Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, RappaR napisał:

tzn?

Podobno NCBiR nie widzi problemu w tworeniu spółek celowych bez żadnego kapitału na potrzeby pojedynczego projektu. Dla mnie to bardzo dziwne - przy wszystkich dofinansowaniach do jakich startowałem było sporo pytań odnośnie historii działania firmy, możliwości finansowych, umocowania na rynku itp. Tutaj tego podobno nie ma. Czy ma to związek z tym, że ma to być wsparcie badań ? Nie wiem. 

Ale w związku z tym faktem stwierdzam, że wolę poczekać z osądem na szczegółowe wyjaśnienia. Na pewno NCBiR wyjaśni ile wniosków złożono w "czasie dodatkowym" ile z tych wniosków złożonych po czasie otrzymało ocenę pozytywną.

Wczoraj była też informacja, że wniosek otrzymał 10 punktów na chyba 50 możliwych. Trochę mnie to zastanawia - czy aby nie jest tak, że te dofinansowania nie są zbyt wąsko reklamowane, że można dostać tak mało punktów i rekomendację ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Sebastian napisał:

że można dostać tak mało punktów i rekomendację ? 

A to nie jest tak ,ze te wnioski miały negatywne rekomendacje a potem nagle były zamieniane na pozytywne. Bo z tego co  słyszałem to projekty z większa ilością punktów dotacji nie otrzymywały a te z mniejsza i nawet pierwotnie negatywną opinią już tak

6 minut temu, Sebastian napisał:

spółek celowych bez żadnego kapitału na potrzeby pojedynczego projektu

Ale tu problemem chyba było głównie to ,ze tworzyli je ludzie , którzy nigdy wcześniej nie zajmowali się daną tematyką. Zerowe doświadczenie . Ani jednego wcześcniejszego projektu . Zero merytorycznego zaplecza a pieniądze płynęły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, julekstep napisał:

aha

czyli bez konkretów

zaskoczyłeś mnie!

Chłop chciał się bić z Wałęsą! Serio masz wątpliwości, że to polityczny zadymiarz? To, że wybija się na tle rodzimych polityków znajomością języka angielskiego tego nie zmieni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ely3 napisał:

Ale tu problemem chyba było głównie to ,ze tworzyli je ludzie , którzy nigdy wcześniej nie zajmowali się daną tematyką. Zerowe doświadczenie . Ani jednego wcześcniejszego projektu . Zero merytorycznego zaplecza a pieniądze płynęły

To jest spółka celowa Ely - zakładasz ją na kogo chcesz, można nawet na sprzątaczkę w firmie jak się zgodzi. O ile oczywiście w tym przypadku mamy do czynienia ze spółką celową. Jeśli tak to wyjdą powiązania z innymi firmami dość szybko. 

19 minut temu, ely3 napisał:

A to nie jest tak ,ze te wnioski miały negatywne rekomendacje a potem nagle były zamieniane na pozytywne. Bo z tego co  słyszałem to projekty z większa ilością punktów dotacji nie otrzymywały a te z mniejsza i nawet pierwotnie negatywną opinią już tak

To chyba nie ta sama sprawa. Są dwie podobne sprawy w tym samym czasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może trochę rozjaśnię pewne wątpliwości jako, że siedzę w temacie finansów i m.in dotacji więc komunikat poniższy mojego wspólnika:

Szanowni Państwo, Internet obiega "bulwersująca" informacja, w której podano, że ok. 30 latek, który założył spółkę na kilka dni przed zakończeniem naboru "otrzymał" dotację w wysokości 55 mln zł (dla projektu o wartości kosztów kwalifikowanych ok. 72 mln zł). Dyrektor NCBR wszczął nawet kontrolę konkursu, w którym przyznanie ww. dofinansowania miało miejsce (i dobrze). Proszę jednak nie dać się zwieść, że ktokolwiek na tym etapie faktycznie dostał (jak sugerują niektóre media) 55 mln zł 😁. Wniosek (projekt) złożony przez nowo powstałą spółkę został po prostu oceniony pozytywnie przez NCBR, gdyż w tego typu konkursach wystarczy oświadczenie, że aplikujący zapewni finansowanie projektu. I rzeczywiście nowo założone spółki od wielu lat aplikują o środki na projekty B+R. Nie ma w tym nic dziwnego. Czy jednak w tym konkretnym przypadku firma będzie w stanie podpisać umowę o dofinansowanie i realnie przystąpić do działań w projekcie na wiele milionów zł? Każdy kto zna praktykę funkcjonowania projektów B+R w NCBR wie, że bez zapewnienia odpowiedniej płynności po stronie firmy nie ma szans na zakończenie projektu z sukcesem, zwłaszcza takiego, który opiewa na wiele milionów złotych oraz musi się zakończyć pod koniec 2023 r.

Także, trochę baitem jest robienie burzy z tej informacji. Ani żadne środki nie poszły, ani raczej ni pójdą, Ocena pozytywna projektu =/= wypłata środków. Od lat środki unijne wypłacane są na podstawie opłaconych faktur kosztów kwalifikowanych - czyli najpierw spółka musi wydać środki, a takie NBCIR (czy PARP, czy BGK) zwraca procentowo do wysokości udzielonej dotacji środki.

Tak więc, nie ma nic bulwersującego przynajmniej dla nas, że projekt został oceniony pozytywnie - pytanie czy uda mu się spełnić warunki, wydać te środki i wystąpić o zwrot zgodnie z przyznaną dotacją.

