Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Cardi napisał:

Jesteś pewny, że to nie był komunizm?

W Polsce ludzie rozumieją to tak ze jak komuniści przejmują władze to automatycznie jest "państwo komunistyczne". Nie jest tak, to ogromne nieporozumienie. Komunizm trzeba zbudować. W komuniźmie ma być "kazdemu według potrzeb", więc chińscy komuniści twierdzą ze w chinach nie ma komunizmu, natomiast chiny sa na drodze do komunizmu, a obecnie maja pierwszy etap socjalizmu (socjalizm tez rozumieja inaczej niż my)

Zresztą nawet Regan opowiadał dowcipy o drodze do komunizmu:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, starYfaN napisał:

Chodzi :) między innymi.

Ale clue jest inne. Zakładając, że dysponujesz funduszami, spróbuj zdobyć koncesje w USA. Skoro Amerykanie mogą nadawać u nas, Ty możesz tam.

Do dzieła. :) 

 

Russia today chyba w stanach operuje bezcprzeszkod, kompletnie minusowa operacja ale dziala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tylko 10,9, spory zawód :( . Plusem jest to, ze jesteśmy już nad q4 2019, a nasi najwięksi partnerzy maja do tego daleko.

2 godziny temu, Reikai napisał:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/konieczne-beda-ciecia-wydatkow-dlatego-kaczynski-chce-wyborow-wiosna-przekonuje-w/bpsc15r

 

Ciekawe, czy to takie pierdolonto Gowina, czy kaczafi serio knuje cos takiego. Już raz przyspieszone wybory mu się odbiły czkawką.

No to będzie najlepszy moment, polski ład czy jak tam to zwą powinien rozhulać gospodarkę wśród biedniejszych. Do tego dobrze byłoby to zrobić przed wycofaniem 14-ki, bo ciężko będzie przetłumaczyć, ze dostaliście hajs w ladzie, wiec 14-ka niepotrzebna.

Edytowane przez polskignom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, fluber napisał:

W budowlance robi się komunizm, każdy ma kasę ale nie ma co kupić. Tartaki w okolicy robią właśnie zapisy na grudzień. Szalenstwo... 

Tyle, że tartaki nie wyrabiają nie z powodu nadmiarowej konsumpcji drewna w kraju, tylko z powodu niekontrolowanego eksportu.

Po tym jak huragany zniszczyły Bory i jeszcze trochę, zaprosiliśmy zagraniczne firmy do pomocy w uprzątnięciu drewna (co by się nie zmarnowało).

Tak im się spodobało, że nie można ich wyprosić :) 

11 godzin temu, Cardi napisał:

Czyli w Chinach nie ma własności prywatnej, a podział dóbr jest wspólnotowy?

To nie takie proste. Partii nie przeszkadzają bogaci i kapitał, wręcz przeciwnie. Tyle, że zgodnie z prawem w dowolnej chwili cały majątek może zostać znacjonalizowany, albowiem wszyscy są właścicielami całej gospodarki :) Oczywiście bogaty Chińczyk, może zwiać z gotówką/kątem/itd tylko, że nie będzie miał za granicą taniej siły roboczej, więc co mu po zwianiu.

To dość sprytna mieszanina kapitalizmu z socjalizmem, centralnie kierowana, ogólnie nastawiona na wzrost/wyzysk z łapą partii w każdej dziedzinie biznesu.

Opłaty za szpitale itp nie czynią ich kapitalistami, bo zapisy o majątku należącym do ogółu, po który mogą/ale nie muszą sięgać, to czysty komunizm.

11 godzin temu, memento1984 napisał:

Russia today chyba w stanach operuje bezcprzeszkod, kompletnie minusowa operacja ale dziala

Russia today ma siedzibę w Moskwie, nadaje na cały Świat w języku rosyjskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i coś tam jeszcze. Oczywiście RIA sponsoruje Kreml od 2005 r.

To inna sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, polskignom napisał:

rozhulać gospodarkę wśród biedniejszych

No za te 5700 rocznie naprawdę rozbujają gospodarkę. No chyba, że myślisz o dalszym wydawaniu kasy, bo na pewno nie o inwestycjach.

Już nie wspominając o tym, że te pieniądze państwo najpierw musi zabrać bogatszym co oczywiście zmniejszy ich siłę inwestycyjną.

Edytowane przez Sebastian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastian napisał:

No za te 5700 rocznie naprawdę rozbujają gospodarkę. No chyba, że myślisz o dalszym wydawaniu kasy, bo na pewno nie o inwestycjach.

Już nie wspominając o tym, że te pieniądze państwo najpierw musi zabrać bogatszym co oczywiście zmniejszy ich siłę inwestycyjną.

już opowiadałeś o tym, ze inwestycje będą leżeć i kwiczeć, bo inflacja. Dane mówią co innego. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Cardi napisał:

Czyli chińska partia komunistyczna (z nazwy, bo nie z działań) ciśnie szalejący kapitalizm, żeby na koniec wprowadzić komunizm. Dopóki twierdzą, że wprowadzą komunizm, to niech twierdzą. A czy to zrobią, to inna kwestia.

Cisną kapitalizm tam gdzie to ma sens. Jak chcesz zaspokajac potrzeby konsumentów w temacie pączków, to prywatny kapitał jest super, bo gość prywaciarz bedzie wprowadzał innowacje by sprzedać więcej i żadnego państwa to nie potrzeba. Jak chcesz opanować syntezę termojadrową to prywatni sie nie sprawdzą, nie wejda w to nawet bo pewne są gigantyczne koszty, a niepewny jest efekt - tu więc trzeba państwa i jego inwestycji.

Analogicznie do tego co napisałeś Europa zachodnia czy USA wprowadza komunizm w bardzo wielu branżach, bo np. przeznaczenie przez rząd USA 52 mld dolarów na zwykła budowę fabryk półprzewodników to jest komunizm a nie wolny rynek. Obie strony w zasadzie działaja w podobny sposób mieszajac kapitalizm z komunizmem (interwencje państwowe).

Moze róznica polega na tym ze jak chiny coś mocno dotuja to jest państwowe i ewentualne zyski z tego należa do państwa. Jak USA coś dotuje (w temacie półprzewodników Intela) to zyski z tych panśtwowych dotacji pójdą tylko do właścicieli Intela. Model chiński akurat w tym temacie wydaje mi sie sprawiedliwszy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, polskignom napisał:

już opowiadałeś o tym, ze inwestycje będą leżeć i kwiczeć, bo inflacja. Dane mówią co innego. 
 

Ludzie wypompowują kasę z kont o lokat i ładują w cokolwiek się da. W tym roku Polacy wrzucili 80 mld swoich oszczędności. I niby ok, ale wiesz, oszczędności się kiedyś skończą.

I nie cieszyłbym się tak bardzo z tego, że w Polsce co 50 km budują się ogromne centra logistyczne, takie centra to punkty przerzutowe i zazwyczaj powstają tam gdzie nie planuje się rozwoju przemysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sebastian napisał:

Ludzie wypompowują kasę z kont o lokat i ładują w cokolwiek się da. W tym roku Polacy wrzucili 80 mld swoich oszczędności. I niby ok, ale wiesz, oszczędności się kiedyś skończą.

I nie cieszyłbym się tak bardzo z tego, że w Polsce co 50 km budują się ogromne centra logistyczne, takie centra to punkty przerzutowe i zazwyczaj powstają tam gdzie nie planuje się rozwoju przemysłu.

Zobaczymy, jak na razie stan finansów polskich firm i Polaków ma się całkiem dobrze. To, ze cześć Kowalskich będzie płakać. Shit happens.

Again, od dłuższego czasu mamy tu dyskusje Twój paradygmat ekonomiczny, który de facto po kryzysie 2008 powinien nie mieć racji bytu w jakiejkowiek dyskusji vs. realne dane.

Zasmuce Cię, ale stan Twojego rachunku ani mojego nie pokazuje tego, w którym kierunku zmierza gospodarka.

Ale nie martw się, już niedługo podwyżki stop :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, polskignom napisał:

Zobaczymy, jak na razie stan finansów polskich firm i Polaków ma się całkiem dobrze. To, ze cześć Kowalskich będzie płakać. Shit happens.

Again, od dłuższego czasu mamy tu dyskusje Twój paradygmat ekonomiczny, który de facto po kryzysie 2008 powinien nie mieć racji bytu w jakiejkowiek dyskusji vs. realne dane.

Zasmuce Cię, ale stan Twojego rachunku ani mojego nie pokazuje tego, w którym kierunku zmierza gospodarka.

Ale nie martw się, już niedługo podwyżki stop :)

Ja sobie daję rade bardzo dobrze, dla mnie to jest ok, że bogaci wypuszczają oszczędności bo oni tego w Żabce nie wydają :) Ale nie zwykłem patrzeć na sytuację ogólną przez pryzmat swoich bieżących interesów, myślę raczej w dłuższej perspektywie.

To ciekawe zresztą, że wspominasz rok 2008. Mieszkanie dla każdego Amerykanina, zerowe stopy procentowe, budowanie na maksa :) Nie wyobrażasz sobie tego jakie w latach 2000-2006 tamten rynek generował liczby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Sebastian napisał:

Ja sobie daję rade bardzo dobrze, dla mnie to jest ok, że bogaci wypuszczają oszczędności bo oni tego w Żabce nie wydają :) Ale nie zwykłem patrzeć na sytuację ogólną przez pryzmat swoich bieżących interesów, myślę raczej w dłuższej perspektywie.

To ciekawe zresztą, że wspominasz rok 2008. Mieszkanie dla każdego Amerykanina, zerowe stopy procentowe, budowanie na maksa :) Nie wyobrażasz sobie tego jakie w latach 2000-2006 tamten rynek generował liczby :)

Dziwne, jeszcze chwile temu pisałeś ile tracisz miesięczne :) , czyli jednak zyskujesz?

Geneza tamtych liczb była zupełnie inna :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, darkonza napisał:

 

Moze róznica polega na tym ze jak chiny coś mocno dotuja to jest państwowe i ewentualne zyski z tego należa do państwa. Jak USA coś dotuje (w temacie półprzewodników Intela) to zyski z tych panśtwowych dotacji pójdą tylko do właścicieli Intela. Model chiński akurat w tym temacie wydaje mi sie sprawiedliwszy.

 

Zyski z dotacji w stanach w takiego intela, tak pokrotce, to innowacyjnosc, wiecej miejsc w pracy w hitech i wokol hitech -> lepsza tax base. Ci “wlasciciele” to miedzy innymi indywidualni ciulacze z middle class i miliony ludzi ktorzy maja nadzieje zobaczyc swoje emerytury dzieki temu, ze intel bedzie rosl.

natomiast nie wiem co jest sprawiedliwszego w systemie gdzie partia zabiera zyski i inwestuje wg klucza partyjnego partii komunistycznej? Hdzies po drodze ktos sobie odetnie jakies kupony od takich inwestycji, czy tu czy tam. Ale kto normalny by chcial mieszkac w “sprawiedliwszym” kraju w ktorym partia moze cie “zniknac” na legalu albo zaspawac drzwi wyjsciowe z apartamentowca (wybudowanego z pieniedzy partyjnych), wbrew twojej woli doworzac ci przy tym wybrane przez partie  szame i wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, memento1984 napisał:

Zyski z dotacji w stanach w takiego intela, tak pokrotce, to innowacyjnosc, wiecej miejsc w pracy w hitech i wokol hitech -> lepsza tax base. Ci “wlasciciele” to miedzy innymi indywidualni ciulacze z middle class i miliony ludzi ktorzy maja nadzieje zobaczyc swoje emerytury dzieki temu, ze intel bedzie rosl.

Pewnie, ale gdyby Intel był państwowy to by się po prostu rozłożyło na całośc społeczeństwa, a nie na bogatsza część. Te 52 mld to jest 500+ ale tylko dla bogatszych. W tym przypadku nie jest na innowacje, tylko na kolejne fabryki produkujące coś co Intel umie produkować.

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-zapowiada-budowe-megafabryki-procesorow-to.html

Innowacje to Intel dostanie od TSMC:

https://twojepc.pl/news41793/TSMC-od-2022-roku-bedzie-produkowac-dla-Intela-w-3nm-litografii.html

15 minut temu, memento1984 napisał:

natomiast nie wiem co jest sprawiedliwszego w systemie gdzie partia zabiera zyski i inwestuje wg klucza partyjnego partii komunistycznej?

Partia nigdy nie zabierała zysków, bo gdzie to bogactwo Jaruzelskiego, Kiszczaka czy Chruszczowa? Bogactwo to może być Muska, czy Bezosa. Szczerze mówiac nie wiem jak to dokładnie wygląda w chinach, ale chińscy miliarderzy o jakich słyszałem to jednak nie kacykowie partyjni a prywatni biznesmeni. Póki są grzeczni i nie obrabiaja partii tyłka nic im nie grozi.

15 minut temu, memento1984 napisał:

 inwestuje wg klucza partyjnego partii komunistycznej?

Ten klucz to jest polityka przemysłowa państwa, np. Korea też prowadziła taka politykę:

"W latach 60. prezydent Park Chung Hee nakazał czebolom nastawienie się na eksport i rozwój w takich dziedzinach, jak motoryzacja, elektronika użytkowa, przemysł chemiczny i stoczniowy. Jednocześnie zapewnił ochronę rodzimego rynku i państwowe wsparcie finansowe. 

