Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

No u nas za niewolnictwo można uznać pańszczyznę, czy przywiazanie do ziemi:

Postanowienia Uniwersału dotyczyły:

  • ograniczenia poddaństwa chłopów,
  • nadania im wolności osobistej,
  • przyznania prawa opuszczenia ziemi, po spełnieniu określonych warunków (spłata długów, zaległych podatków, zawiadomienie wojewódzkiej komisji porządkowej),
  • uznania ograniczonego prawa chłopów do dochodzenia swoich spraw w sądach,
  • zapewnienia nieusuwalności z ziemi, zakazania rugów i potwierdzenia własności podległej,
  • zmniejszenia pańszczyzny od 1/3 do 1/2, z obietnicą dalszych ulg po wygranym powstaniu,
  • zawieszenie wykonania pańszczyzny chłopom powołanym do wojska,
  • polecenia zawierania umów między szlachtą a chłopami,
  • wprowadzenia urzędu dozorcy, który był pierwszym w dziejach Polski urzędnikiem państwowym reprezentującym sprawy chłopskie. Jeden dozorca miał mieć pod swoją opieką okręg liczący ok. 1000 gospodarstw. Miał dbać o przestrzeganie postanowień Uniwersału.
Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, darkonza napisał:

No u nas za niewolnictwo można uznać pańszczyznę, czy przywiazanie do ziemi:

Postanowienia Uniwersału dotyczyły:

  • ograniczenia poddaństwa chłopów,
  • nadania im wolności osobistej,
  • przyznania prawa opuszczenia ziemi, po spełnieniu określonych warunków (spłata długów, zaległych podatków, zawiadomienie wojewódzkiej komisji porządkowej),
  • uznania ograniczonego prawa chłopów do dochodzenia swoich spraw w sądach,
  • zapewnienia nieusuwalności z ziemi, zakazania rugów i potwierdzenia własności podległej,
  • zmniejszenia pańszczyzny od 1/3 do 1/2, z obietnicą dalszych ulg po wygranym powstaniu,
  • zawieszenie wykonania pańszczyzny chłopom powołanym do wojska,
  • polecenia zawierania umów między szlachtą a chłopami,
  • wprowadzenia urzędu dozorcy, który był pierwszym w dziejach Polski urzędnikiem państwowym reprezentującym sprawy chłopskie. Jeden dozorca miał mieć pod swoją opieką okręg liczący ok. 1000 gospodarstw. Miał dbać o przestrzeganie postanowień Uniwersału.

Można tak samo można nazwać niewolnictwem przymus do pracy w PRL . Po prostu niewolnictwo i pańszczyzna to nie to samo na wielu szczeblach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Koelner napisał:

Można tak samo można nazwać niewolnictwem przymus do pracy w PRL . Po prostu niewolnictwo i pańszczyzna to nie to samo na wielu szczeblach .

Dlatego podkreślam można spierać się o daty i konkretne terminy, np. w USA jest "depenalizacja kontaktów homoseksulanych" a jednocześnie trzeba w niektórych stanach uważać na heteroseksualny seks oralny.

Chodzi o ogólny wydźwięk z czasu przemian i ze laska z USA próbuje nas słowiańskich murzynów uczyć jeść widelcem

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, darkonza napisał:

laska z USA próbuje nas słowiańskich murzynów uczyć jeść widelcem

Tak z innej beczki - czy ty uważasz się za słowianina i że w Polsce mieszkają słowianie? I co wg. ciebie oznacza bycie słowianinem - urodzenie w kraju, gdzie jest słowiański język urzędowy + znajomość tego języka, czy coś jeszcze?

 

Edytowane przez Chytruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No uważam się za słowianina, ale nawet jakbym się nie uważał to nie zmieni faktu zem słowianin. Ty pewnie też nawet jeśli się za takiego nie uważasz

Słowianina czyni genetyka, język którego się nauczył jako pierwszego, w mniejszym stopniu kultura. Język moim zdaniem ma bardzo duże znaczenie bo potrafi wpłynąc istotnie na sposób myślenia. Właściwie o to kto jest słowianin, a kto nie jest powinno się pytać tych na zachodzie, to oni tworzyli naukę rasową i rozmawiajac o tym gramy na ich boisku. Według nich więc Ty i ja na 100% jesteśmy "słowianie". Czyli tacy trochę gorsi niż oni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, darkonza napisał:

Słowianina czyni genetyka, język którego się nauczył jako pierwszego, w mniejszym stopniu kultura.

Cała Europa to śmietnik genetyczny grup, które się na zmianę gwałcą, przesiedlają i asymilują od tysięcy lat, dlatego pytam, bo zawsze zastanawia mnie fiksacja na krótkim wycinku historii bardzo dawno temu, który zdecydował, że na tym i tym terenie od wtedy mieszkają "słowianie", pomimo że istnieją dużo lepsze kryteria oceny przynależności tych ludzi (państwowe chociażby).

Skąd się wzięła ta fiksacja wiem, z reakcji na XIX-wieczną pseudonaukę niemieckich rasistów, zastanawia mnie tylko czemu nadal wybrzmiewa w 2020, skoro wiadomo, że od dawna zdyskredytowani XIX-wieczni niemieccy rasiści tworzyli fan fiction.

37 minut temu, darkonza napisał:

Właściwie o to kto jest słowianin, a kto nie jest powinno się pytać tych na zachodzie, to oni tworzyli naukę rasową i rozmawiajac o tym gramy na ich boisku. Według nich więc Ty i ja na 100% jesteśmy "słowianie". Czyli tacy trochę gorsi niż oni.

Czyli jak przysłowiowy Hitler uznał cię za podczłowieka, to uważasz że powinieneś się czuć podczłowiekiem i podtrzymywać istnienie podludzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Chytruz napisał:

Cała Europa to śmietnik genetyczny grup, które się na zmianę gwałcą, przesiedlają i asymilują od tysięcy lat, dlatego pytam, bo zawsze zastanawia mnie fiksacja na krótkim wycinku historii bardzo dawno temu, który zdecydował, że na tym i tym terenie od wtedy mieszkają "słowianie"

Przecież wcześniej przez tysiace lat człowiek czesto rodził się w wiosce i w tej samej wiosce umierał, więc mieszało się, mieszało, ale za słabo. To tylko jedna halogrupa, a jest ich pewnie więcej, nie wiem na co wpływają, ale pewnie jakieś róznice robią.

800px-Distribution_Haplogroup_R1a_Y-DNA.

36 minut temu, Chytruz napisał:

Istnieją dużo lepsze kryteria oceny przynależności tych ludzi (państwowe chociażby).

Państwowe moim zdaniem mają mniejszy sens, nie różnią się za bardzo od "klubowych" w sporcie. Różnice wynikajace z genów czy języka są realne w odróznieniu od tych państwowych/klubowych

36 minut temu, Chytruz napisał:

Skąd się wzięła ta fiksacja wiem, z reakcji na XIX-wieczną pseudonaukę niemieckich rasistów, zastanawia mnie tylko czemu nadal wybrzmiewa w 2020, skoro wiadomo, że od dawna zdyskredytowani XIX-wieczni niemieccy rasiści tworzyli fan fiction.

To nie XIX wiek, tylko zachodnia "kultura". Dla nich inni byli zawsze gorsi, każda nowo poznana kultura to byli barbarzyńcy (nawet jeśli średniowieczne brudasy z zachodu w rzeczywistości były obiektywniej patrząc barbarzyńcami). Ostatnio my się też tego zachodniego rasizmu uczymy coraz bardziej i dziś określenie "rumun" czy ukrainiec" nie zawsze oznacza narodowość.

Fiksacja wynika z prostej reakcji na:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Drang_nach_Osten

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitteleuropa

później Hitler, od 1000 lat próbują kolonizować całą planetę więc i nas. Utrzymywanie pojęcia "słowianie" to obrona przed tą kolonizacją. Więc akurat gdybym ja miał mozliwość zarządząc tym państwem to jako bym ich bankom i korporacjom zrobił kolejny Grunwald tyle ze na rynkach finansowych, bo jakoś jest tak ze od 1000 lat tylko się bronimy a nie próbujemy im prewencyjnie dokopać (no Grunwald był taką prewencją w sumie)

36 minut temu, Chytruz napisał:

Czyli jak przysłowiowy Hitler uznał cię za podczłowieka, to uważasz że powinieneś się czuć podczłowiekiem i podtrzymywać istnienie podludzi?

