Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, Gregorius napisał:

Dziś widziałem potwierdzenie zdobycia Swiatohirśk na południe o Izium. Co ciekawe na drugim brzegu Dońca. Jeśli będą w stanie to utrzymać to bedzie to duży sukces.

Zastanawiałem się czy się Ukraina zdecyduje się na taki krok bo Rosjanie opuścili te tereny . I mają tam tylko posterunki. Z drugiej strony bez mostu pontonowego to moga co najwyżej przerzucić oddziały specjalne i lekkie. Rosjan na pewno nie ma od Studenoku do Łozowej ( tzn jakieś posterunki po 5-10 osób sa ale nie ma żadnych większych sił. Rosjanie mają siły w Oskillu czy Limaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2022 o 17:01, Gregorius napisał:

ale celowo jest to prowadzone powoli dla ograniczenia strat i dodatkowych korzyści. Coraz bardziej mam wrażenie że chodzi o to drugie i UA robi to dosyć celowo.

Wojny nie wygrywa się niestety ostrożnością. A Ukraina jest zbyt ostrożna w tej wojnie od pewnego czasu, Musi sobie przygotować pozycje. Tylko to daje średni efekt i tak nie zdobywa dużych miast

Snichuriwkę w Chersoniu krusża od 5 tygodni. Niszczą bunkier po bunkrze ale nadal nie weszli do miasta. Pod Połoy w Zaporożu podeszli 3 tygodnie temiu i od tego czasu tylko prowadzą skuteczny ogień kontrbateryjny. Rosjanie mają spore straty tam . Przerzucili tydzień temu 9 samodzielny pułk artyleryjski a wczoraj go musieli wycofać bo takie poniósł straty. Ukraina w minutę odpowiada bardzo precyzyjnym ogniem a specyfika rosyjskich GRadów jest taka ,że precyzyjne trafienie salwą w stanowisko doprowadza zazwyczaj do wybuchy albo samej wyrzutni albo wozu amunicyjnego . Tylko ,że od tych 3 tygodni w ten sposób Ukraina zdobyła raptem kilka wiosek i wciąz nie zdecydowała się na szturm miasta. A Rosjanie mogą sobie rpzerzucać dowolnie siły

Rosjanie zaś jak widzą szanse jak w Pisky to rzucają wszystk oco mają. Za wszelkę cenę i są skuteczni. Pisky w najlepszym przypadku jest50/50 a to jest bardzo umocniona pozycja i przykład Popasnej pokazał ,że Ukraina nie ma porządnej drugiej linii obrony

Pod Bahmutem też ich powoli kruszą i spycają od momentu jak zdobyli elektrownie węglową. Do momentu jej zdobycia Rosjanie dreptali w miejscu a wręcz tracili pozycje a po jej zdobyciu dzień w dzień zdobywają kolejne wioski i są coraz bliżej Bahmutu

 

Właściwie obecnie to jedynie wokół Iziumu ukraina ma większe postępy ale tu też zdobywają małe wioski po 100-300 mieszkańców

@Gregorius A z tym Switohirskiem to gdzie widziałeś? Bo ja potwierdzenia nie widziałem co najwyżej widziałem info ,że Ukraina zniszczyła tam magazyn za pomocą wyrzutni rakiet ale to mogli przez rzękę bo mają bardzo wysoki brzeg w tamrym rejonie.  Iwidziałem tylko info o siłach specjalnych ale nie ,że zajęli miasto. Wydaje mi sie ,że w miastach Rosjanie wciąz mają jakieś siły . Opuścili głównie wioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ely3 napisał:

 

@Gregorius A z tym Switohirskiem to gdzie widziałeś? Bo ja potwierdzenia nie widziałem co najwyżej widziałem info ,że Ukraina zniszczyła tam magazyn za pomocą wyrzutni rakiet ale to mogli przez rzękę bo mają bardzo wysoki brzeg w tamrym rejonie.  Iwidziałem tylko info o siłach specjalnych ale nie ,że zajęli miasto. Wydaje mi sie ,że w miastach Rosjanie wciąz mają jakieś siły . Opuścili głównie wioski.

Na koncie Girkina był reTweet do Ukrainskiego konta z filmem jak żołnierze wywieszają flagę Ukrainy w Switohirskiem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2022 o 07:21, ely3 napisał:

Wojny nie wygrywa się niestety ostrożnością. A Ukraina jest zbyt ostrożna w tej wojnie od pewnego czasu, Musi sobie przygotować pozycje. Tylko to daje średni efekt i tak nie zdobywa dużych miast

Ukraina musi nie przegrać i już to zrobila

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregorius @Hoolifan na urlopie miałem przerwę od forum ale dla takiego debiutu zrobię wyjątek. Widać że USA przekazała zaawansowane rakiety. Wczoraj 4 kalibry stracone. Dziś skasowali lotnisko na Krymie. 14 dywizji lotnicza przestała istnieć. Przed atakiem tam było ok 40 samolotów i 6 helikopterów. Z czego 8 bombowców było załadowane. Nawet jeśli skasowali połowę plUS sporo pilotów to strsty Rosjan to ponad pół miliarda euro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie korekty. 

