Skocz do zawartości
Borys

Polityka w Polsce i na świecie

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, julekstep napisał:

...głupia duma > głupi wstyd

wstyd za głupią dumę >...

Edytowane przez quevas

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, quevas napisał:

wstyd za głupią dumę >...

wstyd za głupią dumę > duma z głupiego wstydu

Edytowane przez julekstep

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
51 minut temu, Alonzo napisał:

Ten film to karykatura absurdów z dogorywającego PRL.

No pewnie ze tak i sam pamiętam te absurdy z dzieciństwa choć mi jako dziecku absurdami sie nie wydawały. Problem w tym ze oficjalna narracja jest zupełną kontra do stosunków zawartych w filmie. Nie tylko w tym, w wielu innych jak choćby w serialach  "Alternatywy 4", "Zmiennicy". Tej oficjalnej narracji w zaden sposób potwierdzić nie mogę (mimo ze wychowałem się kilka kilometrów od ruskiej bazy) natomiast pamietam te stosunki międzyludzkie karykaturalnie pokazane w filmach.

Np. pamiętam ze z mamą wracając ze stołówki z "trojakami" (takie coś do noszenia obiadów na wynos) widzieliśmy z góry ze schodów tłum ludzi przy bramie. Stojący i czekajacy na sygnał ze wybiła 15:00, bo w tym momencie otwierano bramę i ponad 1000 ludzi ruszało z buta do domu i mama ciągnęła mnie za rękę tak ze biegłem, bo nie chciała by ją ten tłum ludzi otoczył i uwięził.

Oficjalnie pracowali od 7 do 15, w rzeczywistosci na stanowisku pracy byli maks od 7:30 do 14:30 bo po przejsciu bramy samo dojscie do miejsc pracy zajmowało 10 minut (na zakładzie jeździli melexami z miejsca na miejsce).

Myśle ze bardziej od 7:20 do 14:00, bo oni się kąpali po pracy, przebierali, a dla wszystkich pryszniców nie starczało. Później szli pod bramę i stali aż ich wypuszczą

Edytowane przez darkonza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, darkonza napisał:

No pewnie ze tak i sam pamiętam te absurdy z dzieciństwa choć mi jako dziecku absurdami sie nie wydawały. Problem w tym ze oficjalna narracja jest zupełną kontra do stosunków zawartych w filmie. Nie tylko w tym, w wielu innych jak choćby w serialach  "Alternatywy 4", "Zmiennicy". Tej oficjalnej narracji w zaden sposób potwierdzić nie mogę (mimo ze wychowałem się kilka kilometrów od ruskiej bazy) natomiast pamietam te stosunki międzyludzkie karykaturalnie pokazane w filmach.

Np. pamiętam ze z mamą wracając ze stołówki z "trojakami" (takie coś do noszenia obiadów na wynos) widzieliśmy z góry ze schodów tłum ludzi przy bramie. Stojący i czekajacy na sygnał ze wybiła 15:00, bo w tym momencie otwierano bramę i ponad 1000 ludzi ruszało z buta do domu i mama ciągnęła mnie za rękę tak ze biegłem, bo nie chciała by ją ten tłum ludzi otoczył i uwięził.

Oficjalnie pracowali od 7 do 15, w rzeczywistosci na stanowisku pracy byli maks od 7:30 do 14:30 bo po przejsciu bramy samo dojscie do miejsc pracy zajmowało 10 minut (na zakładzie jeździli melexami z miejsca na miejsce).

Myśle ze bardziej od 7:20 do 14:00, bo oni się kąpali po pracy, przebierali, a dla wszystkich pryszniców nie starczało. Później szli pod bramę i stali aż ich wypuszczą

ja zapamiętałem, jak "rzucili" pościel. Zostałem uwięziony na długie godziny w kolejce, bo mama uparła się, że damy radę przed ostatnim busem. Pościel skończyła się na kilka osób przed nami, ale żal było straconego czasu, więc mama zdecydowała się na jakieś ręczniki, bo aurat to chyba jeszcze zostało :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobre. Znasz kogoś kto wtedy nie miał pościeli albo ręczników? Wszyscy mieli, ale wszyscy stali w kolejkach po kolejne. Moja babcia lubiła używac w domu maszyny do szycia. Miała trzy, używała najstarszej, dwie nowsze były "na zapas", czaiła się na czwartą. Nigdy nie użyła nawet tej drugiej

Edytowane przez darkonza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, quevas napisał:

W jakimże innym kraju mógłby zostać posłem, zdobyć papierek dyplomowy albo zanurzyć fioletowy jęzor w słoiku z brukselskimi konfiturami

Wstydzisz się polskiego obywatelstwa?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
46 minut temu, darkonza napisał:

wychowałem się kilka kilometrów od ruskiej bazy

Explains A Lot GIFs - Get the best GIF on GIPHY

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bareja musi być wychował się w ruskiej bazie, skoro tak lajtowo PRL przedstawia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, darkonza napisał:

Bareja musi być wychował się w ruskiej bazie, skoro tak lajtowo PRL przedstawia

A to widziałeś? 

Już można spokojnie nowe aktualne robić :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, darkonza napisał:

Dobre. Znasz kogoś kto wtedy nie miał pościeli albo ręczników? Wszyscy mieli, ale wszyscy stali w kolejkach po kolejne. Moja babcia lubiła używac w domu maszyny do szycia. Miała trzy, używała najstarszej, dwie nowsze były "na zapas", czaiła się na czwartą. Nigdy nie użyła nawet tej drugiej

Mój tata miał sześć samochodów.  Pięć Mercedesów trzymał w garażu na zapas. Jednym Zaporożcem jeździł do pracy bo lubił jak słyszeliśmy, że nadjeżdza 10 minut przed tym zanim go zobaczyliśmy.

Edytowane przez Sebastian

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, darkonza napisał:

ale pokazesz Polakowi film "Miś" i powie ze tak było jak na filmie, ze pełen luz, opierdzielanie na maksa i zlewka wszystkich na wszystko

To chyba słabo im wychodziło to tworzenie człowieka, dla którego wartością jest sama praca zamiast wynagrodzenia za pracę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
21 minut temu, Sebastian napisał:

Mój tata miał sześć samochodów.

W IIRP nie każdy miał buty, w PRL nie kazdy miał komputer, dziś nie każdy ma samochód. Nie możesz mówić ze cesarz rzymski był biedny bo nie miał nawet malucha

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, darkonza napisał:

W IIRP nie każdy miał buty, w PRL nie kazdy miał komputer, dziś nie każdy ma samochód. Nie możesz mówić ze cesarz rzymski był biedny bo nie miał nawet malucha

W Polsce było 327 tysięcy samochodów w 1989 i 29 milionów teraz. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, Chytruz napisał:

To chyba słabo im wychodziło to tworzenie człowieka, dla którego wartością jest sama praca zamiast wynagrodzenia za pracę.

Bardzo słabo, idea upadła a produkcja i brak cenzury takich filmów jak "Miś" są dowodem iż komuna sama smiała się z siebie i nikt te idee które "komunę" zapoczatkowały nie wierzył.

W latach 50-tych wierzyło bardzo wielu

Teraz, fluber napisał:

W Polsce było 327 tysięcy samochodów w 1989 i 29 milionów teraz. 

Już z 15 lat temu mieliśmy więcej samochodów na łebka niż Niemcy, nie wiem jak teraz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, darkonza napisał:

Już z 15 lat temu mieliśmy więcej samochodów na łebka niż Niemcy, nie wiem jak teraz.

Ciekawe

Z najnowszych dostępnych danych (za rok 2004) wynika, że po drogach 25 krajów Unii Europejskiej jeździ 216 mln samochodów pasażerskich - blisko 40 proc. więcej niż w 1990 roku. Jedna piąta (45 mln) przypada na Niemcy. Po Polsce jeździ 12 mln samochodów

Edytowane przez fluber

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, darkonza napisał:

Nie rozumiem jaki to ma związek z tym co napisałeś wcześniej? 

8 minut temu, darkonza napisał:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, fluber napisał:

Nie rozumiem jaki to ma związek z tym co napisałeś wcześniej?

No mamy wiecej samochodów na łebka niż Niemcy, te artykuły to potwierdzają. Nie rozumiem Twojego pytania :)

11 minut temu, darkonza napisał:

W latach 50-tych wierzyło bardzo wielu

"Wincenty Pstrowski w PRL został uznany za  wzór przodownika pracy. Górnik urodził się w Belgii, a do Polski wrócił w 1946 roku. W swoim liście napisał:

"Od maja ubiegłego roku pracuję jako rębacz na kopalni "Jadwiga" w Zabrzu. W lutym br. wykonałem normę 240 proc., wyrąbując 72,5 m chodnika. W kwietniu wykonałem normę 293 proc., wyrąbując 85 m chodnika. W maju dałem 270 proc., wyrąbując 78 m chodnika".

Gorąco wierzył, że współzawodnictwo, przekraczanie planów przyspieszy odbudowę powojennej Polski. W archiwach Polskiego Radia zachował się apel Pstrowskiego do górników Francji, Westfalii i Belgii:

- Bracia Polacy! Górnicy! Wracajcie do kraju, bo u nas nie jest tak, jak wam jest mówione. U nas teraz nic nie brakuje. My mamy to, co nam się należy: pracujemy. Słyszeliście może w radio, jak wykonaliśmy nasz plan 3-letni. I w 1948 też jesteśmy pewni, że przekroczymy nasz plan. I proszę Was, abyście wracali z wiosną [...]. I wtedy będziemy razem budować, będziemy dźwigać Polskę naszą, demokratyczną, ludową - wzywał na antenie Polskiego Radia.

Do współzawodnictwa pracy wzywali też inni. Z apelem do górników zwrócił się m.in. Wiktor Markiewka. "

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/652228,Wincenty-Pstrowski-pierwszy-polski-stachanowiec

Edytowane przez darkonza

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, darkonza napisał:

No mamy wiecej samochodów na łebka niż Niemcy, te artykuły to potwierdzają. Nie rozumiem Twojego pytania :)

Super, ale pisałeś o tym co było 15 lat temu i z tym się nie zgodzilem.  

Przez 45 lat komuny sukcesem było to że ludzie chodzili w butach. Przez 30 lat kapitalizmu każdy dorosły Polak ( średnio) ma samochod. Przepasc

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi