Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, ignazz napisał:

To jest dziwna tendencja bo ogólnie jest moda na wszystko co bezcukrowe z dietami i produktami alternatywnymi. Dodatkowo podatki nałożone na tego typu towary np w napojach ogólnie jeszcze bardziej poza kwestiami zdrowia powinny ograniczyć popyt na cukier. 

Robi się biedniej wiec dużo więcej ludzi zaczęło robić przetwory na zimę. Jak spodziewasz się kryzysu, to robisz zapasy - normalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze to nadal nie tłumaczy polityki fiskalnej rzadu. Z reszta cena cukru to właśnie te rewiry w których rząd chciałby pozostać tłumacząc kolejne podatki. Ludzie się pogubią i rzeczywiście zamiast krytykować politykę rzadu która moim zdaniem podbija inflacje to skupia się na szukaniu nowego wroga. Przedsiębiorcę. 

Ale to tylko ozdobniki w twardej rozmowie gdy produkcja stanie z racji cen prądu i gazu. Pójdą zwolnienia kapitał odpłynie i wtedy w dosyć smutnej scenerii wrócimy do oceny ruchów rzadu i to od lat a nie tylko obecnie 

Bezrobocie zabierze kapitał z sektora usługowego i będzie efekt domina. 

Cena ciastka w cukierni bo jest drogi cukier będzie nieistotna. 

@starYfaN cieszę się z faktu ze skończyłeś ekonomie czyli teoretyczna cześć bardzo obszernej dziedziny naszego życia. Nikt nie zmusza ciebie do rynsztokowej mowy tylko prosi o odejście od oderwanego od rzeczywistości teoretyzowania. To tak jakby prawnik pisał tu paragrafami a lekarz podchodziłby do wszystkich kwestii tylko od strony medycznej. To tak nie działa. A to ze pytasz gdzie twierdzisz o swojej nieomylności mnie dziwi. Każdy twój wpis gdy nigdy nie przyznałeś innym racji jest laurka naszej tezy. Nie przeszkadza mi nawet to dające się wyczuć w twoich wpisach poczucie wyższości bo nie znamy się osobiście wiec i tak się nie zweryfikujemy ale dziwi mnie twoje ciagle nie tyle tłumaczenie rzadu ale wręcz poklask jakby spotykała ciebie jakaś niezwykła sprawiedliwość społeczna w stylu Janosika. 

W teorii masz wiele ciekawych spostrzeżeń. Tylko nie wytrzymuje to moim zdaniem próby konfrontacji z rzeczywistością. Brutalna i polityczna. A nie czysta piękna i ekonomiczna której jesteś orędownikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ignazz napisał:

Tylko ze to nadal nie tłumaczy polityki fiskalnej rzadu. Z reszta cena cukru to właśnie te rewiry w których rząd chciałby pozostać tłumacząc kolejne podatki. Ludzie się pogubią i rzeczywiście zamiast krytykować politykę rzadu która moim zdaniem podbija inflacje to skupia się na szukaniu nowego wroga. Przedsiębiorcę. 

Ale to tylko ozdobniki w twardej rozmowie gdy produkcja stanie z racji cen prądu i gazu. Pójdą zwolnienia kapitał odpłynie i wtedy w dosyć smutnej scenerii wrócimy do oceny ruchów rzadu i to od lat a nie tylko obecnie 

@starYfaN 

Poki co nasze problemy są takie same jak całej okolicy. Na ten moment nie widać efektu działań rządu, może się jeszcze pojawia. Jeżeli w Czechach jest 17 procent inflacji, na Słowacji 17 procent inflacji, w Holandii 17 procent inflacji, w Estonii 25 procent inflacji, w całej strefie euro powyżej 10 procent, nawet Niemcy ponad 10 procent to trudno zwalać na PiS. 

