Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Chytruz napisał:

A moherowe berety?

Tusk nie był autorem tej frazy, tak w zasadzie to nawet jej nigdy nie użył w dyskusji publicznej (mówił natomiast o ,,moherowej koalicji" gdy PiS związał się z LPR i Samoobroną). 

Określenie ,,moherowe berety" zaistniało kilka lat wcześniej gdy PO i PiS jeszcze żyli w zgodzie i pierwotnie nie odnosiło się do elektoratu PiS tylko do słuchaczek Radia Maryja (które były wówczas bliżej Ligi Polskich Rodzin niż PiS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, DeltaCenter napisał:

@fluber pytanie mam.

Uczestniczysz we mszy, wpada taka grupka jak w Poznaniu. Jak myślisz. Jako mężczyzna jak powinieneś zareagować? 

Skoro jestem świadkiem przestępstwa to powinienem dokonać obywatelskiego zatrzymania. 

I oczywiście wezwał policje

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2020 o 20:18, fluber napisał:

51,55 procent w 2 turze nad Komorowskim. 51,09 w 2 turze nad Trzaskowskim przy wyższej frekwencji 5 lat później. Ja tu widzę raczej bardzo stabilne poparcie. 

51,09% poparcia w starciu z mocno średnim i dość przypadkowym kandydatem i to w dodatku w okresie pandemii (kiedy ludzie jednak bardziej cenią sobie stabilność jak bardzo c***owa by ona nie była). Ponadto wyraźny spadek w rankingach zaufania (kiedyś nie schodził poniżej 60% i miał mniejszy negatywny elektorat). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jan.kowalski napisał:

51,09% poparcia w starciu z mocno średnim i dość przypadkowym kandydatem i to w dodatku w okresie pandemii (kiedy ludzie jednak bardziej cenią sobie stabilność jak bardzo c***owa by ona nie była). Ponadto wyraźny spadek w rankingach zaufania (kiedyś nie schodził poniżej 60% i miał mniejszy negatywny elektorat). 

Tez żałuję że kidawe zastąpił przypadkowy koles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, julekstep napisał:

Protest właśnie jest pod Pałacem Prezydenckim.

Hasło aktualne - "Kaja Godek zamknij mordę"

Czy Kaja Godek ukrywa się w Pałacu Prezydenckim? xDDD

 

i znów tych samych bębniarzy przyprowadzili....więc z grubsza stara ekipa (znudzona stanem pandemicznym)

Serio? Kwadrans temu byłem na krakowskim przedmieściu i tam pusto było. 

Widziałem tylko, że ministerstwo zdrowia całe wymalowane kretyńskimi napisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MarcusCamby napisał:

Serio? Kwadrans temu byłem na krakowskim przedmieściu i tam pusto było. 

Widziałem tylko, że ministerstwo zdrowia całe wymalowane kretyńskimi napisami.

no oni mają wycieczkę dziś :) chyba z kurii na Miodowej tam szli :) 

a niech se zwiedzają - Bielany standardowo spokojne ❤️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, julekstep napisał:

Przypominam tylko że ta krzycząca obecnie część społeczeństwa całkiem niedawno gloryfikowała Konstytucję, która jest napisana w duchu mocno katolickim :) 

Podejrzewam, że gdybyś dostał na WOSie zadanie ,,podaj trzy argumenty świadczące o tym, że Konstytucja RP jest napisana w duchu mocno katolickim" to miałbyś sporo problemów. :)  

Za to zwykłe ustawodawstwo jest faktycznie pro-katolickie w wielu miejscach (np. ulgi podatkowe dla KK, lekcje religii w szkołach, święta religijne jako święta państwowe, kapelani w szpitalach i wojsku finansowani z budżetu, kary za obrazę uczuć religijnych, zakaz handlu w niedzielę, brak związków partnerskich itp). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jan.kowalski napisał:

Podejrzewam, że gdybyś dostał na WOSie zadanie ,,podaj trzy argumenty świadczące o tym, że Konstytucja RP jest napisana w duchu mocno katolickim" to miałbyś sporo problemów. :)  

Za to zwykłe ustawodawstwo jest faktycznie pro-katolickie w wielu miejscach (np. ulgi podatkowe dla KK, lekcje religii w szkołach, święta religijne jako święta państwowe, kapelani w szpitalach i wojsku finansowani z budżetu, kary za obrazę uczuć religijnych, zakaz handlu w niedzielę, brak związków partnerskich itp). 

Czyli małżeństwo w Konstytucji jako związek kobiety i mężczyzny nie jest prokatolickie ale brak związków partnerskich jest? ;)

1 godzinę temu, ignazz napisał:

 

lubie proste sytuacje. Moim zdaniem taca się kurczy tak jak liczba potencjalnych nowych wiernych bo dosyć znaczna grupa majętnej części społeczeństwa nie patrzy w stronę Kk. 

Tak jako ciekawostkę, bo dziś proboszcz u nas podawał statystyki. W stosunku do zeszłego roku jest o połowę mniej wiernych ale taca plus fundusz są na tym samym poziomie wpływów ( z tym że nie wiadomo ile nie chodzi przez pandemie) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, fluber napisał:

Czyli małżeństwo w Konstytucji jako związek kobiety i mężczyzny nie jest prokatolickie ale brak związków partnerskich jest? ;)

Artykuł o małżeństwie to jeden z nielicznych przykładów pro-katolickiej regulacji. Nota bene jego treść nie wyklucza istnienia formalnych związków partnerskich osób tej samej płci (wyklucza natomiast małżeństwa homoseksualne). 

Konstytucja jednak dość wyraźnie rozdziela państwo od kościoła. Wspomnienie o wierze w Boga w preambule to w zasadzie tylko taki ozdobnik niemający większego znaczenia w praktyce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ignazz napisał:

Czyli proboszcz nie liczy. Tylko coś podaje na odczepnego. 

Nie liczy, Rada Parafialna się tym zajmuje. U mnie jak nigdzie jest pełne info, z wszystkiego się rozlicza. I przede wszystkim remonty na plebanii idą z kasy za msze ( czyli formalnie prywatnych proboszcza). Ale ja mam wyjątkowe szczęście jeśli chodzi o parafie, wikary ryczał jak wyjezdzal. 

25 minut temu, jan.kowalski napisał:

 

Za to zwykłe ustawodawstwo jest faktycznie pro-katolickie w wielu miejscach (np. ulgi podatkowe dla KK, lekcje religii w szkołach, święta religijne jako święta państwowe, kapelani w szpitalach i wojsku finansowani z budżetu, kary za obrazę uczuć religijnych, zakaz handlu w niedzielę, brak związków partnerskich itp). 

Btw. Wiele z tych rzeczy jest w ustawodawstwie wielu państw w Europie:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jan.kowalski napisał:

Konstytucja jednak dość wyraźnie rozdziela państwo od kościoła. Wspomnienie o wierze w Boga w preambule to w zasadzie tylko taki ozdobnik niemający większego znaczenia w praktyce. 

my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,

zarówno wierzący w Boga

będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,

jak i nie podzielający tej wiary,

a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł

 

czyli w skrócie - możesz se nie wierzyć, ale 'moralność' ('wartości') masz mieć katolicką

 

no i cały rozdział 2 jest z grubsza oparty na "przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka" - co jak dla mnie brzmi mocno katolicko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, fluber napisał:

Btw. Wiele z tych rzeczy jest w ustawodawstwie wielu państw w Europie:) 

Ale zazwyczaj nie ma takiego combo (wyjątek to kraje typu Malta). No i jest to równoważone rozwiązaniami liberalnymi (np. w Anglii konserwatywny rząd wprowadził małżeństwa osób tej samej płci). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, julekstep napisał:

no i cały rozdział 2 jest z grubsza oparty na "przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka" - co jak dla mnie brzmi mocno katolicko

Godność człowieka to pojęcie z zakresu prawa konstytucyjnego. Jest niezależna od kontekstu dziejowego czy kulturowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, julekstep napisał:

my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,

zarówno wierzący w Boga

będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,

jak i nie podzielający tej wiary,

a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł

 

czyli w skrócie - możesz se nie wierzyć, ale 'moralność' ('wartości') masz mieć katolicką

 

no i cały rozdział 2 jest z grubsza oparty na "przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka" - co jak dla mnie brzmi mocno katolicko

Słowo klucz - uniwersalne.

Prawo własności albo prawo do życia wywodzimy nie tylko z katolicyzmu (nawet nie tylko z chrześcijaństwa). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.