Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, ptak napisał:

Niemcy w 1941 mówili podobnie. 

Coraz bardziej to Forum napawa mnie optymizmem i napełnia nadzieją. Obecnie pewnie  blisko w 100% światowego przekazu informacyjnego i w niewiele mniejszym odsetku w Polsce byłoby napisane : ,,Naziści w 1941 mówili podobnie". A tu nikt poprawności politycznej się nie kłania, tylko normalnie nazywa się rzeczy po imieniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lorak napisał:

Jeśli przyjaźń i współpraca między naszymi krajami miałaby wyglądać tak jak ukazane jest to w tym artykule to tej przyjaźni i współpracy wieszczę porażkę :) W tym momencie w Polskim społeczeństwie nie ma przyzwolenia na gloryfikacje UPA i jeszcze przez długi czas nie będzie.

Chociaż faktycznie nasza ,,klasa" polityczna to dno i tylko nasza niefrasobliwości mogłaby doprowadzić do tego że Kijów byłby liderem regionu, kraj który de facto jest w wielu aspektach aktualnie jest w opłakanej sytuacji - ale jestem w stanie w to uwierzyć, doceniam naszych decydentów.

Edytowane przez Sewer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szak napisał:

Optymistycznie oceniasz zapaść i przyszle problemy Ruskich. Ja myślę, że oni się przystosują. Ludziom będzie gorzej, ale kasa dla "elit" i na zbrojenia będzie. Plus ta ich cholerna duma urośnie, gdy będą pariasami. Już nie mówiąc o tym, że Ukraina też się będzie musiała zbroić na potęgę, co ją osłabi rozwojowo na innych polach.

Pokój na tych warunkach terytorialnych co podajesz wygląda znośnie. Ale i tak daleko do tego, by Ruscy pogodzili się z wariantem, że tylko Krym by mieli przyklepany. Ale raczej mogłoby to być do przełknięcia dla UA.

Ale ludziom już jest gorzej, kraj jest biedny, nie ma cudów by starczyło na nowoczesne programy rozwojowe za setki miliardów 

maja kilka procent PKB NATO, to jak mówić ze Korea Północna się zbroi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oni śmią w ogóle pouczać Sumienie Narodów Świata ?

czy ten gość naprawdę sądzi, że Rosja stuli ogon czy jest po prostu odklejony bo zaczął wygrywać dzięki najlepszemu sprzętowi vs totalny złom sprzed kilku dekad? 

no i co w końcu z tymi rakietami, ile jeszcze będą to badać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, LeweBiodroSmoka napisał:

czy ten gość naprawdę sądzi, że Rosja stuli ogon czy jest po prostu odklejony bo zaczął wygrywać dzięki najlepszemu sprzętowi vs totalny złom sprzed kilku dekad? 

no i co w końcu z tymi rakietami, ile jeszcze będą to badać?

A co ma mówić? Gdyby mówił od początku, że są słabi i, że Rosja ich miażdży to już by nie żył. Mówi to co przynosi najlepsze efekty dla Ukrainy. Jak zaczynał mówić o ciężkiej artylerii to wszyscy uważali, że oszalał, że nikt im nie wyśle nic poza hełmami, karabinami i ewentualnie jakimś poradzieckim szmelcem zalegającym w zakurzonych magazynach. On tym codziennym gadaniem pracuje na przyszłość swojego narodu i to już są setki wystąpień więc sorry ale oburzanie się na niego, że od czasu do czasu pierdolnie coś nie tak jest po prostu głupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, LeweBiodroSmoka napisał:

bo zaczął wygrywać dzięki najlepszemu sprzętowi vs totalny złom sprzed kilku dekad

Mogłbyś to wyjaśnić ? nie wiem co masz na myśli. Jak ostatnio sprawdzałem to w skali całego konfliktu dużo nowoczesnego sprzętu po stronie UA nie widziałem. Za to ruscy stracili już więcej sprzętu wybudowanego od 1995 niż duża cześć krajów europejskich w ogóle posiadała.

