Skocz do zawartości
Borys

Polityka w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
14 minut temu, ely3 napisał:

Choćby takie ,że to branża medyczna więc musisz np rozdzielać proces wytwórczy tzn maszynę od produktu gotowego . Musisz mieć budynek o danej klasie czystości. Śluzy , Proces wymiany powietrza w miejscu gdzie są pakowane produkty medyczne ma inne wymagania niż przy produkcji majtek. Adaptacja budynku musi być zgloszona. Musisz mieć zaakceptowany projekt w branży sanitarnej , ppoż. Każdy proces brudny musi być oddzielony od sterylnego. Na końcu musisz uzyskać certyfikat by w ogóle taki produkt wprowadzić na rynek . W przypadku produkcji medycznej nie ma znaczenia czy wcześniej hodowałeś kurczaki czy szyłeś majtki. Finalnie musisz mieć inne maszyny  , inny budynek. Nie da się tego zrobić na pstryknięcie palców

no tak, ale ty piszesz o tym wszystkim co jest pochodną rozporządzeń unijnych (nawet to że Polskie Centrum Akredytacji daje odpowiednie certyfikaty jest pochodną wytycznej unijnej)

ja się cały czas pytam co jest takiego w PL czego nie ma w innym kraju unijnym (bo od tego zaczęła się moja dyskusja z josephem, której fragment skomentowałeś)

a to że to nie jest to na pstryknięcie palców jest chyba czymś oczywistym -> ale jak pokazuje przykład Sebastiania przedsiębiorcy to nadludzie od których należy oczekiwać niemożliwego ❤️

Edytowane przez julekstep

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, julekstep napisał:

ja się cały czas pytam co jest takiego w PL czego nie ma w innym kraju unijnym (bo od tego zaczęła się moja dyskusja z josephem, której fragment skomentowałeś)

np . blachy do aut u Germanów załatwia się od ręki :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, julekstep napisał:

Jeśli starostwo się uprze ,że jest potrzebna decyzja srodowiskowa to wtedy zaczyna się jazda. Akurat w Polsce choćby przez powstanie Wód Polskich to jest dość skomplikowane....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
26 minut temu, ely3 napisał:

Jeśli starostwo się uprze ,że jest potrzebna decyzja srodowiskowa to wtedy zaczyna się jazda. Akurat w Polsce choćby przez powstanie Wód Polskich to jest dość skomplikowane....

ale regulacje środowiskowe dla poszczególnych branż to przecież nie jest nasz krajowy wymysł - niedostępny nigdzie indziej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, julekstep napisał:

ale regulacje środowiskowe dla poszczególnych branż to przecież nie jest nasz krajowy wymysł - niedostępny nigdzie indziej

Ale już naszym wymysłem jest dysfunkcyjma organizacja jaką są Wody Polskie, instytucji stworzona przez PIS na kolanie, na prędce, która mimo obowiązkowych terminów ustawowych potrafi wydawać decyzje latami bo o ile szeregowi pracownicy zostali poprzerzucani tam z innych instytucji to kadra zarządzająca to już zaciąg pociotków i krewnych, desanty z zaprzyjaźnionych kas oszczędnościowych i pcimskich urzędów więc chętnych do wzięcia ważnego podpisu na siebie brakuje. Pandemia to dla nich wybawienie bo mogli z czystym sumieniem zawieść postępowania i zaszyć się w domowej zdalnej pracy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, jack napisał:

Ale już naszym wymysłem jest dysfunkcyjma organizacja jaką są Wody Polskie, instytucji stworzona przez PIS na kolanie, na prędce, która mimo obowiązkowych terminów ustawowych potrafi wydawać decyzje latami

Ehe, z pewnością instytucja która powstała w 2018 roku potrafi wydawać decyzję latami. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, julekstep napisał:

Nie ale diabeł tkwi w szczegółach. U nas podchodzą trochę inaczej niż w Niemczech. Choćby pamiętne ekrany akustyczne przy autostradach gdzie Polska zastosowała regulację na którą nei zdecydował się żaden inny kraj unijny. . Podobnie jest z namiotami czy silosami gdzie w Polsce potrzeba pozwolenia na budowe a w niektórych krajach niekoniecznie. Są też przepisy gdzie u nas jest lżejsze podejście

27 minut temu, fluber napisał:

Ehe, z pewnością instytucja która powstała w 2018 roku potrafi wydawać decyzję latami. 

Latami to nie ale na 3 razy wydali decyzje od miesiąca do 3 miesięcy później niż powinni choć często nawet nie wiem po jakiego grzyba akurat ich muszę pytać bo z wodą nie mam nic wspólnego. 3 razy napisali że nie mają żadnych uwag, I w sumie jako jedyni ciągle opóźniają

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, ely3 napisał:

Nie ale diabeł tkwi w szczegółach. U nas podchodzą trochę inaczej niż w Niemczech. 

Tak. Trochę inaczej podchodzą - obie strony.

W Niemczech jest ponad 1200 firm zarejestrowanych w EMAS (system ekozarządzania i audytu), w Polsce ok 50 :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, fluber napisał:

Prawda, że niezłe osiągnięcie? 

Łap

https://wody.gov.pl/aktualnosci/1574-trzy-lata-wod-polskich-nie-zwalniamy-tempa-mowi-w-wywiadzie-prezes-przemyslaw-daca

Dobrze pokazuje skalę przedsięwzięcia i daje wyobrażenie burdlu, który powstał i niestety dalej trwa. Niestety takiej rewolucji nie da się przeprowadzić od lipca do grudnia. A cierpią ci co czekają na decyzje. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, julekstep napisał:

Tak. Trochę inaczej podchodzą - obie strony.

W Niemczech jest ponad 1200 firm zarejestrowanych w EMAS (system ekozarządzania i audytu), w Polsce ok 50 :)

A wiesz czemu ? Przechodziłeś kiedyś przygotowania i audyt ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, julekstep napisał:

Ale u nas coś na co urząd ma 30/60/90 dni trwa np rok.

Nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobisz

Godzinę temu, fluber napisał:

Potrafi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, blackmagic napisał:

Potrafi. 

Nom, a doncic latami grał w nba

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
8 minut temu, Sebastian napisał:

A wiesz czemu ? Przechodziłeś kiedyś przygotowania i audyt ? 

ISO (EMAS dopuszcza te normy jako system zarządzania)?

Najbanalniejsze audyty w jakich brałem udział tbh (w przeciwieństwie do audytów wewnętrznych, które są zmorą)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
34 minuty temu, julekstep napisał:

Najbanalniejsze audyty w jakich brałem udział tbh (w przeciwieństwie do audytów wewnętrznych, które są zmorą)

Nie wiem co Emas teraz dopuszcza, jak robiliśmy to był nad iso i zawierał je w sobie + mnóstwo dodatków. To był stracony czas i kasa.

Takie to jest proste, że ma to - jak piszesz - 50 firm a miało 80. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
14 minut temu, Sebastian napisał:

Nie wiem co Emas teraz dopuszcza, jak robiliśmy to był nad iso i zawierał je w sobie + mnóstwo dodatków. To był stracony czas i kasa.

Takie to jest proste, że ma to - jak piszesz - 50 firm a miało 80. 

w Polsce :) 

(i ofc mam pełną świadomość że taka mała liczba firm w tym uczestniczących pewnie wiąże się z tym że drożej wychodzi utrzymać system spełniający standardy corocznego - jak mniemam - dobrowolnego audytu niż płacić kary związane z rzadszymi, ale cięższymi audytami 'odgórnymi'*)

* więc podwójny zysk dla przedsiębiorcy -> i kasy przyoszczędzi i temat do ponarzekania się znajdzie ❤️ 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, fluber napisał:

Nom, a doncic latami grał w nba

No ale jeśli organ ma 90 dni na wydanie decyzji ( do 90 dni ) a wydaje po półtora roku to twoim zdaniem to jest normalne?

50 minut temu, julekstep napisał:

Nie wiem o jakim ISO mówisz - jeżeli 9001 to tak ale wszystko co przechodzi przez PCA, a w szczególności audyt certyfikujący to nie są proste sprawy i jak masz rażące niezgodności to po prostu certyfikacji nie otrzymasz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, blackmagic napisał:

Nie wiem o jakim ISO mówisz - jeżeli 9001 to tak ale wszystko co przechodzi przez PCA, a w szczególności audyt certyfikujący to nie są proste sprawy i jak masz rażące niezgodności to po prostu certyfikacji nie otrzymasz

14001

no i ma w sumie sens że certyfikacji nie otrzymują organizacje mające rażące niezgodności :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, julekstep napisał:

14001

no i ma w sumie sens że certyfikacji nie otrzymują organizacje mające rażące niezgodności :) 

Akurat że środowiskiem nie miałem styczności ale np. 17025 to już trzeba mieć wiedzę techniczną, warunki lokalowe plus kontrolę i oczywiście porządek w papierach. Nie zrobisz tego w miesiąc ani trzy. Domyślam się że przy wyrobach medycznych jest podobnie i przebranżowienie się czy nawet tylko rozszerzenie działalności to nie jest coś co można od ręki zrobić (w laboratorium np musisz mieć walidację metody badawczej, udzial w badaniach porównawczych etc. - to trwa miesiącami a czasem nawet latami)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 minuty temu, blackmagic napisał:

Akurat że środowiskiem nie miałem styczności ale np. 17025 to już trzeba mieć wiedzę techniczną, warunki lokalowe plus kontrolę i oczywiście porządek w papierach. Nie zrobisz tego w miesiąc ani trzy. Domyślam się że przy wyrobach medycznych jest podobnie i przebranżowienie się czy nawet tylko rozszerzenie działalności to nie jest coś co można od ręki zrobić (w laboratorium np musisz mieć walidację metody badawczej, udzial w badaniach porównawczych etc. - to trwa miesiącami a czasem nawet latami)

daleko zaszliśmy xD

ten EMAS to miał być przykład do porównania podejścia Z OBU STRON (w sensie że działania firm też pozostawiają sporo do życzenia w porównaniu od kolegów z zachodniej granicy), przecież nie wymagamy od świeżego producenta maseczek żeby ogarnął ten rejestr w pierwsze pół roku działalności :) 

chociaż akurat porządek w papierach można trzymać od początku (good practice tbh)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 minut temu, julekstep napisał:

daleko zaszliśmy xD

ten EMAS to miał być przykład do porównania podejścia Z OBU STRON (w sensie że działania firm też pozostawiają sporo do życzenia w porównaniu od kolegów z zachodniej granicy), przecież nie wymagamy od świeżego producenta maseczek żeby ogarnął ten rejestr w pierwsze pół roku działalności :) 

chociaż akurat porządek w papierach można trzymać od początku (good practice tbh)

Ja się z tym zgadzam że porządek można trzymać i nawet należy. Ogólnie niestety zarządzanie w Polsce leży i kwiczy i w większości miejsc jest robione bo musimy mieć certyfikat a nie bo rozumiemy jakie korzyści z zarządzania dobrego płyną. Nawiązywałem bardziej do tego co było wcześniej pisane że ktoś mógł sobie z dnia na dzień fabrykę maseczek zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi