Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, mayor napisał:

Nie wszyscy republikanie chodzą na smyczy putinowskiego parobka Trumpa , oprócz frakcji MAGA republicans ,którzy sympatyzują z Putinem w GOP są też porządni -przyzwoici ludzie, którzy ponad partyjnymi podziałami popierają Ukrainę.,W wyborach midterms większość kandydatów popieranych przez Trumpa przegrała, dlatego Putin nie może liczyć na to że kongres zatrzyma pomoc dla Ukrainy., Oprócz tych ,którzy zbojkotowali wystąpienie Żeleńskiego, pojawiły się także obraźliwe komentarze synalka pomarańczowego Hitlera i tej suki MTG w social mediach  https://www.salon.com/2022/12/21/ungrateful-international-welfare-queen-mtg-don-jr-lead-on-zelenskyys-dc-visit/

Psycha ci siadła już dawno dziadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, elwariato napisał:

tutaj chcialbym napomnieć, że "finansowanie Ukrainy" to jest bardzo ogolne i w sumie niewlasciwe pojęcie. Głównie to jest nakręcanie korupcji w Ukrainie, zwykli Ukraińcy to niedostaja przeważnie nic od państwa.

Jakiej korupcji? Przecież to "finansowanie" to w głównej mierze sprzęt wojskowy 

Edytowane przez ptak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ptak napisał:

Jakiej korupcji? Przecież to "finansowanie" to w głównej mierze sprzęt wojskowy 

Ukraina dostaje gigantyczna pomoc, nie tylko wojskową, zreszta nawet ta tez jest czasem rozkradana. To bylo strasznie dysfunkcyjne państwo przed radziecką inwazją, naiwnym byloby myslec że teraz jest cokolwiek lepiej. Ja to tak ad vocem piszę, poprostu "śmieszy" mnie przekaz z mediów a to co mozna dowiedziec sie od samych Ukraińców, bynajmnie nie tych zrusyfikowanych😋 albo gdy sie robi jakies interesy na Ukrainie.  

Edytowane przez elwariato
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2022 o 22:59, Sewer napisał:

Pomoc Ukrainie teraz jak i po wojnie (w jakim zakresie i na jakich zasadach to odrębna kwestia) jest w głębokim interesie Polski a dokładniej tego czy dalej będziemy mogli funkcjonować w takim systemie a nie innym i rozwijać się tak jak się rozwijamy.Uważasz że lepiej i bezpieczniej jest mieć za naszą granicą dwa kraje które są wasalami Rosji, kraju mafijnego w którym korupcja jest wszechpotężna jak sam to napisałeś o Ukrainie? Rosji która nadal ma zapędy imperialistyczne? Czy przez choćby chwilę pomyślałeś np. o inwestycjach zagranicznych w Polsce która sąsiaduje z tak nieprzewidywalnym sąsiadem? Istnieje wiele scenariuszy dla Ukrainy i równie ważnej dla nas Białorusi, gorsze lub lepsze, realne czy mniej realne ale one są i wszystkie są lepsze dla państwa Polskiego niż oddanie tych dwóch krajów w łapy Rosji. Szczerze to mam wątpliwości co do Twoich intencji na forum.

Przypomnę, że giedroyciowską politykę Polska próbuje realizować od początku istnienia Ukrainy. Polityka moim zdaniem mocno naiwna sprowadzająca się do realizacji tylko i wyłącznie ukrainskich interesów. Co do pomocy Ukrainie napisałbym tak: czemu nie - pomagać i przy tym nieco zarobić. Tylko bez tych buńczucznej rusofobicznej błazenady, Nie rozdawać tylko wojskowy sprzęt sprzedawać. Jeśli już oddawać stare T-72 to czemu nie zrobić takiego interesu jak Czesi, Słowacy czy Słoweńcy, którzy w zamian wywalczyli sobie od Niemców lepszy sprzęt. Czesi dostali Leopardy 2A4 za sowiecki czołgi a Słowacy za BMP-1. Jak dla mnie świetny interes. Uchodźców przyjmować, ale nie stwarzać im eldorado. Nie rozdawać socjali - przecież oficjalnie już 80 tys Ukraińcom udowodniono wyłudzania świadczenia 500+. To tylko 40 milionów straty miesięcznie. Nie musi przedstawiciel polskiego rządu składać oświadczeń typu: jesteśmy sługami narodu ukraińskiego. Polski minister rolnictwa nie musi wspominać o jakichś "zobowiązaniach wobec Ukrainy". Ukraińska flaga nie musi wisieć w budynku sejmu na miejscu gospodarza. Nie wiem jak dla niektóych tutaj na forum, ale dla mnie jest to błędna polityka prowadzona na kolanach wobec o wiele słabszego gracza. Wręcz upokarzająca. Chłodny realizm jest masakrowany przez cukierkowaty filoukraiński fanatyzm sączony z polskich mediów. W zamian Polska otrzymała gesty a wręcz geściki w postaci: odsłonięcia pary lwów na cmentarzu Orląt Lwowskich i wstępną deklarację o ekshumacji pomordowanych Polaków przez UPA w 1 (słownie JEDNEJ) wiosce. Jeszcze w jakimś opdowiedniku portugalskiej gazety polskiej okrzyknięto Polskę mocarstwem.... humanitarnym. Przypomnę, że przed wybuchem konfliktu Ukraina co rusz czyniła wobec Polski nieprzyjazne gesty: zatrzymywanie przez ukraińskich celników polskich darów dla Polaków na wschodzie, blokowanie tranzuty kolejowego z Polski, upamiętnianie nazistowskich kolaborantów pokroju Szuchewycza, czy brak jakichkolwiek przeprosin za zabicie dwóch polskich obywateli i cyniczne kłamstwa co do ukraińskiego sprawstwa w Przodowie. Jeszcze Melnyk. W polskim interesie leży tylko i wyłącznie wygaszanie tego konfliktu. Nie ma nic gorszego niż jego dalsza eskalacja.

Pieniądz lubi spokój - na pewno inwestycjom zagranicznym w Polsce pomoże jak członkiem NATO zostanie kraj który ma nieuregulowane granice z agresywnym sąsiadem. Wspieranie wstąpienia Ukrainy do NATO to wyłącznie proszenie się o dalsze kłopoty. Swego czasu Ukraińcy dostali ciekawą ofertę do negocjacji, mieli tylko nie zgłaszać akcesji do NATO.

Moje intencje - czyżby włączył ci się odruch natychmiastowego szukania ruskiej onucy?

W dniu 22.12.2022 o 10:55, Hoolifan napisał:

Ale zdajesz sobie sprawę z konsekwencji, jakie niosłoby za sobą odcięcie się od Ukraińców w pierwszych dniach wojny? Czy stawiając sobie plusy i minusy takiej postawy polskiego rządu naprawdę wychodzi Ci z tego, że nasze wsparcie dla Ukraińców powinno zostać ograniczone do absolutnego minimum? Jeśli tak, to jak w ogóle definiujesz takie minimum? :)

Prawda jest taka, że dostaliśmy od losu szansę upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu i aż grzech było z tej okazji nie skorzystać. Z jednej strony gra na osłabienie Rosji, a z drugiej na zacieśnienie stosunków z Ukrainą. Wychodzi to wszystko lepiej niż można się tego było spodziewać, a człowiek czyta, że angażując się tak mocno po stronie Ukrainy popełniliśmy błąd. Ciekawe podejście do tematu :)