 

Edytowane przez Gregorius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jack napisał:

On tym codziennym gadaniem pracuje na przyszłość swojego narodu i to już są setki wystąpień więc sorry ale oburzanie się na niego, że od czasu do czasu pierdolnie coś nie tak jest po prostu głupie.

Wyjaśnijmy sobie coś raz na zawsze, bo wychodzę tutaj być może na wroga interesów UA czy teź ich Prezydenta. 

Do czasu wybuchu przy granicy i śmierci dwóch osób zupełnie mi te wypowiedzi WZ nie przeszkadzały, tak jak wielu z Was nawet go podziwiałem,.bo trzeba być niezwykle odważnym gościem aby w takiej sytuacji mówić i robić rzeczy, na których pewnie nie wszystkich przywódców byłoby stać. Niestety sytuacja się zmieniła, dalej nie wiemy czyja to tak naprawdę była artyleria, Ukraińcy uparcie twierdzą, że nie ich a nasz Rząd i siły Zachodu wydają się nie chcieć powiedzieć wprost, że to błąd UA lub przypadek spowodował śmierć dwóch naszych obywateli. 

zwróćcie uwagę na wypowiedź tego gościa, przecież on nie möwi szczerze, robi kilku sekundowe pauzy by jak najbardziej ważyć słowa by absolutnie nie obrazić Ukraińców, to jest walka o nasze interesy? Czy po prostu śmierć dwóch osób zostanie zamieciona pod dywan a Ukaińcy dalej będą powtarzać, że to nie ich sprzęt. Gdy na samym początku zasugerowałem, że to może być pocisk UA to zostałem tu zje***y od góry do dołu, a tak naprawdę poza szczegółami nic nie wskazuje na to, że sprawa zostanie kiedykolwiek wyjaśniona i dla mnie to wygląda na celową próbę pchnięcia nas i sił NATO do wojny, na to aby to odbywało się w taki sposób, że cokolwiek Żeleński nie zrobi/nie powie to dupa cicho bo "on walczy o dobro swojego narodu" mojej zgody nie będzie, a jeśli Wam też się marzy eskalacja lub jesteście na wszystko wstanie przymykać oczy bo Supergwiazda ma taki akurat kaprys, to już Wasza sprawa, dla mnie to śmierdzi na kilometr inaczej sprawa czyj to był sprzęt zostałaby wyjaśniona już dawno. 

I jeszcze jedno - wielu tu chyba zapomina, że wiele wypowiedzi stron konfliktu to element propagandy i walki politycznej, a czasem ma wrażenie, że co nie powie strona Ukraińska to tylko prawde, za to ruskim już ufać absolutnie nie moźna, przecież to są wypowiedzi do otwartych mediów, nie muszą mieć na celu informowania wszystkich co tak naprawdę się dzieje.

Edytowane przez LeweBiodroSmoka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle to zaczyna wyglądać. Są dwie opocje, obie nie za dobre.

1. Rakietę wystrzelili Ukraińcy i albo ich wojsko okłamało swojego prezydenta i WŻ nieświadomie powtórzył za armią tezę o rosyjskiej rakiecie albo jednak był przez armię poinformowany i skłamał.

2. Rakietę wystrzelili Rosjanie, a nasz rząd, Amerykanie ogolnie NATO dobrze o tym wiedzą a zwalają winę na Ukraińców. Dlaczego? Dla swojej wygody. Lepiej, łatwiej popłakać nad rzekomym błędem Ukraińców niż próbować iść na full kurs kolizyjny z Rosją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, LeweBiodroSmoka napisał:

I jeszcze jedno - wielu tu chyba zapomina, że wiele wypowiedzi stron konfliktu to element propagandy i walki politycznej,

Właśnie wydaje się, że to Ty tego nie rozumiesz. Bo nie jest wcale ważne czyja to rakieta. I to z 2 powodów.

  1. Winni tego, że jakiekolwiek rakiety latają nad Ukrainą (a część wylatuje poza nią) są rosjanie. Tylko i wyłącznie rosjanie.
  2. Każda ze stron opowiada na temat tych rakiet to co jest dla danej strony korzystne. A jaka jest prawda jest sprawą drugorzędną.

