Skocz do zawartości

Polityka w Polsce


Borys

Rekomendowane odpowiedzi

" W latach 2010 – 2016 otrzymaliśmy z UE średnio rocznie środki finansowe stanowiące 2,7 proc. PKB. Ale w tym samym okresie z Polski wypływało netto 4,7 proc. PKB.

...

Piketty potwierdza, że po upadku komunizmu zachodni inwestorzy przejęli dużą część kapitału w Europie Wschodniej, ok. jednej czwartej całości, jeżeli patrzeć na wszystkie aktywa łącznie z nieruchomościami, ale ponad połowę, gdy brać pod uwagę tylko firmy

...

W zasadzie tylko w okresie komunizmu Europa Wschodnia nie należała do zachodnich inwestorów” – konstatuje Piketty i przypomina, że przed II wojną światową także zachodni inwestorzy mieli silną pozycję w naszym regionie.

...

duży wypływ pieniędzy z krajów takich jak Polska (dokładnie 4,7 proc. PKB) nie oznacza automatycznie, że wstąpienie do Unii Europejskiej było złym interesem dla krajów regionu. W końcu wypływ pieniędzy wynika z poczynionych inwestycji, które zwiększyły produktywność i płace w Europie Wschodniej. Jednak płace w Polsce i innych krajach regionu nie wzrosły tak bardzo jak mogłyby, w części ze względu na mocną pozycję przetargową zachodnich inwestorów

...

Ekonomista wskazuje, że najlepszym sposobem na zmniejszenie wyprowadzania przez zachodnich inwestorów pieniędzy za granicę jest zmuszenie ich do podniesienia płac pracownikom. Tymczasem kraje takie jak Niemcy czy Francja mają tendencję do ignorowania tego problemu. Ewentualnie pojawia się argument, że te zyski to wynik działań „rynku” i „wolnej konkurencji”, które z założenia są sprawiedliwe.

....

W 2019 r. w naszym kraju do pracowników w postaci pensji trafiało 49,9 proc. PKB. Tymczasem w Korei Południowej, kraju który silnie ograniczał napływ zagranicznych inwestorów i zbudował swoje globalne firmy, było to 63,9 proc.

https://forsal.pl/gospodarka/artykuly/7749846,wysoka-cena-pieniedzy-z-ue-przeplywy-finansowe-polska-thomas-piketty.html

2 minuty temu, darkonza napisał:

W zasadzie tylko w okresie komunizmu Europa Wschodnia nie należała do zachodnich inwestorów” – konstatuje Piketty i przypomina, że przed II wojną światową także zachodni inwestorzy mieli silną pozycję w naszym regionie.

To zdanie jest kluczowe, bo ono tłumaczy dlaczego komunizm był ch....y, PRL był nie do zniesienia, a ZOMO to najgorsi mordercy, właśnie dlatego ze Polska nie należała wtedy do zachodnich inwestorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, darkonza napisał:

 

To zdanie jest kluczowe, bo ono tłumaczy dlaczego komunizm był ch....y, PRL był nie do zniesienia, a ZOMO to najgorsi mordercy, właśnie dlatego ze Polska nie należała wtedy do zachodnich inwestorów

no i że jak kuzyn przywoził z Berlina Zachodniego Snikcersy w paczce to pół osiedla się o nie biło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRL był ch....y w porównananiu z IIIRP, ale obecną bo nie tą z lat 90-tych.

Tyle ze IIRP była ch....a w porównaniu z PRL

a I RP była pewnie gorsza niż IIRP.

Nic więc nie ma w tym niezwykłego ze teraz jest lepiej, po prostu każde nowsze czasy sa lepsze od poprzednich.

Obrabia sie jednak dupę głównie RRL-owi, a nie obrabia az tak bardzo II czy IRP.

Z czegoś jednak musi to wynikać ze akurat PRL ma tak przegrane, no i to wynika własnie z tego ze on nie należał do "inwestorów" a skoro media do nich należą to uczą ze to był najgorszy możliwy czas, a on był lepszy od poprzednich i gorszy od następnego, jak każdy inny wczesniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, darkonza napisał:

PRL był ch....y w porównananiu z IIIRP, ale obecną bo nie tą z lat 90-tych.

Tyle ze IIRP była ch....a w porównaniu z PRL

a I RP była pewnie gorsza niż IIRP.

Nic więc nie ma w tym niezwykłego ze teraz jest lepiej, po prostu każde nowsze czasy sa lepsze od poprzednich.

Obrabia sie jednak dupę głównie RRL-owi, a nie obrabia az tak bardzo II czy IRP.

Z czegoś jednak musi to wynikać ze akurat PRL ma tak przegrane, no i to wynika własnie z tego ze on nie należał do "inwestorów" a skoro media do nich należą to uczą ze to był najgorszy możliwy czas, a on był lepszy od poprzednich i gorszy od następnego, jak każdy inny wczesniej.

Mam pytanie, ile Ty masz lat ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Koelner napisał:

lata 80te były c***owe w porównaniu do lat 70 tych i 90 tych 

Pewnie jesteś z duzego miasta, wiec mogło Cie nie dotknąć  ze 90-te były gorsze niż 80-te.

