Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

To jest hit

Zobaczcie jak wysoko postawiona osobe złapali. To pokazuje jak bardzo Rosjanie zostali zaskoczeni

 

Cięzko powiedzieć co się zmieniło w nocy ale wieczorem na pewno Ukraina była w wołoskiej Bałakliji oraz praktycznie zmiatają Rosjan z całego obszaru pomiędzy Husariwką w której na wieczoór toczyły się walki a węzłem Vesele-Kunje. Od północy Ukraina na pewno zdobyła wioske Chornobaiwka-Nurowe. Na wieczór linia oporu o ile to można nazwać oporem znajdowała się  w wioskach Such JAr i  Vysheva. Ukraina na wieczór toczyła walki uliczne w mieście Sawiczy.

Ważny węzeł komunikacyjny Vesle- Kunje jest  atakowany z 3 kierunków i Rosjanie mają nadal problem z ustanowieniem jakiekolwiek linii obrony,.

Szewczenkowe chyba zdobyte ale tam już na pewno są regularne oddziały armii rosyjskiej. Niemniej wygląda na to ,,że Ukraina spycha Rosjanz 3 kierunków i wioska jest wpół okrązeniu. Ukraina złamała front pod Bazaliwką ( front był od kwietnia ) i posuwa sie za uciekającymi Rosjanami.

Trzeba pewnie będzie poczkeać do 12 by poznać wyniki nocnych walk ale dzien wczorajszy pokazał ,że Rosjanei w rejonie nadal są bezsilni i poza Szewcenkowe i samym Kupiańsku nie widać by gdzieś byli w stanie usawić choć na chwilę linię obrony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@P_M

Żeby nie było ,że podaje tylko pro ukraińskie źródła to tym razem wrzucę mapę od prorosyjskiego koleisa , który ma jakiś tam dostęp do wojska rosyjskiego i separatystów więc choć pisał o 15 ,że Rosjanie dostali wzmocnienia i zatrzymali front to wieczorem wrzcił

 

A ja tu podaje tylko w miarę pewne postępy bo są zdjęcia żołnierzy ukraińskich przy granicy obowdu Iziumskiego a to oznacza ,że od tej mapy co widziasz to on są jakieś 10 km bardziej na wschód i południe więc odcięli już wszystkie drogi do Iziumu od północy poza tą które idzie wzdłuż rzeki Oskil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RonnieArtestics ofensywa zaczęła się od czerwonej lini.

Kupiańsk jest celem, bo jeżeli będzie pod kontrolą Ukrainy, będą w stanie atakować linie zaopatrzenia (kolejowe/kołowe) dla wielu miejsc obecnie okupowanych przez Rosję - słowem jest kluczowe. No i znalazłem druga mapke z rosyjskiego źródła i ciekawy komentarz, @ely3 potwierdź proszę czy to ma sens.

"to niebieskie na środku to woda, duża woda

od północy zamyka to Kunpiansk - tam już są Ukraińcy (ale jeszcze nie kontrolują)

od południa zamyka to Oskil (cały zbiornik nazywa się Oskil co utrudnia opowiadanie) i to czego nie widać na mapie to Oskil jest w zasięgu Ukraińskiej artylerii na luzie, ale może się pokuszą nawet na podejście tam

 

Co by to oznaczało? a no wszystko co czerwone na zachód od (zbiornika) Oskil ma jeden (JEDEN) most.

Czy ten most jest w zasięgu HIMA... czy ten most jest narażony na spalenie jednym niedopałkiem nieuważnego sołdata?

TAK i to na luzie

Ile orków tam mieszka? Nikt nie wie ale dolna estymata to 10k a górna 20k

czekaj, czekaj, czyli w 6 miesięcy trwale wyłączono z walki 50k ruskiego żołdaka a teraz w tydzień chcą podnieść wynik o plus minus 15k?

