Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

@DRK

Nie opłaca się wierzysć rosyjskiej propagandzie. Rybar przez 2 dni pisał o ofesnywie i nawet o tym ,że Rosjanie weszli do Orechowa i tam toczą walki a na razie jedynie filmy  tamtego rejonu pokazują masakrę 58 armii. Bo widziałem 4 i za każdym razem Rosjanie tracili czołgi ludzi i uciekali. Nie ma żadnego dowodu ani nawet cienie informacji ,że Rosjanie zdobyli choćby ze 100 metrów terenu w tamtym rejonie.

Coraz więcej jest filmów ,że Wagner używa ukraińskich mundurów. W czasie drugiej wojny USA jak złapało Niemców w swoich mundurów to od razu na miejscu robili im są polowy i pod mur. Ukraina powinna postępowac podobnie z Wagnerowcami.  Widać ,że Wagnerowcy wsparci różntmi jednostkami nadal prą do przodu  ale na terenie pomiędzy Bahmutem a Soledarem ponoszą spore straty. Ukraina przerzuciła tam Kraby , które z dominujących wzgórz bombardują wykryte rosyjskiej ruchy i zazwyczaj kończy się to dużymi stratami ( pewnie większość to więźniowie lub mobiki z doniecka bo raczej elitarne jednostki spadochronowe czy Wagnerowcy by nie szli do ataku w taki sposób)

Ale już na północy Ukraina powoli spycha Rosjan. W okolicach Bilohoriwki Ukraina powoli przesuwa się na północ w kierunku Szypiwki oraz kopalnii kredy . Pod samą Kreminą też robią postępy zwłaszcza na północ od miasta. Ale tu z kolei jest blokada informacji i nawet ci co piszą o Ukrainie niechętnie piszą na ten  temat. W sumie to bardziej jest ocena na podstawie danych z FIRMS czy komunikatów ale wydaje sie na 95% ,że Ukraina atakuje teraz wioskę i  próbuje zdobyc przyczółek na rzece Krasna. To nie jest łatwo bo tu akura Rosjanie siedzą na dominujących wzgórzach i robią kontrataki pod parasolem wału ogniowego. Rosjanie mają duży przegląd pola i Ukraina często ponosi straty . Coraz więcej jest też dowodów ,ze Rosjanie juz utrzymują tylko połowę Kizemiwki a zachodnia i północna część wioski jest opuszczona. Ukraina ma tam też raczej tylko posterunki ale wczoraj atak Specnazu na zachodnią częśc Kuzemiwki odparli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać ,że Rosjanie jednak poprawili sie na wielu frontach. PRzez pierwsze 3 miesiące ich drony kamikadze spadały na ulice Kijowa i nie eksplodowały. Od 2 miesięcy stały się groźna bronią choć to co widać to kolejny  dowód ,że siatki rozpinane nad tu akurat Krabem spełniają swoją rolę. Lancet zawisł i nie wybuchł i KRAB uratowany

A tu jak wygląda ofensywa rosyjska w Zaporożu

Realnie to codziennie są 2-3 filmy tego typu gdzie Rosjanie tracą sprzęt ludzi i nawet nie zbliżają się do okpoów Ukraińskich. Najpierw była mowa o 4 wioskach. Potem Rybar twierdził o walkach na uilach dużego Orichiwa a dziś WAR Gonzo już pisze tylko o 750 metrach zdobytego terenu ale i to wydaje się wątpliwe

Co ciekawe do obrony Swatowe Rosjanie skrobią naprawdę dno bo rzucil ido walk 1 armię Pancerną ( a to pod Iziumiem poniosła ogromne straty do ok 70-80% i miała być odtwarzana oraz 11 korpus z Floty Bałtyckiej , który poniosł koszmarne straty w czasie walk pod Bałkliją bo tam Ukraina odcięła ich od zaplecza i taka 18 dywizja musiała się przebijać przez Ukrainców i stracili ogrom sprzętu. Potem rzucono ich do obrony Kupiańska i w grudniu 2022 amerykański wywiad uznał ,ze korpus praktycznie przestał isnieć. A skoro go teraz rzucili choć miał odpoczywać na tyłach to chyba średnio dobrze jest z bojowymi jednostkami. Wiadomo ,ze ta też operują dwa pułki Specnazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ely3 napisał:

Realnie to codziennie są 2-3 filmy tego typu gdzie Rosjanie tracą sprzęt ludzi i nawet nie zbliżają się do okpoów Ukraińskich

Mówisz inne rzeczy niż w wiadomościach w telewizji. Oni co ciekawe zmienili narrację dwa dni temu z mega optymistycznej na taką, że Rosja jednak gniecie a w dodatku szykuje nową ofensywę. 