To była baza pułku lotnictwa morskiego. Tam było całe lotnictwa floty czarnomorskiej plus coś jeszcze. Ukraina twierdzi że trafiła lotnisko z Neptunow przerobionych na uderzenia w cele lądowe 

I nie wiadomo czy trafili pasy baza jest spora więc dużą część samolotów mogła się uratować 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna w blokach 1km od wybuchu poniszczone, samochody zaparkowane niedaleko bazy cale spalone. Myślę, że pol sprzętu to jest minimum.

 

Czym oni to jebneli, bo jest cisza? Neptun? @ely3 ? Dostali Himmarsy z większym zasięgiem? Przecież to jest ile, 200km od frontu?

 Ukraina nie bierze odpowiedzialności za wtorkowe eksplozje w rosyjskiej bazie lotniczej na Krymie - oświadczył we wtorek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak i zasugerował, że za atak mogą być odpowiedzialni partyzanci - podała agencja Reutera, cytując wypowiedź Podolaka dla największej rosyjskiej niezależnej telewizji Dożd.

Edytowane przez Reikai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ely3 dzięki za info. Bombowy powrót. Ja też nic nie pisałem bo w sumie mało się dzieje. Dopiero w ostatnich dniach pojawiła się informacja o tym że Ukraina dostała rakiety antyradarowe które świetnie będą się uzupełniały z HIMARS. Aczkolwiek problem może być mały zasięg tych rakiet. 

 

4 godziny temu, Reikai napisał:

Czym oni to jebneli, bo jest cisza? Neptun? @ely3 ? Dostali Himmarsy z większym zasięgiem? Przecież to jest ile, 200km od frontu?

Na razie nikt Ci nie potwierdzi ale nie ma dużo opcji :

1) partyzanci - moim zdaniem szanse zerowe albo bliskie zeru

2) samoistna demilitaryzacja bazy - 0% na filmach widać wybuchy w różnych częściach bazy w tym samym czasie.

3) HIMARS i ATACMS - zasięg się zgadza. Były już dwa podejrzane atak ale szanse są minimalne . Nie widać było obrony ppl ,a dodatkowo widać było by jak lecą przez ich trajektorie lotu. Dodatkowo USA zaprzecza że je przekazała. Szanse moim zdaniem 5%

4) Eksperymentalne wyrzutnie rakiet typu Grzmot. Teoretycznie jest to możliwe. Ukraina ma/powinna mieć 2 wyrzutnie o zasięgu do 450km. Szanse 5-10% 

5) Wiadomo już ze rakiety Nepun mogą atakować cele naziemne. Zasięg do 280 km wiec pasuje. Do tego trajektoria lotu powoduje że obrona ppl mogła nie zareagować i lecać nisko mogła by nie zostać zauważona. Moim zdaniem właśnie to było użyte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Gregorius napisał:

@ely3 dzięki za info. Bombowy powrót. Ja też nic nie pisałem bo w sumie mało się dzieje. Dopiero w ostatnich dniach pojawiła się informacja o tym że Ukraina dostała rakiety antyradarowe które świetnie będą się uzupełniały z HIMARS. Aczkolwiek problem może być mały zasięg tych rakiet. 

 

Na razie nikt Ci nie potwierdzi ale nie ma dużo opcji :

1) partyzanci - moim zdaniem szanse zerowe albo bliskie zeru

2) samoistna demilitaryzacja bazy - 0% na filmach widać wybuchy w różnych częściach bazy w tym samym czasie.

3) HIMARS i ATACMS - zasięg się zgadza. Były już dwa podejrzane atak ale szanse są minimalne . Nie widać było obrony ppl ,a dodatkowo widać było by jak lecą przez ich trajektorie lotu. Dodatkowo USA zaprzecza że je przekazała. Szanse moim zdaniem 5%

4) Eksperymentalne wyrzutnie rakiet typu Grzmot. Teoretycznie jest to możliwe. Ukraina ma/powinna mieć 2 wyrzutnie o zasięgu do 450km. Szanse 5-10% 

5) Wiadomo już ze rakiety Nepun mogą atakować cele naziemne. Zasięg do 280 km wiec pasuje. Do tego trajektoria lotu powoduje że obrona ppl mogła nie zareagować i lecać nisko mogła by nie zostać zauważona. Moim zdaniem właśnie to było użyte.

Neptuny są mało gramotne, aby latać nad lądem. Mają 3x mniejszą prędkość przelotową niż ATACMS, lecą tuż nad powierzchnią - stały radiowysokościomierz 3-10 m.

Natomiast to co je praktycznie wklucza na lądzie, to głowica samonaprowadzająca z aktywnym radarem. Przy tej prędkości przelotowej i aktywnym radarze, neptun jest dość łatwym celem.

 

Albo ruscy są tak słabi, albo Ukraińcy mają inny arsenał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co trafiło wczoraj w rosyjską bazę, ale już dawno Rosjanie nie przyjęli od Ukraińców tak spektakularnie wymierzonego liścia. Niszczenie składów czy sztabów to mrówcza praca, która doceniana jest głównie przez wojskowych i analityków, natomiast pacnięcie w obiekt wojskowy na Krymie? To już nie tylko pewien pokaz siły, ale i bezczelności, bo wiadomo jakim punktem zapalnym jest dla obu stron temat Krymu. Nawet jeśli realnie wyrządzone szkody okażą się relatywnie niewielkie, to wydźwięk tego ataku ataku jest ogromny. Dawno nic nie zalało tak mojego twittera jak udostępniane przez wszystkich filmiki z uciekającymi z plaży turystami i kłębami dymu w tle. Niezależnie od zniszczeń, cel na pewno udało się Ukraińcom osiągnąć.

Zastanawiam się po cichu czy Ukraińcy nie chcieli pokazać tym atakiem, że nawet bez rakiet ATACMS są w stanie razić cele na dużych odległościach i bić w terytorium, które Rosjanie od dawna uważają za swoje. Jeśli Amerykanie wahali się nad tym czy przekazać Ukraińcom tego rodzaju sprzęt, to taki atak mógł ich do tego nieco bardziej zmotywować i pokazać, że szumnie zapowiadany odwet za atak rosyjskiego terytorium nie wywołuje tak naprawdę większej reakcji Rosjan, którzy skupiają się głównie na tuszowaniu niedoskonałości swojej obrony przeciwlotniczej, a nie na tyradach podobnych do tego, co działo się po zatopieniu Moskwy. Oczywiście wtedy w pierwszych dniach też reakcje były inne niż kilka dób później, ale może to trafienie w bazę i reakcja towarzysząca atakowi będzie impulsem do dorzucenia Ukraińcom ATACMSów. Trochę bym się zaśmiał gdyby okazało się, że te ATACMSy już na Ukrainę dotarły i to właśnie one zaskoczyły wczoraj Rosjan, ale przyzwyczaiłem się już w tej wojnie do tego, że uprawiamy tu jedną wielką gdybologię, która później zostaje brutalnie zweryfikowana przez fakty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to od ralna most w nowej kachowce jest nie operacyjny dla ciężarówek. 30 tys żołnierzy . Wszystkie dywizje spadochronowe.49 armia 5 pułków specnazu jest teraz zaopatrywane przez dwa promy. Ciekawe na ile im wystarczy amunicji. 

Jakieś 4 dni temu ukraińska piechotą morska wrzuciła film z walk na przyczółku pod Dawidym Brodem. Geolokalizacja pokazuje że ten przyczółek jest sporo większy bo to było 10 km od rzeki i sam Dawidy Bród musi być w rękachukrainskich. 

 

 

A z frontu

Ukraina przejęła wioskę Spirne bo Rosjanie wycofali wojska z rejonu Siwierska.

PodBalaklija przejęli nowa Husariwke i Bajrak.

Dowhenke jest pół na pół

W pisky dziś nad ranem Rosjanie bombardowali budynki w południowej części wioski więc plotki o jej zdobyciu to kolejny mit

Szef donieckich Wostok dziś zamieścił wpis źle rosyjska artyleria przegrywa bo Ukraina w 5 minut odpowiada ogniem a wyjścia na pole otwarte kończą się ogromnym stratami a Rosjanie potrzebują ok godziny by zrobić kontrę ogniową. 

Podobno 9 samolotów zniszczono i nie wiem ile uszkodzono 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Reikaihttps://twitter.com/rrichcord/status/1557169834215018496

to na pewno była rakieta. Prawie na 100% Neptun z Odessy i leciał nad morzem

A jakby było mało tego to godzinę temu trafili mosty w mieście Czongar blisko Krymu. Jeśli te mosty zostały zniszczone to Rosjanom zostanie jedno drogowe połączenie z krymem. Widać że obrona plot nie istnieje bo to były rakiety z samolotów. Większość radarów w Chersoniu i Tokmaku została zniszczone 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ely3 napisał:

@Reikaihttps://twitter.com/rrichcord/status/1557169834215018496

to na pewno była rakieta. Prawie na 100% Neptun z Odessy i leciał nad morzem

Czyli przeleciał więcej niż potrafi, z czego 1/3 nad lądem? Czy może leciał łukiem?

https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-media-atak-na-krymska-baze-dzielem-ukrainskich-sil-specjalny,nId,6212101

 

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, starYfaN napisał:

270km odległośc od Odesyy do Saki. Zasięg Neptuna minimum 280 km 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gregorius napisał:

270km odległośc od Odesyy do Saki. Zasięg Neptuna minimum 280 km 

Chyba chciałeś napisać, deklarowane maksimum. W testach trafiały w cel do 255. Z Nowofedoriwcy do Odessy, jest ponad 280 (z plaży raczej nikt nie strzela), 1/3 nad lądem.

Służby specjalne, też raczej nie strzelają rakietami.

https://goo.gl/maps/S7GqjTwf52J6Eue88

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.