Faktem jest że 20 procent zatrudnionych dostaje 3010 złotych brutto i od stycznia żadnej podwyżki nie mieli. To jest kilka milionów ludzi. To jest potężny problem z którym trzeba coś zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, fluber napisał:

Moim zdaniem wynikało to z nadmiernego popytu na cukier i braki towarowe. Kompletnie nie rozumiem czemu piszesz o jakimś chowaniu towaru po magazynach. Przecież jeżeli sprzedaż gwałtownie i niespodziewanie rośnie to zapasy magazynowe gwałtownie maleją. 

Jak wskazała, lato to czas, kiedy przygotowuje się przetwory, więc w tym czasie sprzedaż cukru zawsze jest wyższa niż w pozostałych miesiącach (średnio o 20-30 proc.). - Tegoroczny lipiec był jednak wyjątkowy - ilość sprzedanego cukru była o 83 procent wyższa niż rok wcześniej i ponad dwa razy wyższa niż w czerwcu 2022 roku

 

22 minuty temu, fluber napisał:

Robi się biedniej wiec dużo więcej ludzi zaczęło robić przetwory na zimę. Jak spodziewasz się kryzysu, to robisz zapasy - normalka

Jakie przetwory robimy w lipcu? Ludzie polubili cukier, czy dali się nabrać na reglamentację i przewidywane wyższe ceny?

W sieciówkach przed ogłoszeniem tarczy, ceny produktów objętych ochroną wzrosły o VAT, po czym dumnie na każdej metce spadły o obniżkę VAT.

14 minut temu, ignazz napisał:

 

@starYfaN cieszę się z faktu ze skończyłeś ekonomie czyli teoretyczna cześć bardzo obszernej dziedziny naszego życia. Nikt nie zmusza ciebie do rynsztokowej mowy tylko prosi o odejście od oderwanego od rzeczywistości teoretyzowania. To tak jakby prawnik pisał tu paragrafami a lekarz podchodziłby do wszystkich kwestii tylko od strony medycznej. To tak nie działa. A to ze pytasz gdzie twierdzisz o swojej nieomylności mnie dziwi. Każdy twój wpis gdy nigdy nie przyznałeś innym racji jest laurka naszej tezy. Nie przeszkadza mi nawet to dające się wyczuć w twoich wpisach poczucie wyższości bo nie znamy się osobiście wiec i tak się nie zweryfikujemy ale dziwi mnie twoje ciagle nie tyle tłumaczenie rzadu ale wręcz poklask jakby spotykała ciebie jakaś niezwykła sprawiedliwość społeczna w stylu Janosika. 

A możesz wskazać literalnie, to poczucie wyższości?

Wskaż też, w którym miejscu, tłumaczę tutaj rząd.

Wiele osób ma dziwną manierę, dyskusji z nieistniejącą merytoryką, a dalej to już dalsze dorabianie politycznej gęby. Osobiście nazywam to dyskusją z własną konfabulacją. Ale trudno się tłumaczyć z rzeczy których się nie napisało.

Nie spotkała mnie żadna sprawiedliwość za rządów pis, podobnie jak za poprzednich. Po prostu, moim zdaniem bezpodstawne narzekanie, nie przyniesie żadnej korzyści i raczej nic nie zmieni. Po co więc tracić na to czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może złe odebrałem twój wpis po wklejeniu fragmentu z podatkami Sasina. Potężnie krytykuje takie rozwiązania podczas gdy ty z tego co wyczytałem tłumaczyłeś zasadność podatku. Jakoś nie czuje abyśmy tu byli zgodni. A ze retoryka sasina jest wyjątkowo podła w szukaniu nowych wrogów co w sumie ma u ciebie jeżeli nie poklask to ekonomiczne podstawy to się jeszcze bardziej oddalamy. Ale jak w historii świata ekonomiści potrafili wytłumaczyć sens istnienia obozów koncentracyjnych to nasza polityka to mały pikus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, ignazz napisał:

Może złe odebrałem twój wpis po wklejeniu fragmentu z podatkami Sasina. Potężnie krytykuje takie rozwiązania podczas gdy ty z tego co wyczytałem tłumaczyłeś zasadność podatku. Jakoś nie czuje abyśmy tu byli zgodni. A ze retoryka sasina jest wyjątkowo podła w szukaniu nowych wrogów co w sumie ma u ciebie jeżeli nie poklask to ekonomiczne podstawy to się jeszcze bardziej oddalamy. Ale jak w historii świata ekonomiści potrafili wytłumaczyć sens istnienia obozów koncentracyjnych to nasza polityka to mały pikus.

