Skocz do zawartości
lorak

wojna na ukrainie

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, ely3 napisał:

Hej może sa jakieś bataliony przeznaczone do ochrony głowy państwa. Może nawet przeoczyłem jakiś pułk Specnazu albo i kilka , które wciąz są nie użyte. 

A pro pos naszej dyskusji to nie wiem czy zauważyłeś ale od kilku dni prawie nie ma ataków HMarsem za to jest koncentracja tradycyjnej artylerii na obronie przecilotniczej. Dziś nad ranem Ukraina skasowała co najmniej dwa Pantsiry. Dwie starcje radarowe i i 3 punkty komunikacyjne. Wczoraj i przedwczoraj było nawet tego wiecej. 

HMARs najpewniej trafił bazę lotniczą między Melitopolem a Chersoniem i duże magazyny na wybrzeżu Morza Czarnego ( mówię cyba bo to jest w zasięgu tylko ich albo Toczek) ale ogólnie mniej teraz uderzają HMARSEM. Za to ewidentnie polują na zaawansowaną obronę przeciwlotniczą. Więc albo czyszczą pole pod atak M270 ( już podobno kilka baterii od wczoraj jest na Ukrainie) albo pod ataki lotnicze ( mniej realne)

No i dziś Nowa kachowka. Kolejny skład z amunicja. Tak zwróciłem na to uwagę ale myślę że przy ograniczonych zasobach rakiet czekają na wartościowe cele. te które były w zasięgu zostały zniszczone. Większe użycie artylerii moim zdaniem związane jest z przekazaniem wreszcie Exacliburów. Myślę że nie długo ponownie zobaczymy więcej ataków Himarsow/M270 jak składy amunicji  na nowo ruscy  uzupełnia.  Dopiero były by fajerwerki gdyby dostali rakiety o zasięgu 150-300km. 

Swoją drogą coraz bardziej zastanawiam się czy "kontrofensywa" w okolicach Chersonia nie służy do ściągnięcia sił ruskich z zaporoża a potem nastąpi atak na mosty aby uwięzić te siły na zachodzie i zaatakować na Melitpol. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Slava Ukraini !!!

Byle do 2030

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, the_secret napisał:

Slava Ukraini !!!

Byle do 2030

Marzenia ściętej głowy no ale ok morale obywateli może jakoś to podnosi a i świat na to spojrzy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W weekend pojawiła się w mediach informacja, że Szojgu "odwiedził" Ukrainę i rozkazał wznowić atak.

Może odwiedził, a może nie odwiedził... Może odwiedził ich na Zoomie albo Teams'ach. Pytanie brzmi: a gdyby faktycznie ich odwiedził fizycznie i akurat by go odstrzelili atakiem artyleryjskim, to jaki Waszym zdaniem miałoby to wpływ na wojnę? Przeszliby nad tym do porządku dziennego jak w przypadku reszty generałów, czy jednak to byłaby na tyle duża strata (wizerunkowa of course), że RU sięgnęłoby po "bardziej radykalne" rozwiązania?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Gregorius napisał:

No i dziś Nowa kachowka. Kolejny skład z amunicja. Tak zwróciłem na to uwagę ale myślę że przy ograniczonych zasobach rakiet czekają na wartościowe cele. te które były w zasięgu zostały zniszczone. Większe użycie artylerii moim zdaniem związane jest z przekazaniem wreszcie Exacliburów. Myślę że nie długo ponownie zobaczymy więcej ataków Himarsow/M270 jak składy amunicji  na nowo ruscy  uzupełnia.  Dopiero były by fajerwerki gdyby dostali rakiety o zasięgu 150-300km. 

Swoją drogą coraz bardziej zastanawiam się czy "kontrofensywa" w okolicach Chersonia nie służy do ściągnięcia sił ruskich z zaporoża a potem nastąpi atak na mosty aby uwięzić te siły na zachodzie i zaatakować na Melitpol. 

Ograniczone zasoby to jedno, ale wziąłbym pod uwagę także to, że o HIMARSach zrobiło się aż za głośno i Ukraińcy na pewno zdają sobie sprawę z tego, że utracenie takiego zestawu byłoby dla nich bardzo kosztowne także wizerunkowo. Mówiło się o tym, że Rosjanie będą starali się na nie polować i ciągłe używanie ich na jednym kierunku z pewnością mogłoby im to ułatwić. Poza tym nie ma chyba aż takiej potrzeby eksploatowania HIMARsów 24/7, bo front stoi od jakiegoś czasu w miejscu (oczywiście mówiąc w dużym uproszczeniu), a strzelanie z dubeltówki do komara to rzecz, na którą Ukraińców raczej nie stać :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Pepis21 napisał:

Marzenia ściętej głowy no ale ok morale obywateli może jakoś to podnosi a i świat na to spojrzy.

Akurat to jest całkiem możliwe o ile uda się wygrać (tzn. zachować tereny jakie mieli przed 24 lutym) z ruskimi. Paradoksalnie skala zniszczeć obiektów cywilnych i ataków rakietowych zagwarantował że dużo krajów będzie brać udział w odbudowanie ,a budując od zera kraje mogą wykonać skok cywilizacyjny jak Japonia, RFN po II WS. Weź też pod uwagę ze akurat jeśli chodzi o sprawy z cyfryzacja to przed wojna Ukraina była już w europejskiej czołówce.  Płatności karta, sprawy urzędowe przez aplikacje itd. .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Gregorius napisał:

Weź też pod uwagę

Wziąłbym z drugiej strony pod uwagę oligarchię, która kontroluje władzę i majątek i pozwoli na budowę nowoczesnego państwa tylko na tyle, na ile nie będzie to zagrażało jej interesom 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, starYfaN napisał:

Wyglada na to, że to sami Ukraińcy go sobie rozwalili. Tak myślałem, że zlokalizowanie Kraba przerosloby orków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Reikai napisał:

Wyglada na to, że to sami Ukraińcy go sobie rozwalili. Tak myślałem, że zlokalizowanie Kraba przerosloby orków

Wiesz ja zdjęcia rozbitego Kraba widziałem jakieś 15 godzin niż podał to polski internet. I ten Krab był rozbity łącznie z gąsienicami i nie wyglądał na wewn, wybuch . Ale już pomijając fakt ,że nie mam takiej wiedzy by rozstrzygać czy to Rosjanie czy Ukraińcy sami zniszczyli tę haubice to już przestańmy traktować Rosjan niczym zacofaną armię III świata,

Rosjan zgubiła buta Fatalna organizacja. Prowizorka. Zaniedbania w armii. Korupcja itp ale to wciąż armia posiadająca wiele nowoczesnego sprzętu,. Nie każdy w armii to idiota . Oni mają sporo radarów kontrbateryjnych. Mają sporo dronów. Są w stanie wykrywać ukraińskie działa samobieżne 203 mm to pewnie i są w stanie wykryć KRaby i trafić je ogniem kontrbateryjnym czy nawet wysłac jakieś rakiety

Były już filmiki jak Uragany trafiły M109 - jedno działo zniszczone drugie uszkodzone od szrapneli. Ukraina w tej walczy ponad stan. Nie spodziewałem się ,ze będą w stanie się postawić . Nie spodziewałem sie ,że Rosjanie okażą się tak fatalnie zorganizowaną armią z fatalnym zwiadem. Z butą i brakiem sensownej strategii. - niech mi ktoś wyjasni dlaczego Rosjanie od połowy maja dzień w dzień atakują Bahmut w tych samych rejonach w ten sam powtarzalny sposób gdzie musza atakować pod górę z dobrze wstrzelaną artylerią. Jaki to ma sens? 

Niemniej Rosjanie spokojnie sa w stanie wykryć i trafić zachodni sprzęt. Dlatego do każdej 4 działowej baterii HMARS jest dorzucony zestaw S-300 z radarami i jeszcze pluton z ręcznymi wyrzutniami plot.. Ukraina jak tylko wykryje dron i nie zestrzeli go to przerywa rozstawiania HMArsa i go wycofuje bo zdaje sobie sprawę ,że Rosja ma czym ich trafić 

Rosjanie mają zadyszkę. Mają swoje problemy ale naprawdę przestańmy traktować ich jak zacofanych idiotów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, ely3 napisał:

Wiesz ja zdjęcia rozbitego Kraba widziałem jakieś 15 godzin niż podał to polski internet. I ten Krab był rozbity łącznie z gąsienicami i nie wyglądał na wewn, wybuch . Ale już pomijając fakt ,że nie mam takiej wiedzy by rozstrzygać czy to Rosjanie czy Ukraińcy sami zniszczyli tę haubice to już przestańmy traktować Rosjan niczym zacofaną armię III świata,

Rosjan zgubiła buta Fatalna organizacja. Prowizorka. Zaniedbania w armii. Korupcja itp ale to wciąż armia posiadająca wiele nowoczesnego sprzętu,. Nie każdy w armii to idiota . Oni mają sporo radarów kontrbateryjnych. Mają sporo dronów. Są w stanie wykrywać ukraińskie działa samobieżne 203 mm to pewnie i są w stanie wykryć KRaby i trafić je ogniem kontrbateryjnym czy nawet wysłac jakieś rakiety