13 minut temu, ely3 napisał:

Co ciekawe do obrony Swatowe Rosjanie skrobią naprawdę dno bo rzucil ido walk 1 armię Pancerną

Szoruje dno, nie ma już pocisków a morale jest fatalne. I szykują ofensywę która spowodowała taką reakcję USA, że naciskają na natychmiastowe zwiększenie pomocy Ukrainie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Sebastian napisał:

Mówisz inne rzeczy niż w wiadomościach w telewizji. Oni co ciekawe zmienili narrację dwa dni temu z mega optymistycznej na taką, że Rosja jednak gniecie a w dodatku szykuje nową ofensywę. 

Szoruje dno, nie ma już pocisków a morale jest fatalne. I szykują ofensywę która spowodowała taką reakcję USA, że naciskają na natychmiastowe zwiększenie pomocy Ukrainie.

Zdają sobie sprawę że okienko transferowe na pomoc Ukrainie jest tylko do końca tego roku.,2024 to rok wyborów w US i wtedy wojna w Ukrainie zejdzie na dalszy plan 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Sebastian napisał:

Mówisz inne rzeczy niż w wiadomościach w telewizji. Oni co ciekawe zmienili narrację dwa dni temu z mega optymistycznej na taką, że Rosja jednak gniecie a w dodatku szykuje nową ofensywę. 

A masz jakiś dowód ,że Rosja ciśnie gdzies poza Bahmutem?  Z chęcia poczytam i zobaczę film jak Rosjanie wchodza choć do jednej wioski które twierdzą ,że zdobyli na odcinku zaporoskim

 

12 minut temu, Sebastian napisał:

Szoruje dno, nie ma już pocisków a morale jest fatalne. I szykują ofensywę która spowodowała taką reakcję USA, że naciskają na natychmiastowe zwiększenie pomocy Ukrainie.

Pocisków brakuje jednym i drugim. I to pisze od pewnego czasu ,że dużo zależy kto szybciej ogarnie produkcje amunicji.

A skąd masz dowód ,ze USA dostarczyła sprzęt ofensywny ze względu na rosyjską ofensywę a nie bo chcą dać sprzęt Ukrainie by sami mieli czym robić ofensywę

Skoro większość sprzętu dostarczanego na Ukrainę to sprzęt ofensywny to czemu uważasz ,że ma on obronić Ukrainę . Jakiś dowód na Twoje tezy? Bo moim zdaniem ale mogę się mylić to raczej NATO w tej chwili dostarcza głównie obronę pplot (ale to nie jest na front tylko na zaplecze) i sprzęt ofensywny. Po co do obrony sporo sprzętu do czyszczenia pól minowych?

A ta ofensywa to ma być z jakiego kierunku?

Rosjanie zdecydowanie poprawili logistykę i w miare dobrze sobie radzą z dostawami na front. Morale jest wysokie . Kiedy pisałem o fatalnym morale?  Kiedy Rosjanie mają przewagę jak pod Soledarem to piszę ,że mają . Raczej tutaj tonowałem teksty o odciciu Soledaru . Ale jeśli chodzi o Zaporoże to na razie wyglada to na ściemę i Rosjanie zazwyczaj od razu publikują zdobycie wioski a tu od 4 dni sami Rosjanie podaja coraz mniejsze zdobycze a jak sami wrzucili filmik to sami potwierdzili ,ze pod Bilohoriwką to Ukraina zdobyła 1-2 km terenu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mayor napisał:

Zdają sobie sprawę że okienko transferowe na pomoc Ukrainie jest tylko do końca tego roku.,2024 to rok wyborów w US i wtedy wojna w Ukrainie zejdzie na dalszy plan 

Zobaczymy dziś w telewizji mówili, że Rosja prowadzi walki i zbiera siły do ofensywy. 

13 minut temu, ely3 napisał:

A ta ofensywa to ma być z jakiego kierunku?

Nie wiem tego Ociepa nie powiedział. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastian napisał:

Zobaczymy dziś w telewizji mówili, że Rosja prowadzi walki i zbiera siły do ofensywy.

ale jakiej telewizji? Ja ślędzę te walki na bieżąco. nawet takie pierdoły jak to ,że Rosjanie odbili 2 dni temu przepompownie gazu, którą utracili 2 tygodnie temu. I generalnie to wyglada tak ,że pod Bahmuetem walczą Wagnerowcy głównie. Pod Donieckiem zostali sami separatyści i od tego momentu nie osiągnęli żadnego sukcesu a wręcz utracili trochę terenu.

