Skocz do zawartości

wojna na ukrainie


lorak

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Koelner napisał:

To dobrze, lepiej by jednak było gdybyśmy - tak jak inni nam - sprzedawali albo stare albo jeszcze nie wyprodukowane. Tutaj część, część tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, starYfaN napisał:

Nie pomyliłem się. Nie da, tylko sprzeda.

Nie dzisiaj, a z końcem jesieni.

Akurat niemieckiej polityli w dostawach nie rozumiem.

Grekiom wysyłają Madery bo ci oddali BMP-1 ale juz np Polsce nie wysłali rekompensaty. Nie chcą wysyłac czołgów bezpośrednio na Ukraine bo nie chcą eskalowac ale wyślą razem z USA systemy HMARS czy jak się zwą te rakietowe. Brytole też. 

USa tak naprawdę pierwszą partię systemów rakietowych już wysłała miesiąc temu do Europy więc jak ogłosili to już sa gotowi do przerzutu. Nie wiem tylko czy byli szkoleni bo to jednak nie tak prosto ogarniać te systemy

@Hoolifan

Przyznam się ,że dawno nie było takiego bałaganu w informacjach.. bajzel jest z obu stron i kilku analityków w ogóle odpuściło sobie wczorajszy update bo cięzko coś oceniać

Jakieś 2 tygodnie pisałem ,że chyba wioska Vesele pod Charkowem jest wyzwolona ale potem żaden analityk tego nie potwierdzał. JA to oceniałem na podstawie filmów z walk.. Wczoraj wieczorem Ukraina podała informcje ,że wioska Vesele jest ostrzeliwana przez Rosjan. Ale kiedy została odbita przez Ukraińców to nie wiem ... Na większości map nadal jest podana jako rosyjska no ale Rosjanie raczej samych siebie nie ostrzeliwują

Chersoń - tu jest jeszcze większy bajzel

Jeden koleś co ma dostęp do bardzo dokłądnych map satelitarnych widzi gdzie sa nowe okopy rosyjskie i wg tego to ROsjan nie ma już w Davidym Brodzie ale on nie widzi na tych map by to miasteczko było mocno zniszczone wiec chyba wielu walk tam nie było. Wg tych map Ukraina od 2-3 dni nie robi postępów w tym rejonie

Walki sie toczą teraz koło Wysokopilli, Snihurivki   i Złotej Bałki na brzegu Dnierpu. Ta ostatnia wioska wydaje sie zdobyta przez Ukraińców. 

Na pozostałych frontach jedynie widać powolny odwrót z Siewierodoniecka. Teraz tylko 20% miasta jest w rękach ukraińskich. ORaz powolny odwrót z rejonu Limania. Ukraina chce utrzymać przyczółki na drugim brzegu rzeki ale wydaje się ,że mają za małe siły. Rosjanie rzucili wszystko w ten rejon. 60-70% wszystkich sił którymi dysponują walczy teraz w rejonie Limań-Siewierodonieck. A Ukraina tam ma małe siły 

Rosjanie tracą sporo sił . Wczoraj stracili dowódcę spec pułku Kadyrowców. Kilku dowódców kompanii wojsk spadochronych czy zmotoryzowanych. Mają spore straty ale jak to Rosjanie prą do przodu bo takie mają rozkazy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ely3 napisał:

Akurat niemieckiej polityli w dostawach nie rozumiem.

Grekiom wysyłają Madery bo ci oddali BMP-1 ale juz np Polsce nie wysłali rekompensaty. Nie chcą wysyłac czołgów bezpośrednio na Ukraine bo nie chcą eskalowac ale wyślą razem z USA systemy HMARS czy jak się zwą te rakietowe. Brytole też.

Bo Grecy i Czesi to tak naprawdę marginalny zwrot. Rekompensata dla Polski zabolałaby dość mocno.

Zwykłe skąpstwo i udawanie zaangażowania. Ja akurat niemiecką politykę rozumiem, ale gdyby reszta podchodziła podobnie, dzisiaj Putin stałby pod Lwowem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ely3 napisał:

Akurat niemieckiej polityli w dostawach nie rozumiem.

