Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, fluber napisał:

Zauważyliście jak nagle stanialy masło, mleko, olej czy cukier? W lutym miała być największą inflacja a tu nagle przyhamowanie. 

Masło owszem, reszta meh, overall drożyzna w biedrze jest straszna, obecne zakupy spożywcze bolą mnie bardziej teraz niż 2-3 lata temu pomimo niższych zarobków. Dojenie klasy średniej trwa, oszczędności rzędu 50-100k straciły wartość, co np też widać po samochodach. Znajoma mi opowiadała, że sprzedali teraz drożej BMW, które kupili ponad 2 lata temu... Niestety sam to widzę, bo szykuję się do zmiany samochodu. Ogólnie ciężko rozporządzać sensownie w tym momencie oszczędnościami poniżej 100k, bo one na niewiele pozwalają, to de facto już poduszka bezpieczeństwa jakbyś stracił pracę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, fluber napisał:

Zauważyliście jak nagle stanialy masło, mleko, olej czy cukier? W lutym miała być największą inflacja a tu nagle przyhamowanie. 

dzisiajsze zakupy w biedrze, mleko , jaja , ciemne pieczywo , grahamki , twarog - nic z tego nie potanialo , ceny dokladnie take same jak wczesniej , wizyta dzisiaj w bistro w ktorym sie stoluje , wszystko 15% do gory , babina z bistra  mowi ze ledwo wiaza koniec z konce , boja sie podwyzszac ceny bo nikt nie przyjdzie .   bistro znajduje sie w centrum warszawy w dobrej lokalizacji wiec klientow z chajsem powinno byc troche .   zjadlem posilek z jakas randomowa kobieta , gadka szmatka , okazalo sie ze jest terapeuta finansowym (nigdy nie slyszalem o takim zawodzie ) i jej zdaniem na razie ludzie dokladaja z oszczednosci do bierzacych wydatkow ale to sie niedlugo skonczy .   obaczajam osczednosci polakow w 2022 , rozne dane sa ale generalnie jedno sie powtarza 20-25 % nie ma wogole oszczednosci , 20 % ma do 5k  , czyli 40-50 polakow  nie ma nic , bo 5k to  nie sa zadne pieniadze jesli mowimy o jakiejkowliek poduszce finansowej .

Edytowane przez mistrzBeatka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, P_M napisał:

Masło owszem, reszta meh, overall drożyzna w biedrze jest straszna, obecne zakupy spożywcze bolą mnie bardziej teraz niż 2-3 lata temu pomimo niższych zarobków. Dojenie klasy średniej trwa, oszczędności rzędu 50-100k straciły wartość, co np też widać po samochodach. Znajoma mi opowiadała, że sprzedali teraz drożej BMW, które kupili ponad 2 lata temu... Niestety sam to widzę, bo szykuję się do zmiany samochodu. Ogólnie ciężko rozporządzać sensownie w tym momencie oszczędnościami poniżej 100k, bo one na niewiele pozwalają, to de facto już poduszka bezpieczeństwa jakbyś stracił pracę... 

Coś tam poszperałam w necie:

https://www.fakt.pl/pieniadze/niespotykane-ceny-zaczely-spadac-te-produkty-kupisz-taniej-niz-w-grudniu/n9760dw

https://www.fakt.pl/pieniadze/nie-uwierzysz-ile-zaplacisz-za-maslo-cukier-i-olej-rekordowe-zmiany-cen/8wfwbe7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, fluber napisał:

Zauważyliście jak nagle stanialy masło, mleko, olej czy cukier? W lutym miała być największą inflacja a tu nagle przyhamowanie. 

Ja tylko zauważyłem ,że Holandia ktora w połowie roku miała taką inflację jak Polska teraz ma dwa razy niższą.. Większość problemów polega na tym ,że Polska ma obecnie bardzo wysokie ceny energii dla przemysłu. Wyższe niż płaci konkurencja na południu Europy , Beneluksie czy nawet Niemczech.

Nawozy w Polsce zostały obniżone w lutym a w Niemczech już w listopadzie i oni w grudniu mieli ceny jak w maju 21

PVC z Anwilu jest obecnie najdroższe w Europie. A wszystko tylko po to by sobie Orlen czy inna Enea miały rekordowe zyski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fluber napisał:

Masz szczęście - nie będę Cię weryfikował bo jadę na szkolenie o którym prawie zapomniałem. Ale moja żona powiedziała, żebyś poszedł kupić wędliny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, fluber napisał:

Nie do końca rozumiem jak to działa. Dlaczego zyski są rekordowe skoro wszędzie indziej można kupić taniej? 

BO jest takie coś jak transport, sieć dystrybucji i magazynowanie. Dla przykładu PGNiG jest właścicielem 99,5% polskich magazynów gazu.

 

Teraz, fluber napisał:

Nie jem mięsa, także nawet nie wiem jak się te ceny zmieniały

Szynka Biebrzówka z 47 zł na kg na 56 od pierwszego stycznia.  Taki przykład który mi utkwił w głowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, fluber napisał:

Nie do końca rozumiem jak to działa. Dlaczego zyski są rekordowe skoro wszędzie indziej można kupić taniej? 

Bo nie mogę kupić gazu w Niemczech. Ani prądu w Niemczech. Masz taki quasi monopol. Tak samo z benzyną. PRzecięz skoro Orlen narzucił rekordową w skali Eiropy marże to pozostli pozszli w to. Orlen ma dominującą pozycję i takie BP uznało ,że to im się opłaca zarabiać sporo w Polsce.

