Skocz do zawartości

>>>>> [beGM Play-off '21 West 2nd Round] #1 WOLVES (54-18) - #4 LAKERS (46-26) - SERIA ZAKOŃCZONA


Eld

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, mac napisał:

Szkoda ze ignorujesz, ze butler wszedl w ogole w tier superstarow odkad dostal swoj zespol w Miami i tak go traktujesz tu grajacego jako sidekick LeBrona ..

I ja nie jestem trenerem.

A co do bycia top3 opisów etc to wiesz, Z kamerą w śród Kardashian jest pewnie w wyżej topce niż np np Planeta Ziemia.

Nie ignoruję, po prostu skoro Butler już ten tytuł u nas wygrał to choćby przez ciągłość historii chyba trzeba zakładać, że jakoś z tym LeBronem do siebie pasują? Jeśli nie pasowaliby do siebie (+jeszcze Ingram) to raczej nie mieliby tytułu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Lucas napisał:

Nie ignoruję, po prostu skoro Butler już ten tytuł u nas wygrał to choćby przez ciągłość historii chyba trzeba zakładać, że jakoś z tym LeBronem do siebie pasują? Jeśli nie pasowaliby do siebie (+jeszcze Ingram) to raczej nie mieliby tytułu?

Przecież tytuł lakers rok temu to nie żadna kwestia fitu tylko efekt tego, że Bron i Jimmy pozamiatali PO w rl i grzech było nie głosować na nich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonczylem, ale musze przeczytac jeszcze raz, ale co za koncowka emocjonujaca i chwilowo sie przedluza :o

Aż przykro się patrzy na PGeorgea. Świetny mecz, świetna końcówka i zawalone dwa osobiste ( cały mecz nie czuł się dobrze na linii ).

Smutno i nie fair.

Natomiast Ayton cóż. Klasa.

Edytowane przez mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdzecznie. To jest mój opis taktyczny do serii.

Na wstępie korzystająć z okazji, chciałbym pogratulować mojemu rywalowi tytułu z przed roku. Dotychczas tego nie zrobiłem, stąd robię to teraz, w myśl zasady, lepiej późno niż wcale. Biorąc pod uwagę zeszoroczną grę Twoich zawodników, w pełni zasłużenie. Napisałeś, że na czas serii planujesz odignorować nas, i mam nadzieję, że tak już zostanie obustronnie na stałe.

Zauważyłem, że panuje na forum, we wszelkiego rodzaju tego typu zabawach przekonanie, że pełny opis można dawać tylko, jak druga strona wstawi swój. Panuje też takie coś chyba wśród tych wszystkich najlepszych opisowców. Otóz dla mnie to jakieś nieporozumienie. Nie wyobrażam sobie w NBA, że np jest godzina do meczu, a tam coach że nie ma taktyki, bo drużyna przeciwna nie ogłosiła s5. WTF
Dlatego też, ja postaram się stworzyć ten opis w odniesieniu do poprzedniej serii i przede wszystkich rozważyć wiele możliwych scenariuszy, gdyż tak to moim zdaniem powinno wyglądać.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OPIS

Moją największą przewagę jest głęboki, uniwersalny skład, który można wprowadzić do wielu wariantów taktycznych.
W PO dość istotne jest możliwość zrobienia adjustment i posiadanie szerokiej, uniwersalnej a zarazem też specjalistycznej rotacji w tym pomaga.

Dodatkowo, wydaje mi się, że mój przeciwnik jak mało kto głęboko wierzy w swoje zdanie i sam nie będzie za bardzo skłonny przyznać się do złego zdania i będzie grał ciągle to samo.

Postaram się rozważyć większość dostępnych wariantów, jak i pomyśleć o ewentualnych wariantach, jakie może wystawić rywal.

Sporo z qcinem myśleliśmy, kto będzie starterem na pozycji PG. Ostatecznie padło na Meltona. Jednak pozycja jest elastyczna i dalej w meczu zależy, czy będziemy prowadzić i utrzymywać wynik ( Melton ), czy przegrywać i gonić ( Brunson ).

W opisie Będę używać zwrotu big3 na trójkę DBooker/PGeorge/JTatum.

Rozkład minut wygląda mniej więcej następująco:

> ROTACJA
               PG     SG     SF     PF        C TIME
1: Melton/Brunson Booker George  Tatum    Ayton   32
2: Melton/Brunson Booker    KCP George    Ayton    8
3:        Brunson Melton    KCP  Tatum Williams    8

Staram się dostosowywać swoją rotację do Lebrona, i tak ten powyższy główny lineup:
Melton/Brunson    Devin Booker    Paul George    Jayson Tatum    Deandre Ayton    32
 gra zawsze z LeBronem, i ogólnie zawsze jest z nim Ayton i ktoś z PGeorge/Tatum ( w większości obaj ).

Warto zwrócić uwagę, że u mnie każdy z big3 może grać grube minuty ( są młodzi i udowodnili to w tych PO - PGeorge to w ogóle do momentu kontuzji Kawhiego grał absurdalne 46minut, dopiero połamanie Leonarda skłoniło Ty Lue do zmiejszenia mu ciut minut ( ale nadal +40 ) ).

LeBron niestety ma już swoje lata i jak sam powiedział jest 75%. Nie jest w stanie grać moim zdaniem na swoim świetnym poziomie 40 minut po obu stronach parkietu.

Jeśli pozostali gracze z LOL grają duże minuty to nie ma to podejścia do mojego big3. Jeśli Bustler gra duże minuty, to z Jego formą przyjmę to chętnie :)

Poniżej wklejam jak wiele opcji mam na ustawienie składu. Każdy z nich jest odpowiedni do mojej taktyki, o której dalej:

> MINNESOTA_ROTACJE_ALL
         PG     SG     SF     PF        C
 1: Brunson Booker George  Tatum    Ayton
 2:  Melton Booker George  Tatum    Ayton
 3: Brunson Booker George George    Ayton
 4: Brunson Booker   Tate George    Ayton
 5:  Melton Booker George George    Ayton
 6:  Melton Booker   Tate George    Ayton
 7: Brunson Melton George  Tatum    Ayton
 8: Brunson Melton   Tate  Tatum    Ayton
 9: Brunson Melton  Tatum  Tatum    Ayton
10:  Melton Melton George  Tatum    Ayton
11:  Melton Melton   Tate  Tatum    Ayton
12:  Melton Melton  Tatum  Tatum    Ayton
13: Brunson Booker George  Tatum Williams
14:  Melton Booker George  Tatum Williams
15: Brunson Booker George George Williams
16: Brunson Booker   Tate George Williams
17:  Melton Booker George George Williams
18:  Melton Booker   Tate George Williams
19: Brunson Melton George  Tatum Williams
20: Brunson Melton   Tate  Tatum Williams
21: Brunson Melton  Tatum  Tatum Williams
22:  Melton Melton George  Tatum Williams
23:  Melton Melton   Tate  Tatum Williams
24:  Melton Melton  Tatum  Tatum Williams
         PG     SG     SF     PF        C

Nie chciałem spamować, a jeszcze jest Dwight w zanadrzu na C np. jak i Majkej Conley Junior jak wróci...
Ogólnie z czwórki: MELTON/BRUNSON/KCP/TATE wybieram w zależności od potrzeb:
1. Atak - drives, pick and roll, trójeczka, midrange - Brunson
2. Obrona i trójeczka - Melton,KCP
3. Obrona i Drives - Tate

Zgodzicie się, że mega komfort, pozwalający robić adjustments w trakcie meczu/serii na wiele sposobów?

Jesli January pójdzie w small ball ( tylko kto by miał wtedy wejść zamiast Capeli do s5? jakiś Marshall? ) to też ja to mogę skontrować na wiele sposobów, ale bym zostawił Aytona, bo co pokazuje real NBA, small ball przeciwko niemu to słaba opcja ..

Poniżej przedstawiam, jak wygląda rozkład pozycji oszacowany przez basketball-reference dla MINNESOTY i LAL:

MINNESOTA

> POZYCJE_MIN
    PLAYER   PG  SG  SF  PF   C TIME
 1:  TATUM       3% 59% 37%     2291
 2: BOOKER      94%  6%         2271
 3:  AYTON              10% 90% 2118
 4:   TATE      12% 65% 22%     2044
 5:    KCP   3% 39% 54%  4%     1903
 6: GEORGE       4% 90%  7%     1820
 7: BRUNSO  78% 22%             1700
 8: CONLEY 100%                 1499
 9: HOWARD               1% 99% 1194
10: MELTON  12% 87%  1%         1045
11: WILLIA               8% 92%  983

LAL:

> POZYCJE_LAL
    PLAYER  PG  SG  SF  PF    C TIME
 1: INGRAM     10% 60% 30%      2092
 2: CAPELA                 100% 1896
 3:  BATUM         14% 84%   2% 1836
 4: BUTLER         70% 30%      1747
 5:  THEIS             20%  80% 1599
 6:  JAMES 73% 26%              1503
 7: MYKHAI  5% 51% 44%  1%      1327
 8: MCLEMO 52% 44%  4%           906
 9: MARSHA     14% 78%  7%       701
10: CLAXTO              1%  99%  595