Piszesz o Ukrainie jakby była piękną, młodą, inteligentną panną z fajnym ciałem z pokaźnym posagiem a tymczasem Ukraina przypomina zdezelowaną blacharę przed 40-tką, mocno zaniedbaną, z toną tapety i pięciorgiem dzieci, które ma z czterema róznymi chłopami (z czego połowa siedzi w więzieniu). I celem tej blachary jest znaleźć frajera, który będzie spełniał jej zachcianki, finansował nałogi i bronił przed szemranym towarzystwem.. Jeżeli zadowala cię przekaz, że o Polakach mówią teraz dobrze na Ukrainie, rajcuje cię jakiś nagłówek z podrzędnej europejskiej prasy oraz widok zaślinionego Dudy wpatrującego się w  Zeleńskiego to jest to problem. Czym jeszcze karmi się polskiego telewidza? Wizją wielkiego odwdzięczenia się Ukrainy po wojnie? Miliardowe kontrakty na odbudowę, wielkie międzymorze z Polską jako liderem? Frakcja Kliczki zawsze gra na Niemcy, część obecnej władzy ukraińskiej Polskę traktuję tylko i wyłącznie jako frajera którego można doić do woli i pozostaje jeszcze nie wiadomo jak duża liczba rosyjskich śpiochów, która pewnie w tej chwili lokowana jest blisko aparatu władzy. Był Juszczenko, była Tymoszenko, kilka rewolucji i zawsze kończyło się tym samym.
No chyba, że rząd pisowski od dawna knuje szatański plan i jego głównym celem jest jak największe wykrwawienie się Rosjan i Ukraińców - byłoby dobrze jakby na tym jeszcze trochę zarabiał.

 

Polecam lekturę wpisów wielu forumowiczów z końca lutego. Wizje chorego Putina, zamachu stanu na Kremlu, rozpadu i rozbioru Rosji. Wielu pisało z ogromnym przekonaniem. Emocji było pełno. Nic się nie sprawdziło.

Edytowane przez DLT_Braddock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DLT_Braddock napisał:

No chyba, że rząd pisowski od dawna knuje szatański plan i jego głównym celem jest jak największe wykrwawienie się Rosjan i Ukraińców

Przecież cel jakim jest jak największe wykrwawienie Rosjan jest dosyć jasny i nikt się specjalnie z tym nie kryje, ani wśród polskich polityków i generałów a przede wszystkim nikt wśród amerykańskich dowódców też tego nie ukrywa.

W końcu w tej nieszczęśliwej historii naszego kraju mamy zbieżne interesy z aktualnym hegemonem światowym czyli USA i kolejna wojna jest nie rozgrywana na naszym terenie oraz naszymi rękami i krwią.

Polsce powinno zależeć  na takich krajach jak Ukraina czy Białoruś jako krajach buforowych pomiędzy nami a Rosją. Z ich strony nic nam  nie grozi a wręcz przeciwnie to Polska bardziej może korzystać z ich obecności jak choćby jako siły roboczej w naszym starzejącym się społeczeństwie. Z Rosją nigdy nie wiadomo, czy temu czy kolejnemu carowi, nie przyjdzie do głowy siłą wprowadzania rosyjskiego miru na naszych terenach. A to, że mamy historyczne krzywdy z Ukraińcami? No owszem mamy ale i tak są one nieporównywalnie mniejsze od tego co nas spotkało ze strony ZSRR/Rosji. Nie wiem jak Ty, choć po tym co piszesz to się domyślam, ale ja wolę żyć w kraju mając za sąsiadów Ukraińców niż Rosjan.

Dlatego przekazywanie naszego postsowieckiego sprzętu Ukraińcom to nie jest żadna ofiara lub głupota tak jak to chcesz przedstawiać tylko to jest dobra inwestycja z naszego punktu widzenia.

Wygaszanie konfliktu byłoby dla nas korzystne jeśli granice Ukrainy będą wyglądać jak przed inwazją ale jeśli Ukraina stanie się niestabilnym poczwarkiem do Dniepru to już nie jest w naszym interesie.

Edytowane przez Kepler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, steve napisał:

Ale wiesz że Rosja też jest naszym sąsiadem?

Potrafisz dostrzec różnicę pomiędzy sąsiadowaniem poprzez odizolowany obwód a potencjalnym posiadaniem wieluset kilometrowej granicy? Zapytaj generałów ukraińskich czy nie zamieniliby się z nami na układ granic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2022 o 13:00, DLT_Braddock napisał:

Piszesz o Ukrainie jakby była piękną, młodą, inteligentną panną z fajnym ciałem z pokaźnym posagiem a tymczasem Ukraina przypomina zdezelowaną blacharę przed 40-tką, mocno zaniedbaną, z toną tapety i pięciorgiem dzieci, które ma z czterema róznymi chłopami (z czego połowa siedzi w więzieniu). I celem tej blachary jest znaleźć frajera, który będzie spełniał jej zachcianki, finansował nałogi i bronił przed szemranym towarzystwem.. Jeżeli zadowala cię przekaz, że o Polakach mówią teraz dobrze na Ukrainie, rajcuje cię jakiś nagłówek z podrzędnej europejskiej prasy oraz widok zaślinionego Dudy wpatrującego się w  Zeleńskiego to jest to problem. Czym jeszcze karmi się polskiego telewidza? Wizją wielkiego odwdzięczenia się Ukrainy po wojnie? Miliardowe kontrakty na odbudowę, wielkie międzymorze z Polską jako liderem? Frakcja Kliczki zawsze gra na Niemcy, część obecnej władzy ukraińskiej Polskę traktuję tylko i wyłącznie jako frajera którego można doić do woli i pozostaje jeszcze nie wiadomo jak duża liczba rosyjskich śpiochów, która pewnie w tej chwili lokowana jest blisko aparatu władzy. Był Juszczenko, była Tymoszenko, kilka rewolucji i zawsze kończyło się tym samym.
No chyba, że rząd pisowski od dawna knuje szatański plan i jego głównym celem jest jak największe wykrwawienie się Rosjan i Ukraińców - byłoby dobrze jakby na tym jeszcze trochę zarabiał.

 

Polecam lekturę wpisów wielu forumowiczów z końca lutego. Wizje chorego Putina, zamachu stanu na Kremlu, rozpadu i rozbioru Rosji. Wielu pisało z ogromnym przekonaniem. Emocji było pełno. Nic się nie sprawdziło.

1. Widzę, że bardzo spodobało Ci się to porównanie i za wszelką cenę chciałeś je tutaj wpleść, ale nie mam pojęcia czemu zostało ono powiązane akurat z moimi wpisami, bo mogę Ci zagwarantować, że po kilkukrotnych wizytach na Ukrainie daleko mi do idealizowania tego kraju i zaliczania go do zachodniego kręgu kulturowego :)

2. Tak, filmiki, na których Ukraińcy dziękują Polakom za okazane wsparcie powodują na mojej twarzy uśmiech. Tak, odczuwam swego rodzaju satysfakcję, kiedy widzę jak w przeciwieństwie do innych państw, potrafimy zachować się godnie i jest to doceniane także w zachodnich mediach. Czy czyni to ze mnie człowieka małostkowego bądź naiwnego? Wątpię, ot ludzki odruch zgodny z pewnymi wartościami.

3. O kontraktach na odbudowę kraju piszesz w takim kontekście, jakbyśmy już zostali przez wszystkich rozegrani. Być może tak będzie, bo koniec końców liczy się biznes i to, kto ma mocniejsze plecy oraz więcej do zaoferowania, ale to nie jest sytuacja zero-jedynkowa, jak próbujesz to tutaj przedstawić. W czasie tego konfliktu udało się podpisać kilka korzystnych dla nas kontraktów w zbrojeniówce, do tego doszła współpraca w dziedzinie energetyki, pomoc przy eksporcie produktów z Ukrainy i to jest coś, co może przetrzeć szlaki przed rozwijaniem tych relacji w przyszłości. Dotychczas, w relacjach z Ukraińcami mieliśmy spory problem, więc jest to dość istotna sprawa.

Tak czy siak mam wrażenie, że z jakiegoś niezrozumiałego powodu tłumaczę się z rzeczy, których w sumie nie napisałem, podczas gdy Ty, w żaden sposób nie odniosłeś się do tego, o co zapytałem :) Czy mając pełen obraz sytuacji (a więc będąc o wiele mądrzejszym niż nasz rząd w momencie podejmowania kluczowych decyzji) naprawdę uważasz, że przy naszym położeniu lepiej było ograniczyć nasze zaangażowanie do absolutnego minimum? Jeśli tak, to gdzie powinna przebiegać granica wsparcia okazanego Ukraińcom? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2022 o 10:18, RappaR napisał:

Czyli osoby, które nazywają Trumpa nazistą/neonazistą to według Ciebie idioci?

Nie wiedziałem ,że uważasz siebie za idiotę skoro tak określasz ludzi nazywajacych innych nazistami

Tak czy siak nazwałeś Żydów nazistami i żeby to udowodnić to wymyślasz sobie właśną definicją nazizmu. Z każdym kolejnym zdaniem tylko potwierdzasz jakiego babola żeś strzelił

W dniu 24.12.2022 o 12:35, elwariato napisał:

Ukraina dostaje gigantyczna pomoc, nie tylko wojskową, zreszta nawet ta tez jest czasem rozkradana.

Masz jakiś dowód na ten temat? Bo z chęcią bym przczytał. Ja znam ludzi , którzy jeźdża z Poznania do Charkowa . Wiem jak wygląda ta pomoc bezpośrednio dla mieszkańców. Sami załatwialiśmy generatory i paliwo do nich. Bo sam generator to pikuś ale obecnie na Ukrainie brakuje paliwa dla potrzeb cywilnych

Więc skoro oskarżasz o tak ciężką rzecz jak kradzież to rozumiem ,że masz na to jakiś dowód?

Polska i Polacy są niesamowicie ciepło witani na Ukrainie. Nigdy nie mieliśmy tak dobrej opinii jak teraz. Już samo to ,że Zeleński po wizycie w USA odwiedził jeszcze Polskę pokazuje jak wysoko ma nas.

Juz same zamówienia wojskowe sa lokowane w dużej mierze w Polsce . Więc nie wiem dlaczego ktoś zakłada ,ze na odbudowę kraju Polacy będa wysiudani skoro u nas jest ogrom fabryk produkujących materiały budowlane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ely3 napisał:

Nie wiedziałem ,że uważasz siebie za idiotę skoro tak określasz ludzi nazywajacych innych nazistami

Tak czy siak nazwałeś Żydów nazistami i żeby to udowodnić to wymyślasz sobie właśną definicją nazizmu. Z każdym kolejnym zdaniem tylko potwierdzasz jakiego babola żeś strzelił

Spełniają cechy nazizmu jak rasizm, antydemokratyczny system i aktywny udział w ludobójstwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2022 o 13:00, DLT_Braddock napisał:

Piszesz o Ukrainie jakby była piękną, młodą, inteligentną panną z fajnym ciałem z pokaźnym posagiem a tymczasem Ukraina przypomina zdezelowaną blacharę przed 40-tką, mocno zaniedbaną, z toną tapety i pięciorgiem dzieci, które ma z czterema róznymi chłopami (z czego połowa siedzi w więzieniu). I celem tej blachary jest znaleźć frajera, który będzie spełniał jej zachcianki, finansował nałogi i bronił przed szemranym towarzystwem.. Jeżeli zadowala cię przekaz, że o Polakach mówią teraz dobrze na Ukrainie, rajcuje cię jakiś nagłówek z podrzędnej europejskiej prasy oraz widok zaślinionego Dudy wpatrującego się w  Zeleńskiego to jest to problem. Czym jeszcze karmi się polskiego telewidza? Wizją wielkiego odwdzięczenia się Ukrainy po wojnie? Miliardowe kontrakty na odbudowę, wielkie międzymorze z Polską jako liderem? Frakcja Kliczki zawsze gra na Niemcy, część obecnej władzy ukraińskiej Polskę traktuję tylko i wyłącznie jako frajera którego można doić do woli i pozostaje jeszcze nie wiadomo jak duża liczba rosyjskich śpiochów, która pewnie w tej chwili lokowana jest blisko aparatu władzy. Był Juszczenko, była Tymoszenko, kilka rewolucji i zawsze kończyło się tym samym.
No chyba, że rząd pisowski od dawna knuje szatański plan i jego głównym celem jest jak największe wykrwawienie się Rosjan i Ukraińców - byłoby dobrze jakby na tym jeszcze trochę zarabiał.