Grekiom wysyłają Madery bo ci oddali BMP-1 ale juz np Polsce nie wysłali rekompensaty. Nie chcą wysyłac czołgów bezpośrednio na Ukraine bo nie chcą eskalowac ale wyślą razem z USA systemy HMARS czy jak się zwą te rakietowe. Brytole też. 

USa tak naprawdę pierwszą partię systemów rakietowych już wysłała miesiąc temu do Europy więc jak ogłosili to już sa gotowi do przerzutu. Nie wiem tylko czy byli szkoleni bo to jednak nie tak prosto ogarniać te systemy

@Hoolifan

Przyznam się ,że dawno nie było takiego bałaganu w informacjach.. bajzel jest z obu stron i kilku analityków w ogóle odpuściło sobie wczorajszy update bo cięzko coś oceniać

 

Faktycznie wczoraj w jednym wpisie widziałem info o ciężkich stratach ukraińskich na odcinku chersońskim, a tuż nad nim był już kolejny wpis o znaczących postępach i przebijaniu się w stronę samego Chersonia (na co z kolei nie ma żadnego potwierdzenia i byłoby mocno zaskakujące). Niby kawka nie wyklucza herbatki, ale jak dla mnie wiarygodność tych informacji jest zerowa i przy mocno ograniczonym czasie na analizowanie raportów, bardziej interesują mnie Twoje wpisy z przefiltrowanymi danymi niż dziesiątki chaotycznych wpisów, których nie jestem nawet w stanie zweryfikować. 

Ogólnie mam wrażenie, że padłem ofiarą początkowych doniesień o błyskawicznych postępach wojsk ukraińskich w obwodzie chersońskim i coraz bardziej dopuszczam do siebie myśl, że to kolejna operacja o ograniczonym zakresie, która została przez sztab ukraiński specjalnie nagłośniona po to, żeby wymusić odciągnięcie części sił rosyjskich z innych kierunków (trochę case Iziumu). Może nie jest to atak pozorowany, ale znowu nie wygląda to na szeroko zakrojoną ofensywę zorientowaną na jakieś błyskawiczne przebicie się przez rosyjskie linie i dojście do Dniepru jak trochę życzeniowo zakładałem. Bardziej wygląda to na przygotowanie sobie gruntu pod większą operację za kilka/kilkanaście tygodni, bo samo wypchnięcie Rosjan za Ingulec pozwala rozwinąć większe natarcie w przyszłości. Chciałbym się mylić, chciałbym wierzyć w plotki o wycofujących się oddziałach rosyjskich, ale Ukraińcy zdają sobie chyba sprawę z tego, że łatwiej będzie zabezpieczyć to co teraz zdobędą i wykrwawiać Rosjan w ich ewentualnych kontratakach niż pchać wszystko co mają przy narażaniu się na duże straty. 

Heh, kolejny raz pozostaje sobie pogdybać, bo branie czegokolwiek za pewnik, nie ma w tym konflikcie większego sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszę może być kompletnie bezwartościowe i nie przykładać do tego większej wagi.

Dzisiaj gadałem z (w sumie już ex) kolegą z pracy. Dorabia(ł) jako ratownik, ale jego od ponad 20 lat głównym zawodem było służenie jako sanitariusz pola walki w wojskach powietrznodesantowych. Obecnie rola jest głównie szkoleniowo-doradcza, od lutego jeździ na Ukrainę zarówno jako eskorta konwojów medycznych, jak i jako szkoleniowiec wojsk ukraińskich

Jego zdaniem to co mu mówiłem, że przeczytałem o tym, że Ukraina dostaje pomoc, zbroi się, wygrywa, to propaganda nie mająca z prawdą nic wspólnego. Pomoc owszem, jest ogromna, ale jedynie na pokrycie strat, a Ukraina jedyne dlaczego tak długo się broni na wschodzie, to dlatego, że zaminowali i obwarowali tam wszystkie wioski, dlatego Rosjanie poruszają się powoli, nie mniej swoją masą i siłą pokonują Ukrainę, która się cały czas wykrwawia. Sami Czeczeni zaś nie są śmieszni, to są faktycznie świetnie wyszkolone i niebezpieczne wojska, które walcząc w miastach budzą strach wśród samych żołnierzy rosyjskich. 

Rosjanie nie przegrywa wojny na wschodzie, ona cały czas prze do przodu, powoli zyskując teren i nie radzą sobie z jej zatrzymaniem Ukraińcy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RappaR napisał:

Rosjanie nie przegrywa wojny na wschodzie, ona cały czas prze do przodu, powoli zyskując teren i nie radzą sobie z jej zatrzymaniem Ukraińcy

Ogólnie to prawda ale wynika ona z tego ,że Rosjanie mają tam przewagę ok 5 do 8 do 1. Ukraina z różnych względów wycofała wiele oddziałó na uzupełnieni. ROsja skoncentrowała tam większość sił lądowych , powierzynych oraz artylerię. I przełamuje. Ale zwórć uwagę ,że wielka operacja zaczęła się 18 kwietnia. Po 6 tygodniach Rosjanie posunęli się po 20 max 40 km . Z całym szacunkiem ale to nie jest wielki przełom .

Jedna i druga strona ponosi ogromne straty. Ukraina w kompaniach które bronią Donbasu ma straty pod 60-70% ale Rosjanie ponoszą podobne. To nie jest przypadek ,że teraz Rosja uzywa ogromne ilości BMP-1 z lat 70 tych czy nawet czołgi T-62 produkowane w latach 50tych . Im brakuje nowoczesnego sprzętu na wszystkie odcinki

jeśli ktoś uważa, że Ukraina nie ponosi strat to gada bzdury. Ponosi i to spore ale oni uzupełniają to nowym sprzetem. Nowszym niż tracą. ROsjanie ponoszą podobnej wielkości straty ale oni uzpełniają to starym szmelcem.  

Od początku nowej wielkiej inwazji na Donbas to wciąz Ukraina odzyskuje więcej terenów niż ROsja zdobywa. Najważneijsze pytanie tej wojny brzmi czy Ukraina będzie w stanie przełamać dobrze umocnione linie obronne rosyjskie? Bo jeśli nie będzie w stanie złamać okopanych Rosjan to będzie pat. 

Ale pamiętaj za chwilę role się odwróća. Te nowe systemy rakietowe które USA, UK dostarczy na Ukraine mają mozliwośc zniszczenie całych linii obronnych Rosjan a będą one poza zasięgiem Rosjan. Już widać ,że stare stacjonarne haubice M1777 robią różnice . Tylko ich jest mało. 

Ukraina złamała linie obronne na rzece Imhulet choć ROsjanie szykowali je 2 miesiące. Były pola minowe. Były transzej . Byli okopani . Mieli sporo GRADów za liniami. Ale M1777 ma większy zasięg niż GRADY  , mają lepsze kontrbateryjne radary. I Ukraian otworzyła sobie drogę przez Rosjan samych ostrzałem 

PRoblemem Ukrainy nie jest utrata sprzętu ale utrata ludzi dlatego teraz Ukraina woli tracić miasta i mieć mało jednostek na linii frontu. Niż rzucić wszystko co mają bo teraz ROsjanie by im zabili zbyt dużą liczbę ludzi. Dla nich lepiej jest poczekać aż dojdzie cały obiecany sprzęt. Nawet te polskie Kraby.. Bo Rosja nie ma skąd uzuepłniać sił ( już teraz na froncie walczą 50 letni rezerwiści - wystarczy popatrzeć na ogłoszenia ze zgonami w rosyjskiej prasie) więc kontrofensywa ukraińska może ich złamac .. Ukraina oddaje teraz teren przy okazji wykrwawiając ROsjan a sami zachowują dużo rezerw. Te raporty o 150 tys żołnierzy ćwiczących na polignach to chyba nie jest blef. Tylko Ukraina na razie czeka by użyć kombinacji świeżych oddziałó plus zachodnia artyleria i zachodnie drony

Te HMARSY mają zasięg 70 km i są w stanie wystrzeliwać salwę 48 rakiet co dwie minuty.. To jest poza zasiegiem czegokolwiek co mają Rosjanie. A nawet poza zasięgiem kontrbateryjnych radarów którymi Rosjanie dysponują

ukraina będzie widzieć każdą rosyjską pozycję a Rosjanie nie będą nawet mieli jak na to odpowiedzieć. Mają oczywiście pasywne radary którymi moga próbować zakłócić działanie HMARSA ale te akurat mogą zostać wcześnej niszczone niesterowaną artylerią. Za miesiac sytuacja się odwróci i to Rosjanie będą patrzeć jak niszczy ich wroga artyleria tak jak teraz Ukraina patrzy w niebo i liczy tylko ludzkie straty. Tyle ,że Rosja uzywa głównie niesterowanych rakiet. A HMARSY to są cholernie precyzyjne pociski kierowane radarem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Cardi napisał:

Myślisz ze któryś z nich dopuszcza myśl, że przeżyje w przypadku, gdy to Putin nie przeżyje ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoolifan

W filmiki na temat zniszczeń nie wierz bo

1 - Pierwszy film był rzeczywiście z rejonu Chersońskiego ale z początku kwietnia lub końca marca bo na drzewach nie było liści a martwi ukraińcy mieli na sobie zimowe kurtki

2 - Drugi film to film z 19 kwietnie z konfenrencji Rosyjskiego ministerstwa Obrony. 16 godzin temu Necro Mancer wrzucił to i pokazał oczywisty fake news propagowany przez Rosjan. Ukraina nie poniosła wcale ciężkich strat ( choć jakieś poniosła bo jednak musi przebijać się przez pola minowe  z rosyjską artylerią wstrzelaną w lnie rzeki)

Dziś pojawiły się u dwóch ludzi którzy mają naprawdę dobre rozeznania we wszelkich telegramach informacje ,że przyczółek pod Davidiym Brodem został poszerzony. Samo miasteczko jest w rękach ukraińskich ( coraz wiecej źródeł to potwierdza) . Ukraińska armia zdobyła wioske na północ - Zaporoże i teraz są na obrzeżach Małej Oleksandrivki gdzie ROsjanie wysadzili most tak na wszelki wypadek)

Na południu zdobyli wioskę Andrivjiwkę i Suchy Stavok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jak zobaczysz video oznaczone Herson Vestnik to w ciemno mozesz założyć ,że to fejk bo ten kanał prawie zawsze publikuje stare nagrania albo takie których nie da się zlokalizować. Kiedyś wrzucał ten sam zniszczony ukraiński pojazd jako nowe zniszczenie

Po drugiej stronie możesz spokojnie ignorować każde info które powołuje się na Canadian Volunteer coś tam. Ten koleś na 100% nie jest na Ukrainie bo wszystkie obecne fillmy pokazują ,że legiony cudzoziemskie są obecnie pod Charkowem a nie Chersoniem i tez generuje same fejki ale tu akurat pro ukraińskie. 

Jest jeszcze wielu innych pożytecznych kretynów ale są rzadziej cytowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ely3 o tych stratach wspomniałem bardziej z uwagi na filmik, na którym sami ukraińscy żołnierze żalili się, że na odcinku chersońskim pchani są do natarć bez stosownej osłony, przez co ponoszą wysokie straty. Pojawia się też trochę nagrań z uderzeniami w jakieś niewielkie ukraińskie oddziały, które próbują rozwijać natarcie (jedno na pewno było ujęciem z drona, a drugie z kamery termowizyjnej) + wczoraj mignął mi tweet z zapisem rozmowy korespondenta z poznanym przez niego żołnierzem, który walczy bodajże właśnie w tamtym rejonie i opowiadał, że stracili sporo ludzi (inna sprawa, że nie precyzował czy mowa o rannych, czy też poległych). Ogólnie staram się nie sugerować pojedynczymi materiałami czy jakąś serią tweetów chociażby wspomnianego przez Ciebie Kanadyjczyka, bo tam wpadają czasem absurdalne informacje, które nie znajdują potwierdzenia w faktach. Tak czy siak ludzie retweetują i serduszkują, bo zazwyczaj jest to 5 pozytywnych wpisów na jeden negatywny, a ukraińskie sukcesy dobrze się na TT klikają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hoolifan napisał:

wczoraj mignął mi tweet z zapisem rozmowy korespondenta z poznanym przez niego żołnierzem, który walczy bodajże właśnie w tamtym rejonie i opowiadał, że stracili sporo ludzi

Myślę, że piszesz o Hauerze ale on był w Donbasie i opisywał sytuacje w okolicach Limania czy Popasnej gdzie rzeczywiście jest kiepsko ale też jest to wyraźna strategia ukraińska która nie przerzuciła tam sprzętu bo Rosjanie mają spora przewagę. Ewidentnie czekają na nowe dostawy.  W okolicach Chersonia od początku wojny nie ma wielu dziennikarzy a zagranicznych to już w ogóle nikogo więc tam jest spora mgła wojenna

Norweskie haubice i francuskie Cezary są przesuwane pod Izium a przynajmniej dziś były wpisy na ten temat

Ogólnie wygląda na to ,że obecnie Rosjanie pchają wszystko co mają w Ługańsk i teraz znowu atakuja od Popasnej choć jak na razie be większych sukcesów i od Limania i tu minimalne zdobycze w ciągu ostatnich 48 h mają np w końcu zdobyli Jarową po miesiacach walk i chyba weszli do Dibrowej choć tu komunikaty są sprzeczne.

Ukraina za to atakuje w kilku miejscach w obwodzie Chersońskim. Dziś rano widziałem zdjęcie nie potwierdzone ,że Ukraina jest w Iwaniwce. Że Rosjanie uciekli z kilku pozycji które mieli po tamtej stronie rzeki Imhulet. Ale też podobno teraz twierdzą ,ze to była ziemia niczyja tylko po co w takim razie mieli sprawne mosty w Dawiwym Brodzie i Wielkiej Oleksandriwce jeśli nie mieli wojsk po tamtej stronie rzeki?

A reszta frontu to są oddziały obrony terytorialnej versus jakieś słabe oddziały rosyjskie. Wczoraj lub dziś Ukraina skorzystałą z szansy i zdobyli wioskę Mali Szebraki - to jest niedaleko Orichiwa. Niby mało znacząca ale to też była wysunięta pozycja i zawsze wyłom w polach minowych które muszą ustawiać od nowa

Rosjanie wrzucili raport jakoby zdobuli kilka wiosek na północ od Charkowa ale nikt poważny tego nie potwierdził i to po obu stronach barykady.

A na koniec taka humoreska jak to Rosjanie sa gotowi umierać za kraj

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ely3 napisał:

Rosjanie wrzucili raport jakoby zdobuli kilka wiosek na północ od Charkowa ale nikt poważny tego nie potwierdził i to po obu stronach barykady.

No i kolejne źródła po stronie rosyjskiej się spaliły bo gadają bzdury. Rosjanie w tej chwili walczą o Ternowe . Wg takich co mają dostęp do wysokiej jakości zdjęc satelitarnych. Rosjanie mają okopy na północ od miasta. Ukraina na południe a kto kontroluje miasto to nie wiadomo. Wygląda ,że to jest płynne i jedni podają ,że Ukraina drudzy ,że Rosja ale pewnie to się zmienia.

Reszta wiosek jest nadal w rękach ukraińskich co ludzie potwierdzili dzwoniąc tam. Jeśli chodzi o Vesele to możesz cytować ,że podałem info o wyzwoleniu 16 godzin przed wszystkimi ( choć tak naprawdę to wyciągnąłem ten wniosek na podstawie informacji ze sztabu ukraińskiego który podał ,że heliktoptery rosyjskie ostrzelały wioskę a raczej by nie strzelali do swoich)

Jeden analityk podał ,że Rosjanie ustawili radar pasywny i inny sprzet do zwalczania dronów i rakiet więc Ukraina uderzyła by zniszczyć ten sprzęt. Efekt nie jest mi znany ani jemu ale zdobyto wioski Wesele i Małe Vesele a teraz walki toczą / toczyły się o wioskę Neskuchne co oznacza po ukraińsku nie nudno...Tam to mają zabawę

