Skocz do zawartości

Czy koszykówka jest underrated? Najlepszy sport zespołowy na świecie?


Kubbas

Rekomendowane odpowiedzi

- ilosc skilli jakie trzeba posiadac zeby grac na najwyzszym poziomie

- intensywnosc

- ilosc graczy ktora wplywa na usage i wplyw jednostki na wynik spotkania

- ilosc graczy na swiecie w topowych ligach, ilosc graczy w ligach co zaweza pole ludzi ktorzy graja na konkretnym poziomie 

- formula, czyli ilosc zdobywanych punktow (nie jak w pilce gdzie pada pare bramek)

- ilosc glownych elementow gry, zbiorka, podanie, punkty (pilka nozna, bramki, asysty)

- fizycznosc, rzeczy ktore trzeba posiadac zeby grac na elitarnym poziomie, wzrost, sila, szybkosc

- tranzycja do innych sportow, prawie kazdy elitarny koszykarz moglby uprawiac inny sport, w druga strone wydaje mi sie ze jest o wiele ciezej

- gdzie trzeba miec najwieksze iq zeby uprawiac sport na najwyzszym poziomie? tez w koszykowce jak dla mnie, ograniczone miejsce do gry, ilosc schematow ofensywnych defensywnych

to tak na poczatek, tak sobie rozkminialem jak sluchalem jak ogladalem Magica w first take i mowil ze Lebron to najlepszy sportowiec na swiecie, a ze ogladam wszystkie sporty poza NFL to pomyslalem ze fajnie by bylo o tym podyskutowac (Magic mowil o porownaniu Lebron a Mahomes)

jakos ciezko mi teraz zebrac mysli, jestem ciekaw co myslicie, wiem ze pewnie nie jestesmy wszyscy obiektywni z racji nazwy forum 🤣

draze to ten temat ogolnie dlatego, ze od jakichs x lat jestem zrazony do pilki noznej ktora kiedys byla moim numerem 1, glownie ogladam najchetniej mistrzostwa swiata, wychodzac z zalozenia ze graja tam na prawde najlepsi z najlepszych bo z wielkiej ilosci klubow na swiecie do najlepszych reprezentacji dostaje sie na prawde top topow, i kazdy mecz jest na swietnym poziomie

jakby spojrzec na najlepszych graczy, podejsc indywidualnie

Ronaldo, Messi, swietni atleci, swietne umiejtnosci, ale powiedzmy Kawhi Lebron Durant, jak dla mnie wiecej skilla, lepsi atleci, wiekszy wplyw na swoja druzyne w swoim sporcie indywidualnie ze wzgledu na konstrukcje sportu, ile taki Messi ma usage podczas meczu kopanej?

no i tych dwoch panow gra tylko po jednej stronie boiska, nie jak Lebron Kawhi Durant

jak mozna kogos tu wrzucic, to graczy ze srodka pola, Zidane, Pirlo? z ostatnich lat

chyba ze ich z Nashem porownamy he he

chyba ze damy tu przyklad all time typu zidane

 

NFL - Brady, tu fajnie jakby sie wypowiedzial ktos w temacie, court vision i passing skills, ale czy ja dobrze rozumiem jako laik ze trener rysuje zagrywke on tylko patrzy kto sie uwolni i dogrywa?

no i gosc gra po jednej stronie boiska

no i co dalej, siatkowka? gdzie trzeba miec ile skillow na najwyzszym poziomie 7, 8?

pilka reczna?

nawet jakby rozciagnac dyskusje na sporty indywidualne i wyciagnac Duranta Lebrona czy kogos

Lebron vs Mayweather?

Durant vs Jon Jones? (jak dla mnie najblizsze co jest kolo koszykowki to wlasnie mma, federacja ufc, pod wzgledem kompleksu umiejetnosci i fizycznosci jaka trzeba posiadac w sporcie, plus grono uprawiajacych tez jest elitarne

hokej? powiedzialbym ze hokej ma wiekszy start niz nozna

NIE MOWIMY O OGLADALNOSCI, O POPULARNOSCI, stricte o elementach sportow

stawiam teze ze koszykowka to najlepszy sport na swiecie

wydawaloby sie oczywiste, dla tego tu jestesmy?

ale mam nadzieje ze ktos skontruje

Edytowane przez Kubbas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubbas napisał:

Ronaldo, Messi, swietni atleci, swietne umiejtnosci, ale powiedzmy Kawhi Lebron Durant, jak dla mnie wiecej skilla, lepsi atleci, wiekszy wplyw na swoja druzyne w swoim sporcie indywidualnie ze wzgledu na konstrukcje sportu, ile taki Messi ma usage podczas meczu kopanej?

W czym się ten większy skill objawia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, airmax napisał:

W czym się ten większy skill objawia?

W niczym. Operowanie nogami jest o wiele trudniejsze niż rękami. Tak nas lata ewolucji ukształtowały. Dlatego celny rzut znaczy mniej niż celne kopnięcie. Dlatego piłka nożna > koszykówka. I żeby nie było - i tak wybieram tenis ziemny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebastian napisał:

W niczym. Operowanie nogami jest o wiele trudniejsze niż rękami. Tak nas lata ewolucji ukształtowały. Dlatego celny rzut znaczy mniej niż celne kopnięcie. Dlatego piłka nożna > koszykówka. I żeby nie było - i tak wybieram tenis ziemny :)

image.thumb.jpeg.efe4b5918862a8f844d65083b48671a3.jpeg

ok

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubbas napisał:

- ilosc skilli jakie trzeba posiadac zeby grac na najwyzszym poziomie  Nie wiem jak to zbadałeś, nie wiem w sumie o co chodzi. W każdym sporcie jest mnóstwo skili, nie tylko te podstawowe z tabelek podsumowujących mecz

- intensywnosc Mniejsza niż w sportach walki, takiej siatkówce gdzie nie ma klepania miejscu, innych sportach

- ilosc graczy ktora wplywa na usage i wplyw jednostki na wynik spotkania Sporty druzynowe z mniejszą ilością graczy typu ręczna i znowu siatkówka są podobne

- ilosc graczy na swiecie w topowych ligach, ilosc graczy w ligach co zaweza pole ludzi ktorzy graja na konkretnym poziomie Mówimy o NBA czy koszykówce? 

- formula, czyli ilosc zdobywanych punktow (nie jak w pilce gdzie pada pare bramek) XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

- ilosc glownych elementow gry, zbiorka, podanie, punkty (pilka nozna, bramki, asysty) wymieniłeś 3 z kosza i 2 z piłki. Dorzuce jeszcze dla piłki odbiory i nagle mamy remis?

- fizycznosc, rzeczy ktore trzeba posiadac zeby grac na elitarnym poziomie, wzrost, sila, szybkosc Fizyczność poza wzrostem jest ważna tak samo w każdym sporcie. Na elitarnym poziomie daje elitarne wyniki w danym sporcie. Plus szczęście, odpowiedni timing, trafienie z formą i takie tam

- tranzycja do innych sportow, prawie kazdy elitarny koszykarz moglby uprawiac inny sport, w druga strone wydaje mi sie ze jest o wiele ciezej Bo brakuje wzrostu?

- gdzie trzeba miec najwieksze iq zeby uprawiac sport na najwyzszym poziomie? tez w koszykowce jak dla mnie, ograniczone miejsce do gry, ilosc schematow ofensywnych defensywnych Coraz mniej sie gra schematami, inne sporty tutaj zupełnie nie odstają od koszykówki

Ronaldo, Messi, swietni atleci, swietne umiejtnosci, ale powiedzmy Kawhi Lebron Durant, jak dla mnie wiecej skilla, lepsi atleci, wiekszy wplyw na swoja druzyne w swoim sporcie indywidualnie ze wzgledu na konstrukcje sportu, ile taki Messi ma usage podczas meczu kopanej? Porównujesz 1/5 do 1/11

 

Generalnie uparłeś sie na usage i małą ilość graczy w koszykówce. Ja wiem ze w sumie nie ma o czym pisać, ale ten temat jakiś taki na siłe zrobiony. Imo wyszło hejtowanie piłki nożnej a nie skupianie sie na zaletach kosza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Sebastian napisał:

W niczym. Operowanie nogami jest o wiele trudniejsze niż rękami. 

to raczej kwestia perspektywy, bo przecież po odpowiednim treningu nie czułoby się różnicy. tak jak ludzie grający nogami na fortepianie, czy nawet strzelający z łuku.

i w sumie jeśli w kopanej liczą się głównie nogi, a w koszu ręce oraz nogi, to można by argumentować, że m. in. dlatego basket jest bardziej skillowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Sebastian napisał:

W niczym. Operowanie nogami jest o wiele trudniejsze niż rękami. Tak nas lata ewolucji ukształtowały. Dlatego celny rzut znaczy mniej niż celne kopnięcie.

Na pustym boisku kopanie do bramki jest dużo łatwiejsze niż rzucanie do kosza. Dwuletnie dzieci potrafią kopać piłkę w wybranym kierunku, a dorośli, którzy wcześniej nie grali w kosza jeśli trafią, to tylko przez przypadek.

Ogólnie porównanie apples to oranges. Nogami nie można złapać piłki i kontrolować jej tak dobrze w dryblingu, więc tu jest trudniej, ale równoważy to "skala" gry i większy margines błędu w kopanej. W czasach kiedy byłem małolatem grało się w jedno i drugie i ci, którzy byli dobrzy w kosza byli też zazwyczaj dobrzy w nogę i na odwrót.

Edytowane przez Chytruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Chytruz napisał:

Na pustym boisku kopanie do bramki jest dużo łatwiejsze niż rzucanie do kosza. Dwuletnie dzieci potrafią kopać piłkę w wybranym kierunku, a dorośli, którzy wcześniej nie grali w kosza jeśli trafią, to tylko przez przypadek.

Ponieważ gdzieś od roku (+/- chwilę po tym jak zaczynają chodzić) robiły to.

Piłka nożna jest dużo bardziej 'naturalna' (w wielu kulturach były sporty ją przypominające) dlatego jest generalnie 'lepsza' od kosza.

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, julekstep napisał:

Piłka nożna jest dużo bardziej 'naturalna' (w wielu kulturach były sporty ją przypominające)

Trzeba się cofnąć do rzucania włócznią albo kamulcem.

15 minut temu, julekstep napisał:

dlatego jest generalnie 'lepsza' od kosza.

Nawet gdyby była to prawda że jest bardziej naturalna, to nie widzę związku. Większość moich ulubionych rzeczy została wymyślona w ostanie ~150 lat.

Edytowane przez Chytruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chytruz napisał:

Nawet gdyby była to prawda, to nie widzę związku. Większość moich ulubionych rzeczy została wymyślona w ostanie ~150 lat.

Ze wzgledu na osobiste upodobania (szczegolnie userow na forum o koszykowce) slowko 'lepsza' umiescilem w cudzyslowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejasno się wyraziłem w tamtym poście, "nawet gdyby była to prawda" odnosiło się do tego, że jest "bardziej naturalna". Utożsamianie lepszości z naturalnością, to głównie kojarzę z medycyny alternatywnej.

Teraz, julekstep napisał:

To np, ze na forum o pilce noznej jest wiecej userow.

Big yikes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, airmax napisał:

W czym się ten większy skill objawia?

dlatego wiedzialem ze latwiej bedzie odpowiadac, ale wszystko jest na raz ciezko wymienic

podam ci jeden przyklad ktory uderza do mnie mocno, w kopanej w defensywie duza czesc roli zawodnika skupia sie na przesuwaniu, w baskecie (nie bierzemy pod uwage obrony strefowej, mimo ze teraz w nba jest tego coraz wiecej co o dziwo dziala calkiem spoko) broniac goscia w lewym rogu, obronca ma za zadanie pomoc, przejsc przez picka i byc caly czas uwazny, bo moze dostac backpicka, gosc moze mu sciac, moze byc akcja ktora po zaslonie bez pilki wyciaga typa na gore potem jest hand off, chyba wiesz o czym mowie, dobry przykladem sa finaly, albo nie wiem seria houston gsw, nawet ostatnie x minuty asg, zobacz jaka to jest intensywnosc

w kopanej, mozesz sobie potruchtac, formacja sie przesuwa, pilka jest po drugiej stronie boiska nie wiem jako lewy obronca wtedy tylko trzymasz linie, albo idzie akcja lewym skrzydlem a ty jestes pomocnikiem defensywnym, tez niezbyt bierzesz udzial w grze

skontrowac to mozna oczywiscie tak ze w koszu jest powiedzmy grany pick and roll a ktos robi spacing w rogu i tez jest nieaktywny jednak wszystko to sie dzieje na o wiele wiekszej intensywnosci niz w kopanej

nie bez powodu tez w nba gra sie 12 minut a prawie wszedzie indziej 10

mowie tez o tym z doswiadczenia, bo uprawialem do 20 roku zycia gralem po jakichs tam klubach w noge, jezdzilem na rozne wojewodzkie zawody, to samo w koszykowke, a od 17 roku zycia przerzucilem sie na kosza, sezon temu gralem w uk w lidze, i porownujac to wszystko to jak dla mnie jest duza roznica

w pilce noznej tez wazniejsza jest kondycja, taka typu na 90 min wybiegania, w koszu wazniejsze sa interwaly, przez co tez oczywiste jest ze sport musi byc dynamiczniejszy

1 godzinę temu, Sebastian napisał:

W niczym. Operowanie nogami jest o wiele trudniejsze niż rękami. Tak nas lata ewolucji ukształtowały. Dlatego celny rzut znaczy mniej niż celne kopnięcie. Dlatego piłka nożna > koszykówka. I żeby nie było - i tak wybieram tenis ziemny :)

tu nie chodzi tak jak pisalem wyzej o to kto jakie ma preferencje, co lubisz ogladac, tylko chcialem merytorycznie podyskutowac ktory sport obiektywnie jest trudniejszy, ja tak samo bardzo uwazam tenisa ziemnego, ale to co sprawia ze tenis ziemny zajebistym jest to ze liczy sie precyzja, centymetry i w zadnym innym sporcie nie ma tak skoncentrowanej presji na kazdym zagraniu - przespisz 5 minut grales caly mecz zajebiscie, tracisz serwis przez 5 min slabszej gry przegrywasz mecz

1 godzinę temu, iglo13 napisał:

Generalnie uparłeś sie na usage i małą ilość graczy w koszykówce. Ja wiem ze w sumie nie ma o czym pisać, ale ten temat jakiś taki na siłe zrobiony. Imo wyszło hejtowanie piłki nożnej a nie skupianie sie na zaletach kosza

ciezko mi bylo zebrac wszystkie mysli w jeden post, dlatego moze tak sie to czyta, ale ta opinie juz mam od dawna, nie hejtuje pilki noznej, ale z racji jak wspomnialem jest to glowny konkurent wiec staralem sie kilka porownan rzucic

nie uparlem sie na usage ale jest to jeden z glownych argumentow, mozesz ogladac tak jak pisalem wyzej mecz gdzie gra cristiano vs messi, a ile z tego pojedynku widzisz?

lacznie jakby zmierzyc czas przy pilce obu gosci to pewnie mialbys lacznie na nich obu ile? 10 minut?

Godzinę temu, julekstep napisał:

Piłka nożna jest dużo bardziej 'naturalna' (w wielu kulturach były sporty ją przypominające) dlatego jest generalnie 'lepsza' od kosza.

🙈

Edytowane przez Kubbas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Koszykówka jest bardziej wymagająca ,,atletycznie'' (dużo większa selekcja naturalna), ale pod względem czystego skilla raczej nie ma startu do piłki nożnej - tzn. o ile jeszcze pewnie można byłoby porównać ,,niskich'' w koszykówce (bo tu dochodzi cała gama ciężkich do wypracowania skillsów), o tyle już wśród wysokich mamy regularnie przykłady ludzi bez żadnego skilla-skilla/wysokich którzy zaczęli bardzo późno uprawiać dyscyplinę, a którzy robili świetne kariery. Duncan, Embiid czy Hakeem zaczynali grać w kosza w wieku 14-16 lat, a po kilku latach mieli reputację najbardziej ,,skilled'' graczy na swoich pozycjach w NBA (a nawet w skali historycznej jak dwaj pierwsi) - ale raczej niemożliwe, by zacząć grać w piłkę w podobnym wieku i być (obecnie, nie mówię o jakichś 60s-80s) na poziomie Messiego czy Hazarda. Raz, że większa konkurencja, a dwa - poziom wypracowywania umiejętności trwa dłużej (a może to drugie wynika z pierwszego, idk).