 

Polecam lekturę wpisów wielu forumowiczów z końca lutego. Wizje chorego Putina, zamachu stanu na Kremlu, rozpadu i rozbioru Rosji. Wielu pisało z ogromnym przekonaniem. Emocji było pełno. Nic się nie sprawdziło.

Cytat

Moje intencje - czyżby włączył ci się odruch natychmiastowego szukania ruskiej onucy?

Czytając te wysrywy to hmm... tak.Napisałeś tu tyle głupot że właściwie ciężko się do czegoś odnieść bo Twoja totalna niekumacja jest u samych podstaw tych teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RappaR napisał:

Spełniają cechy nazizmu jak rasizm, antydemokratyczny system i aktywny udział w ludobójstwie.

Nie spełaniają gdyż nie są antysemitami. Powtarzam przestań wymyślać własne definicje nazizmu tylko po to by bronić głupoty którą strzeliłeś. Nie można być nazistą bez antystemityzmu

To tak jakbyś powiedział ,że każdy kto nosi biały fartuch i ma tytuł doktora spełnia definicję lekarza. Mniej więcej ten sam poziom spełniania kryterium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ely3 napisał:

Nie można być nazistą bez antystemityzmu

Oczywiście, że można.

Nazizm, to narodowy socjalizm. 

Wystarczy być antykomunistą, aby być sklasyfikowany, jako nazista.

Stereotypy ely. To o czym piszesz, to ideologia nsdap, czyli skrajna niemiecka odmiana naziznu, inaczej nazywana hitleryzmem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, starYfaN napisał:

Oczywiście, że można.

Nazizm, to narodowy socjalizm

Wystarczy być antykomunistą, aby być sklasyfikowany, jako nazista.

Stereotypy ely. To o czym piszesz, to ideologia nsdap, czyli skrajna niemiecka odmiana naziznu, inaczej nazywana hitleryzmem. 

Tylko proszę, nie wyjeżdżaj mi  z tekstami o tym że to lewacy.

Jestem antykomunistą. A nazista nikt mnie nie nazwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Koelner napisał:

hitleryzmem nazywa się niemiecką odmianę faszyzmu 

A koelner to producent kołków rozporowych, albo nick na forum, albo.....itd. :) 

55 minut temu, ptak napisał:

Tylko proszę, nie wyjeżdżaj mi  z tekstami o tym że to lewacy.

Jestem antykomunistą. A nazista nikt mnie nie nazwał.

??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, starYfaN napisał:

Oczywiście, że można.

Nazizm, to narodowy socjalizm. 

Wystarczy być antykomunistą, aby być sklasyfikowany, jako nazista.

Stereotypy ely. To o czym piszesz, to ideologia nsdap, czyli skrajna niemiecka odmiana naziznu, inaczej nazywana hitleryzmem. 

Nie masz racji. A w każdym razie nie do końca. Nazizm to nie narodowy socjalizm natomiast zgodnie z definicja nieodłączna składową nazizmu jest narodowy socjalizm. Co prawda opracowanie nazizmu https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/nazizm;3946339.html wskazuję że w istocie nazizmu jest antysemityzm (czyli skierowana nienawiść na konkretną grupe ludzi) to jednak łączy je bezsprzecznie z pogladami Hitlera i tymi opracowanymi w 1920 przez G. Federa. Tak samo hitleryzm to nie jest skrajna odmiana nazizmu tylko synonimy tego samego. Może miałeś na myśli faszyzm. Wtedy to tak. Ale czytając rożne definicje mądrych głow wydaje się że Ely3 ma racje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.