Małe miasta i wioski poszły w 30% i więcej bezrobocia wtedy, duze miasta maks 10 chyba.

Od poczatku nowe biznesy zaczęły sie skupiac w dużych miastach wiec one szybko sie ogarnęły, ale wczesniej za komuny nawet małe miasta miały swoje duze zakłądy dajace prace, one zniknęły bezpowrotnie. To było jak tsunami niszczace wszystko. To ten proces hodował patologie

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, darkonza napisał:

No juz po 40-tce jakiś czas, a co to zmienia?

No ja też mam po 40stce. I wnioskuję, że masz sklerozę. Ja pamiętam jak stałem w sklepie z kartkami dla cukrzyków mojej mamy i walczyłem aby coś kupić. Pamiętam, że na telewizor czekaliśmy kilka lat, podobnie jak musieliśmy zapisywać się na samochód. Pamiętam, że na budowę domu - która trwała 12 lat - łatwiej było o kredyt niż o materiały.

Pamiętam więc ten "dobrobyt" i nie wiem jak możesz w ogóle porównywać to z tym co było przed druga wojną i tym co  mamy teraz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sebastian napisał:

No ja też mam po 40stce. I wnioskuję, że masz sklerozę. Ja pamiętam jak stałem w sklepie z kartkami dla cukrzyków mojej mamy i walczyłem aby coś kupić.

 

A pamietasz zebyś był głodny? Założe się ze nie. W latach 90-tych pojawili sie głodni

Ale o czym tu ja gadam, przecież napisałem Ze PRL był gorszy niż obecna IIIRP, wiec ma na celu Twoje porównanie? Z czym walczysz? Jeśłi chcesz walczyć to ewentualnie z tym ze PRL był lepszy niż IIRP - tu daj argumenty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, darkonza napisał:

To zdanie jest kluczowe, bo ono tłumaczy dlaczego komunizm był ch....y, PRL był nie do zniesienia, a ZOMO to najgorsi mordercy, właśnie dlatego ze Polska nie należała wtedy do zachodnich inwestorów

Z podobnych powodów Rosja ma przegrane, bo nie należy odo zachodnich inwestorów tylko ruskich oligarchów choć w latach 90-tych za Jelcyna Rosja byłą "cacy" bo wtedy zachodni inwestorzy przejmowali coraz wiecej ale Putin z tym skończył i znów ruskie są "be". Wenezuela ma przerypane bo nie należy do inwestorów, białoruś, z takich powodów Iran teraz ma przegrane, ale całkiem niedawno nie miał i był fajny (bo przyjmował zachodnich inwestorów)

Tylko niech ktoś nie mówi ze kraje są biedne, moze i są porównując do zachodu, ale są też kraje od nich znacznie biedniejsze które nie maja złej prasy, bo one do inwestorów należą, a te kraje typu Wenezuela są zwalczane sankcjami, tajnymi operacjami i cholera wie czym jeszcze. Są biedne bo maja być biedne, bo ludzie maja uznac ze tylko "zachodni inwestorzy" dadza im szczescie i dobrobyt.

Arabia Saudyjska to najgorszy reżim ale jest ok bo sie dogaduje z "inwestorami" wiec niech tam sobie zabijaja dziennikarzy na żywca nawet.

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sebastian napisał:

Pamiętam, że na telewizor czekaliśmy kilka lat, podobnie jak musieliśmy zapisywać się na samochód.

 

Telewizora kolorowego Al Capone też nie miał i czego to dowodzi? Ten argument to sorry, nie rozumiesz ze teraz mówisz o postępie technologicznym zamiast o systemie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, darkonza napisał:

Pewnie jesteś z duzego miasta, wiec mogło Cie nie dotknąć  ze 90-te były gorsze niż 80-te.

A nie były ? to prawda kiedyś przeszło się z sierpu na kosę z kosy na traktor ale reszta świata odlatywała . to jest taka jak z Polska ekstraklasa , niby sie rozwija ale traci coraz więcej do innych lig w Europie i tak samo było z PRL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, darkonza napisał:

Pewnie jesteś z duzego miasta, wiec mogło Cie nie dotknąć  ze 90-te były gorsze niż 80-te.

Małe miasta i wioski poszły w 30% i więcej bezrobocia wtedy, duze miasta maks 10 chyba.

Od poczatku nowe biznesy zaczęły sie skupiac w dużych miastach wiec one szybko sie ogarnęły, ale wczesniej za komuny nawet małe miasta miały swoje duze zakłądy dajace prace, one zniknęły bezpowrotnie. To było jak tsunami niszczace wszystko. To ten proces hodował patologie

cytując klasyka:

w 90's jeździłem na obozy i wczasy w takie miejsca i było fajnie (nawet ta wyhodowana patologia mnie nie zjadła!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puste haki. Dwa kanały TV. Zero koncertów chyba ze ktoś z NRD lub ZSRR. Tych Warynskich nie było na co wymieniać. I bezczelna narracja ze to ok. U nas było gorzej niż na Węgrzech czy NRD nie wspominając o zachodzie. A miałem tego farta ze byłem na turniejach w Holandii czy Austrii i poznałem sile nabywcza naszych papierów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • matek zablokował(a) ten temat
  • Reikai odblokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.