Każda ze stron ma swoje cele i obiera wersję dla niej korzystną więc nie mam obaw, że USA, NATO czy Polska przyjmie retorykę Ukrainy, jeżeli będą mieć swoją, lepszą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, DRK napisał:

Coraz bardziej to Forum napawa mnie optymizmem i napełnia nadzieją. Obecnie pewnie  blisko w 100% światowego przekazu informacyjnego i w niewiele mniejszym odsetku w Polsce byłoby napisane : ,,Naziści w 1941 mówili podobnie". A tu nikt poprawności politycznej się nie kłania, tylko normalnie nazywa się rzeczy po imieniu.

 

No ja w przeciwieństwie do ogółu nie używam dziwacznego określenia "Austriacy" nie ma takiej narodowości, to są NIEMCY. Zresztą obywatele Austrii nie chcą się przyznać do swojego najbardziej znanego obok Straussa rodaka 😉

Mógłbym użyć określenia NAZIŚCI ale wtedy byłby problem o jakich nazistów chodzi. Bo bohaterowie z NSZ spokojnie się na to określenie łapią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jack napisał:

sorry ale oburzanie się na niego, że od czasu do czasu pierdolnie coś nie tak jest po prostu głupie.

nie jest. za to lekceważenie tych jego lekkomyślnych słów o rosyjskich rakietach jest nierozważne. ty może tego nie dostrzegasz, ale na szczęście administracja USA tak i to jest najważniejsze.

10 minut temu, DRK napisał:

2. Rakietę wystrzelili Rosjanie, a nasz rząd, Amerykanie ogolnie NATO dobrze o tym wiedzą a zwalają winę na Ukraińców. Dlaczego? Dla swojej wygody. Lepiej, łatwiej popłakać nad rzekomym błędem Ukraińców niż próbować iść na full kurs kolizyjny z Rosją.

tylko to by był trochę strzał w stopę, bo przecież rosjanie w takim przypadku wiedzieliby, że to ich rakieta, a więc dawałoby to im upper hand.

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jack napisał:

Winni tego, że jakiekolwiek rakiety latają nad Ukrainą (a część wylatuje poza nią) są rosjanie. Tylko i wyłącznie rosjanie

szczerze? mam to totalnie w dupie skoro giną nasi ludzie, a ja mam przyjąć, że to wina Rosjan bo tak jest którejś ze stron na rękę, cała strona Wschodnia żyje w strachu a ludzie nie mogą się dowiedzieć co się dzieje bo komuś się plany popierdolą 

gardzę tym i proszę mnie w to nie mieszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ptak napisał:

Co to za różnica jacy ludzie giną? Jak Ukraińcy to chój z tym? Co Ty masz wspólnego z ludźmi mieszkającymi na drugim końcu Polski. 

a Ty leki wziąłeś? nie jesteśmy w stanie wojny więc śmierć polskich obywateli w takich okolicznościach to nieprawdopodobny skandal i priorytetem powinno być wyjaśnienie tego i wskazanie winnych a nie usprawiedliwianie ofiar innymi ofiarami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, LeweBiodroSmoka napisał:

szczerze? mam to totalnie w dupie skoro giną nasi ludzie, a ja mam przyjąć, że to wina Rosjan bo tak jest którejś ze stron na rękę, cała strona Wschodnia żyje w strachu a ludzie nie mogą się dowiedzieć co się dzieje bo komuś się plany popierdolą 

gardzę tym i proszę mnie w to nie mieszać

Polityka nie ma nic wspólnego z moralnością LBS, sam tym gardzę wewnętrznie ale tak jest, to się nie zmieni i łatwiej jest się z tym pogodzić.We wszystkich wzajemnych interesach mocarstw i wewnętrznych zależności nikt nie zmieni planów ze względu na te dwie zmarłe osoby, jak na prawdę było być może się już nie dowiemy.Gdybyśmy mieli silniejszą władzę to pewnie wzięłaby to na klatę i COŚ zrobiła, mamy to co mamy i to daje do myślenia.

Edytowane przez Sewer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, LeweBiodroSmoka napisał:

Gdy na samym początku zasugerowałem, że to może być pocisk UA to zostałem tu zje***y od góry do dołu, a tak naprawdę poza szczegółami nic nie wskazuje na to, że sprawa zostanie kiedykolwiek wyjaśniona i dla mnie to wygląda na celową próbę pchnięcia nas i sił NATO do wojny, na to aby to odbywało się w taki sposób, że cokolwiek Żeleński nie zrobi/nie powie to dupa cicho bo "on walczy o dobro swojego narodu" mojej zgody nie będzie, a jeśli Wam też się marzy eskalacja lub jesteście na wszystko wstanie przymykać oczy bo Supergwiazda ma taki akurat kaprys, to już Wasza sprawa, dla mnie to śmierdzi na kilometr inaczej sprawa czyj to był sprzęt zostałaby wyjaśniona już dawno. 

 

Moim zdaniem po pierwszych dniach wojny i błagalnych apelach o pomoc, Zełenski jest w pełni świadomy, że NATO nie wyśle swoich sił na Ukrainę i nie zmieni tego ani kolejny atak na ukraińskich cywilów, ani też przypadkowy ostrzał terytorium państwa należącego do sojuszu (jeśli zakładamy, że to faktycznie była rosyjska rakieta). Były w historii poważniejsze incydenty z udziałem państw NATO i zawsze rozchodziło się to po kościach (zamieszani byli w to zwykle Turcy).

Ukraińcy przez te kilka miesięcy nauczyli się tego, że nawet drobnym incydentom trzeba nadawać najwyższą rangę i krzyczeć o nich na cały głos, bo tylko w ten sposób są w stanie wyegzekwować na państwach zachodnich stosowną reakcję w postaci zwiększenia pomocy militarnej. Przerabiali to już wielokrotnie i najlepszym przykładem będzie to, że po zmasowanych ostrzałach, w których ucierpiała infrastruktura krytyczna oraz ludność cywilna, państwa takie jak Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania zapowiedziały przyspieszenie lub zwiększenie dostaw sprzętu przeciwlotniczego. Wcześniej ustami Zełenskiego, Reznikova czy Arestovicha przekazywane były prośby o ciężki sprzęt, żeby móc chronić życie żołnierzy i taki sprzęt udało im się w naprawdę sensownych ilościach dostarczyć (m.in. z Polski). Wielokrotnie nakładano też presję na Niemców, którzy długo opierali się przed wysyłaniem pojazdów na wschód, ale w ostatnim czasie dziwnym trafem udało im się dostarczyć także ten sprzęt, który przez wiele miesięcy był Bundeswehrze rzekomo niezbędny lub nie nadawał się do przekazania bez gruntownych remontów. Presja i naciski mają sens, nawet jeśli są one oparte o dość bezczelną propagandę.

Nasz rząd zamiata sprawę pod dywan, bo nam też przecież zależy na tym, żeby dostawy sprzętu przeciwlotniczego na Ukrainę były zwiększane. Gdyby okazało się, że w Przewodowie spadł rosyjski pocisk, to dla Ukraińców byłby to przedwczesny prezent na Gwiazdkę, bo wymuszałby jakąkolwiek reakcję sojuszu. Wiadomo, że o uruchomieniu artykułu 5 nie byłoby mowy, więc co innego można zrobić, żeby pogrozić Rosjanom palcem? Przemieścić więcej natowskich systemów przeciwlotniczych do Polski i dostarczyć więcej sprzętu na Ukrainę, żeby następnym razem pocisk lecący w stronę naszej granicy został strącony już na wysokości Kijowa. Sytuacja win-win dla nas i Ukraińców, dlatego nie dziwi mnie postawa rządów obu państw, bo ewidentnie starają się ugrać dla siebie jak najwięcej.

