Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, BMF napisał:

Trybunał Konstytucyjny nigdy nie był apolityczny - ale też nigdy nie był tak upolityczniony, jak teraz. Reforma jest potrzebna - obecna ,,reforma'' prowadzi donikąd.

Ale to jest drugorzędne, bo nawet jeżeli reforma w sądownictwie PiS była wiekopomnym sukcesem, jeżeli TVP jest świetną telewizją niosącą nową jakość w polskiej przestrzeni medialnej, jeżeli nieprzestrzeganie podstawowych zasad legislacji tak naprawdę zwiększa efektywność stanowionego prawa, a organizowanie wyborów prezydenckich sprzecznie z prawem ma pozytywny wpływ na kondycję demokracji w Polsce - załóżmy nawet, że tak jest - nie zmienia to tego, że to są działania radykalne w podstawowych płaszczyznach funkcjonowania państwa. A jakoś mi się nie kojarzy z ,,centrowością'' takie podejście do zarządzania państwem, i to bez względu na ocenę tych działań.

Inaczej rozumiemy pojęcie radykalizacji. Ty patrzysz pod kątem instytucji i formalnym, ja pod kątem poglądowym i praktycznym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, polskignom napisał:

To jest instytucja w obecnej formie (zarówno za czasów obecnej gwiazdy mediów - Rzeplinskiego, który nie potrafił stosować przepisów prawa pracy w stosunku do siebie i swoich podwładnych jak i obecnie Przylebskiej) zupełnie zbędna. Nie stanowi żadnej wartości dodanej, a dodatkowo stanowi pozycje w rubryce kosztowej Państwa.

Genialne recapitulatio. Jednak polemizowałbym z wartością dodaną, albowiem dla sprawującego władzę - rzecz to wygodna (dla reszty, niekoniecznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, polskignom napisał:

Pls BMF nie wrzucaj tu do dyskusji TVP...nic się nie zmieniło w tej materii poza strona, która publiczna telewizja popiera. Ona nigdy nie spełniała innej roli niż tuby propagandowej rządzących. To, ze masz wrazenie, ze dopiero teraz tak się stało wynika z faktu, ze nastąpiła polaryzacja na linii TVP-TVN, czyli zjawisko, którego całe 8-10 lat temu nie było.

Co do reszty wprowadzasz zbyt dramatyczny ton do tego wszystkiego, a gadka o tym, ze TK jest bardziej upolityczniony niż kiedyś wynika tylko i wyłącznie z Twoich poglądów politycznych. To jest instytucja w obecnej formie (zarówno za czasów obecnej gwiazdy mediów - Rzeplinskiego, który nie potrafił stosować przepisów prawa pracy w stosunku do siebie i swoich podwładnych jak i obecnie Przylebskiej) zupełnie zbędna. Nie stanowi żadnej wartości dodanej, a dodatkowo stanowi pozycje w rubryce kosztowej Państwa.

Jeśli chodzi o stanowione prawo, to mi, dopóki jest to prawo mające ręce i nogi, gdzie nie jest potrzebne 700 poprawek, lekkie naginanie legislacji zupełnie nie przeszkadza. Jeśli Tobie przeszkadza to ok, mi przeszkadza bardziej jego jakość niż sam fakt jak ono jest stanowione.

Reforma sadownictwa wielkim sukcesem nie była, ale wielka porażka również. Ot najzwyklejsza próba rozbicia betonu betonem.
 

A jeśli chodzi o wybory, to farsa, zgadzam się. Ale tu również wprowadzasz zbytni dramatyzm obecnej oceny sytuacji, gdyż opozycja zupełnie nie jest w stanie wykorzystać fatalnego zachowania Kaczyńskiego w tym temacie. Wiec all in all, co z tego, ze PiS nagina prawo i gra srednio, skoro nie ma nikogo, kto byłby zainteresowany wyjściem z jakakolwiek propozycja, która by nie naginala prawa lub wymagała zmiany konstytucji na predce (poza Gowinem). Propozycje wszystkich pozostałych są również naginaniem prawa i gierka nastawiona na to, żeby dorwać się do koryta. Nic poza tym. A już na pewno nie patrzeniem na prawo/legislację/whatever.

Nie no bez jaj, nie da się porównać propagadany za PO w TVP, a za PiSu. Tą za Pisu można porównać tylko do Korei Północnej, są tak obrzydliwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, polskignom napisał:

albo anty wszystkie partie

To prawda, dlatego myślę, że jestem dosyć obiektywny (albo porównywalnie subiektywny; co nie znaczy, że mam rację). Część Twoich stwierdzeń to przesadne symetryzowanie.

10 minut temu, RappaR napisał:

Inaczej rozumiemy pojęcie radykalizacji.

Myślę, że patrzę na jedno i drugie. Część agendy (w sumie to, za co ich chwalę) PiS jest faktycznie ~centrowa, część zdecydowanie nie. Gdyby w Polsce była normalna opozycja, PiS na tę nie-centrową część programu i działań faktycznie nie mógłby sobie pozwolić i Twoja pierwotna polemika byłaby słuszna.

Edytowane przez BMF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, BMF napisał:

To prawda, dlatego myślę, że jestem dosyć obiektywny (co nie znaczy, że mam rację). Część Twoich stwierdzeń to przesadne symetryzowanie.

Ja myśle, ze Ty przesadnie dramatyzujesz, Ty, ze ja przesadnie symetryzuje. Wiec jak to w życiu bywa racja jest pewnie gdzies pośrodku :) 

Generalnie problemem polskiej sceny politycznej jest to, ze gros wyborców musi wybierać najmniejsze zło, dla mnie to brak głosu. Jak byłem młodszy, to myślałem, żeby dopisać do listy „the Trutha”, teraz jestem już na to za stary i za poważny :)
 

Chociaz jak pokazała pandemia to nie jest problem tylko polskiej sceny politycznej. Ale to tak na marginesie tej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, polskignom napisał:

Ja myśle, ze Ty przesadnie dramatyzujesz, Ty, ze ja przesadnie symetryzuje. Wiec jak to w życiu bywa racja jest pewnie gdzies pośrodku :) 

Część Twoich stwierdzeń (,,TK jest takie samo'', ,,TVP jest takie samo'') to po prostu nieprawda, Twoje odgadywanie mojej kondycji emocjonalnej (i to na podstawie dyskusji o tym, czy PiS jest partią centrową xd) to kolejna próba strzelania w moje subiektywne odczucia. Tu też nie ma symetrii. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda, bo Ty tak uważasz :), ja uważam, ze to prawda (stwierdzenia o TK i TVP). I co teraz? Masz jakieś argumenty poza subiektywnymi na poparcie swojej tezy?
Czym się różnią wyroki TK za Rzeplinskiego i teraz?

Czym się rozni TVP za PO i teraz? Argument o Korei Północnej podniesiony przez Reikaia do mnie nie przemawia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, julekstep napisał:

ale ogladales?

bo cala masa porownan jest TVP do Korei Polnocnej a ja np nigdy nie widzialem jak wyglada tamtejsze TV

Oglądałem, kiedyś były na youtubie jakieś materiały z angielskimi napisami, ale raczej szybko to usuwano. Teraz można polegać na różnych newsach wywiadowców, którzy opisują jak przedstawiono daną sytuacje, typu spotkanie Trumpa z Kimem.

@polskignom intensywnością się różnią, zacietrzewieniem, absurdalnością, k**** nawet błędy ortograficzne i interpunkcyjne się zdarzają, nie bez powodu jest beka z tych pasków w TVP,  poziomem kłamstw, powtarzalnością schematów i tego, jak wygląda większość programu (500+ dobre, 14 emerytury, za PO zrobiono to, marszałek senatu, tamto, niemcy nam zazdroszczą i boją się nas). Nie przypominam sobie też, żeby za PO były takie akcje jak teraz, gdy np Schetyna odszedł z PO, to w TVP puścili ''Szczęśliwej drogi już czas''. Przecież to jest poziom jakiś najgorszych, nieśmiesznych youtuberów, którzy mogą wywołać jedynie cringe.

Edytowane przez Reikai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to jest ewidentnie związane z polaryzacja TVN-TVP. Wcześniej tego nie było widać, bo media były po tej samej stronie. Ale tak samo było granie na emocjach, jaki to nasz rząd nie jest wspaniały, jak cudownie wyszło to i tamto. Tak działa tuba propagandowa. To, co wzmacnia ten przekaz dość mocno i znacząco, to rowniez polaryzacja społeczeństwa. Dlatego tez teraz paski TVP latają po twitterach i facebookach tego świata i nawet nie wiesz, który to fake.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, julekstep napisał:

Czy kwestia dostepnosci nie sklania Cie do refleksji, ze moze jednak troszke przejaskrawiasz z tymi porownaniami?

Ok, Rosja? Brzmi lepiej? To jest o wiele bardziej dostępne. Ewentualnie, można uznać że to co odpierdala Pis, to poziom niespotykany na calym świecie, tez będzie dobrze :].

A co do porównania TVN- TVP to nawet nie ma o czym mówić, TVN też uprawia propagande, ale robią to chociaż z jakimkolwiek smakiem, włącz sobie TVN, a po chwili TVP i jeżeli powiesz, że to jest ten sam poziom, to nie mamy o czym rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, polskignom napisał:

Masz jakieś argumenty poza subiektywnymi na poparcie swojej tezy?

Prezesem TK nigdy nie była osoba o tak kiepskim resume prawniczym jak Przyłębska/TK działał dużo efektywniej pod względem liczby orzeczeń/TK nigdy nie był w pełni apolityczny, bo kiepski jest system jego wyłaniania, jednak mimo to często działał model kontroli konstytucyjności prawa, gdy Trybunał sądził ,,przeciwko'' rządowi-sejmowej większości, czego de facto obecnie nie ma (regularnie stwierdzał niekonstytucyjność ustaw przyjmowanych przez PO)/część orzecznictwa Trybunału z przeszłości stanowi wartościowy i wielokrotnie przywoływany przez PiS zbiór zasad konstytucyjnych, np. w sprawie aborcji/regularnie członkami TK wybierane były osoby o nieposzlakowanej opinii - autorytety w świecie prawniczym, niekiedy zdarzało się, że głosował nawet za nimi Jarosław Kaczyński (np. sędzia Piotr Tuleja, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybrany na sędziego w 2010 roku, kandydat koalicji PO-PSL, za którym zagłosował JK)/mam duże wątpliwości czy można znaleźć jeden do jednego odpowiedniki Pawłowicz i Piotrowicza z przeszłości.

To tak bardzo na szybko, bo to nie było istotną częścią mojego pierwotnego posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego wynika ten smak w stosunku do propagandy TVN-u? Czy np. prowadzenie wywiadów przez niejaka Monike Olejnik, która z uśmiechem daje się wypowiedzieć Antypisom, a z drugiej strony zakrzykuje propisow i kończy wywiad w takim momencie, żeby neutralny obserwator miał wrazenie, ze ten z pisu to poziom płyty chodnikowej (spodobało mi się to określenie, haha)? Czy np. Szkło kontaktowe to jest program smakowy? Wg mnie nie, to jest szambiarskie uprawianie propagandy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, BMF napisał:

(np. sędzia Piotr Tuleja, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybrany na sędziego w 2010 roku, kandydat koalicji PO-PSL, za którym zagłosował JK)/mam duże wątpliwości czy można znaleźć jeden do jednego odpowiedniki Pawłowicz, prof. Uniwersytetu Warszawskiego i Piotrowicza z przeszłości.

poprawiłem, żeby było symetryczniej xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.