Nigdzie się nie odniosłem do wypowiedzi Sasina.

Clue było inne. Ignorując działania harpii sieciowych powodujemy mniej więcej tyle:

- nie ma wpływów z podatku na asortyment objęty ochroną;

- molochy wywożą taki sam (lub większy) wagon $ z kraju;

- na końcu po dupie dostaną polscy przedsiębiorcy;

- ponarzekamy na polski rząd;

I tak od 3 dekad.

Parę dni temu, zostałem działaczem pis, bo podoba mi się dostęp i dokumentowanie rozpraw sądowych.

Dyskutujemy o dobrych i złych stronach, czy zbieramy się w grupy i rzucamy nocnikiem (to robią politycy) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przecież program PiS obiecywał walkę z wywożonym obcym kapitałem ( zyski).

z mojej perspektywy działania rzadu nic tu nie zmieniły ale za to jeszcze bardziej pogarszają status rodzimych firm. 
trudno tu podpisujac się pod twoja lista fetować ruchy rzadu o zapisywaniu się do jego struktur nie wspominając. 
 

chyba ze czegoś nie zrozumiałem a twoja lista jest prowo a w Polsce tych zjawisk nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, fluber napisał:

Poki co nasze problemy są takie same jak całej okolicy. Na ten moment nie widać efektu działań rządu, może się jeszcze pojawia. Jeżeli w Czechach jest 17 procent inflacji, na Słowacji 17 procent inflacji, w Holandii 17 procent inflacji, w Estonii 25 procent inflacji, w całej strefie euro powyżej 10 procent, nawet Niemcy ponad 10 procent to trudno zwalać na PiS. 

Faktem jest że 20 procent zatrudnionych dostaje 3010 złotych brutto i od stycznia żadnej podwyżki nie mieli. To jest kilka milionów ludzi. To jest potężny problem z którym trzeba coś zrobić. 

Niestety podwyżka płacy minimalnej wiąże się z pewnym efektem psychologicznym o którym mało kto mówi. Mianowicie osoby, które zarabiają wcześniej więcej niż minimalną, będą żądały od swoich pracodawców podwyżek, żeby zachować swój odpowiedni status w społeczeństwie. Natomiast jest to trochę nierozwiązywalny problem, bo osobiście nie wiem jak można będąc w wieku produkcyjnym sensownie żyć, zarabiając minimalną krajową, więc z jednej strony życzę, aby najgorzej zarabiającej części społeczeństwa żyło się lepiej, jednak z drugiej wiem, że nakręca to spiralę płacową-inflacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ignazz napisał:

A przecież program PiS obiecywał walkę z wywożonym obcym kapitałem ( zyski).

z mojej perspektywy działania rzadu nic tu nie zmieniły ale za to jeszcze bardziej pogarszają status rodzimych firm. 
trudno tu podpisujac się pod twoja lista fetować ruchy rzadu o zapisywaniu się do jego struktur nie wspominając. 
 

chyba ze czegoś nie zrozumiałem a twoja lista jest prowo a w Polsce tych zjawisk nie ma. 

No widzisz, dyskutowaliśmy na temat ucieczki kapitału, przynajmniej kilka razy.

Oceniasz rząd, mnie, tylko nie naród/siebie ( to naturalna cecha). Nie mamy wypracowanych (jako ogół) mechanizmów obronnych przed spekulacją.

Wszędzie dookoła jest podobna inflacja.

