Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Sebastian napisał:

Ale nie ma się co dziwić. Surowce do produkcji mamy dokładnie w takich samych cenach jak na zachodzie

To zależy co bo pewne materiały mamy taniej niż Zachód a pewne drożej... Np za gaz i prąd płacimy więcej ( mówię o rzeczywistych cenach po rabatach itp_ więcej za tworzywa sztuczne, za stal... Ale są też i rzeczy tańsze np mąka...

 

2 godziny temu, blackmagic napisał:

We Wrocławiu sprzedają donuty po kilkanaście złotych. Kawy za mniej niż 15 nie kupisz (chyba że espresso)

W weekend byliśmy w Łodzi i nie widziałem by kawa była droższa niż 12 złoty więc chyba ten Wrocław macie mocno przegięty. W Poznaniu , który jest mega drogi też nie ma tak drogiej kawy..

Ale fakt ceny idą w górę ... Śniadanie dla dwóch osób w takiej Agraffce ( plus kanapka dla córki) to 80 złoty.... Plac zabaw - małpi gaj to jeszcze rok temu godzina to był wydatek 12-15 złoty teraz to 20. O tym jak poszły w górę ceny u dentystów to nawet nie ma co mówić bo to jest 100% podwyżki. Ceny usług szybują. Noclegi są droższe niż rok temu.. Jeśli ktoś obecnie remontuje dom lub buduje ten wie ,że ceny usług i materiałów budowlanych już odleciały. Koszt budowy domu zaczyna być wyższy niż w Niemczech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Krzemo napisał:

To ja mieszkam w jakimś innym Wrocławiu. Kawę w centrum / kawiarni do dychy kupuje. 

Etno cafe okrąglak - cafe latte średnia 15 zł, drip 15 zł, smakowe 18 zł, chemex 19 - a to jest de facto stand.

W Borówce trochę taniej bo o 12 zł.

Donuty obok pod akradami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kubbas napisał:

oni nie drwia z kaczynskiego, drwia z tego ze ktos drwi z nich na temat tego jak nie obiektywni sa i jak dzialaja tak jak im prezes zagra

Dla mnie, kogoś kto TVP nie ogląda czyli takiej "tabula rasa"jest to drwina z kaczorka. To co napisałeś zauważą osoby już "ukierunkowane" politycznie.

Niech każdy zada sobie pytanie, gdyby zobaczył pracowników w firmie tak się zachowujących na przerwie śniadaniowej, tak mówiących o szefie firmy to co by pomyślał? Pracownicy drwią z szefa czy moze tak jak to opisałes? Dla mnie zdecydowanie z szefa.

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, ely3 napisał:

To zależy co bo pewne materiały mamy taniej niż Zachód a pewne drożej... Np za gaz i prąd płacimy więcej ( mówię o rzeczywistych cenach po rabatach itp_ więcej za tworzywa sztuczne, za stal... Ale są też i rzeczy tańsze np mąka...

 

W weekend byliśmy w Łodzi i nie widziałem by kawa była droższa niż 12 złoty więc chyba ten Wrocław macie mocno przegięty. W Poznaniu , który jest mega drogi też nie ma tak drogiej kawy..

Ale fakt ceny idą w górę ... Śniadanie dla dwóch osób w takiej Agraffce ( plus kanapka dla córki) to 80 złoty.... Plac zabaw - małpi gaj to jeszcze rok temu godzina to był wydatek 12-15 złoty teraz to 20. O tym jak poszły w górę ceny u dentystów to nawet nie ma co mówić bo to jest 100% podwyżki. Ceny usług szybują. Noclegi są droższe niż rok temu.. Jeśli ktoś obecnie remontuje dom lub buduje ten wie ,że ceny usług i materiałów budowlanych już odleciały. Koszt budowy domu zaczyna być wyższy niż w Niemczech

śniadań to nawet nie liczę - 30 zł od osoby to norma a i tak w weekend to w kolejce trzeba stać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, blackmagic napisał:

Etno cafe okrąglak - cafe latte średnia 15 zł, drip 15 zł, smakowe 18 zł, chemex 19 - a to jest de facto stand.

W Borówce trochę taniej bo o 12 zł.

Donuty obok pod akradami.

Ale za tym idzie też popyt. Takie przełam lody np ceny ma większe niż typowa lodziarnia a kolejki są tam jak do trumienki w tłusty czwartek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fluber napisał:

Ale za tym idzie też popyt. Takie przełam lody np ceny ma większe niż typowa lodziarnia a kolejki są tam jak do trumienki w tłusty czwartek. 

Wiesz co - może i tak, co nie zmienia faktu, że za zwykłą kawę kilkanaście złotych to moim zdaniem spora przesada. Rozumiem, że w dobrej restauracji może to tyle albo więcej kosztować ale 12-15 zł za americano do ręki w tekturowym kubku to już są ceny europy zachodniej a pensje na poziomie poniżej zachodniego socialu. coś idzie nie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ignazz napisał:

Już dawno dycha w kieszeni to moim zdaniem piatak. Pieniądze które mamy teraz to po prostu połowa wartosci. Tylko ostatnie 3 lata jeszcze to przyspieszyło.

To tylko błedne odczucia. Konsumpcja prywatna wciąz rośnie, a to w skrócie oznacza ze dochody rosną szybciej niż inflacja. Skoro jednak dochody nie wzrosły dwukrotnie to i ceny na pewno tez:

Zrzut-ekranu-2020-12-14-o-16.04.15.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak moje dochody rosną szybciej to tym bardziej dyszka staje się piątka. Bo mam więcej dyszek. Mi chodziło o to ze łapie się czasem na odbieraniu danej kwoty czy ceny po staremu. 

Mówię o odczuciu subiektywnym a nie sile nabywczej pieniądza 

W kontekście tej kawy 

Edytowane przez ignazz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, darkonza napisał:

To tylko błedne odczucia. Konsumpcja prywatna wciąz rośnie, a to w skrócie oznacza ze dochody rosną szybciej niż inflacja. Skoro jednak dochody nie wzrosły dwukrotnie to i ceny na pewno tez:

Zrzut-ekranu-2020-12-14-o-16.04.15.png

Po prostu są rzeczy które rosną dużo dużo szybciej niż 50 procent i ludzie to przenoszą na wszystko. Głównie w budowlance drewno, stał, czy styropian idzie w górę jak ceny w wenezueli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ely3 napisał:

To zależy co bo pewne materiały mamy taniej niż Zachód a pewne drożej... Np za gaz i prąd płacimy więcej ( mówię o rzeczywistych cenach po rabatach itp_ więcej za tworzywa sztuczne, za stal... Ale są też i rzeczy tańsze np mąka...

 

W weekend byliśmy w Łodzi i nie widziałem by kawa była droższa niż 12 złoty więc chyba ten Wrocław macie mocno przegięty. W Poznaniu , który jest mega drogi też nie ma tak drogiej kawy..

Ale fakt ceny idą w górę ... Śniadanie dla dwóch osób w takiej Agraffce ( plus kanapka dla córki) to 80 złoty.... Plac zabaw - małpi gaj to jeszcze rok temu godzina to był wydatek 12-15 złoty teraz to 20. O tym jak poszły w górę ceny u dentystów to nawet nie ma co mówić bo to jest 100% podwyżki. Ceny usług szybują. Noclegi są droższe niż rok temu.. Jeśli ktoś obecnie remontuje dom lub buduje ten wie ,że ceny usług i materiałów budowlanych już odleciały. Koszt budowy domu zaczyna być wyższy niż w Niemczech

Akurat byłem w Niemczech tydzień przed tą powodzią na weekend u znajomego Słowakaa i pojechaliśmy do mojego ex-szefa, który się buduje i opowiadał mi jak ceny materiałów budowlanych skoczyły niewyobrażalnie, to samo mówią Holendrzy u mnie w firmie w NL, więc chyba nie tylko w Polsce się to dzieje, a przyczyna chyba jest oczywista... 

Ergo przesadziłeś chyba z tym ostatnim zdaniem, ale nie buduje się więc nie jestem do końca w temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, blackmagic napisał:

Etno cafe okrąglak - cafe latte średnia 15 zł, drip 15 zł, smakowe 18 zł, chemex 19 - a to jest de facto stand.

W Borówce trochę taniej bo o 12 zł.

Donuty obok pod akradami.

Podałeś miejscówkę z najdroższymi donutami (ale dojebanymi) we Wrocku i równie ekstremalną miejscówę z kawą. To jakbyś mówił, że obiad dla dwojga kosztuje 6 stów, bo jadłeś u Amaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Cardi napisał:

Podałeś miejscówkę z najdroższymi donutami (ale dojebanymi) we Wrocku i równie ekstremalną miejscówę z kawą. To jakbyś mówił, że obiad dla dwojga kosztuje 6 stów, bo jadłeś u Amaro.

Znam wiele miejsc we Wrocławiu gdzie kawa jest droższa :)

ale chętnie posłucham o innych miejscach gdzie jest dobra tańsza kawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, blackmagic napisał:

Znam wiele miejsc we Wrocławiu gdzie kawa jest droższa :)

ale chętnie posłucham o innych miejscach gdzie jest dobra tańsza kawa :)

Nie pomogę, nie znoszę kawy, ale Etno znam, bo często bywam w okolicy Renomy. Za to droższe donuty niż te obok Etno raczej we Wrocku nie istnieją, chyba że ciasto jest ugniatane spoconymi stopami małego Mongoła, ale o odchyłach od normy w stylu rozczochranej Magdy czy innych Amaro nie ma co wspominać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.