W to. czyja rakieta faktycznie spadła na nasze terytorium wolę nie wchodzić i cieszę się, że byłem w ostatnich dniach na tyle wyłączony z forumowego życia, że nawet nie bardzo miałem czas, żeby włączyć się w dyskusję na wcześniejszym etapie. Szanownym forumowiczom zalecam chłodniejszą głowę, choć w porównaniu z tym co dało się wyczytać w innych mediach społecznościowych tutaj i tak kultura wypowiedzi została zachowana. Tego się trzymajmy :)

Edytowane przez Hoolifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ptak napisał:

Co to za różnica jacy ludzie giną? Jak Ukraińcy to chój z tym? Co Ty masz wspólnego z ludźmi mieszkającymi na drugim końcu Polski. 

Nie zgadzam się z Toba i bardzo mi żal ludzi na Ukrainie i od początku staram się im pomagać ile jesteś w stanie to Polacy to jednak Polacy (nawet jak są menelami czy głosują niezgodzie z moimi poglądami politycznymi). Co nie zmienia faktu że mam problem z wypowiedzią LBS :

14 minut temu, LeweBiodroSmoka napisał:

szczerze? mam to totalnie w dupie skoro giną nasi ludzie, a ja mam przyjąć, że to wina Rosjan bo tak jest którejś ze stron na rękę, cała strona Wschodnia żyje w strachu a ludzie nie mogą się dowiedzieć co się dzieje bo komuś się plany popierdolą 

 To jest wina rusków bo rakieta s300 nie została by wystrzelona gdyby nie naloty ruskich. To że Ukraina broni swoich ludzi to zupełnie normalne i naturalne. I żadne plany do tego że się ludzie nie mogą dowiedzieć co się dzieje nie mają tu nic do rzeczy. Można rozmawiać o polityce informacyjnej Ukrainy, USA i Polskiego rządu i właściwie żadna z nich nie była właściwa. Ale dla ludzi którzy tam żyją nic to nie zmienia. Powodem wszystkiego co się stało jest ruska agresja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, lorak napisał:

 

tylko to by był trochę strzał w stopę, bo przecież rosjanie w takim przypadku wiedzieliby, że to ich rakieta, a więc dawałoby to im upper hand.

W tym sęk.  I to jest właśnie złe. Jeśli to rosyjska rakieta i Rosjanie o tym wiedzą, i NATO wie czyja to rakieta, a mimo to obarcza winą UKR to Rosjanie się z tego po cichu śmieją. Co gorsze, mogą nabrać podejrzeń (poniekąd uzasadnionych w tym przypadku) że NATO to miękiszon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan @Gregorius

Widać ,że Kijowa chroni niemiecki IrIS. Jak wczoraj Rosjanie wystrzelili mniej pocisków to system zestrzelił wszystkie. Jak wystrzeliła ok 100 te kilka dni temu to część trafiła. Widać ,że Rosjanie jeśli chcą osiągnać cele to już teraz musza strzelać masowo. 

A Ukraina wciąz ma raptem 2 niemiecki IRISy i 1 norwskie NASCAM. Za 2 tygodnie mają dostać kolejne 2-3 NASCAMY i jeden Francuski. W styczniu kolejny IRIS i 2 NASCAMY. I wtedy już praktycznie nie będą w stanie trafić głównych miast. 

Wczoraj wysłali X-55 która jest nośnikiem tylko i wyłącznie głowic nuklearnych ale tym razem wstawili pusta głowiće. Chyba testowali system ukraiński czy mogą trafić pocisk nuklearny

Dziś nad ranem zaatakowali Odesse  i też większość zestrzeliła obrona plot. Widać ,że skuteczność obrony ukraińskiej rośnie ale jeśli Rosja znowu wystrzelili masowo 100 rakiet to system może sobie nie poradzić a za chwilę mają dojechać irańskie rakiety ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, LeweBiodroSmoka napisał:

a Ty leki wziąłeś? nie jesteśmy w stanie wojny więc śmierć polskich obywateli w takich okolicznościach to nieprawdopodobny skandal i priorytetem powinno być wyjaśnienie tego i wskazanie winnych a nie usprawiedliwianie ofiar innymi ofiarami

Mogli powiedzieć, że myśleli, że to 2 dziki. Wtedy nie byłoby tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.