Jeżeli ktoś uważał, że nie zapłacimy za pomoc Ukrainie, to może być zdziwiony. Ukraińcy płacą znacznie więcej.

2 minuty temu, MarcusCamby napisał:

Lipiec-sierpień to okres, gdy przetworów robi się najwięcej, bo masz największy okres sezonowych warzyw i owoców w Polsce.

Ale PiSowcy pewnie przetwory robią zimą z śniegu.

Nie znam się, spytaj pisowców. U mnie jest to sierpień-wrzesień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, starYfaN napisał:

 

Nie znam się, spytaj pisowców. U mnie jest to sierpień-wrzesień.

Startują w lipcu i nie kupują po 2 kilo na każde przetwory tylko kupują po 20kg. Stąd co roku 30 procent wzrostu sprzedaży cukru w lipcu. 

Nadal nie wiem jak jest możliwe że sprzedaż cukru poszła 83 procent do góry i jednocześnie twierdzisz że magazyny były pełne. 

Moim zdaniem brak cukru wynikał że zbyt dużego popytu. Potwierdzają to statystyki jego sprzedaży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, starYfaN napisał:

Nigdzie się nie odniosłem do wypowiedzi Sasina.

Clue było inne. Ignorując działania harpii sieciowych powodujemy mniej więcej tyle:

- nie ma wpływów z podatku na asortyment objęty ochroną;

- molochy wywożą taki sam (lub większy) wagon $ z kraju;

- na końcu po dupie dostaną polscy przedsiębiorcy;

- ponarzekamy na polski rząd;

I tak od 3 dekad.

Parę dni temu, zostałem działaczem pis, bo podoba mi się dostęp i dokumentowanie rozpraw sądowych.

Dyskutujemy o dobrych i złych stronach, czy zbieramy się w grupy i rzucamy nocnikiem (to robią politycy) ?

Rzad PiS zamrozil.na 2 lata podatek od takich sieci. Takze nie, nie  ignorujemy. Organizacje polskich przedsiębiorców naciskały na wprowadzenie takiego podatku (nawet wyzszego) rzad wprowadził podatek niższy po to aby pol roku później z niego zrezygnować.

Takze juz wiesz do kogo mozesz kierować pretensje w kwestiach ktore poruszasz.

Edytowane przez Sebastian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, josephnba napisał:

Masz rację 

Za przestępstwa powinnimu zabrać, nie za poglądy 

 

Za poglady nie powinien mu nikt nigdy dać mandatu poselskiego, na nasze nieszczęście są w Polsce tacy, którzy myślą gównem w dupie zamiast mózgami 

A czym myślałeś Ty oddając głos na komuniste Zandberga i jego towarzyszy z Partii Razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, starYfaN napisał:
5 godzin temu, starYfaN napisał:

Parę dni temu, zostałem działaczem pis, bo podoba mi się dostęp i dokumentowanie rozpraw sądowych.

 

5 godzin temu, starYfaN napisał:

 

Nie znam się, spytaj pisowców. U mnie jest to sierpień-wrzesień.

czy leci z nami pilot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Pan A. napisał:

A czym myślałeś Ty oddając głos na komuniste Zandberga i jego towarzyszy z Partii Razem?

A czy szanowny mi znajdzie wpis, w którym napisałem że na nich głosowałem? 

Dla ułatwienia dodam, że kiedyś o coś podobnego posadził mnie @fluber i mu wyjaśniłem. Od tamtej pory już mnie pytaniami o to nie zanudza 

 

Czy po raz kolejny zapytany, szanowny spierdoli do swojej norki i wychyli nosek tylko żeby znów bezpodstawnie coś wysrać? 

 

Czekam 

1 godzinę temu, fluber napisał:

Dżemy, soki itp. np z truskawek, poziomek, agrestu, czereśni, moreli, jeżyn, jagód, wiśni, często też z malin i śliwek się już zdarza. Do tego ogórki konserwowe. 

I nalewki 

Nalewki też w lipcu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.