Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, starYfaN napisał:

Ale ty wrzucasz artykuł z interii, gdzie „anonimowy urzędnik kijowski” się wypowiada jako dowód i pewnik  jak było czy co? 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, RonnieArtestics napisał:

Ale ty wrzucasz artykuł z interii, gdzie „anonimowy urzędnik kijowski” się wypowiada jako dowód i pewnik  jak było czy co? 😂

Po czym dostaje jako argument artykuł z WP. :)

Zakładam, że Washington Post i amerykanie mają "lepsze dojścia" niż e-nba. Pozdrawiam.

 

Poza tym. Twoje źródło.

https://www.pravda.com.ua/news/2022/08/10/7362739/

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, starYfaN napisał:

Po czym dostaje jako argument artykuł z WP. :)

Zakładam, że Washington Post i amerykanie mają "lepsze dojścia" niż e-nba. Pozdrawiam.

 

Poza tym. Twoje źródło.

https://www.pravda.com.ua/news/2022/08/10/7362739/


 

XD Odniosę się do tego jak tylko nauczę się ukraiński czytać… 

 

a w moim linku chodziło mi raczej o to żebyś se kliknął w Twittera tego kolesia co przeanalizował zdjęcia, do tego się odnosiłem a nie do artykułu na wp. Wg mnie analiza tego człowieka wyglada legit, już na pewno w porownaniu do „anonimowe ukraińskie źródło” 

Edytowane przez RonnieArtestics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RonnieArtestics napisał:


 

XD Odniosę się do tego jak tylko nauczę się ukraiński czytać… 

 

a w moim linku chodziło mi raczej o to żebyś se kliknął w Twittera tego kolesia co przeanalizował zdjęcia, do tego się odnosiłem a nie do artykułu na wp. Wg mnie analiza tego człowieka wyglada legit, już na pewno w porownaniu do „anonimowe ukraińskie źródło” 

 

Wg Ukraińców:

W skrócie, wybuchły 2 magazyny rakiet i roz.....ło całe lotnisko. Ruscy twierdzą, że pożar, Ukraina się nie chce przyznać i ceduje temat na partyzantów.

The New York Times, pisze, że wysoki rangą oficer twierdzi, że za podpaleniem stoją ukraińskie służby specjalne.

8c1f437-novofedorivka-litaky-2-original.

7e8d30a-novofedorivka-litaky-1.jpg

Zgodnie z przekazem, były dwa epicentra pożaru (budynki w lewym i prawym górnym rogu), po jakimś czasie 12 kolejnych wybuchów i całe lotnisko stało w płomieniach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruscy to zawsze twierdzą ze pożar i wypadek, taka narracja jest im chyba na rękę. 
 

Ukraincy to do tej pory zawsze raczej się przyznawali do swoich akcji, wiec nie wiem co jest prawdą, pewnie się dowiemy kiedys, ja nie wyrokuje niczego, bo się na tym nie znam, wrzuciłem po prostu link z jakaś tam analizą, która dla mnie( totalnego wojennego laika) wygladała legitnie. 
 

wiec jeżeli to był atak rakietowy tez mnie dziwi ze Ukraińcy sobie tego nie przypisują, może się boją że Putin się faktycznie ostro wkurwi I puści jakaś mała atomówkę, nie wiem, nie znam się… ale słowa Żeleńskiego ze Krym musi zostać wyzwolony i ze tam się skończy wojna tez brzmią mi trochę dwuznacznie, dla mnie trochę jak nieoficjalne przyznanie się do tego 
 

Ale tak na logikę jeśli mówisz ze był to pożar, to skad te wielkie kratery z dała od tych  budynków które są zaznaczone na twoich zdjęciach. W tym dużym kołku na środku na twoim zdjęciu, widać wyraźnie wielki krater, pomiędzy zaparkowanymi samolotami. Wytłumaczysz mi skad wziął się ten krater skoro nic tam nie stało wcześniej co mogłoby samoistnie wybuchnąć ? 

Edytowane przez RonnieArtestics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, RonnieArtestics napisał:

Wytłumaczysz mi skad wziął się ten krater skoro nic tam nie stało wcześniej co mogłoby samoistnie wybuchnąć ? 

Wydaje mi się, że rakieta ma głowicę bojową i paliwo do przenoszenia. Nie  miałem okazji sprawdzić empirycznie, ale domniemam, że paliwo odpala wcześniej. :) Trudno sądzić, że głowica pozostanie w tym samym miejscu, a przynajmniej nie wszystkie.

MjY0MjU1Ygs4UjtZekpvHnsKbwM8E2FILBJ3SHoJ

Tutaj lepiej widać skalę zniszczeń.

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie po tym ataku na TT pojawiło się mnóstwo ciekawych nitek, spośród których mnie osobiście najbardziej zainteresowała ta dotycząca kwestii schronów budowanych specjalnie dla stojących na lotniskach maszyn. Temat był już kilkukrotnie podnoszony przy okazji dyskusji o potrzebach naszych sił powietrznych, ale kiedy człowiek czyta o tym, że w państwach arabskich tego typu schrony pojawiły się już w latach 70-tych (po krwawej nauczce z pierwszego dnia wojny sześciodniowej), Irakijczycy korzystali z nich w trakcie Pustynnej Burzy, a Chińczycy czy Tajwańczycy prześcigają się obecnie w sposobach na ukrycie i osłonienie swoich samolotów oraz wyrzutni, to obraz armii rosyjskiej staje się jeszcze bardziej żałosny. Na tak gorącym i granicznym terenie jak Krym mieli dobrych kilka lat, żeby zamontować konkretne osłony, ale najwyraźniej uznano, że szkoda kasy i lepiej kazać Wani obsypać to piachem z plaży. No co złego może się stać? Minęło trochę czasu i jest niby bezpiecznie, bo Ukraińcy wypchnięci za Dniepr, a tu ajezusmaria jaki błąd rosyjskiego dowództwa. Kilkanaście samolotów do piachu, magazyny poniszczone, lotnisko na krótki czas wyłączone z użytku i ogólnie cała baza raczej do zaorania, bo teraz strach tam cokolwiek trzymać. Znaczy na pewno do zaorania, bo przecież nikt nie trzyma kilkudziesięciu maszyn w pobliżu frontu a jak już trzyma to uczy się na błędach i nie robi z lotniska pod Chersoniem piniaty dla ukraińskich artylerzystów, prawda? A nie, czekaj...

Legendarne są te rosyjskie wpadki, bo niby można się było spodziewać, że po strzelaniu rakietami w dziennikarzy w czasie ćwiczeń, strącania własnych samolotów przez pomyłkę, rozbijania lub uszkadzania kolejnych prototypów, rozkradania i wzniecania pożarów na lotniskowcu swojej maszynie do robienia dymu, rozwalenia i zatopienia suchego doku i całej reszcie mniej lub bardziej zabawnych sytuacji przychodzi wszystko to, co dzieje się na Ukrainie od lutego. Mam wrażenie, że Rosjanie robią jakieś potajemne zawody w kompromitowaniu poszczególnych rodzajów swoich sił zbrojnych. Jak którejś idzie nieźle, to cyk i znowu wszyscy walczą tak samo nieudolnie.

 

 

Edytowane przez Hoolifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hoolifan napisał:

Mam wrażenie, że Rosjanie robią jakieś potajemne zawody w kompromitowaniu poszczególnych rodzajów swoich sił zbrojnych. Jak którejś idzie nieźle, to cyk i znowu wszyscy walczą tak samo nieudolnie

Wczoraj widziałem film ze zdobycia w okolicach Dovhenke nowego czołgu ( produkcja 2018 ) T-80 gdzie ktoś wymienił połowę pancerze reaktywnego na kostki gumy. Kauczuk raczej nie ochron załogi przez pociskami. Efekt jest taki ,ze czołg jest cały za to załoga zginęła tzn na pewno dowódca czołga, kierowca i jeszcze ktoś. Bo 3 trupy były

Ogólnie w tej chwili najwięcej się dzieje pod Iziumem. Dovhenke duża wioska jest w r ękach ukraińskich. Dziś Ukraina wrzuciła filmy jak atakują rosyjskie pojazdy jakieś 5-6 km na północ od Dowhenke. Do tego pokazali film z ataku na rosyjskie pozyjce 1-2 km na południe od Małej Komuszawki co oznacza ,że raczej zdobyli tez ostatnio Brazhiwke

Skoro Ukraina wrzuca filmy z Mazaniwki czy Dibrowne to raczej oznacza, że te tereny już dawno są przez nich zabezpieczone i nie Rosjan w okolicy. Bo taka jest polityka armii od 2 miesięcy. Nie wrzucają świeżych filmów z danej wioski tylko jak już sa pewni ,że Rosja nie odbije terenu,

Rosjanie mają tam resztki 1 armii Pancernej. 2 i 3 dywizja traci tam sporo czołgów bo przewaga ukraińskiej artylerii jest spora . Rosjanie wycofali dużo oddziałów z rejonu. Sporo miasteczek i wiosek na połnoc od Iziumu i Dońca są opuszczone przez Rosjan. Oni tylko mają kilka punktów kontrolnych. Teren sobie odpuścili i większość sił jest w tej chwili w rejonie Bahmutu

ORaz 60% jest w  Zaporożu i Chersoniu .

