Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, quevas napisał:

Bo nawet gdyby Polska miała ropę, gaz i banki, to jeszcze musiałaby się pozbyć 3/4 ludności, aby samodzielnie związać koniec z końcem, nie wspominając o konieczności fundamentalnej zmiany mentalności ?

Czyli zamiast na drogę "mienia" czegoś i wykształcenia własnej mentalności preferujesz drogę dostania czegoś od niemiecko-francuskiego pana i przyjęcie mentalności eurokratów? :) Aż tak ci suwerenna Polska śmierdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, darkonza napisał:

Udzial-inwestorow-zagranicznych-w-polski

 

Ten wykres jest kluczowy, ważniejszy niż suma zadłużenia

"Zwraca też uwagę, że co do zasady dług zagraniczny nie jest pożądany, bo uzależnia kraj od nastrojów na rynkach światowych. Przykładowo Japonia ma dwa razy większy dług publiczny niż Grecja, a nikt nie mówi, że Japonia stoi na krawędzi bankructwa. Japończycy pożyczają od Japończyków, podczas gdy obligacje wyemitowane przez Greków, znalazły się w rękach francuskich i niemieckich banków. Co więcej, jeśli my obsługujemy dług, spłacamy raty kapitałowe i odsetki, to w przypadku długu krajowego, pieniądze zostają u nas.

....

Ostatnio na rynek wszedł Narodowy Bank Polski, więc siłą rzeczy udział inwestorów zagranicznych spadł - ocenia ekspert ALK. "

https://www.money.pl/gospodarka/rekordowe-zadluzenie-polski-w-unijnych-wyliczeniach-jest-jeszcze-wieksze-6549052391893632a.html

"Z kolei inwestorzy zagraniczni postępują w ostatnich miesiącach całkiem odwrotnie. Z końcem października mieli obligacje za 159 mld zł, czyli o 4 mld zł mniej niż miesiąc wcześniej. Nie był to oczywiście wyjątkowy miesiąc, jeśli chodzi o podaż obligacji od inwestorów zagranicznych – licząc od początku roku wartość takich papierów w ich portfelach skurczyła się o 32,3 mld zł. Co ciekawe, obecna wartość obligacji skarbowych w rękach inwestorów zagranicznych jest na poziomie z 2011 r."

https://www.rp.pl/Finanse/312029892-Zagranica-sprzedaje-polski-dlug.html

Ideałem jest gdyby zagranica nie miała ani złotówki polskiego długu.

Normalny człowiek myśli ze PIS nas prowadzi ku Grecji, ale wbrew pozorom ku Grecji prowadziło nas PO zwiększjaac udział zadłużenia zagranicznego, tak własnie zbankrutowąła Grecja i tak regularnie bankrutuje Argentyna.

Japonia majaca dług ponad 250% PKB nie bankrutuje bo zadłuza się w swoim banku centralnym, tak jak my teraz sie zaczęlismy zadłużac

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Koelner napisał:

Jaka suwerenna ? 

Taka, która wchodziła do Unii, a raczej do Wspólnoty Europejskiej.

4 minuty temu, quevas napisał:

proszę wyjść z Unii, NATO, zerwać relacje gospodarcze, umowy handlowe z innymi państwa świata, i w tedy uprawiać swoje dziecinne opowieści o jakiejś "suwerenności"

Unia do której wchodziliśmy nie zabierała suwerenności, dopiero hejtowany przez wszystkich Kaczyński uległ i podpisał ratyfikację. NATO? Artykuł 5. Traktatu. Umowy handlowe nawet między Chinami a KRLD zapewniają korzyści obu stronom, dlaczego je wypowiadać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Cardi napisał:

Od wejścia do Wspólnoty Europejskiej do przekształcenia się jej w "nową" Unię Europejską, podałem 2007, ale traktat lizboński wszedł w życie w grudniu 2009, więc powinno być 2004-2009

Termin suwerenna to pojęcie względne , w obecnym śmietniku informacji każdy ma do tego inny stosunek . Podaj jaki masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Koelner napisał:

Termin suwerenna to pojęcie względne , w obecnym śmietniku informacji każdy ma do tego inny stosunek . Podaj jaki masz.

Taka, gdzie przytłaczająca liczba aktów prawnych uchwalanych w sejmie jest tworzona w Warszawie a nie w Berlinie/Brukseli/Strasburgu czy gdzieś. Na potrzeby tej dyskusji wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, quevas napisał:

Bo nawet gdyby Polska miała ropę, gaz i banki, to jeszcze musiałaby się pozbyć 3/4 ludności, aby samodzielnie związać koniec z końcem, nie wspominając o konieczności fundamentalnej zmiany mentalności ?

Nie doceniasz Polaków. Owsem, tacy jak Ty są dla nas obciążeniem, ale reszta dałaby radę na was zarobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ely3 napisał:

Ta zwłaszcza ,że nie tak dawno mieliśmy kryzys bankowy i można sobie spokojnie popatrzeć jak sobie inni radzili. Albo masz tak krótką pamięc albo po prostu naginasz rzeczywistość tak jak ci pasuje. A patrząc po innych Twoich teoriach to skłaniam się do tezy drugiej. 

Można wiele złego napisać o rządach PO niemniej z kryzysem bankowym poradzili sobie najlepiej w Europie ( i to kosmicznie lepiej wystarczy popatrzeć na bilans wzrostu PKB od momentu kryzysu do końca kadencji PO i porównać to ze średnią unijną) . Dane za 2 Q są już znane i liderami radzenia sobie gospodarczo nie jesteśmy ale to jeszcze jest za mała próbka by wyciągać jakiekolwiek wnioski

Porównujesz jabłka do pomarańczy. Polska za kryzysu bankowego cisnęła pkb na autostradach budowanych na chybcika na euro i dodatkowo jak Darkonza wspomniał zadłużala się potęgę za granica i to w tempie, którego nikt nie docenia. I tu jest kolejny kamyczek do ogródka UE. Hipotetycznie dziś byśmy byli przed wyborem bankructwo albo euro. A chyba każdy już widzi, ze euro to nie jest dobry sposób (no chyba, ze uznamy, ze te 120 mln ludzi na południu wcale nie żyje w  państwach bankrutach). 
 

PiS generalnie robi wiele rzeczy turbo złe, ale mamy najlepsze min finansów ever :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Koelner napisał:

Tak mamy od 2004 i mnie się bardziej podoba .

Nope.

http://oide.sejm.gov.pl/oide/index.php?option=com_content&view=article&id=14443:archiwalne-informacje-dot-dostosowania-prawa-polskiego-do-prawa-ue-przed-akcesj&catid=7:prawo&Itemid=454

Edytowane przez Cardi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem co łatwe nie było fakty, wiadomości i informacje

Chodziło mi o veto unijne głównie 

TVN - Polska straci przez rząd miliardy

Polsat- veto omówione przez obie strony w miarę ogólnikowo ale jednak z obu stron

TVP- Niemcy chcą podporządkować sobie Europę 

 

Covid

Tvn- rząd nic nie robi, sytuacja jest coraz gorsza (więcej uwagi oczywiście lampart i protestom poświęcone)

Polsat- kolejne rokordy, ale też dużo mniej testów 

TVP pandemia nie jest w odwrocie (od tego zaczeli 🤣) ale wypłaszcza się liczba zachorowań i budujemy nowe szpitale w rekordowym tempie, a w Niemczech i na wyspach jest tyle i tyle zgonów i zamykają gospodarkę, dodatkowo Berlin to wojna na ulicach antycovidowcow i policji

O liczbie zakażeń i zgonów  u nas cicho...

 

Jezu poświęciłem 1.5h i jestem wykończony 

 

Edytowane przez josephnba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, josephnba napisał:

Obejrzałem co łatwe nie było fakty, wiadomości i informacje

Chodziło mi o veto unijne głównie 

TVN - Polska straci przez rząd miliardy

Polsat- veto omówione przez obie strony w miarę ogólnikowo ale jednak z obu stron

TVP- Niemcy chcą podporządkować sobie Europę 

 

Covid

Tvn- rząd nic nie robi, sytuacja jest coraz gorsza (więcej uwagi oczywiście lampart i protestom poświęcone)

Polsat- kolejne rokordy, ale też dużo mniej testów 

TVP pandemia nie jest w odwrocie (od tego zaczeli 🤣) ale wypłaszcza się liczba zachorowań i budujemy nowe szpitale w rekordowym tempie, a w Niemczech i na wyspach jest tyle i tyle zgonów i zamykają gospodarkę, dodatkowo Berlin to wojna na ulicach antycovidowcow i policji

O liczbie zakażeń i zgonów  u nas cicho...

 

Jezu poświęciłem 1.5h i jestem wykończony 

 

było zapytać

chyba każdy wie że teraz Polsat jest najmniej upolitycznioną stacją z tej trójki i to by far

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.