Pewnie ze nie, wiem tylko ze musze na niego uważać bo on będzie chciał mnie oszwabić albo zabić.

Z przed chwili:

"W dniu 20 listopada zarząd Airbus Poland wypowiedział postanowienia układu zbiorowego pracy swoim Pracownikom. Oznacza to pozbawienia ich między innymi prawa do odpraw emerytalnych, jubileuszu, lepiej płatnych godzin nadliczbowych, czy większego odpisu na fundusz świadczeń socjalnych" - czytamy w komunikacie NSZZ Solidarność Airbus Poland.

....

"Jesteśmy pracownikami europejskiego koncernu i żądamy równego traktowania pracowników w każdym kraju. Zastanawiające jest to, że takie propozycje i działania nie są prowadzone na poziomie grupy Airbus w innych krajach. Decyzję tę odbieramy jako zwyczajny brak poszanowania szeroko rozumianego interesu pracowniczego, firmy oraz dialogu z pracownikami, którzy zawsze byli, są i będą najważniejszym zasobem każdej organizacji" - czytamy w przesłanym PAP oświadczeniu.

....

Zwracają oni uwagę, że wbrew temu, co twierdzi zarząd Airbus Polska, układ zbiorowy pracy zawarty w spółce Airbus Poland, nie jest czymś niefunkcjonalnym.

"Wystarczy spojrzeć na naszych kolegów z Hiszpanii, Niemiec, Francji i UK, gdzie układy zbiorowe pracy mają się bardzo dobrze a ich systemy wynagradzania są dużo bardziej skomplikowane. Co więcej, cała gospodarka Niemiec stoi układami zbiorowymi, które obowiązują na poziomie przedsiębiorstwa, organizacji pracodawców lub branży i są one tam najważniejszym elementem rynku pracy"

https://forsal.pl/praca/wynagrodzenia/artykuly/8023793,airbus-polska-zmiana-systemu-wynagrodzen-uklad-zbiorowy-zwiazkowcy-protestuja.html

Inny temat to jakośc towarów jakie trafiają do słowian.

https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20180907IPR12460/jakosc-towarow-parlament-bierze-na-cel-podwojne-standardy

I wiele podobnych. Możesz udawać ze nic sie nie dzieje, pochylić głowę i zapomnieć. Możesz też uznac ze Ty jesteś europejczyk a nie słowianin, ale to nie ma znaczenia co Ty sobie pomyślisz jeśli "zachód" wciąz ma Cie za słowianina.

 

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Chytruz napisał:

Cała Europa to śmietnik genetyczny grup, które się na zmianę gwałcą, przesiedlają i asymilują od tysięcy lat, 

🤣 https://www.forsal.pl/artykuly/1414254,naukowcy-zbadali-geny-polakow-pochodzimy-od-siedmiu-pramatek-europy.html.amp u mnie śmietnik na osiedlu jest chyba bardziej zróżnicowany . badania genetyczne dość mocno pokazują , że np . Polacy są „tutejsi” . Gwałty są mocno overrated w tym temacie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, darkonza napisał:

To tylko jedna halogrupa, a jest ich pewnie więcej, nie wiem na co wpływają, ale pewnie jakieś róznice robią.

800px-Distribution_Haplogroup_R1a_Y-DNA.

 

1. Byłem kiedyś na wycieczce w tym czerwonym rejonie na zachód od polski, trochę pozwiedziałem szlakiem Serbołużyczan. Jakiś okoliczny historyk-serbołużyczanin nam zrobił wykład na ten temat, koleś był "genetycznym słowianinem". I tak zastanawiałem się, że jego sąsiedzi, którzy nie podtrzymują tradycji w sumie są takimi samymi "genetycznymi słowianami", ale jednocześnie nie są, bo nikt ich słowianami nie nazwie jeśli nie zna historii rejonu (a globalnie raczej prawie nikt nie zna, bo ludzi nie interesują takie rzeczy).

2. Czasem w internecie gdzieś zasłyszę coś o jakimś słowiańskim atrybucie jakiegoś typa czy laski z Bałkanów (zazwyczaj sportowców), a według tej mapy to u nich z tym bardzo słabo. Serbowie też mi zawsze wyglądali mocno inaczej niż Polacy.

3. 50% ludzi ma tą haplogrupę, ale to jest tylko jedna ze składowych, nie oznacza że jesteś 100% czystej krwi słowianinem. 50% nie ma w ogóle. I to w najbardziej pod tym względem skonsolidowanym kraju, słabo.

 

Godzinę temu, darkonza napisał:

Przecież wcześniej przez tysiace lat człowiek czesto rodził się w wiosce i w tej samej wiosce umierał, więc mieszało się, mieszało, ale za słabo

To powinieneś się odwoływać do tych czasów, a nie do Słowian, którzy względnie niedawno przyleźli, narzucili język i dorzucili ładunek do lokalnej puli genetycznej. Przed nimi i po nich inni zresztą robili to samo, z germanami i Niemcami włącznie.

 

Godzinę temu, darkonza napisał:

Państwowe moim zdaniem mają mniejszy sens, nie różnią się za bardzo od "klubowych" w sporcie. Różnice wynikajace z genów czy języka są realne w odróznieniu od tych państwowych/klubowych

Przynależność państwowa jest jednak dużo łatwiejsza do określenia niż kim i gdzie dokładnie byli przodkowie darkonzy 1400 lat temu. Ja definitywnie jestem Polakiem, bo taką mam przynależność państwową , znam też język z grupy słowiańskiej, ale czy moi przodkowie byli Słowianami, nie mam pojęcia. Nie znam losów mojej rodziny dalej niż 80-90 lat do tyłu, i to też nie całej.

 

Godzinę temu, Koelner napisał:

🤣 https://www.forsal.pl/artykuly/1414254,naukowcy-zbadali-geny-polakow-pochodzimy-od-siedmiu-pramatek-europy.html.amp u mnie śmietnik na osiedlu jest chyba bardziej zróżnicowany . badania genetyczne dość mocno pokazują , że np . Polacy są „tutejsi” . Gwałty są mocno overrated w tym temacie. 

No właśnie o tym też mówię, jak cofniesz się odpowiednio daleko, wszyscy to tak naprawdę jeden c***. Potem ci wszyscy się na zmianę przesiedlają i gwałcą przez tysiące lat. A potem w 2020 się określają wobec tego kto był po której stronie Łaby w 750 ne. Dlaczego wybrali akurat to wyjątkowo specyficzne kryterium akurat wtedy? Nie wiem.

 

 

Edytowane przez Chytruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Chytruz napisał:

No właśnie o tym też mówię, jak cofniesz się odpowiednio daleko, wszyscy to tak naprawdę jeden c***. Potem ci wszyscy się na zmianę przesiedlają i gwałcą przez tysiące lat. A potem w 2020 się określają wobec tego kto był po której stronie Łaby w 750 ne. Dlaczego wybrali akurat to wyjątkowo specyficzne kryterium akurat wtedy? Nie wiem.

Wiesz dokładnie . W XIX wieku pismo stało się powszechniejsze , transport usprawniony i pewni politycy wymyślili termin aby przyciągnąć plebs w tych monarchiach wielonarodowościowych . Słowianie to język , były badania , że Rosjanie to bardziej ugrofinowie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Koelner napisał:

Wiesz dokładnie . W XIX wieku pismo stało się powszechniejsze , transport usprawniony i pewni politycy wymyślili termin aby przyciągnąć plebs w tych monarchiach wielonarodowościowych . 

No owszem, pisalem o tym wczesniej. Moje pytanie brzmi dlaczego ktos sie nadal w to bawi w 2020 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Chytruz napisał:

Przynależność państwowa jest jednak dużo łatwiejsza do określenia

I dlatego tak "słowian" rozumie zachód. To mniej istotne kto jak to rozumie ważne ze według nich na wschód od Odry mieszkają gorsi i można im pchać barachło tak jak kiedyś czerwonoskórym. No i my mieszkamy na wschód od Odry, więc ciezko być być po prostu europejczykiem skoro oni dzielą europejczyków na lepszych i gorszych.

Wiem że może głupie porównanie bo na podstawie fikcji (w historii też sie przykłady znajdą) ale jak sie obejrzy serial "House of card" czy ostatnio jak oglądałem "Pan z wysokiego zamku" to uderzajace jest jak oni rozumieją sojusze między ludźmi czy państwami. W zasadzie nie rozumieją sojuszu, to dla nich niemożliwe, nie ma takiego pojęcia, dla nich to zawsze sa tylko wspólne interesy. Jednego dnia są w układzie z jedna osoba by walczyć z drugą, a drugiego dnia są już z wczorajszym wrogiem w sojuszu i walczą z kimś innym. Nasze znaczenie słowa sojusz jest inne. Wśród Polaków, czy Rosjan to wygląda inaczej, jak wchodzisz z kimś w układ to czesto na całe życie - my tak to rozumiemy i np. taki drobiazg powoduje ze przez ostatnie 100 lat mamy mocno pod górkę, bo nie rozumiemy że coś co my nazywamy sojuszem w kontakcie z zachodem jest chwilowym wspólnym interesem, który zakończy sie natychmiast w momencie gdy będą mieli z kimś innym ważniejszy interes.

Jesteśmy więc uważani za gorszych, a do tego Ci co nas za takich uważają nie znają pojęcia sojuszu a uważają zawsze na swój interes.  Trudno w to uwierzyć z dzisiejszej prounijnej perspektywy ale może być że lód na którym stoimy jest dość cienki szczególnie w relacjach z USA.

 

 

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, polskignom napisał:

W Uk aresztowano 160 osób po protestach, we Francji pali się budynek banku narodowego, a u nas płacz, ze policja chodzi wokół demonstracji...dobry stan umysłu nie jest zły...

Standard PiSu 

W Europie jest "gorzej" więc skoro u nas jest c***owo to i tak macie się cieszyć barany!

Już sam fakt że zmusza się policję do rozpędzania ludzi dlatego, że korzystają z demokratycznego prawa do protestu przeciwko władzy, nie świadczy o polskim rządzie najlepiej 

Zastanawiające dlaczego nie pałowali narodowców pod palmą?

Może dlatego że PiS uśmiechał się do "spaceru i przejażdżki autkami" i głupio było w TVP krytykować te bandę skoro 2h wcześniej się ich wychwalało jako obrońców normalności i kościoła?

c*** z tym, że zdemolowali empik, podpalili mieszkanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, josephnba napisał:

Już sam fakt że zmusza się policję do rozpędzania ludzi dlatego, że korzystają z demokratycznego prawa do protestu przeciwko władzy, nie świadczy o polskim rządzie najlepiej 

W sensie ze uzywanie przez rzad policji do rozpedzania nielegalnych protestow zle swiadczy o rzadzie?

Teraz, polskignom napisał:

Ale czekaj czekaj, policja ma nie ogarniać tłumów? Z tego co wiem, to zawsze ogarnia, czy to jest marsz niepodległości, czy mecz III ligi w gale czy demokratyczne wyjście na spacer...coś sie zmieniło ostatnio?

Jarek powinien sam tam pojsc i ich poprosic o pojscie do domu!

12 minut temu, josephnba napisał:

c*** z tym, że zdemolowali empik

ale wiesz ze dzien pozniej juz byly ujecia z innego kata pokazujace ze tam nie bylo demolowania Empiku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, josephnba napisał:

 

Zastanawiające dlaczego nie pałowali narodowców pod palmą?

Może dlatego że PiS uśmiechał się do "spaceru i przejażdżki autkami" i głupio było w TVP krytykować te bandę skoro 2h wcześniej się ich wychwalało jako obrońców normalności i kościoła?

c*** z tym, że zdemolowali empik, podpalili mieszkanie

I jednocześnie masz tu @Cardi który wprost narzeka ze narodowców napierdalano a strajk kobiet jest nietykalny. Gdzie jest prawda? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.