Na przyczółku pod Starym Saltivem FIRMS potwierdza ,że sa walki na linii wioska Metalivka ( ukraina)- Shyroke ( rosyjska kontrola) .Niestety FIRMS ma tę ułomność ,że nie wiadomo czy to ROsja atakuje czy Ukraina wiadomo tylko ,że jest tam sporo wystrzałów rakietowych .. Ale są pewne dane,ze to Ukraińska strona atakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to mamy 100 dzień inwazji. Można się pokusić o pewną analizę tego co się wydarzyło. Tego co się dzieje. Ale o dziwo w pierwszym miesiącu było łatwiej o informacje. Teraz wiele wiosek jest opuszczonych i cięzko nawet o weryfikacje danych

Taki np Siewierodonieck... Dziś rano pojawiły się inforamcje ,ze wczoraj wieczorem oraz w nocy Ukraina uderzyła na Rosjan i wyzwoliła kilka kwartałów ulic.Rosjanie byli zaskoczenio nocnych atakiem. Stracili moździerze, pojazdy i trochę jeńców. I to już drugi dzień z rzędu kiedy Ukraina robi kontrataki i w sumie trzyma rejon przemysłowy pod kontrolą. Nie wygląda na razie na to by mieli opuścić całkowicie miasto. Tereny fabryczne są silnie uzbrojone. Łysyczańśk z tego co oglądałem wczoraj zdjęcie z czasu pokoju leży na moje oko o jakies 100 metrów wyżej od Siewierodoniecka . Zakłady są w pewnej odległości od budynków mieszkalnych i Ukraina w pełni kontroluje podejście do nich. Wygląda na to ,ze Rosjanie okupią sztrum na te zakąłdy chemiczne ogromnymi stratami. A już teraz widziałem telegram jakiegoś Wagnerowca ,ze oddziała Wagnera walczący w mieście stracił już 40% żołnierzy

Jesli chodzi o Chersoń to wczoraj widziałem co najmniej dwa filmy w których było widać jak Ukraińska artyleria plus drony zniszczyła kilka- kilkaanście pojazdów w wiosce Starosiliya i podobno zdobyli jakiś przyczółek. Ale to jes tinfo od jakiegoś lokalsa więc trzeba poczekać na potwierdzenia od kogoś bardziej zaufanego.. 

A.... Szkolenie Ukraińców na HMARSÓ się xzaczeło. Ma trwać 3 tygodnie i w tygodniu 25 wszystkie HMARSy obiecane od USA, UK i ?niemców ( choć ten ostatni kraj widziałem potwierdzony u dwóch ukraińskich dziennikarzy z dojściem do źródeł rządowych więc nie wiem czy to prawda) wjadą na Ukraine i pewnie zacznie się wielkoskalowa ofensywa

Dania wysłała na Ukraine niemieckie Piranhie i to jest pierwszy raz jak Zachód dostarczy pojazdy opancerzone zachodniej produkcji. W ogóle Dania ostatni tydzień się nie pierdoli w tańcu i oddaje duże ilości sprzętu ale podobno mają układ z USA i ci przerzucają im do obrony wybrzeża inny sprzęt.. Do tego Dania chce wejść do struktur obronnych UE i tak jak Holandia chce kupić dużo nowego sprzętu 

W ogóle Skandynawia się obudziła bo Dania, Szwecja czy Norwegia wysyłają duże ilości sprzętu. Polska wiadomo czołówka. 

To co mnie zaskakuje in minus to małe dostawy z Kanady. Politycznie od początku wspieraja mocno Ukrainę . Militarnie pierwsze dostawy poszły bardzo szybko ale od 6 tygodni cisza. Podobnie Francja miała moment w kweitniu kiedy wysłąła naprawdę nowoczesny sprzęt. Cezary, Milany Mistrale.. I to jest naprawdę topka.. Ale potem również cisza całkowita. 

Izrael to w ogóle blokuje dostawy sprzętu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ely3 szacunek za to podsumowanie i całą aktywność w tym temacie. Może i ja się skuszę na jakieś małe podsumowanie, ale nie wiem czy dzisiaj się z tym wyrobię i na pewno nie będzie to tak szczegółowy opis jak Twój. Nie wiem czy Ty to sobie wszystko notujesz, ale rozpisywanie, który pułk stracił dowódcę po 100 dniach od rozpoczęcia operacji jest chyba ponad moje siły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.