TAK k****, TAK"

comment_1662679396X57qy7kmbZGcFHdBgXZhoA,w400.jpg

comment_1662677241vGiIIqtHrAjW2ns8m9biWF,w400.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Reikai Widzę ,że używasz mapki od Rybara. Z Rybarem jest taki problem ,że choć ma dojście do liudzi w armii i często potrafi sprzedać info którego nie znajdziesz w oficjalnych biuletynach to jednak z nienzanego mi powodu lubi tworzyć totalne fałszywki na temat postepów.... wojsk ukraińskich. Nie do końca wiem po co ? No chyba ,że mu zalezy na tym by potem armia rosyjska mogła ogłosić odbicie terenu i tworzy pseymizm... 

Do tego on wiecznie nie docenia postępu wojsk ukraińskich. Jak Ukraina zdobyła Suchy Stawok i Kosrtomke na przyczółku Inhuletskim to  stworzył mapę z bardzo wąskim wyłomem podczas gdy w realu Ukraina miała to znaczenie szerzej i znaczenie więcej terenu zdobyte

Ale co do analizy to pokusze się o swoją anlaize

po 1 - nie lciząc Bałakliji to od 24 godzin Ukraina toczy walki z regularnymi oddzialami rosyjskimi. Wczoraj np zaskoczyli 18 dywizje piechoty w czasie przegrupowania i Rosjanie utracili 2 samobiieżne MISTY nieuszkodzone. 2 T-72 i kilka BMP. Wcooraj widziałem też zdjecia zniszczonych GRADów z 90 dywizji karabinów maszynowych , która operuje w okolicach Iziumu

Rosjanie przerzucili swoje rezerwy z innych frontów ale ich obrona jest na razie średnia. Nie mają nigdzie pól minowych . Nie mają żadnych bunkrów od strony ataku. To jest walka twarz w twarz gdzie Rosjanie próbują ustawić jakies pozycje ze wsparciem artylerii ale przy szybkości ataku Ukrainy nie jest to łatwe bo często wsparcie trafia w środek ataku ukraińskiego 

Kupiańsk to jest końcowa stacja kolejowa z Biełgorodu i Woroneża. . Rosjanie maja tam spore magazyny z amunicją , bronią paliwem. Nie są w stanie ich wywieź więc utrata miasta oznacza utratę 2-3 miesięcznych zapasów dla całego frontu. Rosjanie muszą obronić to miasto by nie mieć tragedii na całym pólnocnym froncie. Bez magazynów Kupiańska wszystko od Iziumu po Siewierodonieck będzie bezzębne. Separatyści z Ługańska zostaną samio vs zmotywaowane oddziały ukraińskie

Izium - Rosjanie tu mają spory problem .bo to jest koljny kluczowy punkt. Miasto jest zapleczem dla całej 1 armii pancernej i 63 armii. Tam są magayzny, bazy remontowe. Bazy czołgów. Rosjanie nie mają żadnej osłony od pólnocy. Na południe od Iziumu jest sporo wojsk pancernych jak wsparcie ogniowe była 90 dywizja karabinów maszynowych. W rejonie jest ok 10-12 BTG , które powoli znajdują się w potrzasku. Rosjanie już powoli sa w niewesołej sytuacji a jeśli padnie miasto Stary Oskoł z tamą to praktycznie znajdą się w okrążeniu . Realnie to Rosja powinna wycofać całą armię poki mogą w kierunku na Stary Oskoł , Borowa i Swiatohirsk bo obecnie mają sytuację gdzie 10 BTG jest w jednym punkcie a ochorne zapewnia im jedno BTGod północyu i jedno w rejonie Swiatohirska-Starego Oskoła . Ukraina ma teraz przewagę taktyczną i można łatwo złamać te dwa BTG i zamknać pierścień tylko ,że oni nie mają obecnie na to sił. 

