Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, josephnba napisał:

Żaden fenomen 

Od zawsze kontrowersja klika się bardziej niż coś uchodzącego za "normalne" 

Dlaczego media grzeją marsz niepodległości czy paradę równości, a nie np wycieczkę historyczną ulicami Warszawy odbywającą się w tym samym czasie?

 

Kontrowersje się klikają, jasne. Ale jeśli to są kontrowersje wypowiadane przez kogoś, kto ma jakiś dorobek poza tym. Głupoty wygadywane przez Edytę Górniak czy nawet tą dziewczynę Karolaka. A ten Jaś Kapela to taki nikt. Mam w w pracy takiego chłopa co ma rewolucyjne i kontrowersyjne opinie na dosłownie każdy temat. Ale jakoś nikt w szerokim świecie tych jego opinii nie rozpowszechnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fluber napisał:

 

Jeżeli dwie rzeczy kosztują tyle samo, to nie oznacza, że obie są drogie, albo obie są tani i to nawet dla tej samej osoby przecież. 

Jak wejdę do sklepu i zobaczę laptopa za 500 złotych i paczkę chusteczek za 500 złotych, to w życiu nie powiem o obu, że są drogie, mimo że obie te rzeczy kosztują ten sam procent swoich zarobków. 

Oczywiście, że kryteria nie są ścisłe, ale z grubsza można przyjąć, że 80% najdroższych chusteczek jest drogich

80% najdroższych mieszkań jest drogich

80% najdroższych samochodów jest drogich

itd. to jak się plasuje na tle innych takich samych przedmiotów, decyduje o tym, czy coś jest drogie, czy nie a nie to, ile masz w portfelu. To czy coś jest drogie, czy tanie to jest cecha tej rzeczyi obserwatow nie wpływa na tę właściwość przedmiotu.

Ale @Koelner ma rację, czysto akademickia dyskusja

Ale pojęcie "drogi" nie oznacza że dwa różne produkty o różnym przeznaczeniu mają tę samą cenę. 

Może i akademicka ale przynajmniej ciekawa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, josephnba napisał:

Ale pojęcie "drogi" nie oznacza że dwa różne produkty o różnym przeznaczeniu mają tę samą cenę. 

Może i akademicka ale przynajmniej ciekawa 

na tyle ciekawa , że globalnie ujmując Polska jest droga . W Kongo i Indiach za 3 dolce przelecisz cały dzień wyżywiony a Hindus z Kongijczykiem w Polsce najwyżej za to kupi paczkę fajek . dlatego to jest pojęcie względne , jak byłem 8 lat temu na balecie w Iławie to też było mega tanio względem Sopotu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, jack napisał:

Fenomenem jest to, że ktoś mający tak mało do zaaferowania istnieje w mediach. Tu chyba już nawet nie chodzi o kontrowersyjne wypowiedzi czy opinie tego Jasia ale najbardziej kontrowersyjne jest to, że ktoś go o tą opinię pyta.  

wiersze wierszami

on jest regularnym felietonistą w Krytyce Politycznej xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojęcie tani/drogi jest pojęciem względnym. Coś jest tanie, drogie względem czegoś. Te spodenki są tańsze od tamtych, więc tanie.

To ile mogę sobie kupić spodenek to kwestia zamożności.

Ktoś z Chin jadący do Polski i Ukrainy, stwierdzi, że Polska jest tania, a Ukraina droga. Mimo, że Polacy zarabiają znacznie więcej.

Polska pod względem cen jest tania, to znaczy tańsza od innych krajów UE.

Pod względem zamożności jest średnia, to znaczy Polaków stać na więcej w stosunku niektórych krajów UE, a mniej od innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, josephnba napisał:

 

A prawda jest taka że jest drogo, inflacja zapierdala jak sebix w swojej beemce 3ce z 1999 roku (Seba to nie do ciebie, swoją drogą masz przejebane przez to imię/pseudo 🤣)

No nie jest drogo

 Inflacja w kwietniu 2021 r. przyspieszyła do 4,3 proc

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wyniosło 5805,72 zł brutto - poinformował GUS. Oznacza to, że było wyższe o 9,9 proc. niż rok temu.