Przy czym samo odwołanie się do ,,skilla'' nie ma większego  ensu, bo np. w NFL specjalizacja poszła tak daleko, że na poszczególnych pozycjach zawodnicy mają mocno limited ,,kompetencje'' - ale overall to być może najtrudniejszy sport zespołowy jak weźmiemy pod uwagę popularność/wymagania fizyczne/poziom skomplikowania taktycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lorak napisał:

to raczej kwestia perspektywy, bo przecież po odpowiednim treningu nie czułoby się różnicy. tak jak ludzie grający nogami na fortepianie, czy nawet strzelający z łuku.

i w sumie jeśli w kopanej liczą się głównie nogi, a w koszu ręce oraz nogi, to można by argumentować, że m. in. dlatego basket jest bardziej skillowy.

Nie masz odpowiedniego unerwienia. Nigdy nie będzie operował nogami na poziomie rąk

Generalnie koszykówka skillowo to chyba najmniej wymagający sport zespołowy. Nie wiem czy jest inny sport, który jest tak bardzo zdominowany przez warunki fizyczne. Na pewno nie żaden popularny.

1 godzinę temu, Chytruz napisał:

Na pustym boisku kopanie do bramki jest dużo łatwiejsze niż rzucanie do kosza. Dwuletnie dzieci potrafią kopać piłkę w wybranym kierunku, a dorośli, którzy wcześniej nie grali w kosza jeśli trafią, to tylko przez przypadek.

No nie wiem. Ja tam nie kopnę Ci piłką trafiając do kosza, chyba że przypadkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 minut temu, BMF napisał:

o tyle już wśród wysokich mamy regularnie przykłady ludzi bez żadnego skilla-skilla/wysokich którzy zaczęli bardzo późno uprawiać dyscyplinę, a którzy robili świetne kariery. 

To jest akurat jakiś totalny mit, 14 lat to nie jest żadne późno. Jak ktoś zaczął mając 11, to 3 dodatkowe lata doświadczenia w rzucaniu dwiema rękami sprzed klaty i bieganiu w dziesięciu tam gdzie piłka, żadnej różnicy w profesjonalnej karierze mu nie zrobią w porównaniu do gościa, który zaczął później.

 

3 minuty temu, RappaR napisał:

No nie wiem. Ja tam nie kopnę Ci piłką trafiając do kosza, chyba że przypadkiem

Na całe szczęście, piłkę się kopie do bramki, a nie do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chytruz napisał:

To jest akurat jakiś totalny mit, 14 lat to nie jest żadne późno. 

Pisałem w porównaniu do piłki nożnej.

Ale może się nie znam i mamy przykłady gości, którzy zaczęli trenować piłkę w wieku 15 lat i są współcześnie w topie. Tzn. bez ironii może się nie znam, mam kompletnie inny obraz w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, BMF napisał:

Pisałem w porównaniu do piłki nożnej.

Ale może się nie znam i mamy przykłady gości, którzy zaczęli trenować piłkę w wieku 15 lat i są współcześnie w topie. Tzn. bez ironii może się nie znam, mam kompletnie inny obraz w głowie.

Na bank takich nie ma.

To nie koszykowka, gdzie geny to 95% sukcesu (w pilce pewnie blizej jest do 70-80% :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o fun to watch to handball na najwyższym poziomie jest zajebisty do oglądania a wiadomo zdażają się blowouty jak wszędzie, ale na ogól to cholernie atletyczny sport, gdzie taktyka też ma znaczenie, w piłce się ciężko przebić dlatego nie będzie przypadków takich hakeemów, embiidów jak w koszu, że ktoś po roku gry jest już na najwyższym poziomie talentu w swojej klasie wiekowej, trudny take do omówienia, bo ciężko zebrać płaszczyzny wspólne i porównać

kiedyś widziałem robione przez amerykanów porównanie trudności sportów i chyba wybrał boks, ale to było robione przez espn także wiarygodność to poziom tv pis 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chytruz napisał:

Na całe szczęście, piłkę się kopie do bramki, a nie do kosza.

Weźmiesz dowolnego dorosłego, który nigdy nie trzymał piłki do kosza, i jak każesz mu nią rzucić do bramki, to na pewno trafi. 

4 minuty temu, BMF napisał:

Pisałem w porównaniu do piłki nożnej.

Ale może się nie znam i mamy przykłady gości, którzy zaczęli trenować piłkę w wieku 15 lat i są współcześnie w topie. Tzn. bez ironii może się nie znam, mam kompletnie inny obraz w głowie.

Kojarzę, że jeden napastnik profesjonalnie zaczął trenować w wieku 19 lat i kręcił się w topie Serie A przez jakiś czas(zanim nie zaczął chlać i cpać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.