Jak pisałem wczoraj zakładam ,że był planowany drugi rzut oddziałów i jeśli Ukraina rzuci kolejne 3 brygady to powinni złamać obronę Iziumu. Pytanie który cel jest ważniejszy

Zdobycie magazynów w Kupiańsku i wyjście na drugą stronę rzeku Oskil ? Czy zamknięcie w pierścieniu ok 4 tys Rosjan ( bo tyle mniej więcej zostało w tych 12 BTG a i tak nie wiem czy nei zawyżam realnie sił rosyjskich)

A może się uda ugrać oba cele i wtedy Rosjanie są naprawdę w fatalnej sytuacji 

@memento1984 Ukraina os 29 sierpnia odbiła 240 km kwadratowych w Chersoniu i ok 900 km w rejonie Bałaklija-Kupiańsk. Od 1 czerwca Rosja zdobyła 680 km... Czy to jest dla Ciebie sukces odibeice 2 razy większego terenu niż ROsja ogarnęła przez ostatnie 100 dni? Czy jednak nadal jest to mizerne i powolne tempo?

Czy zgarnięcie do niewoli dowódcy całego Rejonu Wschód to sukces czy jednak nieznaczący epizod?

Tak pi razy drzwi Ukraina w ostatnie 4 dni wyzwoliła ok 1% terenu okupowanego przez Rosjan 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną rzecz też sobie musimy powiedziec. Ta ofensywa na Kupiańsk zadaje ogromne straty Rosjanom. Stara prawda mówi ,że największe starty są gy wróg ucieka. I tu tak jest nie wrzucam tu filmów z Telegrama ale moim zdaniem dane o 500-600 trupów ROsjan dziennie sa realne. Rosjanie co rusz wpradają w zasadzki. Uciekają na oślep a Ukraińcka armia jest wszędzie . Wzmocnienia tez jada drogami , które często juz są pod kontrolą ukraińską. Wczoraj widziałem film gdzie było zniszczonych 4-5 MBP-1 BMP-2 na trasie pomiędzy Bazaliwką a Szewczenkowe . Biorąc pod uwagę ,że na każdym BMP jedzie 15 żolnierzy to można sobie policzyć straty. Rosja próbuje ratować co się da ale straty na razie są koszmarne. Dzienne strat za ostatni weekend  to 500 żołnierzy i 97 pojazdów.. 

A samych jeńców już Ukraina zgarnęla ok 500 

I przy okazji niech się ROsjanie nauczą jak się używa wojsk spadochornowych. Ukraina rzuciła dwie brygady wzmocnione duża ilością czołgów i artylerii. Każda z tych brygad ma kilka kompanii które jak tylko zrobili wyłom rzuciła do przodu. One krązą po całym terenie niszcząc uciekających Rosjan. Zabijając obsługę dział., Niszcząc GRADy, KAMAZy . Rosjanie moim zdaniem jeszcze dzis nie są w stanie ustawić obrony. Może jutro i  to też pewnie nie wszędzie. Ukraina jest kilkanaście kilometrów od mostu w Kuriachiwce , któy jeszcze wczoraj stał. Ciekawe czy będa w stanie go przejąc właśnie takim nagłym atakiem. . Jeśli Ukraina ma dobrze zorganizowany drugi rzut a patrząc po tym jak błyskawicznie w 4 godziny zdobuli Bałakilje to wydaje się ,że mają , to powinni do poniedzałku odciąć Izium od północy . Może nawet wejść do Kupiańska i prawie na pewno zepchnąć ROsjan na północ. Rosjanie tyle zareagowali ,ze nie pozwolili zdobyć Kupiańska z marszu ale są blogerzy czy analitycy którzy dzwonią po wioskach i oni mówią ,że tempo ofenyswy ukraińskiej jest ok 15-20 km dziennie a Rosjanie uciekają na widok pierwszego żołnierza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gregorius napisał:

Szok to może być za parę godzin bo podobno właśnie zaczął się szturm na Kupiańsk z dwóch kierunków

To jest pikuś. Ja tu k...a pisze 5 minut analizę a w międzyczasie pojawiły się dowody na przejęcie Szewczenkowa oraz obecność Ukraińców w Kunje a to oznacza ,że oba plany nakreślone przeze mnie wejdą w zycie. Tj zdobycie Kupiańska i całkowite odcięcie Iziumyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ely3 napisał:

oraz obecność Ukraińców w Kunje

Tego jeszcze nie widziałem. Ale .... zapier.... szybciej niż mogę czytać o UA sukcesach. A co najlepsze praktycznie tylko chaos po ruskiej stronie widzę. Oddziały rzucane losowo bez przygotowani. Masę strat bez walki podczas przerzucania swoich sił. Do tego o ile się nie mylę blisko zajętych terenów są olbrzymie bazy remontowe wiec ilość przejętego/zniszczonego sprzętu będzie astronomiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Reikai napisał:

Ruskie nie ogarniają więcej niż walenie rakietami na oślep? Nowe, nie znałem.