Lata 70. to – sterowane przez rząd – wejście czeboli w budownictwo. Rok 2013 znów przyniósł zainicjowany przez władze zwrot. Tym razem ku startupom i gospodarce opartej na nowoczesnych technologiach"

https://mycompanypolska.pl/artykul/goracy-temat-panstwo-w-roli-glownej-jak-to-sie-robi-w-korei/752

Wolny rynek jest ślepy, nie podąży tam gdzie nalezy, cały rozwój, te smartfony, satelity, elektrownie jadrowe istnieje dlatego ze państwa (i kapitalistyczne i komunistyczne) kierowały kasę w okreslonych kierunkach.

UE robi to obecnie to samo maksa, jakieś kierowanie w zeroemisyjnosc, samochody elektryczne, zielone technologie, sponsorowanie reaktora termojądrowego ITER. Gdyby tego nie robiono nikt by nie inwestował w te branże, bo sie nie opłaca, a wolny rynek tylko zyskiem sie kieruje

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, polskignom napisał:

Dziwne, jeszcze chwile temu pisałeś ile tracisz miesięczne :) , czyli jednak zyskujesz?

Geneza tamtych liczb była zupełnie inna :) 

Musisz zrozumieć, że po pierwsze prowadzę działalność gospodarczą i tutaj zyskuję a po drugie mam pewne oszczędności, które trzymam w razie W  i tutaj tracę. I nie podoba mi się,  że tracę na oszczędnościach. I nie nie zainwestuję ich bo to są pieniądze, które są potrzebne w razie niespodziewanych wypadków które zawsze mogą się zdarzyć.

I żeby nie było - nie zyskuję na działalności dlatego, że mamy rządy PiSu bo radzę sobie dobrze przez ostatnie 20 lat. Bynajmniej nie dzięki politykom a dzieki temu, że nigdy nie stoję na jednej nodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Pepis21 napisał:

Akcja pod Arsenałem, 7 sierpnia 2010 rok, nowy stadion przy Łazienkowskiej mecz Legia - Arsenal zakończony wygraną Londyńczyków 6-5. Coś wygrałem? :D

Lajka :D 

4 godziny temu, starYfaN napisał:

To nie takie proste. Partii nie przeszkadzają bogaci i kapitał, wręcz przeciwnie. Tyle, że zgodnie z prawem w dowolnej chwili cały majątek może zostać znacjonalizowany, albowiem wszyscy są właścicielami całej gospodarki :) Oczywiście bogaty Chińczyk, może zwiać z gotówką/kątem/itd tylko, że nie będzie miał za granicą taniej siły roboczej, więc co mu po zwianiu.

Mit taniej siły roboczej w Chinach już dawno jest mitem. Mati w knajpie Pod Pluskwami mówił o misce ryżu, ale to było parę lat temu. Pozmieniało się.

1 godzinę temu, darkonza napisał:

Cisną kapitalizm tam gdzie to ma sens. Jak chcesz zaspokajac potrzeby konsumentów w temacie pączków, to prywatny kapitał jest super, bo gość prywaciarz bedzie wprowadzał innowacje by sprzedać więcej i żadnego państwa to nie potrzeba. Jak chcesz opanować syntezę termojadrową to prywatni sie nie sprawdzą, nie wejda w to nawet bo pewne są gigantyczne koszty, a niepewny jest efekt - tu więc trzeba państwa i jego inwestycji.

Analogicznie do tego co napisałeś Europa zachodnia czy USA wprowadza komunizm w bardzo wielu branżach, bo np. przeznaczenie przez rząd USA 52 mld dolarów na zwykła budowę fabryk półprzewodników to jest komunizm a nie wolny rynek. Obie strony w zasadzie działaja w podobny sposób mieszajac kapitalizm z komunizmem (interwencje państwowe).

Dlatego Branson i Bezos ścigali się o kontrakt dla NASA. Obaj to jak wiadomo prezesi rad nadzorczych spółek skarbu państwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, darkonza napisał:

https://www.rmf24.pl/polityka/news-usa-rozwazaja-nalozenie-sankcji-na-warszawe-polska-bez-zapro,nId,5418108#crp_state=1

Mam nadzieję, że bez sankcji się obejdzie, ale takie zablokowanie sprzedaży tych czołgów i wycofanie ich wojsk z naszego terytorium jest warte przepchnięcia tej umowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.