Na kierunku zaporoskim jest atak ale na razie nie widziałem ani jednego dowodu na sukces. A w rejonie Swaotwe-Kremnina są z kolei dowody ,że Ukraina spycha Rosjan i nawet filmy rosyjskie pokazujące zniszczenie sprzętu potwierdzają ,że Ukraina przesuwa się do przodu

Godzinę temu, Sebastian napisał:

Nie wiem tego Ociepa nie powiedział.

Pożyjemy zobaczymy. Na razie jest tak ,że 6 armia od początku wojny stoi nieruszona pod Biełgorodem ale nie wygląda by jest stan gotowości się zmienił. Na Białorusi jest 20 tys mobików   zapasami amunicji na ok 10 dni walk. W rejonie Briańska są głównie mobiki i siły FSB. Jedyna realna siła na granicy to 6 armia rozlokowana jednak cały czas w rejonie Biełgorod-Woroneż i nie jest w stanie gotowości do ofesnywy

Macron na wspólnej konferencji z Scholzem podał ,ze obecnie zlecił Ministerstwu Obrony rozpatrzenie opcji przekazanie czołgów na Ukrainę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, ely3 napisał:

Nie opłaca się wierzysć rosyjskiej propagandzie

Złote słowa. 100% racji albo 200. Dodam jedynie, że nie opłaca się wierzyć w żadną propagandę, choć w rosyjską to w szczególności. Dlatego jak czytam coś u nich to z miejsca staram się weryfikować co na ten temat ma do powiedzenia strona przeciwna. W przypadku  rosyjskiego info o Zaporozu po stronie ukraińskiej nic nie znalazłem. Nie chcialem się opierać na idealistycznej wizji TVP info, TVN 24 czy innych wirtualnch interioonetów , dlatego wrzuciłem to tutaj na forum (zaznaczajac wyraźnie że to info ze źródła wysokiego ryzyka) licząc że ktoś majacy x razy większe ode mnie dojscia do źródeł coś wyjaśni. Odpisałeś i za to ode mnie propsy.

Teraz już np na militaryland widać na Zaporożu jakieś walki , ale bez wiekszych( żadnych) zdobyczy terytorialnych. Jedyną zmianą jaką widać na ostatniej aktualizacji jest podejście Rosjan pod Kamienskie i zajęcie pasa terenu przylegajacego do Dniepru.

10 godzin temu, Reikai napisał:

Grillowanie Niemiec zaczęło przynosić efekt? ;)

Edytowane przez DRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, DRK napisał:

 

Grillowanie Niemiec zaczęło przynosić efekt? ;)

Nie uważam żeby to był efekt grillowania.,Prędzej  stanowcze polecenie z Waszyngtonu DC , widocznie światowy policjant się wkurwił kiedy Scholtz zaczął pi****lenie - damy Leopardy jak  jankesi dadzą Abramsy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, DRK napisał:

jaką widać na ostatniej aktualizacji jest podejście Rosjan pod Kamienskie i zajęcie pasa terenu przylegajacego do Dniepru.

Podstawowe pytanie brmi czy ten teren w ogóle był kontrolowany przez Ukrainę bo on jest po drugiej stronie zatoki i raczej Ukraina nie trzymała okopów nie mając drogi ewakuacji bo nikt nie utrzymuje mostu kilometr od frontu

 

55 minut temu, DRK napisał:

Grillowanie Niemiec zaczęło przynosić efekt?

Minister Spraw Zagranicznych jest z innej partii niż Scholz . akurat Zeiloni od dawna optują za wysłaniem czołgów czy wcześniej Maderów. Więc na razie nie wiadomo czy to jest oficjalne stanowisko rządu czy tylko prywatne zdanie dla telefiwzji francuskiej 

Choć skoro Francuzi chcą przekazać czołgi i było to powiedziane na wspólnej konferencji to może rzeczywiści Niemcy postanowili przynajmniej nie blokować

11 godzin temu, Reikai napisał:

Patrz wyżej ale przy założeniu ,że nie będą blokować i biorąc pod uwagę ,że Holandia chce zapłącić każdemu kto wyśle czołgi to można od ręki zorganizować 60 a może nawet 100 czołgów. Cały myk polega na tym czy to będzie poziom A4 jak chcieli wysłać Hiszpania czy jednak wyższy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile trwa takie szkolenie na Leopardy? Albo czy przypadkiem takie szkolenie już gdzieś się nie odbywa?

 

Mam wrażenie że ta pomoc jest bardzo spóźniona, mamy koniec stycznia, Rosjanie pewnie za chwile przejdą do grubszej ofensywy a my rozmawiamy o tym, czy Ukraińcy dostaną czołgi które będą mogli używać za nie wiem, pol roku?

 

@ely3 btw widziałeś info o tym, że Maroko chce dac bardzo dużo T72?

Edytowane przez Reikai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Reikai napisał:

Ile trwa takie szkolenie na Leopardy? Albo czy przypadkiem takie szkolenie już gdzieś się nie odbywa?

 

 

 

Na Abramsa 31 tygodni dla kandydatów z cywila, 16 tygodni dla żołnierza, dla czołgisty z doświadczeniem na innych czołgach 8 tygodni treningu.,Nie wiem ile na Leoparda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Reikai napisał:

Rosjanie pewnie za chwile przejdą do grubszej ofensywy

A gdzie wg Ciebie mają przejść? Bo kolejny raz o tym czytam na tym forum ale nie za bardzo ktoś chce powiedzieć gdzie niby. Na razie ataki to robi cały czas albo Wagner albo separatyści

 

8 minut temu, Reikai napisał:

czy Ukraińcy dostaną czołgi które będą mogli używać za nie wiem, pol roku?

Zasadniczo na czołgach można szybciej ale raczej to kwestia taktyki i komunikacji. Nie da się pewnie zmiksować w jednym pułku czołgów T-72 i Leopardów. Ale takie Leopardy będące w rezerwi pozwolą np wypchnąć z niej czołgi Twardy oraz T-72 , które przekazały Czechy ze swoich zakładów remontowych ( tam też było 20 czołgów T-72 z Maroka) . Nota bene za te czołgi płaciła Holandia

Poza tym patrząc jaki sprzęt jedzie na Ukrainę ( właśnie wjeżdżają tam Bradleye a w ciągu tygodnia dwóch francuskie , niemieckie i szewdzkie pojazdy opancerzone) to oni raczej szykują sprzęt na właśną ofensywę wiosenną. 

Problem jest taki ,ze teraz to jest brutalna wojna. Jedni i drudzy siedzą w okopach. Więc często jest tak ,że Ukraina kładzie 20-30 minutowy ogień na znanej pozycji a potem wysyłają oddział zwiadowczy który przejmuje okop pełen trupów . Z drugiej strony Ukraina pod Kreminą musi atakować pod górę i artyleria rosyjska im często robi rzeźnie a jak jeszcze zrzucą zakazany fosfor a robią to często to na obszarzu kilkudziesięciu metrów płnie wszystko . wywiady zachodnie podkreślają ,ze Ukraina pod Bahmutem traci obecnie w walkach kilkuset żołnierzy dziennie z czego pewnie 300-400 to są trupy. Rosja traci podobnie tyle ,że atakuja pod góre więc tracą więcej

Ale Ukraina ma obecnie taką taktykę ,ze często w pierwszej linii sa tylko pojedyńczy żołnierze. widziałem filmiki gdzie Ukraina miała tylko 1-3 żołnierzy a Rosjanie atakowali grupą 30-50 i dopiero artyleria odegnała . Ale ta taktyka ejst ryzykowna bo nie zawsze się uda i wtedy Rosjanie zdobywają teren. Z drugiej strony jak Rosja kładzie ogień z GRADów to straty sa minimalne albo żadne. Coś za coś. Moim zdaniem teraz obie strony tracą min 500 zabitych dziennie. Rosja może ciut więcej bo np Wagnerowcy wysyłają swoich więźniów do ataków bez wsparcia czołgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ely3 napisał:

A gdzie wg Ciebie mają przejść? Bo kolejny raz o tym czytam na tym forum ale nie za bardzo ktoś chce powiedzieć gdzie niby. Na razie ataki to robi cały czas albo Wagner albo separatyści

Tego nie wiem, bo az tak nie ogarniam, ale raczej wiadomo ze obecnie trwa szkolenie mobikow i ''ladowanie baterii''. Raczej mozna oczekiwac jakiegos ataku, jak pogoda sie poprawi. Jakis Donieck, czy cos? Ponoc Putin nakazal zdobycie calego obszaru donieckiego Gerasimowowi do marca. No raczej nie ma sie co ludzic, ze rosjanie zadowola sie obecna sytuacja i nie beda probowali nowej ofensywy, to czy im sie to uda to inna sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mayor napisał:

Nie uważam żeby to był efekt grillowania.,Prędzej  stanowcze polecenie z Waszyngtonu DC , widocznie światowy policjant się wkurwił kiedy Scholtz zaczął pi****lenie - damy Leopardy jak  jankesi dadzą Abramsy

Przyznam że oprócz tego jak będzie wyglądała sytuacja na Ukrainie to w 2023 najbardziej ciekawi mnie jak dalej będą wyglądały relacje na linii USA - Niemcy i jak wpłynie to na nas i jak możemy to ewentualnie wykorzystać na naszą korzyść, co do czego mam duże wątpliwości przy naszej ,,klasie'' politycznej.Wydaje się że elity niemieckie (koncerny, politycy) nadal nie mogą obudzić się w nowym dla siebie świecie i nie wierze w tym momencie że będą chciały się z tym pogodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, ely3 napisał:

Moim zdaniem teraz obie strony tracą min 500 zabitych dziennie. Rosja może ciut więcej bo np Wagnerowcy wysyłają swoich więźniów do ataków bez wsparcia czo

To są bardzo wysokie straty.Średnio 500 zabitych dziennie, tak porównując, to mieli Niemcy u nas podczas kampanii wrześniowej ( 17500 na 35 dni walk). 

W dodatku jeśli te straty po obu stronach są jak 1 do 1 lub minimalnie więcej po stronie rosyjskiej to dla Ukrainy wyglada to fatalnie. Gdyby to miało utrzymać się przez dłuższy okres czasu to dla Ukrainy jest to droga donikąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, DRK napisał:

To są bardzo wysokie straty.Średnio 500 zabitych dziennie, tak porównując, to mieli Niemcy u nas podczas kampanii wrześniowej ( 17500 na 35 dni walk). 

W dodatku jeśli te straty po obu stronach są jak 1 do 1 lub minimalnie więcej po stronie rosyjskiej to dla Ukrainy wyglada to fatalnie. Gdyby to miało utrzymać się przez dłuższy okres czasu to dla Ukrainy jest to droga donikąd.

To są tylko moje przypuszczenia ale widać filmy ukraińskie z takiego bomabardowania okopów i jak wygląda sytuacja po wejściu do nich. Zakładam ,że Ukraina może miec podobne straty dlatego jak wspomniałem oni często mają słabo obsadzoną pierwszą linię okopów i w razie zauważonego ataku to nastpuje atak artylerią plus przerzucenie posiłków. 

JA naprawdę śledzę ludzi związanych z ukraińśką armią i oni opisywali walki wokół Kreminny na mega cieżkie ale w końcu zdobyli całkowicie Czerwonopiwkei i teraz ogeiń artylerii jest mniej dla nich bolesny no i mogą robic ataki na wioski wokół i mają gdie wrócić a nie powrót 5 km przez szczere pole. . Rosjanie ponoszą straty na poziomie 700 osób od miesiąca . Nie oszukujmy suę ,że Ukraina traci 100 żołnierzy tylko. Te straty są większe i dlatego w pewnym momencie pękli w Soledarze. Może 500 dla całego frontu to przesada ale raczej niewielkie 

To są moje przypuszczenia ale ja bym stawiał na ok 500 strat dziennie Ukraina ( tj zabici i cięzko ranni którzy już nie wrócą na front) i Rosja ok 700-750 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oddajemy Ukrainie wszystkie nasze haubice kalibru 155 mm; chcemy w ten sposób stworzyć precedens, aby inne kraje nie miały już żadnych wymówek, dlaczego nie mogą dostarczyć Kijowowi broni niezbędnej do wygrania wojny - oświadczył ambasador Estonii na Ukrainie Kaimo Kuusk. Wszystkie to znaczy:
✅kilkadziesiąt 155mm FH-70 i 122mm D-30 czapka
✅ tysiące pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm
✅ setki granatników przeciwpancernych Karl-Gustaf z amunicją
✅ środki wspierania jednostek artylerii

 

W dniu 21.01.2023 o 19:43, DLT_Braddock napisał:

Ciekawe czy media w Polsce odnotowały fakt bardzo pozytywnego komentarza US sekretarza obrony na temat niemieckiej polityki ostatnich miesięcy. 

Te wszystkie narracje o przesuwaniu środka ciężkości amer polityki w Europie z Niemiec do Polski można między bajki włożyć. Od ponad 70 lat największym sojusznikiem USA w Europie były Niemcy. Są i dalej będą. 

https://wiadomosci.wp.pl/szczegolne-napiecie-niemieckie-media-o-klotni-ws-czolgow-6858560772529056a

Jest dokladnie odwrotnie niz piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.