Tak w sumie jedynie co ostatnio widziałem potwierdzone to ,że Kisieliwka to obecnie ziemia niczyja. Rosjanie się wycofali( sa zdjęcie całkowicie opusczonych transzei ale Ukraina tam nie weszła bo próbuje najpierw zepchnąc Rosjan na północ i południe od wioski. Rosjanie nadal utrzymują Mirne-Mirolubiwke i na północ Barwinok. Kisielwika to w tej chwili kieszeń gdzie Rosja może strzelać z 3 stron

A co do lotniska to widziałem analizę ,że fala uderzeniowa z kilku stron na pewno uszkodziło poszycie każdego samolotu na płycie więc każdy samolot widoczny dziś nadal na lotnisku w najlepszym wypadku nadaje sie do generalnego remontu a najpewniej do kasacji. Co ciekawe ROsjanie się teraz tłumacza ,że Su-24 i tak były już do zezłomowania i nie latały więc w sumie to nic nie trafiono a nawet jak trafiono choć nic nie trafiono to trafiono złom , który i tak nie latał .A tam gdzie 2 godziny przed atakiem były samoloty a teraz jest jakaś kupa nie wiadomo czego to tak naprawdę nie oznacza ,że samolot zostął zniszczony tylko zdążono go odholować w trakcie wybuchów. Tak czy siak flora Czarnomorska straciła prawie całe swoje lotnictwo bo wydaje się ,że tylko 3-4 Su-30 odleciały z bazdy po ataku. Plus nie wiadomo ile personelu zginęło. Wiadomo o 60 ( ale nie wiadomo ilu pilotów a ile to obsługa cywilna lotniska) i ponad 100 rannnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne, naprawdę piękne są niektóre memy pojawiające się po ataku na rosyjską bazę. Dodatkowo na światło dzienne wychodzą lepsze zdjęcia satelitarne pokazujące np. ustawiony w bazie radar do wykrywania celów lecących nisko nad poziomem morza, który sprawdził się chyba równie dobrze, co radar zamontowany na Moskwie przekształconej przez Ukraińców w przyszłą atrakcję dla nurków. Do tego informacje o stacjonujących na trasie przelotu rakiet systemach S-400, które zaliczyły już w tym konflikcie jedną wtopę. Jestem ciekawy kiedy poznamy prawdę o tym, co spowodowało zniszczenie bazy na Krymie, ale na podstawie docierających wiadomości już teraz można stwierdzić, że to nie miało prawa się wydarzyć, gdyby Rosjanie nie byli takimi gamoniami.

Wczoraj obejrzałem sobie krótki filmik z amerykańskiej CNN, który był tak naprawdę laurką wystawioną polskim KRAB-om przez ukraińską załogę. Bardzo chwalony jest nasz system zarządzania walką TOPAZ, co cieszy o wiele bardziej niż chwalenie samego pojazdu, który jakby nie patrzeć jest produkowaną w Polsce sklejką. Ogólnie dawno nic nie zapewniło takich perspektyw polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu, bo na polu walki wyróżniają się nasze drony, świetne recenzje zbierają Pioruny, a KRAB-y wypadają naprawdę dobrze nawet na tle teoretycznie bardziej zaawansowanych, zachodnich odpowiedników. Jest się czym chwalić i trzeba to robić, bo Polak jak widać też potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Hoolifan napisał:

Dodatkowo na światło dzienne wychodzą lepsze zdjęcia satelitarne pokazujące np. ustawiony w bazie radar do wykrywania celów lecących nisko nad poziomem morza, który sprawdził się chyba równie dobrze, co radar zamontowany na Moskwie przekształconej przez Ukraińców w przyszłą atrakcję dla nurków. Do tego informacje o stacjonujących na trasie przelotu rakiet systemach S-400, które zaliczyły już w tym konflikcie jedną wtopę.

Jeżeli dobrze zrozumiałem twitty to ten radar został postawiony już po ataku. Ale nie bardzo mam czas czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Gregorius napisał:

Jeżeli dobrze zrozumiałem twitty to ten radar został postawiony już po ataku. Ale nie bardzo mam czas czytać.

To byłoby chyba jeszcze zabawniejsze niż to, gdyby po prostu tam stał i nie działał. Bogaty kraj ta Rosja, że stawiają radar po incydencie z zaprószeniem ognia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Hoolifan napisał:

To byłoby chyba jeszcze zabawniejsze niż to, gdyby po prostu tam stał i nie działał. Bogaty kraj ta Rosja, że stawiają radar po incydencie z zaprószeniem ognia

Ukraina bardzo dobrze przygotowała atak. Jakieś dwa tygodnie temu zniszczyli w Składowsku super nowoczesnę stację radarową , których na stanie mają kilkanaście. Potem rakietami antyradarowymi niszczyli systemy s-300 wokół Chersonia. Stacje radarowe. To co Rosjanie mieli rzucili do obrony mostów i sobie zrobili lukę . Rosjanie mają na Krymie tej klasy radar ale go akurat ustawili do obrony bazy w Sewastopolu. Lotnisko mieli chronione całym batalionem s-400 ale one były ustawione akurat na drodze Krym-Tokmak więc akurat w ogóle nie widziały morza. Neptuny moga lecieć jakieś 5metrów nad morzem . Rosja była ślepa od morza ale mogli jakoś ogarnąć sytuacje po tym jak Ukraina im czyściła cały rejon na południe od Chersonia z systemów radarowych.

Zresztą wczoraj pokazano jak Ukraina zniszczyła dronem rosyjski nowoczesny z 2019 roku system niszczenia ..... dronów. Albo system nie działa albo jak to u Rosjan zapomnieli go podłączyć do generatora prądu

Dziś nad ranem pokazano film jak Rosjanie oberwali przy wyjeździe z Kamianki a to jest wioska jakieś 5 km na południe od Iziumu. Zostali trafieni z artylerii więc pewnie Ukraina jest ok 10 km od wioski czyli gdzieś koło Dovhenke a artylerii nie ustawia się na linii frontu ale widać ,że ofensywa pod Izumem nabiera tempa. Są niepotwierdzone informacje ale z wielu źródeł ,że Ukraine jest też na północny zachód od Iziumu w okolicach wioski Iwaniwka

A jeszcze jest historia z wczoraj jak Ukraina przejęła T-72 . Odprowadziła go do bazy a tam sie okazało ,ze w czołgu ukrywał się Rosjanin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tama w nowej kachowce jest nieprzejezdna. Padł most drogowy. Kolejowy ma takie dziury że nawet człowiek miałby problem a most nad słuzą trafiono tak , że tylko człowiek przejdzie. Rosjanie zareagowali tak że od razu sztab 49 armii przenieśli na drugi brzeg rzeki. Kilka sztabów dywizji też. Ukraina w ciągu ostatniej godziny trafiła 6 baz rosyjskich 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregorius

Tu masz kolejme wyzwolenie. Ukraińskie siły specjalne swobodnie operuję na północnym brzegu Dońcu i niszczą rosyjskie posterunki. Biora jeńców i znikają . Czyszczą brzeg ale moim zdaniem nie ustanawiają kontroli nad terenem.  Raczej kasują resztki kontroli rosyjskiej..Pewnie za chwilę dowiemy się o jakimś przyczólku i moście pontonowym ale na razie to po prostu biora jeńców

 

Z ciekawostek

Ewakuacja Chersonia idzie pełna parą. Tydzień temu było 25-30 tys żołnierzy po Chersońskiej stronie Dniepru. ale jak padły ostatnie mosty to Rosjanie wyłączyli elektrownie w Nowej Kachowce i wycofują co się da i już jakies 10 tys lekkich oddziałów przerzucili do zaporoża. W tej chwili pytanie jak mocno Ukraina uderzy by jednak jak najmniej oddziałów się wycofało  a przede by jak najmniej ciężkiego sprzętu wycofali bo z tym to będą mieć problem bo piechota to nawet zniszczonymi mostami kolejowymi da radę przejść

Ukraina wczoraj w rejonie Makiwki trafili zmasowanym ogniem artylerii duży oddzaił 1 Armii Donieckich. Straty sa podobno koszmarne zarówno wśród oficerów jak i żołnierzy. Do tego HiMarsem trafili główny sztab Wagnerowców w Popasnej i tu podobno tez kilku dowódców przeszło w zaświaty

Do tego wysadzono mosty z Krymu do Melitopola i w tej chwili pociągi nie docierają do tego miasta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.