Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, RappaR napisał:

Jezuici to akurat najbardziej postępowi i oświeceni ludzie kościoła. Dokonali wielu postępów w matematyce, fizyce, astronomii. Wciąż wielu znaczących naukowców jest Jezuitami.

Nie obrażaj ich

Astronomii? Przecież kościół rzymskokatolicki dopiero w 1992 roku, gdzieś po około 350 latach zrehabilitował Galileusza po tym jak go w XV wieku uznali za heretyka. 

edit: ale w sumie masz rację. Z racji tego, że interesuje się Astronomią aż musiałem to sprawdzić i rzeczywiście tak było. 

 

Godzinę temu, julekstep napisał:

to sobie dobierz inny zakon wedle upodoban

mi sie podoba nazwa

Redemptorystów trzeba było użyć. 

Edytowane przez Eld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Eld napisał:

Astronomii? Przecież kościół rzymskokatolicki dopiero w 1992 roku, gdzieś po około 350 latach zrehabilitował Galileusza po tym jak go w XV wieku uznali za heretyka. 

edit: ale w sumie masz rację. Z racji tego, że interesuje się Astronomią aż musiałem to sprawdzić i rzeczywiście tak było. 

Bo był heretykiem i jego tezy były błędne :) To, że przypadkiem jego wnioski okazały się poprawne, to inna sprawa :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Eld napisał:

Astronomii? Przecież kościół rzymskokatolicki dopiero w 1992 roku, gdzieś po około 350 latach zrehabilitował Galileusza po tym jak go w XV wieku uznali za heretyka. 

raczej nikt go tam za heretyka nie uznał (bo wtedy karą nie byłoby codziennie czytanie biblii oraz wakacje w willi jakiegoś dostojnika), mimo że próbował się wymądrzać w sprawach teologicznych oraz obrażał papieża i każdego, kto się z nim nie zgadzał. natomiast w kontekście astronomii to właśnie kościół stał w tym konflikcie po stronie nauki, bo Galileusz głosił jako pewne sądy, na które nie miał dowodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, jack napisał:

Abstrahując od tematu kościół atakujący kogoś za brak dowodów to spory mindfuck 🤣

To jeszcze większy mindfuck Ciebie czeka, jak się dowiesz, że to kościół zapoczątkował nowoczesny sąd z materiałem dowodowym w współczesnym tego słowa znaczenia.

 

Kościół przez ostatnie 2 tysiąclecia był najbardziej progresywną instytucją na świecie i nie bez powodu rewolucja naukowa pochodzi z Zachodniej Europy mającej z ~2-3% powierzchni świata i w X wieku liczącej kilka procent ludności świata, gdzie akurat był KK, a nie z pozostałych 90%+ świata.

Swoją drogą zachód przestał być religijny dopiero w drugiej połowie XX wieku, USA i Wielka Brytania za anglosphery to okres jednej z większych radykalizmów religijnych.

Podobnie jak Holandia Kalwinów za czasu ich okresu mocarstwowości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RappaR napisał:

To jeszcze większy mindfuck Ciebie czeka, jak się dowiesz, że to kościół zapoczątkował nowoczesny sąd z materiałem dowodowym w współczesnym tego słowa znaczenia.

 

Kościół przez ostatnie 2 tysiąclecia był najbardziej progresywną instytucją na świecie i nie bez powodu rewolucja naukowa pochodzi z Zachodniej Europy mającej z ~2-3% powierzchni świata i w X wieku liczącej kilka procent ludności świata, gdzie akurat był KK, a nie z pozostałych 90%+ świata.

Swoją drogą zachód przestał być religijny dopiero w drugiej połowie XX wieku, USA i Wielka Brytania za anglosphery to okres jednej z większych radykalizmów religijnych.

Podobnie jak Holandia Kalwinów za czasu ich okresu mocarstwowości. 

Mam flashbacki z Religioznastwa ze studiów jak to czytam, gdzie wykładowca był nawiedzony. Za mocno mu niektóre rzeczy z tego przedmiotu weszły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RappaR napisał:

Co za czasy, kiedy zainteresowanie wiedzą z danej dziedziny nazywa się nawiedzeniem 

Zainteresowań w żaden sposób nie krytykuje. Krytykuję sposób przekazywania wiedzy na ten temat tym bardziej, że pewnie brał nie małe pieniądze za to. 

Wiesz, że jak byś się przestał czepiać wszystkiego na siłę i doszukiwać drugiego dna ( które nomen omen pewnie nawet nie istnieje ) to Twoje życie było by o wiele szczęśliwsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Eld napisał:

Zainteresowań w żaden sposób nie krytykuje. Krytykuję sposób przekazywania wiedzy na ten temat tym bardziej, że pewnie brał nie małe pieniądze za to. 

Wiesz, że jak byś się przestał czepiać wszystkiego na siłę i doszukiwać drugiego dna ( które nomen omen pewnie nawet nie istnieje ) to Twoje życie było by o wiele szczęśliwsze?

A czyj ja się czepiam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lorak napisał:

raczej nikt go tam za heretyka nie uznał

Został uznany, tylko się wycofał z tez. Żeby zostać spalonym za herezję trzeba się było postarać, nie tylko powiedzieć coś nie po myśli. 

Zresztą ogólnie rzadko palono z powodów herezji ludzi. Servet został spalony, bo go Kalwin nienawidził, Bruno za bycie oszustem, Joanna d'Arc z powodu polityki.

Raczej wykorzystywano to jako pretekst. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lorak napisał:

jeśli się kogoś nazywa nawiedzonym i że mu za mocno niektóre rzeczy weszły,  to chyba właśnie w takim kontekście, że w błędny sposób opisuje rzeczywistość, nie?

Przeczytaj raz jeszcze co napisałem. Pisałem o swoim wykładowcy, a nie o Rapparze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka. W TVP niedawno emitowany był film dokumentalny Mała Sycylia w którym pada wiele nazwisk ale jedno jest ocenzurowane. Temat przekrętu na przedwojennych akcjach zaczyna się w 7:12

tymczasem:

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,21925902,dariusz-drelich-w-spolce-reaktywowanej-do-udzialu-w-reprywatyzacji.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.