Ofensywa wygląda super ale też nie lekceważmy ruskich. Ofensywa się udało bo praktycznie nie było regularnych wojsk a te które są ściągane niszczone są często w ruchu i nie są w stanie bronić się w przygotowanych pozycjach. W Chersoniu gdzie są lepsze ruskie siły i przygotowane linie obrony idzie dużo ciężej. 

Z Kupiańskiem widzę tylko jeden problem. Linie kolejowe są po drugiej strony rzeki i wysadzenie mostów uniemożliwi ofensywę na wschodnie cześć miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ptak napisał:

Nie wiem czy było. Ten wzięty do niewoli podpułkownik to najprawdopodobniej głównodowodzący wojsk rosyjskich pod Iziumem.

Co do walenia na oślep. Chwilowo nie mam jak, ale mogę wkleić jak kacapy napieprzaja zakazana bronią aż niebo w nocy świeci jak w dzień.

 

Było wrzucałem rano. Ale 1/5 minut temu widziałem zdjęcie tego generała i mam wątpliwości czy na 100% to jest on

@Gregorius z tym kunje to był zwiad więc nie wiem czy mogą zdobyć i utrzymać miasto ale byli wczoraj tam

Godzinę temu, ely3 napisał:

kraina jest kilkanaście kilometrów od mostu w Kuriachiwce , któy jeszcze wczoraj stał. Ciekawe czy będa w stanie go przejąc właśnie takim nagłym atakiem.

No i prosze już Ukraina jest na prawym brzegu . Ale jedna uwaga bo ja napisałem most a tam jest tama i most nad tamą. Nie wiem czy kładka na bramą tamy jeszcze istnieje czy nie ale jakby co mogą łatwo pewnie przeskoczyć

Po prawej stronie jest Senkowe i tam są Ukraińcy a po lewej są rosyjskie oddziały

Widziałem na telegramie ,że Ukraina już poszła bardziej na północ od Szewczenkowe i zdobyli Zoriańskie. Nie wiem gdzie Rosjanie mogą ustawić nową linię obrony na północ od Szewczenkowe bo jak na razie to wygląda jak bitwa pod Kłuszynem gdzie jak już Rosjanie pękli to teraz na ich plecach jadą Ukraińcy i tylko ich siekają na lewo i prawo

@Gregorius Pełna zgoda ,że Rosjan nie wolno lekceważyć i pozycji 1 armii tak łatwo nie zdobędą ale dopóki rolują front to Rosja nawet nie ma gdzie sie przeorganizować. Tyle ile Ukraina ma sił to tyle musi zdobyć. No chyba ,że wejdzie do akcji 6 armia spod Biełgorodu choc ona już częściowo jest pod Charkowem 

Nie rozumiem wciąz tej pasywności 1 armii pancernej. czemu ona cały czas tkwi na pozycjach pod Iziumem i to głónie na południowej stronie rzeki ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, ely3 napisał:

Ale jedna uwaga bo ja napisałem most a tam jest tama i most nad tamą. Nie wiem czy kładka na bramą tamy jeszcze istnieje czy nie ale jakby co mogą łatwo pewnie przeskoczyć

To jest most, wygląda tak, a raczej wyglądał, bo podobno został zniszczony i jest nieprzejezdny.

image.thumb.png.45862f7a14e844c022934f5066faf35b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, ely3 napisał:

Nie rozumiem wciąz tej pasywności 1 armii pancernej. czemu ona cały czas tkwi na pozycjach pod Iziumem i to głónie na południowej stronie rzeki ? 

