Skocz do zawartości

Wątki historyczne


DeltaCenter (zablokowane)

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli modzi pozwolą to założę taki temat. Niech wpadają tu wątki typowo historyczne bo czasem pojawia się ich sporo w temacie o polityce.

@darkonza

Na początku przypomnienie:

Cytat

To jak z tymi tytułami prac naukowych na temat zakłamanej historii. Mam prosić po raz czwarty? Są czy nie ma? 

 

Edytowane przez Eld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry pomysł z wydzieleniem tematu historycznego. Ogólnie patrząc na dokonania z przeszłości historie zawsze pisali zwycięzcy wiec w wielu przypadkach o „historyczne prace naukowe przekreślające pewne przekłamania” będzie albo trudno, albo trzeba poczekać na zmianę kierunku wiatru albo nigdy to nie nastąpi. Jednym z pierwszych polityków zwalczający krytykę, starannie wybierając pozytywne narracje był Julek Cezar który dosyć starannie zaplanował „karierę” wizerunku. W obecnych czasach tez widzimy co jakiś czas przesterowanie historyczne choć do USiA nam i tak daleko. Potrafię sobie wyobrazić dzisiaj utrudnienia w pisaniu poważnych prac naukowych „nie pod dyktando” uczelnie maja autonomie ale trendy jak wiatr wieje zawsze są wyraźne. I pisze o tym ogólnie bez odnośnika teraźniejszości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, darkonza napisał:

Znaczy oczekujesz ze dam Ci pracę naukową w której jakiś "naukowiec" napisze ze inny "naukowiec" kłamie? Przecież tak normalni ludzie nie robią, tak może robić ktoś motywowany politycznie/ideologicznie. Jak jest normalnie to ktoś pisze swoją wersje historii, ktoś inny swoją i Ty czytając obie musisz uznać czy kłamie jeden, czy drugi czy obaj.

Tak oczekuję. Jeśli chodzi o historię to na tym to polega - fakty, źródła, a nie interpretacje i fałszerstwa historyczne rodem z wydziałów politycznych KC PZPR. Historycy siedzą w archiwach, ty czytasz wikipedię i klepiesz jakieś modły do Stalina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, BMF napisał:

<sad reaction> 

Akurat cała historia pokazuje, że bez tego typu komunizmu nie było żadnej szansy na egalitarne społeczeństwo.

I jak ktoś da przykład Hiszpanii, chciałbym przypomnieć, że Franco był bardziej krwawy od Bieruta, Gomułki i Gierka razem wziętych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, ptak napisał:

Pytanie do wszelkiej maści "antykomunistów". Macie ponad 40 lat i wasi przodkowie przed wojną byli ziemianami albo fabrykantami? Jeżeli nie, to ciekawi mjie co wam w tej komunie nie pasuje.

Moi dziadkowie byli zwykłymi chłopami spod rzeszowskich wsi. Jeden brał udział w wojnie z Bolszewikami w 1919 roku, dostał się do niewoli i wrócił ledwo żywy po kilku latach. W czasie II wojny  światowej i po wojnie działał w terenowej siatce dla kilku oddziałów. Spędził trochę czasu w komunistycznych aresztach. Jego dwaj bracia więzieni po kilka lat za działalność niepoległościową. Siostra dziadka uciekła do Francji. Represje nie skończyły się w 1956 roku jakby chciał darkozna. Mój ojciec za pogląy dziadka szykanowany był prawie przez całą komunę. Nie pozwolono mu ukończyć technikum. Dopiero pod koniec lat 70-tych przestali go nękać.

Od strony mamy, stryjek, starszy brat babci, w czasie wojny w Batalionach Chłopskich. Dzięki komunie wrócił do lasu po wojnie. W oddziale likwidującym Ub-eków i PPR-wców. Po ujawnieniu w 1947, kilka lat w więzieniu.

A i jeszcze jedno. Mój pradziadek z powodu durnej akcji miejscowej Gwardii Ludowej, która swoim boahterskim czynem sprowadziła na kilka wsi niemiecką ekspedycję karną, został przez Niemców w łapance rozstrzelany.

Tak w skrócie.

9 minut temu, RappaR napisał:

 

I jak ktoś da przykład Hiszpanii, chciałbym przypomnieć, że Franco był bardziej krwawy od Bieruta, Gomułki i Gierka razem wziętych

Ale jaki był łaskawy dla Żydów, podczsa gdy koledzy Gomułki i Bieruta dopuszczali się wielu mordów na Żydach. Dla komunistów hiszpańskich, represje Franco - jak najbardziej zasłużone,

36 minut temu, ptak napisał:

 Macie ponad 40 lat i wasi przodkowie przed wojną byli ziemianami albo fabrykantami? 

a ty z jakich broszurek dowiedziałeś się, że ci fabrykanci i ziemianie to burżuażyjni krwiopijcy ?

Edytowane przez DeltaCenter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DeltaCenter napisał:

Ale jaki był łaskawy dla Żydów, podczsa gdy koledzy Gomułki i Bieruta dopuszczali się wielu mordów na Żydach. Dla komunistów hiszpańskich, represje Franco - jak najbardziej zasłużone,

 

I tym się różnimy i dlatego nie dogadamy się nigdy. Lubisz gdy się torturuje i morduje z powodu poglądów, ja nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, darkonza napisał:

 

Dla mnie wielką zagadką historyczną było rozkaz Hitlera zatrzymujący czołgi, dzięki któremu anglicy mogli sie ewakuowac z Dunkierki. Jest na to wiele wersji, wielu uznanych historyków, a wszystkie wersje tych "autorytetów  głupie i nielogiczne. Jak dla mnie prawdziwą wersję przedstawił mi w końcu amator z Youtube, wiec wyśmiewanie wiki, youtuba i ślepe wierzenie w coś bo to "artykuł naukowca" prowadzi na manowce.