PGNIG obniżyło wczoraj taryfy o 20% ale zaznaczyli ,ze to nie dotyczy klientów taryfowych ale ma wpływ na wysokość dopłat.

Kontrakty na gaz od dawna oscylują w okolicach 50-60 euro. Dostawa na marzec to 58euro . a oni obniżyli do 580 PLN i ogłaszają to jako wielką obniżkę.

Ropa jest obecnie po 80 dolarów czyli niżej niż przez cały 2022 a ceny masz ok 2-3 złote wyższe niz rok temu.

A wiesz dlaczego tak jest. Bo Polska dzieki Pisowi który odkupywał firmy prywatne ma państwowy monopol na dystrybucję energii i gazu. I tu nie ma działań rynkowych , nie ma konkurencji. W styczniu Polska miała najdroższy prąd w Europie bo uznali, że lepiej wyłączyć wiatraki w okresie dużych wiatrów i lepiej kupować drogi węgiel

Ceny energii idą w dół więc taki Beneluks który ma rynkowy system energii ma skokowo obniżenie inflacji z poziomu ok 10-11 do 8... U nich prąd spadł o jakieś 25-30% z grudnia na styczeń a już mieli taniej niż ja płacę. A teraz to już w ogóel się robi różnica.

Pewne surowce chemiczne kupuje w USA po cenie 950 dolarów z frachtem to mi wychodzi ok 1100 euro za tonę. W Niiemczech ten sam produkt z dowozem do Polski kosztuje ok 1170. A polski producent ma cenę 1400. Zdaje sobie sprawę ,ze małe firmy nie ogarną frachtu z USA ale ceny produktów chemicznych produkowanych w Polsce są na chorym wyoskim poziomie

Składniki nawozów ( to akurat wiem przez przypadek bo jak ogarnialiśmy fracht morski to nam firma logistyczna opowiadała) jak mocznik, amoniak sa na poziomie z mają 21. I on sprowadza je do zakładów w Niemczech i opowiada o ile tańsze są nawozy w Niemczech od Polski. Ale na cenę nawozu duży wpływ ma gaz, A w Polsce PGNiG ma wciąz o wiele droższy niż na Zachodzie. Zakłady azotowe i chemiczne konsumują pewnie połowę gazu ( mogę się mylić ale pi razy drzwi). Gaz leci dramatycznie w dół od listopada ale u nas rząd się ogarnął dopiero w połowie stycznia a dopiero wczroaj była obniżka o 20% a ceny gazu spadły 3 krotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, DLT_Braddock napisał:

Niczego. Cytuję cię jako przykład jednego z milionów, który nie ma prawa narzekać na podwyżki. Wszystko dla sprawy. 

Niekoniecznie. Rząd zawsze może ulżyć podatkowo a samemu uszczuplić swój brzuszek. 

26 minut temu, fluber napisał:

Nie jem mięsa

Widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ely3 napisał:

Kontrakty na gaz od dawna oscylują w okolicach 50-60 euro. Dostawa na marzec to 58euro . a oni obniżyli do 580 PLN i ogłaszają to jako wielką obniżkę.

Ropa jest obecnie po 80 dolarów czyli niżej niż przez cały 2022 a ceny masz ok 2-3 złote wyższe niz rok temu.

Wydaje mi się, że to nie jest takie proste. Zima była łagodna, więc surowce tanieją.

Po ile sprzedajesz gaz, który musiałeś zmagazynować po relatywnie wysokiej cenie?

EU zachodnia, ze względu na klimat (atom ect), musi mieć relatywnie (per capita), mniejsze zasoby magazynowe surowców energetycznych. Przy ciepłej zimie, masz inną regulację popyt/podaż i kraje EU południowo-zachodniej, mogą być bardziej elastyczne w kwestii cen. Co nie zmienia faktu, że Polska od czasu Pawlaka radzi sobie z tym wyjątkowo marnie (z różnych względów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, starYfaN napisał:

Po ile sprzedajesz gaz, który musiałeś zmagazynować po relatywnie wysokiej cenie?

Ale wiesz ,że gaz tanieje od sierpnia? Można było skpokojnie sprzedawać drogi gaz z magazynówi i uzupełniac go tańszym a nie utknać z bardzo drogim bo lepiej było sobie generować spore zyski przez całe 2022

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mistrzBeatka napisał:

obaczajam osczednosci polakow w 2022 , rozne dane sa ale generalnie jedno sie powtarza 20-25 % nie ma wogole oszczednosci , 20 % ma do 5k  , czyli 40-50 polakow  nie ma nic , bo 5k to  nie sa zadne pieniadze jesli mowimy o jakiejkowliek poduszce finansowej .

Ale tak zawsze i na całym świecie

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oszczednosci-amerykanow-ludzie-nie,78,0,1922382.html

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2015-10-09/ponad-polowa-polakow-nie-ma-oszczednosci-ktore-dalyby-im-poczucie-bezpieczenstwa/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ely3 napisał:

Ale wiesz ,że gaz tanieje od sierpnia? Można było skpokojnie sprzedawać drogi gaz z magazynówi i uzupełniac go tańszym a nie utknać z bardzo drogim bo lepiej było sobie generować spore zyski przez całe 2022

No tak, ale odnosisz ceny do dostaw na marzec. Nie wyprzedajesz gazu z magazynu przed zimą. Zrobiła to EU i dlatego wywindowali cenę. A ile było lamentu o złej organizacji.

Gdyby zima była srogo, byłaby zupełnie inna sytuacja, a małe zapasy magazynowe = zmiana gęby przy korycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.