Spokojnie Steiner generał 1 armii pancernej zaraz zaatakuje i wszystko będzie w porządku :)

Downfall - Hitler's Outrage (Original Subtitles, Extended Length) - YouTube

Edytowane przez Hoolifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą widziałem relacje z jeńcami z 202 batalionu Ługańczyków, który rzucono by zatrzymać atak i  wpadli na atak ukraiński , który ich przemielł. Większośc miała AK-47 , słabo wyszkoleni . Batalion przestał istnieć w jedną noc. 

Problem Rosjan polega na tym ,że ich jedyne ugrupowanie w rejonie

to 5-6 tys żołnierzy pod Charkowem

Obecnia zbieranina pod Kupiańskiem i na północ od Szewczenkowa ( to pewnie jakieś 2tys dobrego żolnierza i kolejne 2 separatystów i inych oszołomów

Mają ok 4-5 tys w Iziumie a potem to juz nie maja nic praktycznie aż do Siewierdoniecka gdzie też głównie stacjonują Ługańczycy. Rosyjska regularna armie jest dopiero pod Bahmutem . Więc jak padnie Kupiańsk to Ukraina może pędzić bo nie bardzo ma kto ich odciąć mogą wyzwolić ogrmne obszary Ługańskiej 

@karpik Dzięki. Też mi się wydawało najpierw ,ze most a potem trafiło na telegramie ,że to tama. Podobno jednak stan rzeki jest tak niski ,że BMP czy piechota spokojnie przejdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, memento1984 napisał:

no i tutaj wlasnie wychodzi brak czucia - o tyle o ile administracja obecnego prezydenta postawila sobie za cel (czesciowo marketingowo/PRowy) mocne wsparcie dla Ukrainy o tyle Republikanie i ich media mocno przebakuja o zmianie kierunku - porazka Demokratow jest praktycznie nieunikniona w mid-terms i jedna z pierwszych rzeczy jaka Republikanie zrobia to docisniecie prezydenta i zrobienie z niego "lame duck" i pokazanie ze zadne nielimitowane wydawanie pieniedzy na zewnetrzne problemy (eg Ukraina) nie bedzie mialo miejsca (pamietne "America first"). strzelam ze nie oznacza to redukcji do "0" ale mozna sie spodziewac 50%-80% redukcji wzgledem tego co bylo do tej pory.

Przyznaję bez bicia, że zapomniałem o listopadowych wyborach, a to faktycznie dość istotny czynnik w całej układance. Zakładając porażkę Demokratów sytuacja faktycznie może się lekko skomplikować, co tłumaczyłoby kolejne pakiety pomocy przepychane pospiesznie przez USA*. Inna sprawa, że mam cichą nadzieję na to, iż dotychczas Republikanie głosowali w określony sposób ze względu na sam fakt bycia w opozycji i ta optyka im się po wyborach trochę zmieni. Wiem, naiwne myślenie, ale może w coś trzeba wierzyć...

 

Wczoraj wieczorem i dzisiaj rano mogłem ograniczyć się jedynie do śledzenia Waszych wpisów, wiec nadrabiając wątek chciałbym wkleić wpis, z którym zgadzam się w 100%, bo potwierdza on to, co pisałem kilka dni temu:

Słabość armii rosyjskiej jest widoczna praktycznie na każdym kroku. Zarówno Ukraińcy jak i Rosjanie raportowali, że rosyjskie lotnictwo było w obwodzie charkowskim bardzo aktywne, ale patrząc na postępy armii ukraińskiej widać, że w żaden sposób nie potrafili sparaliżować ukraińskich zdolności do kontynuowania natarcia. Przy tak licznej flocie śmigłowców szturmowych i samolotów wsparcia jest to wręcz kompromitacja. 

E: Żeby nie było - są oczywiście obszary, w których armia rosyjska nadal pokazuje się z dobrej strony, ale używając słów takich jak "kompromitacja" mam na myśli ich zdolności w kontekście budowanej przez lata narracji o militarnej potędze i drugiej armii świata :)

E2: Ukraińcy dotarli do Kupiańska 😳

Edytowane przez Hoolifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.