 

 

i jakie jest wyjaśnienie Dunkierki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, RappaR napisał:
 

I tym się różnimy i dlatego nie dogadamy się nigdy. Lubisz gdy się torturuje i morduje z powodu poglądów, ja nie.

Nie lubię. Tylko nie wiem po co dla obrony komunizmu, PRL-u wrzucać wątek gen. Franco? Wybiela to w jakikolwiek sposób komunistów nasłanych przez Stalina do Polski?

Edytowane przez DeltaCenter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ignazz napisał:

i jakie jest wyjaśnienie Dunkierki?

Gość ponizej jest świetny bo ma gdzies autorytety, tytuły, twierdzenia niemieckich generałów, zbiera tylko fakty i używa logiki by je sensownie połaczyć. (jest tłumaczenie automatyczne na Polski wystarczajaco dobre)

Widać przy okazji geniusz Hitlera, bo jak zaatakować z zaskoczenia zsrr skoro w "Mein kampf" sie napisało ze ten kraj właśnie jest głównym celem. Okazuje sie ze sie dało to zrobić, Hitler napisał świetny list do Stalin który spowodował ze nie tylko niemcy zaskoczyli sowietów, ale nawet Stalin zakazywał na poczatku odpowiadać ogniem na tą "prowokację" za jaką uznał pierwsze starcia.

Ta wersja historii jest bardo niekorzystna dla anglików, bo obraca w popiół cały ten ich mit bohaterskiej obrony wysp skoro Hitler nie chciał pokonac anglii (zeznania Hessa wciąż tajne tyle lat po wojnie)

p.s. To mój ostatni wpis w tym watku bo mi się tytuł nie podoba :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ze wsi dzięki tej złej komunie pokonczyli szkoły, nauczyli się czytać i pisać, uzyskali dostęp do opieki medycznej. Będę miał dostęp do komputera to wkleje dane o biedzie i analfabetyzmie 2RP. Przeciez Grot-Rowecki powiedział " przyszła Polska powinna być czerwona, robotnicza chłopska. Jeśli miałoby być tak jak było to niech to wszystko szlag trafi"

mojego dziadka ziemianin rozstrzelali Niemcy w październiku 1939. Ci ktorzy zniszczyli Polskę i spowodowali, że straciliśmy sporą część terytorium i ponad 40 lat zajęło nam odrobienie strat w ludności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę zmienić tytułu tematu - wszystko w kwestii modów. Choć nazwa dobra, u ciebie darkozna i tak wszystko kończy się pochwała PRL-u i Związku Radzieckiego.

Czekam tylko, aż przyszłe prace magisterskie z historii nie będą pisane, tylko będą przedstawiane w postaci filmiku na youtube :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, DeltaCenter napisał:

Nie lubię. Tylko nie wiem po co dla obrony komunizmu, PRL-u wrzucać wątek gen. Franco? Wybiela to w jakikolwiek sposób komunistów nasłanych przez Stalina do Polski?

Trzeba osadzić w kontekście historycznym. Ogólny kontekst Polski jest taki, że gdyby nie PRL bylibyśmy kimś w rodzaju Meksyku. Wyglądałoby to jak w II RP - ogromne nierówności społeczne, rządzenie zagranicznych spółek w gospodarce, sprzedaż praw do monopoli. 

Ogółem naszym głównym towarem eksportowym byłyby zorganizowane grupy przestępcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RappaR napisał:

Trzeba osadzić w kontekście historycznym. Ogólny kontekst Polski jest taki, że gdyby nie PRL bylibyśmy kimś w rodzaju Meksyku. Wyglądałoby to jak w II RP - ogromne nierówności społeczne, rządzenie zagranicznych spółek w gospodarce, sprzedaż praw do monopoli. 

Ogółem naszym głównym towarem eksportowym byłyby zorganizowane grupy przestępcze

Poproszę o link - najlepiej do filmiku na youtube,

A programy gospodarcze największych stronnictw z czasów wojny znasz? Każda partia opowiadała się m.in za jakimś rodzajem nacjonalizacji gospodarki. Nawet Śmigły - Rydz to rozumiał, że nie da się cofnąć do polityki sprzed 1939 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ptak napisał:

 Będę miał dostęp do komputera to wkleje dane o biedzie i analfabetyzmie 2RP. Przeciez Grot-Rowecki powiedział " przyszła Polska powinna być czerwona, robotnicza chłopska. Jeśli miałoby być tak jak było to niech to wszystko szlag trafi"

mojego dziadka ziemianin rozstrzelali Niemcy w październiku 1939. Ci ktorzy zniszczyli Polskę i spowodowali, że straciliśmy sporą część terytorium i ponad 40 lat zajęło nam odrobienie strat w ludności

Dane o biedzie w II RP są powszechnie znane. Pytanie czy PRL był krajem robotników i chłopów? Nie sądzę, skoro większość oddziałów Żołnierzy Wyklętych nie wywodziła się z ziemiaństwa tylko z rodzin chłopskich. Cytat o Roweckim bardzo mało trafiony? Rowecki chciał sowieckiej Polski? W październiku 1939 roku po klęsce wrześniowej można było powiedzieć wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.