Jest taniej niż kiedykolwiek

I to k**** wprost wynika z Twojego wywodu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jack napisał:

Z KP kojarzę tylko tego rudego redaktora naczelnego 🙂 

ogólnie to jest beka ponieważ dużo pomysłów z tego portalu stosuje dzisiaj w gospodarce PiS . A jak @darkonza wyjeżdża z pomysłami gospodarczymi to czuje się jak wtedy gdy 10 lat temu czasami wchodziłem na ich portal żeby mieć przeciwwagę do portalu Michalkiewicza  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@polskignom

Wiesz tylko ja akurat rynek turecki znam i oni mają teraz ogromny problem biznesowo bo oni płaćą za surowce jakeiś 30-40 % drożej niż ktokolwiek w Europie. W Rosji wiele firm przestało produkować bo bardziej opłaca im sie brać zakontraktowane surowce i od razu je sprzedawać do Turcji. Do tego inflacja. Zerwane praktycznie relacje z Syrią a liczyli ,że będą głównym dostawcą materiałów do odbudowy. Ogólnie z USA pogryzieni. Z Chinami handel mocno ograniczony. Turcja moim zdaniem się może posypać . Ciekawe będą też deifcyty budżetowe bo gdzieś widziałem dane nt Włoch to oni mają spore oszczędności na emeryturach i wydatkach na leki . Nawet Szwedzi mają zyskiwać .. Ale tu trzeba całego 2021 by wyciągnąć wnioski bo np wydatki na zdrowie sa zaburzone bo jednak dużo szło na Covid ale długofalowo to oni powinni mieć o wiele mniej chorych na raka, płuca itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ely3 napisał:

 

@polskignom

Wiesz tylko ja akurat rynek turecki znam i oni mają teraz ogromny problem biznesowo bo oni płaćą za surowce jakeiś 30-40 % drożej niż ktokolwiek w Europie. W Rosji wiele firm przestało produkować bo bardziej opłaca im sie brać zakontraktowane surowce i od razu je sprzedawać do Turcji. Do tego inflacja. Zerwane praktycznie relacje z Syrią a liczyli ,że będą głównym dostawcą materiałów do odbudowy. Ogólnie z USA pogryzieni. Z Chinami handel mocno ograniczony. Turcja moim zdaniem się może posypać . Ciekawe będą też deifcyty budżetowe bo gdzieś widziałem dane nt Włoch to oni mają spore oszczędności na emeryturach i wydatkach na leki . Nawet Szwedzi mają zyskiwać .. Ale tu trzeba całego 2021 by wyciągnąć wnioski bo np wydatki na zdrowie sa zaburzone bo jednak dużo szło na Covid ale długofalowo to oni powinni mieć o wiele mniej chorych na raka, płuca itp

Generalnie tak to się skończy, ze Turcja się zarżnie. Chyba, ze coś się zmieni, bo dług maja stosunkowo nisko, ale wątpię (ja tam trochę z nimi tez mam do czynienia i jednak moje korpo stara się jak może stamtąd uciekać). 
Natomiast co do reszty to wiadomo, ze excess deaths krótkookresowo da spore oszczędności na emeryturach, ale długookresowo raczej będzie kiepski. Bo teraz np. Excess w wielu krajach dotyka grupy 45-64, czyli efekt lockdownow, zamkniętej służby zdrowia etc, czyli będą straty na utraconych potencjalnych latach pracy. Dodatkowo w Polsce będzie miało spory wpływ na koszt przyszłych emerytur, bo krótsze life expectancy. A dodatkowo wszyscy stracą na gorszym zdrowiu po covidzie (dodatkowe kilogramy, powikłania pocovidowe, depresje etc), tylko, ze tych rzeczy nie zmierzysz tak łatwo..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ely3 napisał:

 

@polskignom

Wiesz tylko ja akurat rynek turecki znam i oni mają teraz ogromny problem biznesowo bo oni płaćą za surowce jakeiś 30-40 % drożej niż ktokolwiek w Europie. W Rosji wiele firm przestało produkować bo bardziej opłaca im sie brać zakontraktowane surowce i od razu je sprzedawać do Turcji. Do tego inflacja. Zerwane praktycznie relacje z Syrią a liczyli ,że będą głównym dostawcą materiałów do odbudowy. Ogólnie z USA pogryzieni. Z Chinami handel mocno ograniczony. Turcja moim zdaniem się może posypać . Ciekawe będą też deifcyty budżetowe bo gdzieś widziałem dane nt Włoch to oni mają spore oszczędności na emeryturach i wydatkach na leki . Nawet Szwedzi mają zyskiwać .. Ale tu trzeba całego 2021 by wyciągnąć wnioski bo np wydatki na zdrowie sa zaburzone bo jednak dużo szło na Covid ale długofalowo to oni powinni mieć o wiele mniej chorych na raka, płuca itp

Niby płacą drożej za surowce a jednak firmy zlecają tam część produkcji, która do tej pory była robiona w Polsce. Nie rozumiem tego fenomenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jack napisał:

Z KP kojarzę tylko tego rudego redaktora naczelnego 🙂 

Sierakowski? 

Poznałem parę lat temu typa. Spoko koleś, ale to było przed tym jak odjechał zajebiście w lewo.

KP kiedyś też była bardziej sensowna, dało się to czytać.

Teraz zostają na rynku już chyba tylko tytuły odjechane w którąś ze stron.

A jak jakiś tytuł był w miarę ok to musiał się w jakiś sposób zradykalizować, żeby utrzymać się na upadającym rynku "gazetowym"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, polskignom napisał:

Natomiast co do reszty to wiadomo, ze excess deaths krótkookresowo da spore oszczędności na emeryturach, ale długookresowo raczej będzie kiepski.

Kiedyś były robione badania dotyczące wpływu seniorów na kolejne pokolenia. Okazało się, że wbrew pozorom ilość wiedzy którą mogą przekazać jest wyjątkowo imponująca i ma wpływ zarówno na sferę osobistą jak również finansową.

Nie ma zysków na takich stratach w ujęciu całościowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UE odrzuciła Rumunom Plan odbudowy.. Polska widzę idzie w tym samym kierunku o ile się potwierdzi na co oni chcą wydać pieniądze

 

A  z innej beczki Kurski to już naprawdę odlatuje w propagandzie/... Brzozowski zaliczył fatalny występ - przedostatnie miejsce ( muzycznie nie oceniam bo nie oglądałem ) a Kurski ogłasza ,ze to jeden z najlepszych występów w historri Eurowizji . Taka raczej humoreska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ely3 napisał:

A  z innej beczki Kurski to już naprawdę odlatuje w propagandzie/... Brzozowski zaliczył fatalny występ - przedostatnie miejsce ( muzycznie nie oceniam bo nie oglądałem ) a Kurski ogłasza ,ze to jeden z najlepszych występów w historri Eurowizji . Taka raczej humoreska

z tego co widzę to napisał:

to był jeden z najlepszych występów Eurowizji 2021

jednak różnica :P 

(chyba że na wizji coś mówił ofc)

Edytowane przez julekstep
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, julekstep napisał:

z tego co widzę to napisał:

to był jeden z najlepszych występów Eurowizji 2021

jednak różnica :P 

(chyba że na wizji coś mówił ofc)

Ale nawet jeśli 2021 to jak przedostatnie miejsce on przerobił na jeden z najlepszych to ja nie wiem . Coś na zasadzie byłeś dobry . A ci co wbijają szpilki to nie ludzie to wilki. I to  wcale nieprawda ,że byłeś przedostatni zwłaszcza ,że ci byli wyżej nie powinni w ogóle śpiewac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ely3 napisał:

Ale nawet jeśli 2021 to jak przedostatnie miejsce on przerobił na jeden z najlepszych to ja nie wiem . Coś na zasadzie byłeś dobry . A ci co wbijają szpilki to nie ludzie to wilki. I to  wcale nieprawda ,że byłeś przedostatni zwłaszcza ,że ci byli wyżej nie powinni w ogóle śpiewac

Może występ był świetny tylko piosenka beznadziejna? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, fluber napisał:

Może występ był świetny tylko piosenka beznadziejna? :)

Ale to jest tożsame  niestety gdyż widzowie oceniają i aspekty wizualne i foniczne ,że się tak wyraże.  I ocenili występ jak ocenili. Tu nie ma się co obrażać na głos suwerena . A już tym bardziej zaklinać rzeczywistość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.