Również - nie ma nic nadzwyczajnego w utworzeniu spółki niedługo przed złożeniem wniosku - sam prowadziłem podobne projekty, które przygotowane były przez kilka miesięcy i jak była względna pewność, że będzie szansa otrzymać środki - tworzyło się spółkę projektową aby to realizować. 

Tak, więc, dużo burzy, wokół tematu który dla osób ogarniających system finansów publicznych nie jest niczym nadzwyczajnym ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, jack napisał:

Chłop chciał się bić z Wałęsą! Serio masz wątpliwości, że to polityczny zadymiarz? To, że wybija się na tle rodzimych polityków znajomością języka angielskiego tego nie zmieni. 

czyli dziwny twitt w kierunku dziwnego 'noblysty' stawiasz na rowni z rozpierdalaniem edukacji

spoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Szulim napisał:

Także, trochę baitem jest robienie burzy z tej informacji. Ani żadne środki nie poszły, ani raczej ni pójdą, Ocena pozytywna projektu =/= wypłata środków. Od lat środki unijne wypłacane są na podstawie opłaconych faktur kosztów kwalifikowanych - czyli najpierw spółka musi wydać środki, a takie NBCIR (czy PARP, czy BGK) zwraca procentowo do wysokości udzielonej dotacji środki.

Zgadza się. Z pewnym zastrzeżeniem - o ile bardzo łatwo jest zweryfikować zakupy rynowe o tyle trudniej zweryfikować faktury za badania - bo da się tam stworzyć cuda. 

A co do pozytywnej oceny - to tutaj wracam do mojego poprzedniego pytania. Jeśli projekt dostał - podobno - 10 punktów na 50 możliwych to w jaki sposób to może być pozytywna ocena ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Pablo81 napisał:

Ale Ty sfrustrowany jestes :)

Jakis taki wiecznie negatywny :)

Weekend idzie. Moze po alkoholu bedzie lepszy nastroj :)

Ironiczne, biorąc pod uwagę jak żywo jesteś zainteresowany moim życiem, moimi relacjami z kobietami, moim mieszkaniem, moim autem, moimi zarobkami, kiedy ja się ograniczam do ciśnięcia beki z tego, że dwukrotnie w ciągu miesiąca nie zdołałeś poprawnie policzyć w zakresie 5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RappaR napisał:

Ironiczne, biorąc pod uwagę jak żywo jesteś zainteresowany moim życiem, moimi relacjami z kobietami, moim mieszkaniem, moim autem, moimi zarobkami, kiedy ja się ograniczam do ciśnięcia beki z tego, że dwukrotnie w ciągu miesiąca nie zdołałeś poprawnie policzyć w zakresie 5. 

Jestes fajnym studium frustrata. Wchodzisz tu, aby wyladowac troski dnia codziennego albo po pijaku piszesz jakies bujdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pablo81 napisał:

Jestes fajnym studium frustrata. Wchodzisz tu, aby wyladowac troski dnia codziennego albo po pijaku piszesz jakies bujdy :)

Z psychologii jesteś równie dobry co z matematyki :)

 

Ale w sumie rozumiem, że Twoje życie jest tak nudne i żałosne, że musisz śledzić moje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RappaR napisał:

Z psychologii jesteś równie dobry co z matematyki :)

 

Ale w sumie rozumiem, że Twoje życie jest tak nudne i żałosne, że musisz śledzić moje

Moja praca jest nudna.

Tak siedzę w niej czasem i jak jest mega nudno, to sobie myślę, jak to jest, że ktoś staje się mizoginem? Co się stało? Dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RappaR napisał:

Ale w sumie rozumiem, że Twoje życie jest tak nudne i żałosne, że musisz śledzić moje

Nie chcę być nieuprzejmy ani złośliwy ale sam dzielisz się na forum dość mocno prywatnymi informacjami, sytuacjami życiowymi jakbyś był mocno samotny i miał potrzebę dzielenia się z innymi właśnie na tym forum a jeśli błędnie to odczytałem to może napisz dlaczego tak postępujesz to wtedy unikniesz niepotrzebnych złośliwości od innych userów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Koelner napisał:

Nie chcę być nieuprzejmy ani złośliwy ale sam dzielisz się na forum dość mocno prywatnymi informacjami, sytuacjami życiowymi jakbyś był mocno samotny i miał potrzebę dzielenia się z innymi właśnie na tym forum a jeśli błędnie to odczytałem to może napisz dlaczego tak postępujesz to wtedy unikniesz niepotrzebnych złośliwości od innych userów. 

Opisałem jedną sytuację, bo byłem pijany, była 3 w nocy w Polsce i nie miałem z kim o tym pogadać, a chciałem się wygadać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RappaR napisał:

Dokładnie. Biorąc pod uwagę, że Mayor i Pablo są owocami polskiej edukacji, nie bardzo było co rozpierdalać :D 

 

Godzinę temu, RappaR napisał:

 

Ale w sumie rozumiem, że Twoje życie jest tak nudne i żałosne, że musisz śledzić moje

 

Godzinę temu, Pablo81 napisał:

Moja praca jest nudna.

Tak siedzę w niej czasem i jak jest mega nudno, to sobie myślę, jak to jest, że ktoś staje się mizoginem? Co się stało? Dlaczego?

Że co? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.