Dodatkwo rozkład rzutów graczy obu drużyn:

> SHOOTING_MIN
    PLAYER  0-3 3-10 10-16 16-3P   3P COR3 COR3% TIME
 1:  TATUM .197 .206  .141  .088 .368 .136  .364 2291
 2: BOOKER .179 .163  .231  .139 .288 .086  .500 2271
 3:  AYTON .530 .259  .137  .045 .029 .000       2118
 4:   TATE .405 .253  .019  .011 .312 .405  .329 2044
 5:    KCP .204 .073  .042  .103 .579 .396  .431 1903
 6: GEORGE .185 .146  .113  .120 .437 .180  .560 1820
 7: BRUNSO .214 .228  .161  .078 .319 .280  .500 1700
 8: CONLEY .109 .209  .117  .041 .523 .179  .433 1499
 9: HOWARD .670 .208  .023  .033 .066 .150  .333 1194
10: MELTON .163 .155  .104  .041 .537 .213  .467 1045
11: WILLIA .643 .244  .054  .050 .008 .000        983

Wygląda na pięknie rozłożone rzuty nie kolidujące ze sobą.

> SHOOTING_LAL
    PLAYER  0-3 3-10 10-16 16-3P   3P COR3 COR3% TIME
 1: INGRAM .144 .115  .224  .176 .341 .165  .306 2092
 2: CAPELA .709 .269  .017  .004 .000            1896
 3:  BATUM .177 .024  .053  .085 .660 .434  .432 1836
 4: BUTLER .327 .289  .166  .079 .139 .333  .265 1747
 5:  THEIS .315 .157  .124  .077 .326 .217  .273 1599
 6:  JAMES .318 .118  .104  .113 .346 .077  .455 1503
 7: MYKHAI .209 .105  .040  .026 .621 .223  .414 1327
 8: MCLEMO .099 .041  .022  .071 .767 .236  .500  906
 9: MARSHA .321 .163  .086  .033 .397 .482  .325  701
10: CLAXTO .697 .234  .021  .014 .034 .400  .000  59

Jest tu ewidetny problem z oddawania dużych ilości rzutów stricte z pomalowanego ze strony LeBrona i Bustlera. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak to wpływa, gdy obok gra tego samego typu gracz żyjący z wiazdów w pomalowane. Pole za linią 3 punktów jest bardzo duże i oddawanie sporej ilości rzutow tam nie koliduje ze sobą, a wręcz pomaga, zwłaszcza dostać się z pomalowane. Warto też zwrócić, że jedyne realne opcje CORNER3 to:

Batum, gdyż z tego co wiadomo Ben McLemore i Svi nie są w rotacji. Lebron ma dobry% ale na baaardzo niskim volume ( inna sprawa ze umieszczanie go w cornerze to też średni pomysł).

Nie widzę więc, jak można stwierdzić, że nie wiadomo co ma grac Minny, a co LAL. Ewidentnie rozkład w Minnesocie jest dużo bardziej dopasowany i zgodny z rzeczywistą grą danych graczy. Jedyne co niby się można by przyczepić, to dziwne naliczenie pozycji PF, ale raczej pewne jest, że PGeorge i Tatum to świetne wręcz opcje na PF do współczesnej koszykówki, a zwłaszcza mojej taktyki, do której właśnie przechodzę.

Zatem wszelkie wpisy, że nie wiem co ma grać Minny etc, to efekt uprzedzenia/chęci manipulacji/poddaniu się manipulacji. Słabo.

OFENSYWA:
Gram przez cały mecz 4 out 1 in motion offense

4 out 1 in motion offense polega na podziale na 4 graczy grających - zaczynających akcje na obwodzie i jednym graczem w środku ( u mnie stawiającycm zasłony i rolującym, ale także sporadycznie zajmującym pozycje pod koszem ).
Gracze na obwodzie mogą przechodzić, stawiać zasłony i ścinać, multum opcji dla uniwersalnych graczy jakich mam w składzie.

W moim wariancje, niż np do tego używanym w NCAA, ruch piłki nie jest tak bardzo istotny, co wyjściowa pozycja danych graczy.

Rotuję ustawieniami ich, a piłkę przesyłam głównie żeby uzyskać odpowiedni mismatch/open look, bez przesadnego krążenia piłki.

Dlaczego uważam, że będzie moi gracze do tego pasują?
Otóż jest bardzo niedoceniany stat, jak asysty hokejowy ( czyli asysta przed asystą ). Imo jest to bardzo niedoceniany stat, zwłaszcza jak się weźmie pod uwagę jak absurdalnie są naliczane zwykłe asysty ( wrócę do tego topicu w dziale np na przykładzie 13asyst Benna Simmnsa 😞

image.thumb.png.09c7cfaebc5cfeaa2d25415de03d5f3b.png

Jak widać, mam aż 2 graczy będących w czołówce w top10, a Tatum też mieści się w przyzwoitym, czym udowadniają, że chętnie uczestniczą w ruchu piłką. W PO potwierdzają to:

image.png.7ac7a09d42d4521a589671fee8139891.png

Następne, co dowodzi, żę to ofensywa stworzona do MINNESOTY, jest przeanalizowanie szczegółówe rozkłądu rzutów:

DBooker

image.png.f1df0024de45901e2f81e5b8ca416d92.png

PGeorge

image.png.72c1c6b1416337a134c1df80931e0745.png

JTatum

image.png.e7d0129527687ebe31cdcb41d1bb6613.png

DAyton

image.png.d04dfb0396fbdbbcd0c6edcc9f5b48b0.png

RobWill ma identyczne jak Ayton, a pozostali też podobne do guardów.

PGeorge udowodnił, że porównania do Pippena są adekwatne i podobnie jak on może pełnić świetnie rolę rozgrywającego. Pod nieobecność Conleya to on w sporej mierze przejmuję te rolę ( z czego wywiązuje się świetnie w dużo gorszych LAC ). Oczywiście rolę ballhandlerów pełnią też pozostali obwodowi. W tym ustawieniu ofensywnym nie ma potrzeby posiadać graczy żyjacych z gry z piłką jak LeBron i Bustler.


Centrów do tej ofensywy też mam bardzi dobrych: szybcy, zwinni, atletyczni.

Generalnie, Ayton w większości opcji ( w 8min RobWill ), zaczyna akcję od high screen, podczas gdy ballhandler ( większości ktoś z big3 ), może rzucić trójkę, wbić pod kosz, lub odegrać do Aytona czy RobWilla ( Ayton czasem nie roluje, licząc że january go zlekceważy na 4metrze, z którego Ayton wide open może spokojnie trafić, o czym np taki Kapela może pomarzyć ).

DBooker daje też dodatkowo świetną opcję na midrange.

Staram się nie wbijać pod kosz do Kapeli, natomiast na Claxtona polecam PGeorge/Tatum na mocny kontakt, gdyż uważam, że Claxton jest dość słaby fizycznie i po mocny fiycznym kontakcie traci swój największy atut obrony obręczy i PG i Tatum moga łatwo ksończyć z pod kosza.

Co do Kapeli, to staram się go wyciągnąć Aytonem na screenie. Uważam, że to gracz, który sobie nie poradzi z obwodowym na trójce. Była już seria HOU - GSW gdzie był benchowany w ważnej serii z uwagi na nieradzenie sobie ze switchami. Booker zatańczy z nim jak Celebryci w Tańcu z Gwiazdami. Jak nie będzie switchu i któryś z moich big3 dostanie open3 - no cóż, dziękuję. Jeśli zignoruje Aytona to też lol, biorąc pod uwagę jakie typ ma FG, zwinność, ręcę i umiejętność kończenia z ogległości 4metrów.

Jak grają Svi lub McLemor ( nie zakładam, ale trzeba być przygotowanym na wszysko ), to są targetowani często.

Gracze bez piłki na obwodzie przesuwają się, wymagając się skupienie na obronie. Rzadko też któryś może ścinać.
Po otrzymaniu piłki, gracze moga ocenić, czy warto dalej oddać fakując rzut, czy może rzucić, czy może minąć obrońcę i oddać rzut, znowu oddać.
MULTUM OPCJI.

Rozumiecie to ?

Żaden z centrów nie gra 1na1 z kimkolwiek, jak są w odległości 1metra to tak czy siak starają się kończyć w czym są świetni z dowolnym obrońcą ( chyba że np zauważą kogoś wide open i uznają, że lepiej mu oddać piłkę).

Ogólnie każdego z big3 obrona musi respektowac nawet jak mają gorszy dzień, bo ZAWSZE jest potencjał na drive/kick/rzut/cokolwiek.
    
Sporadzycnie używam wysokiego do postawienia fake screen w celu zablokowania Kapeli. Ayton/RobWill z  po postawieniu ballhandlerowi zasłony, biegnie w pomalowane, udając zajęcie pozycji po zbiórkę ofensywną. W rzeczywistości główny motyw to blokada wysokiego obrońcy do bloku. Gram to rzadko, ale też dobra opcja.

Ciekawią mnie lineupu z theisem jednoczesnie z Capela i Claxtonem, imo na obwodzie nie bedzie to za dobrze wygladac przeciwko motion4 offense.

Skoro tyle nie wiadomych jak mam grać, wrzucam multum obrazków na wiele opcji.

1-4 obwodowi ( w tym big3 ), 5 - center.

Rozpiszę się tylko przy najbardziej używanej przeze mnie opcji.

flash-post.jpeg

weakside-stay.jpeg

same-side.jpeg

Najczęściej używane:

Slot to Wing Pass:
1. 1 passes from the slot to 3 on the wing.
2. 1 will then basket cut making sure they step within the charge and then replace 2 on the weakside wing.
3. 2 and 4 will both fill towards the basketball using a blast cut or v-cut.
4. 5 stays on the weak side of the court.

slot-to-wing-pass.jpeg

 

Wing to Slot Pass
1. 3 passes to 4 and then cuts towards the rim.
2. Since the only spot left to fill is their own, 3 cuts back out to the ball-side wing.
3. Everyone else holds their positions since there are no spaces to fill.

 wing-to-slot-pass.jpeg
 

Slot to Slot Pass
1. 4 passes to 2 and then cuts through the paint to the rim and then out to the weak side wing.
2. Since there is a spot to fill closer to the basketball, 3 v-cuts and replaces 4.
3. 5 cuts across the lane to continue being on the weak side of the floor.

slot-to-slot.jpeg

 

Overplaying a Slot to Wing Pass
1. 3 is being overplayed by their defender so they cut immediately without hesitation.
2. If 2 doesn’t receive the pass from 1, they pop back out to the same position.
3. All other players stay in their spots since there are no spots to fill.

 slot-to-wing-overplaying.jpeg

Overplaying a Wing to Slot Pass
1. If 4 is being overplayed by their defender, they immediately back cut looking to receive the pass from 3.
2. If they don’t receive the pass, 4 replaces weak side wing.
3. 1 and 2 then fill cut towards the basketball.

 Wing-to-Slot-Overplaying.jpeg

Wchodzenie pod kosz:

Baseline Drive from the Wing
1. 3 receives the basketball and elects to drive towards the baseline.
2. 5 steps to the middle of the paint to create a better passing angle.
3. 1 slides down to the corner to open up the hammer pass.
4. 2 and 4 read their defender and get themselves open on the perimeter.

 Wing-baseline-drive.jpg
Middle Drive from the Wing
1. 3 receives the basketball and elects to drive towards the middle of the floor.
2. 5 rotates under the rim to open up the passing angle.
3. 1 and 2 cut down to get themselves open for the pass.
4. 4 stays at the top of the key to play safety.

 wing-middle-drive.jpg
Baseline Drive from the Slot
1. 2 receives the basketball and elects to drive towards the baseline from the slot position.
2.  1 slides down to the corner to get open if their defender helps on the drive.
3. 5 slides up the key to open up the passing lane since their defender must help.
4. 3 and 4 attempt to get open on the weak side and also play safety.

 Slot-baseline-drive.jpg
Middle Drive from the Slot
1. 2 receives the basketball and elects to drive middle from the slot position.
2. 1 and 3 both slide down to the corner to open up the passing angle for the three-point shot.
3. 5 stays low and reads his defender who must help on the drive.
4. 4 steps back and plays safety.

Slot-middle-drive.jpg

 

OBRONA

Jeśli chodzi o grę w obronie, to zaczynam i gram w większości man2man defense.

Moje główne motto na ekipę z takim fatalnym spacingiem/fitiem ( poza Batumem nikogo rzucającego corner 3 ), to legendarne już:

Porównując shooting charty 3 najważniejszych graczy:

LJames

image.png.d693323a5adcaf1a80529156f88afb98.png

JBustler

image.png.6be6ae9b9f50540a151550d9f2dfd538.png

BIngram

image.png.2dc5a757edffc3c328834761d5329894.png

A zatem:
Czyli staram się kreować w pomalowanym ścianę z graczy, co zabiera największą przewagę LeBrona. Umożliwia mi to ustawienie o którym poniżej.

Wyjaśnię tylko Krycie otwarte i zamknięte, bo może nie wszyscy wiedzą.

W obronie "każdy swego" można wyróżnić dwie postawy w obronie:
krycie "otwarte"
krycie "zamknięte".
Krycie zamknięte – jest to takie ustawienie w obronie, iż obrońca stoi przodem do przeciwnika, a tyłem do kosza, kryjąc go dokładnie. W kryciu zamkniętym zawodnik odpowiada tylko za jednego przeciwnika, a pozycja jaką zajmuje utrudnia mu dobre postrzeganie sytuacji na boisku.
Krycie otwarte – polega na takim kryciu, że obrońca nie stoi bezpośrednio przy zawodniku, lecz przodem w kierunku linii środkowej boiska, z nogami głęboko ugiętymi w kolanach i rękami szeroko rozłożonymi na boki. Umożliwia to szybki doskok do przeciwnika, a także dokładną obserwację sytuacji na boisku. Nie jest wtedy odpowiedzialny tylko za krycie swojego przeciwnika, lecz również za przejmowanie obrony osób zbliżających się do niego.

Zazwyczaj:
LeBrona/Bustlera zawsze ktoś z Tatum/PGeorge.
LeBron jest kryty w sposób zamknięty zawsze i zawsze switch.
Butler jest kryty w sposób otwarty, co umożliwia obrońcy Jego bycie blisko kosza ( ignorowanie go w ogległości dalszej niż 6metrów ) i zacieśnienie pomalowanego. Rzadko robię switch, a przechodzę under w większości - niech sobie rzuca trójkę/cegłę :D
Kapela/Klakson są kryci przez Ayton/RobWill w sposób otwarty, każdy switc***e przy ewentulnej zasłonie. Switc***ący obrońca
Jedyne zagrożenie stanowi pod koszem, więc mając piłkę dalej niż 4metry jest kompletnie ignorowany, zwłaszcza że prędzej strąci gołebia niż rzuci jumpera czy rozegra coś.
Igram kryty w sposób zamknięty zawsze i zawsze switch. Kryty jest przez Bookera/KCP/Meltona.
Batum, jako jedyny cornerowiec będzie kryty w rózny sposób ( zamknięty i otwarty w rózny sposób ), z tym, że w momencie podanie obrońca kontestuje Jego rzut ofc. Ukrywam na nim graczy np Brunsona, trza tylko skupić się na obronie cornera.
Theis podobnie jak Batum, są kryci w oba sposoby w zależności od akcji.
Nie są na tyle uzdolnieni by zrobić z tego przewagę ( miksu krycia otwartego/zamkniętego )
Jak grają Svi lub McLemor ( nie zakładam, ale trzeba być przygotowanym na wszytsko ), to są kryci w sposób zamknięty ( ale oddadzą po przeciwnej stronie )


Obrona zespołów LeBrona jest wymagająca, ponieważ potrafi on tak wiele na parkiecie. Chodzi o to więc, żeby dodać elementy zaskoczenia do gameplanu. Ma to na celu wytrącenie go z równowagi tak bardzo, jak tylko się da (chociaż odcięcie pomalowanego już zrobi w tym świetną początkową robotę).

Stąd sporadzycnie będę stosował obronę strefową, w szczególności wariant

"2–3 zone defense"

Ayton na środku, z przodu PGeorge/Tatum lub ktoś z KCP/MELTON/TATE.
Wariant ten gram jak na boisku są jednocześnie LBJ i Butler. Pozostałe dwa miejsca obok Aytona zajmują pozostali gracze występujący w 5 ( czyli może to być ofc też ktoś powyzej )
Np:

Ayton jest na tyle zwinny i mobilny, że spokojnie jest w stanie ogarnąć pomalowane, mimo zasady 3sekund ( którego i tak się w NBA nie gwiżdże )

Strefa sprawiała się całkiem dobrze przeciwko LeBronowi w finałach z MAVS czy Spurs. Ofc od tego czasu sporo się zmieniło, ale nadal LeBron żyje z pomalowanego i kluczem to powstrzymania jest odcięcię go od łątwego wchodzenia pod kosz. Strefa to umożliwia.

Jedyny niby ale co może być, to game3 zeszłorocznych finałów, gdzie heat ją zastosowali    w game2 i odnieśli przekonujące zwycięstwo.
Problem jedna jest taki, że tam z wysokich byli fatalni obrocy Olynyk/Leonard a na obwodzie Herro czy Duncan Robinson. Z tego samolon nie nalałby dobrej defensywy. Co ciekawe ( ale i logiczne biorąc pod uwagę zestaw obrońców z tego meczu ), heat bronili znacznie lepiej w nim strefą właśnie:

The Lakers averaged 1.50 points per possession against the Heat when they were in man-to-man defence in Game 2. When they were in zone, that number dropped to 1.22 points per possession.

Stąd uważam, że jako dodatek w tej serii taka obrona będzie bardzo dobra ( ale podreślam, że nie główna opcja !!!11 ).

Za wikipedią:
The 2–3 zone is a very effective defense when executed properly. This defense`s strong suits include:
Forcing outside shots—it generally holds true that as players get further away from the basket, their chances of scoring decrease. The 2–3 essentially fills the middle of the court and is very effective at preventing penetration into the lane and heart of the defense, leaving the perimeter as an offense`s most accessible option.
"Hiding" poor defensive players—because the 2–3 zone is so team-oriented, players who are less effective defensively are less likely to be exploited by the offense. It is very difficult to target just one defensive player in the 2–3 because the zone is always shifting and players work together. Similarly, using a 2–3 more evenly distributes fouls throughout the players on defense, meaning foul-prone players are less likely to accumulate many fouls or foul out.
Slowing the game (Gibson)—Because the 2–3 often guards the interior of the court well, offenses generally pass the ball around the perimeter frequently before attempting to penetrate the defense or initiate an offense. As a result, it takes longer for an offense to take a shot, and therefore slows the tempo of the game. Therefore, hypothetically defensive players have more time to catch their breath as a result. Also players exert somewhat less energy in a zone than in man-to-man since they often cover less ground while playing defense.
Fewer offensive plays—There are far fewer zone offenses than there are man-to-man offenses to prepare for as a defense. As a result, defenses often have a better idea of what to expect from the offensive team when playing a zone defense.

Na razie to koniec, w następnych postach będę się odnosił może do róznych kwestii.
Pewnie też napiszę opcję z Conleyem, ale:
1. Wstępnie, można by go wsadzić po prostu na PG, na pewno zamiast Brunsona.
2. Robiąc ten opis zauważyłem ogromną swoją przewagę i seria powinna się skończyć w 5 meczach ;)
3. W sumie w swoim meczu po powrocie nie był do końca sobą, a może nawet i grał na poziomie Bustlera z tych PO, więc i tak bym go zdjął w takiej formie szybko.

Pozdrawiam wszystkich, chociaż wątpie by ktoś tu dojechał 😛

 

Edytowane przez mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mac napisał:

Prawdopodobnie coś dodam/edytuję, ale po meczu zajmowałem się i tak tym za dużo i zdecydowanie zrobię se przerwę ( ale taką prawdziwą, a nie jak te podczas pisania ):D

Minnesota.

Więcej niż Klub! 

I kolejne wzmocnienia w walce o obronę tytułu w drodze! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2021 o 11:32, kolader napisał:

No ja przeczytam z grzeczności ale pewnie na raty bo zasne

nie będziesz żałował :) 10 minut do kawusi:)

W dniu 23.06.2021 o 11:32, MarcusCamby napisał:

Za długie, nie czytam. 

Lakers w sześciu 

xD

//

pa. @Alonzo weź tam dorzuć Roberta Williamsa do nietykalnych w Socie przy okazji

Edytowane przez Qcin_69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MarcusCamby napisał:

Za długie, nie czytam. 

Lakers w sześciu 

 

1 minutę temu, kolader napisał:

No ja przeczytam z grzeczności ale pewnie na raty bo zasne

serio panowie? to po co w takim razie są opisy w seriach, plan gry itp?  jak dla mnie @january i @mac zrobili super robotę na początek - czekam na więcej a na razie to seria może być bardzo ciekawa i jeszcze ciężko na wynik ostateczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Szulim napisał:

 

serio panowie? to po co w takim razie są opisy w seriach, plan gry itp?  jak dla mnie @january i @mac zrobili super robotę na początek - czekam na więcej a na razie to seria może być bardzo ciekawa i jeszcze ciężko na wynik ostateczny

Camby trolluje :) 

/

Seria to by była gdybyśmy nic nie napisali, to w sumie była jedyna szansa Lakers na wygranie, a tutaj Mac wyjaśnił temacik i no nie oszukujmy sie, Lakers mogą już się przygotowywać na kolejna kampanie, bo teraz to tylko rybki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, january napisał:

Fajnie że jest opis rywala, mam co punktowac (zgodnie z oczekiwaniami) - po prostu nie wiedziałem który wariant dostania w pysk wybiorą oponenci;).

Opis dość szeroki i pojawił się w tygodniu roboczym plus zaraz mam 2 dawkę moderny, więc przeciwników wyjaśniał będę druga czescia swego opisu dopiero w weekend ;)

 

 

2C3E6D36-9B2B-4F46-9264-CE137C5D82FD.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szulim napisał:

 

serio panowie? to po co w takim razie są opisy w seriach, plan gry itp?  jak dla mnie @january i @mac zrobili super robotę na początek - czekam na więcej a na razie to seria może być bardzo ciekawa i jeszcze ciężko na wynik ostateczny

Serio. Mam ogromne problemy ze snem i czasami poczytanie czegos pomaga zmęczyć mózg. Nie odbieram im niczego bo ciesze sie ze sa opisy. Przyznaj jednak ze niektorych ciężko sie czyta. Niepotrzebnie uzylem slowa z grzeczności bo to oczywiste ze przeczytam, ale przed snem.

 

Godzinę temu, Qcin_69 napisał:

nie będziesz żałował :) 10 minut do kawusi:)

Nie pijam kawusi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mac napisał:

 

flash-post.jpeg

weakside-stay.jpeg

same-side.jpeg

Najczęściej używane:

Slot to Wing Pass:
1. 1 passes from the slot to 3 on the wing.
2. 1 will then basket cut making sure they step within the charge and then replace 2 on the weakside wing.
3. 2 and 4 will both fill towards the basketball using a blast cut or v-cut.
4. 5 stays on the weak side of the court.

slot-to-wing-pass.jpeg

 

Wing to Slot Pass
1. 3 passes to 4 and then cuts towards the rim.
2. Since the only spot left to fill is their own, 3 cuts back out to the ball-side wing.
3. Everyone else holds their positions since there are no spaces to fill.

 wing-to-slot-pass.jpeg
 

Slot to Slot Pass
1. 4 passes to 2 and then cuts through the paint to the rim and then out to the weak side wing.
2. Since there is a spot to fill closer to the basketball, 3 v-cuts and replaces 4.
3. 5 cuts across the lane to continue being on the weak side of the floor.

slot-to-slot.jpeg

 

Overplaying a Slot to Wing Pass
1. 3 is being overplayed by their defender so they cut immediately without hesitation.
2. If 2 doesn’t receive the pass from 1, they pop back out to the same position.
3. All other players stay in their spots since there are no spots to fill.

 slot-to-wing-overplaying.jpeg

Overplaying a Wing to Slot Pass
1. If 4 is being overplayed by their defender, they immediately back cut looking to receive the pass from 3.
2. If they don’t receive the pass, 4 replaces weak side wing.
3. 1 and 2 then fill cut towards the basketball.

 Wing-to-Slot-Overplaying.jpeg

Wchodzenie pod kosz:

Baseline Drive from the Wing
1. 3 receives the basketball and elects to drive towards the baseline.
2. 5 steps to the middle of the paint to create a better passing angle.
3. 1 slides down to the corner to open up the hammer pass.
4. 2 and 4 read their defender and get themselves open on the perimeter.

 Wing-baseline-drive.jpg
Middle Drive from the Wing
1. 3 receives the basketball and elects to drive towards the middle of the floor.
2. 5 rotates under the rim to open up the passing angle.
3. 1 and 2 cut down to get themselves open for the pass.
4. 4 stays at the top of the key to play safety.

 wing-middle-drive.jpg
Baseline Drive from the Slot
1. 2 receives the basketball and elects to drive towards the baseline from the slot position.
2.  1 slides down to the corner to get open if their defender helps on the drive.
3. 5 slides up the key to open up the passing lane since their defender must help.
4. 3 and 4 attempt to get open on the weak side and also play safety.

 Slot-baseline-drive.jpg
Middle Drive from the Slot
1. 2 receives the basketball and elects to drive middle from the slot position.
2. 1 and 3 both slide down to the corner to open up the passing angle for the three-point shot.
3. 5 stays low and reads his defender who must help on the drive.
4. 4 steps back and plays safety.

Slot-middle-drive.jpg

 

 

Pozdrawiam wszystkich, chociaż wątpie by ktoś tu dojechał 😛

 

Czy minnesota właśnie po 100 spotkaniach sezonu wprowadziła nowe zagrywki?

Pierwsze słyszę, żeby coś podobnego było grane wczesniej.

imo wątpliwej jakosci pomysł, za mało czasu na zgranie i zrozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Eld przestał(a) promować temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.