Były już filmiki jak Uragany trafiły M109 - jedno działo zniszczone drugie uszkodzone od szrapneli. Ukraina w tej walczy ponad stan. Nie spodziewałem się ,ze będą w stanie się postawić . Nie spodziewałem sie ,że Rosjanie okażą się tak fatalnie zorganizowaną armią z fatalnym zwiadem. Z butą i brakiem sensownej strategii. - niech mi ktoś wyjasni dlaczego Rosjanie od połowy maja dzień w dzień atakują Bahmut w tych samych rejonach w ten sam powtarzalny sposób gdzie musza atakować pod górę z dobrze wstrzelaną artylerią. Jaki to ma sens? 

Niemniej Rosjanie spokojnie sa w stanie wykryć i trafić zachodni sprzęt. Dlatego do każdej 4 działowej baterii HMARS jest dorzucony zestaw S-300 z radarami i jeszcze pluton z ręcznymi wyrzutniami plot.. Ukraina jak tylko wykryje dron i nie zestrzeli go to przerywa rozstawiania HMArsa i go wycofuje bo zdaje sobie sprawę ,że Rosja ma czym ich trafić 

Rosjanie mają zadyszkę. Mają swoje problemy ale naprawdę przestańmy traktować ich jak zacofanych idiotów.

Według tego co piszesz, to samemu niemal nazywasz ich zacofanymi idiotami, tylko z dużą ilością sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Reikai napisał:

Wyglada na to, że to sami Ukraińcy go sobie rozwalili. Tak myślałem, że zlokalizowanie Kraba przerosloby orków.

Czyli według Wolskiego, Krab wybuchł od środka, odpadła armata, koła i gąsienice, a załoga przeżyła?

Zajebiste są te Kraby.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, starYfaN napisał:

Czyli według Wolskiego, Krab wybuchł od środka, odpadła armata, koła i gąsienice, a załoga przeżyła?

Zajebiste są te Kraby.

Screenshot_20220719-073504_Opera.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, starYfaN napisał:

Zajebiste są te Kraby.

Wolski uważa, że nie używali Kraba zgodnie z instrukcją ( jest w dalszej części wypowiedzi )

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Koelner napisał:

Wolski uważa, że nie używali Kraba zgodnie z instrukcją ( jest w dalszej części wypowiedzi )

Widzę, intryguje mnie po prostu, że Wolski wie, jak wybuchł Krab. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, Koelner napisał:

Zdjęcia które ja widziałem nie wyglądały na wybuch od środka ale jak wspominam nie mam takiej wiedzy by to ocenić

33 minuty temu, Reikai napisał:

Według tego co piszesz, to samemu niemal nazywasz ich zacofanymi idiotami, tylko z dużą ilością sprzętu.

Nie. Nie napisałem ,ze są zacofani i nie wiem skąd się Tobie to wzięło. Oni są butni, Prowadzą złe rozpoznanie. Mieli złą strategię która ich kosztowało ogrom sprzętu. Teraz już działają wg sztuki wojennej co pozwoliło im zdobyć sporo terenu przez ostatnie 2 miesiące a sami nie utracili tak dużo. Dobrze bronią terenu . Atakują o wiiele rozsądniej maja dużo nowoczensego sprzętu.

Ich problem jest taki ,że utracili na początku wojny wielu doświadczonych weteranów i teraz często mają mieszanine mięsa armatniego, weteranów kiepskich dowódców. Świetnych dowódców. No i jeśli sa w czymś zacofani to logistyka . Tu nadal wszystko funkcjonuje jak w latach 50 tych i to jest ich pieta achillesowa. I przez to mają ogromne problemy. Ale jak najbardziej sa w stanie wykryć urkraińska artylerię i mają czym ją trafić

Jakby mieli normalne rozpoznanie. I logistykę na poziomu średnio zaawansowanym to by było już po wojnie. Ale oni działali na ślepo bo byli pewni ,że będzie powtórka z Krymu i armia ukraińska nie będzie walczyć.  Potem nie docenili ,że Ukraina ma nowoczesne drony. Nowoczesne stacje nasłuchowe. I na dodatek niszczyli stacje GSM bo myśleli ,że w ten sposób zniszczą ukraińską sieć a okazało się ,ze ich radiostacje by nadawać w sposób szyfrowany muszą mieć maszty GSM i nagle się okazało ,że moga na wielu frontach używać tylko chińskich krótkofalówek gdzie nadajesz otwartym tekstem. Efekt był taki ,że Ukraina raz za razem trafiała ich cenne transporty, punkty dowodzenia. Zabijała dowódców armii. Dowódców dywizji, pułków itp

Dzięki Bogu Rosjanie przez pierwsze 5 tygodni wojny ponieśli tak tak duże straty w sprzęcie ludziach itp ,ze teraz już nie sa w stanie atakować tak szerokim frontem.

Popełnili koszmarne błędy ale ich armia nie jest zacofana i wciąz w wielu obszarach lepsza od ukraińskiej ( siły pancerne, lotnictwo, obrona plot)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
37 minut temu, ely3 napisał:

Zdjęcia które ja widziałem nie wyglądały na wybuch od środka ale jak wspominam nie mam takiej wiedzy by to ocenić

Nie. Nie napisałem ,ze są zacofani i nie wiem skąd się Tobie to wzięło. Oni są butni, Prowadzą złe rozpoznanie. Mieli złą strategię która ich kosztowało ogrom sprzętu. Teraz już działają wg sztuki wojennej co pozwoliło im zdobyć sporo terenu przez ostatnie 2 miesiące a sami nie utracili tak dużo. Dobrze bronią terenu . Atakują o wiiele rozsądniej maja dużo nowoczensego sprzętu.

Ich problem jest taki ,że utracili na początku wojny wielu doświadczonych weteranów i teraz często mają mieszanine mięsa armatniego, weteranów kiepskich dowódców. Świetnych dowódców. No i jeśli sa w czymś zacofani to logistyka . Tu nadal wszystko funkcjonuje jak w latach 50 tych i to jest ich pieta achillesowa. I przez to mają ogromne problemy. Ale jak najbardziej sa w stanie wykryć urkraińska artylerię i mają czym ją trafić

Jakby mieli normalne rozpoznanie. I logistykę na poziomu średnio zaawansowanym to by było już po wojnie. Ale oni działali na ślepo bo byli pewni ,że będzie powtórka z Krymu i armia ukraińska nie będzie walczyć.  Potem nie docenili ,że Ukraina ma nowoczesne drony. Nowoczesne stacje nasłuchowe. I na dodatek niszczyli stacje GSM bo myśleli ,że w ten sposób zniszczą ukraińską sieć a okazało się ,ze ich radiostacje by nadawać w sposób szyfrowany muszą mieć maszty GSM i nagle się okazało ,że moga na wielu frontach używać tylko chińskich krótkofalówek gdzie nadajesz otwartym tekstem. Efekt był taki ,że Ukraina raz za razem trafiała ich cenne transporty, punkty dowodzenia. Zabijała dowódców armii. Dowódców dywizji, pułków itp

Dzięki Bogu Rosjanie przez pierwsze 5 tygodni wojny ponieśli tak tak duże straty w sprzęcie ludziach itp ,ze teraz już nie sa w stanie atakować tak szerokim frontem.

Popełnili koszmarne błędy ale ich armia nie jest zacofana i wciąz w wielu obszarach lepsza od ukraińskiej ( siły pancerne, lotnictwo, obrona plot)

Chyba po raz pierwszy nie bardzo się z Tobą zgadzam. Aczkolwiek rozumiem dlaczego tak piszesz. Dużo osób ma tendencje do skrajności (nawet wśród byłych generałów) i albo Ukraina jest silna a ruscy nie mają szans ,a do tego są debilami nic nie umieją i ich sprzęt do niczego się nie nadaje. Albo w druga stronę. Szkoda że Ukraina się broni skoro nie ma szans , ruscy tylko udają idiotów a tak naprawdę mają całe magazyny najnowocześniejszego sprzętu które dadzą super wyszkolonym ludziom i za dwa tygodnie będzie po Ukrainie. 

Dlatego masz racje żeby nie popełnić błędu lekceważąc ruskich. Teoretycznie to dalej ruscy mają większe zapasy, więcej ludzi i inicjatywę . Mimo wszystkich problemów dalej ruscy mogą zdobyć Donbas i utrzymać prawie wszystko co zdobyli. Tak samo zgadzam się ze gdyby ruscy poważnie do tego podeszli to już było by po wojnie przy czym mówię o lutym, marcu. Potem to nawet z lepszą logistyką nie byli by wstanie przełamać ukrainy. Na lini Dońca i siewierodneicka niczego im nie brakowało patrząc po nawale artyleryjskiej. I oczywiście że nie wszyscy ruscy są głupi. Mają niezłych dowódców i widać że próbują coś zmienić tylko na najważniejsze zmiany jest już za późno . 

Nie zgadzam się z tym że ruscy mają tak nowoczesny sprzęt i tak dużo tereny zdobyli w ostatnie 2 msc. Właśnie ich postępy są bardzo powolne i właściwie zdobyli tylko teren otoczony z 3 stron przez nich gdzie wojska ukraińskie nie miały jak manewrować. Żeby to zdobyć musieli skoncentrować większość swoich sił na małym obszarze i do tego zniszczyć wszystko ostrzałem co generuje olbrzymie zapotrzebowanie na zapasy których ich logistyka nie zaspokoi. W siłach pancernych nie widzę tej przewagi realnie na polu walki. Lotnictwo i obrona plot raczej średnio sobie radzi. Swoją droga s400 okazuje się dużym niewypałem i myślę że kasa na rozwój została rozkradziona. Drony, satelity i rozpoznanie są lepsze po stronie ukraińskiej. Artylerii ma zdecydowanie więcej rosja ale Ukraina coraz bardziej to wyrównuje przez różnice technologiczną. Przy okazji przykład z M109 jest o tyle średni że te stare armatohaubice mają krótki zasięg i siła rzeczy są bardzo narażone na ogień artyleryjski. Archery,Cezary,Kraby i PhZ2k operują poza zasięgiem zwykłej artylerii i nie wiedziałem jeszcze żadnego filmu o zniszczeniu ogniem kontr bateryjnym tego sprzętu.  Co do obrony to też nie wiadomo na ile świetnie się bronią ,a na ile UA jeszcze nie atakuje na poważnie. Raczej dużych sił nie zaangażowali. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Reikai napisał:

Realnie na froncie Rosja ma mniej wojska i mniej sprzętu a i tak Ukraina nie jest w stanie ich odepchnąć. Początkowo Rosja rzeczywiście działała źle ale od pewnego czasu widać dużą zmianę. Działają wolniej i rozsądniej, dostosowują działania do sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Sebastian napisał:

Realnie na froncie Rosja ma mniej wojska i mniej sprzętu a i tak Ukraina nie jest w stanie ich odepchnąć. Początkowo Rosja rzeczywiście działała źle ale od pewnego czasu widać dużą zmianę. Działają wolniej i rozsądniej, dostosowują działania do sytuacji.

muszą nieco większy odcinek obstawiać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Gregorius napisał:

Nie zgadzam się z tym że ruscy mają tak nowoczesny sprzęt i tak dużo tereny zdobyli w ostatnie 2 msc. Właśnie ich postępy są bardzo powolne i właściwie zdobyli tylko teren otoczony z 3 stron przez nich gdzie wojska ukraińskie nie miały jak manewrować

To moze dodam kilku słów. To otoczenie z 3 stron wynikało z tego ,ze Rosjanie skoncentrowali się na Popasnej i ja zdobyli a potem zrobili szybki wyło,. Potem skupili się na północnym brzegu Doińca i zdobyli RUbiżne. Liman ,. Swiatohirsk. Oni wygenerowali okrążenie z 3 stron i to trzeba im oddać. Skupili się na tradycyjnym podejściu tzn wał ogniowy potem atakują. Mają sporo mniejsze straty niż w kwetniu. Dopiero tersz jak skończyła się amunicja to ataki znowu przynoszą spore straty Rosjanom i dlatego poniekąd zwolnili tempo 

Ja pisze od dłuższego czasu ,że Ukraina musi udowodnić ,że jest w stanie przełamać zorganizowaną obronę Rosjan opartą o artylerię. Bo nie da się ukryć ,że od połowy kwietnia Ukraina zdobywa głónie wioski i małe miasteczka do 5 tys mieszkańców. 

Ukraina lepiej zarządza zasobami ale na razie to jest remis z lekkim wskazaniem na Rosje bo ona choć powoli to realizuje swoje cele . A Ukraina niekoniecznie. Oczywiście HIMARS zmienił sporo bo praktycznie zatrzymał Rosjan. Braki w amunicji i paliwie sa widoczne na froncie . straty w sile ludzkiej też sa spore. Ale Ukraina niestety też ponosiła spore straty. Teraz bez ruskiej artylerii straty znowu spadły sporo poniżej 100 osób dziennie. A w krytycznym momencie dochodziły do 300 zgonów. Są rejony gdzie to Ukraina ma przewagę w artylerii choćby widocznie 

Wołnowacha i Kozacka Łopań ale chciałbym zobaczyć udanę kontrofensywę ukraińską , która wyzwala te tereny albo Połohy gdzie podeszli na odległość 10 km od miasta z 3 stron i na razie nic z tego nie wynika

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi