Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Reikai napisał:

Wyglada na to, że to sami Ukraińcy go sobie rozwalili. Tak myślałem, że zlokalizowanie Kraba przerosloby orków

Wiesz ja zdjęcia rozbitego Kraba widziałem jakieś 15 godzin niż podał to polski internet. I ten Krab był rozbity łącznie z gąsienicami i nie wyglądał na wewn, wybuch . Ale już pomijając fakt ,że nie mam takiej wiedzy by rozstrzygać czy to Rosjanie czy Ukraińcy sami zniszczyli tę haubice to już przestańmy traktować Rosjan niczym zacofaną armię III świata,

Rosjan zgubiła buta Fatalna organizacja. Prowizorka. Zaniedbania w armii. Korupcja itp ale to wciąż armia posiadająca wiele nowoczesnego sprzętu,. Nie każdy w armii to idiota . Oni mają sporo radarów kontrbateryjnych. Mają sporo dronów. Są w stanie wykrywać ukraińskie działa samobieżne 203 mm to pewnie i są w stanie wykryć KRaby i trafić je ogniem kontrbateryjnym czy nawet wysłac jakieś rakiety

Były już filmiki jak Uragany trafiły M109 - jedno działo zniszczone drugie uszkodzone od szrapneli. Ukraina w tej walczy ponad stan. Nie spodziewałem się ,ze będą w stanie się postawić . Nie spodziewałem sie ,że Rosjanie okażą się tak fatalnie zorganizowaną armią z fatalnym zwiadem. Z butą i brakiem sensownej strategii. - niech mi ktoś wyjasni dlaczego Rosjanie od połowy maja dzień w dzień atakują Bahmut w tych samych rejonach w ten sam powtarzalny sposób gdzie musza atakować pod górę z dobrze wstrzelaną artylerią. Jaki to ma sens? 

Niemniej Rosjanie spokojnie sa w stanie wykryć i trafić zachodni sprzęt. Dlatego do każdej 4 działowej baterii HMARS jest dorzucony zestaw S-300 z radarami i jeszcze pluton z ręcznymi wyrzutniami plot.. Ukraina jak tylko wykryje dron i nie zestrzeli go to przerywa rozstawiania HMArsa i go wycofuje bo zdaje sobie sprawę ,że Rosja ma czym ich trafić 

Rosjanie mają zadyszkę. Mają swoje problemy ale naprawdę przestańmy traktować ich jak zacofanych idiotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ely3 napisał:

Wiesz ja zdjęcia rozbitego Kraba widziałem jakieś 15 godzin niż podał to polski internet. I ten Krab był rozbity łącznie z gąsienicami i nie wyglądał na wewn, wybuch . Ale już pomijając fakt ,że nie mam takiej wiedzy by rozstrzygać czy to Rosjanie czy Ukraińcy sami zniszczyli tę haubice to już przestańmy traktować Rosjan niczym zacofaną armię III świata,

Rosjan zgubiła buta Fatalna organizacja. Prowizorka. Zaniedbania w armii. Korupcja itp ale to wciąż armia posiadająca wiele nowoczesnego sprzętu,. Nie każdy w armii to idiota . Oni mają sporo radarów kontrbateryjnych. Mają sporo dronów. Są w stanie wykrywać ukraińskie działa samobieżne 203 mm to pewnie i są w stanie wykryć KRaby i trafić je ogniem kontrbateryjnym czy nawet wysłac jakieś rakiety

Były już filmiki jak Uragany trafiły M109 - jedno działo zniszczone drugie uszkodzone od szrapneli. Ukraina w tej walczy ponad stan. Nie spodziewałem się ,ze będą w stanie się postawić . Nie spodziewałem sie ,że Rosjanie okażą się tak fatalnie zorganizowaną armią z fatalnym zwiadem. Z butą i brakiem sensownej strategii. - niech mi ktoś wyjasni dlaczego Rosjanie od połowy maja dzień w dzień atakują Bahmut w tych samych rejonach w ten sam powtarzalny sposób gdzie musza atakować pod górę z dobrze wstrzelaną artylerią. Jaki to ma sens? 

Niemniej Rosjanie spokojnie sa w stanie wykryć i trafić zachodni sprzęt. Dlatego do każdej 4 działowej baterii HMARS jest dorzucony zestaw S-300 z radarami i jeszcze pluton z ręcznymi wyrzutniami plot.. Ukraina jak tylko wykryje dron i nie zestrzeli go to przerywa rozstawiania HMArsa i go wycofuje bo zdaje sobie sprawę ,że Rosja ma czym ich trafić 

Rosjanie mają zadyszkę. Mają swoje problemy ale naprawdę przestańmy traktować ich jak zacofanych idiotów.

Według tego co piszesz, to samemu niemal nazywasz ich zacofanymi idiotami, tylko z dużą ilością sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Reikai napisał:

 

Wyglada na to, że to sami Ukraińcy go sobie rozwalili. Tak myślałem, że zlokalizowanie Kraba przerosloby orków.

Czyli według Wolskiego, Krab wybuchł od środka, odpadła armata, koła i gąsienice, a załoga przeżyła?

Zajebiste są te Kraby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Koelner napisał:

Wolski uważa, że nie używali Kraba zgodnie z instrukcją ( jest w dalszej części wypowiedzi )

Zdjęcia które ja widziałem nie wyglądały na wybuch od środka ale jak wspominam nie mam takiej wiedzy by to ocenić

 

33 minuty temu, Reikai napisał:

Według tego co piszesz, to samemu niemal nazywasz ich zacofanymi idiotami, tylko z dużą ilością sprzętu.

Nie. Nie napisałem ,ze są zacofani i nie wiem skąd się Tobie to wzięło. Oni są butni, Prowadzą złe rozpoznanie. Mieli złą strategię która ich kosztowało ogrom sprzętu. Teraz już działają wg sztuki wojennej co pozwoliło im zdobyć sporo terenu przez ostatnie 2 miesiące a sami nie utracili tak dużo. Dobrze bronią terenu . Atakują o wiiele rozsądniej maja dużo nowoczensego sprzętu.

Ich problem jest taki ,że utracili na początku wojny wielu doświadczonych weteranów i teraz często mają mieszanine mięsa armatniego, weteranów kiepskich dowódców. Świetnych dowódców. No i jeśli sa w czymś zacofani to logistyka . Tu nadal wszystko funkcjonuje jak w latach 50 tych i to jest ich pieta achillesowa. I przez to mają ogromne problemy. Ale jak najbardziej sa w stanie wykryć urkraińska artylerię i mają czym ją trafić

Jakby mieli normalne rozpoznanie. I logistykę na poziomu średnio zaawansowanym to by było już po wojnie. Ale oni działali na ślepo bo byli pewni ,że będzie powtórka z Krymu i armia ukraińska nie będzie walczyć.  Potem nie docenili ,że Ukraina ma nowoczesne drony. Nowoczesne stacje nasłuchowe. I na dodatek niszczyli stacje GSM bo myśleli ,że w ten sposób zniszczą ukraińską sieć a okazało się ,ze ich radiostacje by nadawać w sposób szyfrowany muszą mieć maszty GSM i nagle się okazało ,że moga na wielu frontach używać tylko chińskich krótkofalówek gdzie nadajesz otwartym tekstem. Efekt był taki ,że Ukraina raz za razem trafiała ich cenne transporty, punkty dowodzenia. Zabijała dowódców armii. Dowódców dywizji, pułków itp

Dzięki Bogu Rosjanie przez pierwsze 5 tygodni wojny ponieśli tak tak duże straty w sprzęcie ludziach itp ,ze teraz już nie sa w stanie atakować tak szerokim frontem.

Popełnili koszmarne błędy ale ich armia nie jest zacofana i wciąz w wielu obszarach lepsza od ukraińskiej ( siły pancerne, lotnictwo, obrona plot)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, ely3 napisał:

Zdjęcia które ja widziałem nie wyglądały na wybuch od środka ale jak wspominam nie mam takiej wiedzy by to ocenić

 

Nie. Nie napisałem ,ze są zacofani i nie wiem skąd się Tobie to wzięło. Oni są butni, Prowadzą złe rozpoznanie. Mieli złą strategię która ich kosztowało ogrom sprzętu. Teraz już działają wg sztuki wojennej co pozwoliło im zdobyć sporo terenu przez ostatnie 2 miesiące a sami nie utracili tak dużo. Dobrze bronią terenu . Atakują o wiiele rozsądniej maja dużo nowoczensego sprzętu.

Ich problem jest taki ,że utracili na początku wojny wielu doświadczonych weteranów i teraz często mają mieszanine mięsa armatniego, weteranów kiepskich dowódców. Świetnych dowódców. No i jeśli sa w czymś zacofani to logistyka . Tu nadal wszystko funkcjonuje jak w latach 50 tych i to jest ich pieta achillesowa. I przez to mają ogromne problemy. Ale jak najbardziej sa w stanie wykryć urkraińska artylerię i mają czym ją trafić

Jakby mieli normalne rozpoznanie. I logistykę na poziomu średnio zaawansowanym to by było już po wojnie. Ale oni działali na ślepo bo byli pewni ,że będzie powtórka z Krymu i armia ukraińska nie będzie walczyć.  Potem nie docenili ,że Ukraina ma nowoczesne drony. Nowoczesne stacje nasłuchowe. I na dodatek niszczyli stacje GSM bo myśleli ,że w ten sposób zniszczą ukraińską sieć a okazało się ,ze ich radiostacje by nadawać w sposób szyfrowany muszą mieć maszty GSM i nagle się okazało ,że moga na wielu frontach używać tylko chińskich krótkofalówek gdzie nadajesz otwartym tekstem. Efekt był taki ,że Ukraina raz za razem trafiała ich cenne transporty, punkty dowodzenia. Zabijała dowódców armii. Dowódców dywizji, pułków itp

Dzięki Bogu Rosjanie przez pierwsze 5 tygodni wojny ponieśli tak tak duże straty w sprzęcie ludziach itp ,ze teraz już nie sa w stanie atakować tak szerokim frontem.

Popełnili koszmarne błędy ale ich armia nie jest zacofana i wciąz w wielu obszarach lepsza od ukraińskiej ( siły pancerne, lotnictwo, obrona plot)

Chyba po raz pierwszy nie bardzo się z Tobą zgadzam. Aczkolwiek rozumiem dlaczego tak piszesz. Dużo osób ma tendencje do skrajności (nawet wśród byłych generałów) i albo Ukraina jest silna a ruscy nie mają szans ,a do tego są debilami nic nie umieją i ich sprzęt do niczego się nie nadaje. Albo w druga stronę. Szkoda że Ukraina się broni skoro nie ma szans , ruscy tylko udają idiotów a tak naprawdę mają całe magazyny najnowocześniejszego sprzętu które dadzą super wyszkolonym ludziom i za dwa tygodnie będzie po Ukrainie. 

Dlatego masz racje żeby nie popełnić błędu lekceważąc ruskich. Teoretycznie to dalej ruscy mają większe zapasy, więcej ludzi i inicjatywę . Mimo wszystkich problemów dalej ruscy mogą zdobyć Donbas i utrzymać prawie wszystko co zdobyli. Tak samo zgadzam się ze gdyby ruscy poważnie do tego podeszli to już było by po wojnie przy czym mówię o lutym, marcu. Potem to nawet z lepszą logistyką nie byli by wstanie przełamać ukrainy. Na lini Dońca i siewierodneicka niczego im nie brakowało patrząc po nawale artyleryjskiej. I oczywiście że nie wszyscy ruscy są głupi. Mają niezłych dowódców i widać że próbują coś zmienić tylko na najważniejsze zmiany jest już za późno . 

Nie zgadzam się z tym że ruscy mają tak nowoczesny sprzęt i tak dużo tereny zdobyli w ostatnie 2 msc. Właśnie ich postępy są bardzo powolne i właściwie zdobyli tylko teren otoczony z 3 stron przez nich gdzie wojska ukraińskie nie miały jak manewrować. Żeby to zdobyć musieli skoncentrować większość swoich sił na małym obszarze i do tego zniszczyć wszystko ostrzałem co generuje olbrzymie zapotrzebowanie na zapasy których ich logistyka nie zaspokoi. W siłach pancernych nie widzę tej przewagi realnie na polu walki. Lotnictwo i obrona plot raczej średnio sobie radzi. Swoją droga s400 okazuje się dużym niewypałem i myślę że kasa na rozwój została rozkradziona. Drony, satelity i rozpoznanie są lepsze po stronie ukraińskiej. Artylerii ma zdecydowanie więcej rosja ale Ukraina coraz bardziej to wyrównuje przez różnice technologiczną. Przy okazji przykład z M109 jest o tyle średni że te stare armatohaubice mają krótki zasięg i siła rzeczy są bardzo narażone na ogień artyleryjski. Archery,Cezary,Kraby i PhZ2k operują poza zasięgiem zwykłej artylerii i nie wiedziałem jeszcze żadnego filmu o zniszczeniu ogniem kontr bateryjnym tego sprzętu.  Co do obrony to też nie wiadomo na ile świetnie się bronią ,a na ile UA jeszcze nie atakuje na poważnie. Raczej dużych sił nie zaangażowali. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Reikai napisał:

Według tego co piszesz, to samemu niemal nazywasz ich zacofanymi idiotami, tylko z dużą ilością sprzętu.

Realnie na froncie Rosja ma mniej wojska i mniej sprzętu a i tak Ukraina nie jest w stanie ich odepchnąć. Początkowo Rosja rzeczywiście działała źle ale od pewnego czasu widać dużą zmianę. Działają wolniej i rozsądniej, dostosowują działania do sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sebastian napisał:

Realnie na froncie Rosja ma mniej wojska i mniej sprzętu a i tak Ukraina nie jest w stanie ich odepchnąć. Początkowo Rosja rzeczywiście działała źle ale od pewnego czasu widać dużą zmianę. Działają wolniej i rozsądniej, dostosowują działania do sytuacji.

muszą nieco większy odcinek obstawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gregorius napisał:

Nie zgadzam się z tym że ruscy mają tak nowoczesny sprzęt i tak dużo tereny zdobyli w ostatnie 2 msc. Właśnie ich postępy są bardzo powolne i właściwie zdobyli tylko teren otoczony z 3 stron przez nich gdzie wojska ukraińskie nie miały jak manewrować

To moze dodam kilku słów. To otoczenie z 3 stron wynikało z tego ,ze Rosjanie skoncentrowali się na Popasnej i ja zdobyli a potem zrobili szybki wyło,. Potem skupili się na północnym brzegu Doińca i zdobyli RUbiżne. Liman ,. Swiatohirsk. Oni wygenerowali okrążenie z 3 stron i to trzeba im oddać. Skupili się na tradycyjnym podejściu tzn wał ogniowy potem atakują. Mają sporo mniejsze straty niż w kwetniu. Dopiero tersz jak skończyła się amunicja to ataki znowu przynoszą spore straty Rosjanom i dlatego poniekąd zwolnili tempo 

Ja pisze od dłuższego czasu ,że Ukraina musi udowodnić ,że jest w stanie przełamać zorganizowaną obronę Rosjan opartą o artylerię. Bo nie da się ukryć ,że od połowy kwietnia Ukraina zdobywa głónie wioski i małe miasteczka do 5 tys mieszkańców. 

Ukraina lepiej zarządza zasobami ale na razie to jest remis z lekkim wskazaniem na Rosje bo ona choć powoli to realizuje swoje cele . A Ukraina niekoniecznie. Oczywiście HIMARS zmienił sporo bo praktycznie zatrzymał Rosjan. Braki w amunicji i paliwie sa widoczne na froncie . straty w sile ludzkiej też sa spore. Ale Ukraina niestety też ponosiła spore straty. Teraz bez ruskiej artylerii straty znowu spadły sporo poniżej 100 osób dziennie. A w krytycznym momencie dochodziły do 300 zgonów. Są rejony gdzie to Ukraina ma przewagę w artylerii choćby widocznie 

Wołnowacha i Kozacka Łopań ale chciałbym zobaczyć udanę kontrofensywę ukraińską , która wyzwala te tereny albo Połohy gdzie podeszli na odległość 10 km od miasta z 3 stron i na razie nic z tego nie wynika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ely3 napisał:

Wołnowacha i Kozacka Łopań ale chciałbym zobaczyć udanę kontrofensywę ukraińską , która wyzwala te tereny albo Połohy gdzie podeszli na odległość 10 km od miasta z 3 stron i na razie nic z tego nie wynika

o tej kontrofensywie słyszymy dość długo ale czy ona jest w ogóle realna?

przeprowadzenie ofensywy na dużą skalę jest dość ryzykowne jak nie posiada się dominacji w powietrzu, dodatkowo potrzeba wiele czasu a przecież od dostarczania sprzętu nato nie minęło tak wiele czasu i jest to sprzęt na którym się wciąż szkolą.

w czasie II WŚ amerykanie wysyłali czołgistę na front po 9 miesięcznym szkoleniu.

czy te hasło "kontrofensywa" to nie są mrzonki?

sytuacja Ukrainy przypomina nieco sytuację pod Kurskiem w 1943 roku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Gregorius napisał:

Akurat to jest całkiem możliwe o ile uda się wygrać (tzn. zachować tereny jakie mieli przed 24 lutym) z ruskimi. Paradoksalnie skala zniszczeć obiektów cywilnych i ataków rakietowych zagwarantował że dużo krajów będzie brać udział w odbudowanie ,a budując od zera kraje mogą wykonać skok cywilizacyjny jak Japonia, RFN po II WS. Weź też pod uwagę ze akurat jeśli chodzi o sprawy z cyfryzacja to przed wojna Ukraina była już w europejskiej czołówce.  Płatności karta, sprawy urzędowe przez aplikacje itd. .

Bankowość cyfrową to i mamy rewelacyjną, urzędowość trochę jeszcze leży. Niemniej takie rzeczy to raczej jest już standard (szczególnie bankowość) w Europie.

W tym całym 2030 jest przede wszystkim jeden cholernie ważny a właściwie najważniejszy punkt. Najpierw ta wojna musi się skończyć a na razie o ile na zachodzie i może centrum jako tako się żyje tak na wschodzie te walki mogą jeszcze trwać i trwać (chyba, że UE zmusi Ukrainę do zaakceptowania ruskiego pokoju). Druga rzecz to odbudowa tamtej części troszkę zajmie a trzecie to Ukraina ma przepotężne problemy z korupcją. Wyeliminowanie tego nie będzie takie łatwe + Oligarchowie o których wspomniał Grzechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ely3 napisał:

Popełnili koszmarne błędy ale ich armia nie jest zacofana i wciąz w wielu obszarach lepsza od ukraińskiej ( siły pancerne, lotnictwo, obrona plot)

Jeżeli punktem odniesienia jest armia ukraińska (szczególnie ta sprzed 24.02), to armii rosyjskiej faktycznie nie można nazwać zacofaną, ale jeżeli za punkt odniesienia przyjęlibyśmy uzbrojenie, którym dysponują państwa NATO, to tutaj weryfikacja jest dla Rosjan niezwykle brutalna. O ile Rosjanie raz na jakiś czas pokazują, że ich przemysł jest w stanie zaprojektować ciekawą konstrukcję, to wdrożenie jej do służby jest tematem nie tyle na poważną publikację, co na skecz kabaretowy :)

@Sebastian

Nie jest w stanie, bo do przeprowadzenia skutecznej ofensywy potrzebne jest uzyskanie na danym odcinku wystarczającej przewagi tak w sprzęcie jak i sile ludzkiej. Niestety w sytuacji, w której od początku wojny Rosjanie bez przerwy naciskali na kilku kierunkach jednocześnie, Ukraińcom nie udało się do takiej sytuacji doprowadzić (i całe szczęście, że nie próbowali tego robić za wszelką cenę). Ukraińcy raz na jakiś czas robią człowiekowi nadzieję, że są gotowi by ruszyć, ale wygląda na to, że nie chcą ryzykować, bo potencjalne niepowodzenie takiej operacji mogłoby mieć dla nich katastrofalne skutki. Sam trochę naiwnie wierzyłem, że na południu mają wystarczająco dużo sił, żeby wypchnąć stamtąd Rosjan, ale żaden z dotychczasowych wypadów nie przerodził się w ofensywę na większą skalę. Być może Ukraińcy chcieli pójść za ciosem, ale doszli do wniosku, że póki Rosjanie są w stanie od razu ładować w nich czym popadnie, to najpierw trzeba ich tej zdolności pozbawić, a dopiero potem można myśleć o odbijaniu terenu w większej skali.

Tak ogólnie to Ukraińcy zachowują się bardzo ostrożnie, ale ja ich w pełni rozumiem, bo stracili już w tej wojnie wielu weteranów, a świeżo przeszkolony żołnierz ma w pierwszej kolejności bronić ojczyzny, a nie uczyć się działań ofensywnych, które dla wojska są jednak o wiele większym wyzwaniem. Rosjanie mają o wiele większy potencjał militarny, ale zdają sobie sprawę, że ogłoszenie powszechnej mobilizacji, to postawienie wszystkiego na jedną kartę i dlatego ta wojna wygląda tak jak wygląda. Na upartego mogą zalać Ukraińców masą ludzi i sprzętu, ale każda decyzja ma swoje konsekwencje i najwyraźniej Putin nie jest gotowy na to, żeby je ponieść. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Koelner napisał:

czy te hasło "kontrofensywa" to nie są mrzonki?

mrzonki nie są z kilku powodów

Po 1 - Rosjanie nie mają na zaporoskim kierunku elitarnych jednostek. W ogólne rejon Wołnowachy aż pod Awdijke jest głónie ogarniany przez Donieckich a Ukraina ma tam swoich teryroialsów i nawet ci teryrorialsi potrafią spychać . Tam jakby co nie za bardzo ma kto się postawić

Po 2- Tam jest bardzo silna partyzantka. Jak się coś ruszy to od razu konwoje idące z pomoca bedą atakowane. Cieżarówki z amunicją niszczone a jut teraz musieli usunąc wszystkie bazy z Melitopola i są 100 km od forntu  To jest bardzo szeroki front gdzie solidne rosyjskie jednostki są tylko wokół Melitopola i Połohy a teraz dodatkowo koło Energoodaru

Na razie sama Ukraina ma tam niewiele oddziałów ale przy takiej konfigruacja wystarczy tak naprawdę jedna silna jednostka pancerna którym złamie opór . Ukraina ewidentnie zmiękcza Rosjan wokół Wasiliwki ( tam od tygodnia jest sporo ognia) Wołnowachy i Vuhledaru ( tam praktycznie każda wioska i małe miasteczko jest ostrzeliwane) i na linii Melitopol - Połohy. Na którymś kierunku powinno pójść islne uderzenie. Każdy jest istotny i każdy stwarza ogormne szanse dla Ukrainy

Widać też że od 2 tygodni Rosjanie opuszczają niektóre obszary a Ukraina powoli przesuwa się na południe. większośc bez walk - jedynie naprawdę mocne uderzenie to poszło na Pawliwkę pod Vuhledarem ale tam akurat był umocnipony punkt. Sporo separatystów była przeprawa przez rzekę i zdobycie tej dużej wioski praktycznie otwarło sporo przestrzeni i wymusiło opuczenia kilkunastu kilometrów frontu. Rosjnie musieli się cofnąć na drugą linię obrony 

 

5 minut temu, Hoolifan napisał:

to armii rosyjskiej faktycznie nie można nazwać zacofaną, ale jeżeli za punkt odniesienia przyjęlibyśmy uzbrojenie

Wiesz to zależy co masz na myśli .Czasem Rosja poszła w zlym kierunku. Jak duże inwestycje w systemy typu Pansir - To dobry sytem tylko akurat nieprzydatny w tej wojnie. Plus co z tego ,że sprzęt nowoczesny jak jakiś generał wział w łąpe i wszystkie mają chińskie opony które dają radę na asfalcie a każdy zjazd w błoto sprawiał ,że sprzęt musiał być porzucony. Problemem dużym są części zamienne. Nikt nie nagromadził ich . Jednostki inżynieryjne w ogóle nie były przewidziane w inwazji. Rosjanie porzucali i nadal porzucaja sporo sprzętu jak się popsuje to nie mają ze soba dźwigów holowników by je odwieźć albo robią takie akcjie ,że jeden czołg uszkadza się na polu minowym i pozostałe 5 z plutonu wjeżdżają na pole by go odholować . W efekcie uszkodzonych jest 6 i trzeba je porzucić.

Terminatory to super sprzęt ale nieprzydatny w walkach ulicznych i na dodatek mają tylko jedną kompanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregorius @Hoolifan a z ciekaowści czy widzieliscie dzisiejszy atak na jedyny most  wChersoniu? Uszkodzenia wyglądają dość poważnie. Nie jestem ekspertem ale chyba wciąż jest do przejechania. Na dodatek po stronie zaporoskiej jest jeszcze jeden most dojazdowy na rzece Konce i on tez został uszkodzony. Dziury nie wyglądają na atak HImarsem raczej Cezary a może nawet GRADY. Albo ta ukraińska armata 155... Tak czy siak oznacza ,że front jest bliżej mostu niż pokazuja mapy analityków. No i jesli ten most będzie poważnie uszkodzony to tylko przez Nową Kachowke da się zaopatrywać oddziały a to jest naokoło moim zdaniem . Jeszcze jeden atak i się Rosjanie zaczną zwijać

@ Koelner to a pro pos Twoich mrzonek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ely3 napisał:

@Gregorius @Hoolifan a z ciekaowści czy widzieliscie dzisiejszy atak na jedyny most  wChersoniu? Uszkodzenia wyglądają dość poważnie. Nie jestem ekspertem ale chyba wciąż jest do przejechania. Na dodatek po stronie zaporoskiej jest jeszcze jeden most dojazdowy na rzece Konce i on tez został uszkodzony. Dziury nie wyglądają na atak HImarsem raczej Cezary a może nawet GRADY. Albo ta ukraińska armata 155... Tak czy siak oznacza ,że front jest bliżej mostu niż pokazuja mapy analityków. No i jesli ten most będzie poważnie uszkodzony to tylko przez Nową Kachowke da się zaopatrywać oddziały a to jest naokoło moim zdaniem . Jeszcze jeden atak i się Rosjanie zaczną zwijać

@ Koelner to a pro pos Twoich mrzonek

Nie widziałem . Akurat staram się pracować...wychodzi średnio. Ale to jest to co pisałem parę postów wyżej. Zakładam że przy kontrofensywie te mosty poleca. Aczkolwiek nie wiem z której strony kontrofensywa powinna nastąpić. Od Chersonia czy od Melitpola. Ale...wysadzenie i uwięzienie sił ruskich na zachodzi i kontratak od wschodniej strony z automatu powoduje odbicie obu tych terenów. Przy czym jest bardziej ryzykowany. Wysadzenie mostów i obłożenie artylerią ewentualnej przeprawy przy Nowej Kachowce powoduje że wojska ruskie szybko nie będą mieli czym się bronić. O ile wiem to tam przeprawy są niemożliwe do zbudowania/odbudowania w krótkim czasie. 

Co do Linii frontu to biorąc pod uwagę cisze medialna i strzępki informacji to wcale by mnie nie zdziwiło jakby Ukraina była dużo bliżej niż analitycy sądzą (w paru miejscach już w tamtym tygodniu miałem potwierdzone info ze są dalej niż w oficjalnych mapach.).

Na resztę odpiszę później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pepis21 napisał:

. Paradoksalnie skala zniszczeć obiektów cywilnych i ataków rakietowych zagwarantował że dużo krajów będzie brać udział w odbudowanie ,a budując od zera kraje mogą wykonać skok cywilizacyjny jak Japonia, RFN po II WS.

Japonia przed II WŚ była najszybciej się rozwijającym dużym krajem świata, RFN jaki niby wykonał skok cywilizacyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Gregorius napisał:

O ile wiem to tam przeprawy są niemożliwe do zbudowania/odbudowania w krótkim czasie. 

No ja nie wiem czy akurat tamę w Nowej Kachowce da sie tak łatwo rozwalić. Obok zapory jest most długości 20-30 metrów. Przyklejony do zapory. Da sie go pewnie rozwalić ale pewnie i da się łatwo odbudować. No chyba ,ze padnie zapora to wtedy nie. Tylko z tego co czytałem to jest to prawie awykonalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.