrać stamtąd.

Poza tym co im olej słonecznikowy przeszkadza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak teraz wyglada mieszkaniowka w Polsce? tak sobie rzucilem okiem na "rentalsy" w mojej okolicy:

a) dom wolnostojacy 1800-2500sqft, wynajem , 3000-3800$ miesiac -> wartosc 0.8-1.1mln$

b) kredyt hipoteczny ~7%/rok + kataster 8000-10000$/rok, ubezpieczenie 3000-4000$/rok

ceny sa w absolutnym, historycznym czubie wiec nie mozna machnac reka, ze najblizsze 10 lat to bedzie aprecjacja na miekko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, memento1984 napisał:

jak teraz wyglada mieszkaniowka w Polsce? tak sobie rzucilem okiem na "rentalsy" w mojej okolicy:

a) dom wolnostojacy 1800-2500sqft, wynajem , 3000-3800$ miesiac -> wartosc 0.8-1.1mln$

b) kredyt hipoteczny ~7%/rok + kataster 8000-10000$/rok, ubezpieczenie 3000-4000$/rok

ceny sa w absolutnym, historycznym czubie wiec nie mozna machnac reka, ze najblizsze 10 lat to bedzie aprecjacja na miekko.

W WWA po zachodniej stronie blisko metra to podchodzi pod 2k miesięcznie. Dużo zależy gdzie mieszkasz w USA to tak będzie łatwiej porównać.

Edytowane przez Kołczu33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kołczu33 napisał:

W WWA po zachodniej stronie blisko metra to podchodzi pod 2k miesięcznie. Dużo zależy gdzie mieszkasz w USA to tak będzie łatwiej porównać.

2k blisko metra?

to chyba jakaś 30m kawalerka o mocno niskim standardzie (i to bliżej metra Młociny niż metra Centrum)

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kołczu33 napisał:

W WWA po zachodniej stronie blisko metra to podchodzi pod 2k miesięcznie. Dużo zależy gdzie mieszkasz w USA to tak będzie łatwiej porównać.

DC/Maryland/Virginia, blisko DC wiec jedno z drozszych miejsc. porownanie z domami wolnostojacymi to raczej nie ma sensu vs PL ale powiedzmy mieszkania we w miare atrakcyjnych lokalizacjach, minimum 80m2? Kredyt vs wynajem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, julekstep napisał:

2k blisko metra?

to chyba jakaś 30m kawalerka o mocno niskim standardzie (i to bliżej metra Młociny niż metra Centrum)

Za dwa k na osiedlu na Ursynowie przy metrze gdzie mąż Edyty G zabił kobietę na pasach da radę, może nie jest to apartament w centrum ale nie jest to jakaś ostatnia kawalerka, nie pamiętam gdzie to jest jeśli chodzi o nazwę ulicy, gdzieś przy zjeździe ze starej dk2 bo z warszawy nie jestem ale była rok temu tam wynajmowała i mieściła się w 2k, no to uwzględniając inflację i zapotrzebowanie mogły koszty urosnąć o 100-300 pln.

41 minut temu, memento1984 napisał:

DC/Maryland/Virginia, blisko DC wiec jedno z drozszych miejsc. porownanie z domami wolnostojacymi to raczej nie ma sensu vs PL ale powiedzmy mieszkania we w miare atrakcyjnych lokalizacjach, minimum 80m2? Kredyt vs wynajem?

Ciężko to porównać, inne realia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, memento1984 napisał:

Jakie? Na wynajem czy kupno?

jedne i drugie. 

W chwili obecnej za metr kwadratowy w Krakowie musisz zapłacić powyżej 13k . Bliżej centrum minimum 16k. Mówimy o rynku pierwotnym.

Za wynajem to kawalerki/małe mieszkania minimum 2k + rachunki(prąd/gaz/ogrzewanie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam bardzo duży wzrost cen.

Wilanów gdzie kupiłem pod koniec 2020 za ~10k/m2 z rynku wtórnego (kuchnia i łazienki wysoki standard wykończone), pozostałe pokoje do umeblowania teraz troche mniejsze metraże schodzą po 16k/m2.

Wzrostu cen nieruchomości w Krakowie nie znam, ale wynajem mikrokawalerki <30m2 z 1,8k miesiąc z opłatami przeskoczył na jakieś 2,8k z opłatami.

Kredyt w 2020 był na 2,5%/rok, teraz mamy koło 9%/rok. Katastru w Polsce nie ma.

Edytowane przez Orus92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, memento1984 napisał:

Kredyt vs wynajem?

80m2 w Warszawie, to pewnie koło 1,2 mln zł. Przy wkładzie własnym 20% i 80% kredycie mamy do wziecia 960 000 zł kredytu, co przy 9%/25 lat daje jakieś ratę koło 8tys/miesiąc. Nie wiem ile wynajem teraz, ale podejrzewam, że taniej 😜

1 minutę temu, Gregorius napisał:

jest jedynie podatek od nieruchomości ale to w sumie grosze. Kilkaset złotych rocznie za mieszkanie. 

dokładnie, podobnie jak ubezpieczenie - też groszę w kontekscie wartosci mieszkania/domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ignazz ale to nie jest korelacja 1 do 1.

Cena malych kawalerek w KRK nie wzrosła w ciągu roku o wiecej niż 10% (i tak były horrendalnie drogie), a wynajem w ciągu ostatnich miesięcy +50%...

Przy COVID ceny stały w miejscu, a wynajem zjechał ostro w dół.

Zresztą nam wrażenie, że yield z wynajmu na przestrzeni lat spada (i że podobna sytuacja ma miejsce na Zachodzie) - cena wynajmu rośnie wolniej niz cena mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ze nie 1:1. 
Wynajem krótkoterminowy Ukraińców z marszu zdjął wolne na wynajem mieszkania wiec rynek wyczuł okazje i podniósł ceny. Dodatkowo piszemy ogólnie a nie o kawalerkach. Do wzrostu czynszów doprowadził tez kryzys dostępności kredytów. Odetnij kredyty na samochody oraz ogranicz produkcje nowych ( w tym oczywiście tez leasing) to zobaczysz co się stanie z najmem aut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że spada to pewnie ciężki temat, ale przy jakiś absurdalnych przepisach prawa ograniczających dostęp do kupna mieszkania, a z drugiej strony wsparciu wynajmu pewnie to możliwe, chociaż bardzo nietypowe

Odwrotna korelacja, a słaba korelacja to różne sprawy. I mnie zdzwil Twój komentarz sugerujący dosc. silna. 

Przez dłuższą chwilę 2014-2020 wynajem prawie stał w miejscu, a ceny rosły ostro.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.