Skocz do zawartości

Coronavirus


RonnieArtestics

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, ely3 napisał:

Dla całej Polaski z alata 20-21 był 17-21% . Najwyższy w Europie mniej wiecej na poziomie Albanii

Ale musiałbym sobie odświeżyć dane bo nie pamiętam 

Zgadza się. Przełamałem lenistwo, znalazłem i policzyłem dla calej Polski wg lat 2017-21 to w 2021 wzrost zgonów o ok 17%-18%.

Ale żadną miarą na Podkarpaciu nie ma wzrostu o 40%. W latach 2017-21 zmarło tam blisko 110 000 ludzi, podzielić to na 5 lat to jest średnio 22000, a w samym 2021 było 26500 zgonów. Wzrost jest , ale rzędu 20 %. I co ważniejsze nie odbiega jakoś wielce od ogólnopolskiego wzrostu. 

Żadnej rzezi zapowiadanej przez  Grzesiowskiego tam nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DRK napisał:

Zgadza się. Przełamałem lenistwo, znalazłem i policzyłem dla calej Polski wg lat 2017-21 to w 2021 wzrost zgonów o ok 17%-18%.

Ale żadną miarą na Podkarpaciu nie ma wzrostu o 40%. W latach 2017-21 zmarło tam blisko 110 000 ludzi, podzielić to na 5 lat to jest średnio 22000, a w samym 2021 było 26500 zgonów. Wzrost jest , ale rzędu 20 %. I co ważniejsze nie odbiega jakoś wielce od ogólnopolskiego wzrostu. 

Żadnej rzezi zapowiadanej przez  Grzesiowskiego tam nie ma. 

nie sądzisz że popełniasz błąd wliczając 21 ? jak chcesz zobaczyć o ile wzrosły zgony to potrzebne są dane 16-20 lub 4 letnie 17-20 ((110 000 - 26500)/4 )) czyli około 20.9k zgonów na rok . Procentowy wzrost to (26.5k-20.9k)/20.9k * 100% = 27%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gregorius napisał:

nie sądzisz że popełniasz błąd wliczając 21 ? jak chcesz zobaczyć o ile wzrosły zgony to potrzebne są dane 16-20 lub 4 letnie 17-20 ((110 000 - 26500)/4 )) czyli około 20.9k zgonów na rok . Procentowy wzrost to (26.5k-20.9k)/20.9k * 100% = 27%

No raczej 15-19 a nie 16-20. Przecież cały sens jest chyba w tym żeby nie liczyć zgonów covidowych z 2020

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, fluber napisał:

No raczej 15-19 a nie 16-20. Przecież cały sens jest chyba w tym żeby nie liczyć zgonów covidowych z 2020

Dokładnie tak w kwietniu 21 było 33% ale jesień 21 wcale nie była dobra na Wschodzie Polski

@DRK musisz liczyc zgonny 20-21 w stosunku do średniej z 15-19 .

Ogólnie w Polsce w latach 20-21 zmarło dodatkowo 216 tys w stosunku do średniej a trzeba pamietąc ,że zanim pojawił się Covid to mieliśmy w zimie 19/20 minusowe zgony. Pamietaj też,że Polsce miała hardcordowy lockdown w kwietniu 20 co było dość skuteczne ale potem sobie odpuściła więc mysmy tak naprawdę te 216 tys zrobili w połtora roku.

Dla porównania Niemcy mieli 4 % nadmiarowych zgonów. Francja gdzie im się złozył Paryżi cała północ ostatecznie skończył na 7%. Nawet Włosi czy Hiszpanie finalnie byli poniżej nas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ely3 napisał:

Dokładnie tak w kwietniu 21 było 33% ale jesień 21 wcale nie była dobra na Wschodzie Polski

@DRK musisz liczyc zgonny 20-21 w stosunku do średniej z 15-19 .

Ogólnie w Polsce w latach 20-21 zmarło dodatkowo 216 tys w stosunku do średniej a trzeba pamietąc ,że zanim pojawił się Covid to mieliśmy w zimie 19/20 minusowe zgony. Pamietaj też,że Polsce miała hardcordowy lockdown w kwietniu 20 co było dość skuteczne ale potem sobie odpuściła więc mysmy tak naprawdę te 216 tys zrobili w połtora roku.

Dla porównania Niemcy mieli 4 % nadmiarowych zgonów. Francja gdzie im się złozył Paryżi cała północ ostatecznie skończył na 7%. Nawet Włosi czy Hiszpanie finalnie byli poniżej nas

Co za przypadek 

kraj z najgorszym powietrzem(w dużym stopniu z powodów geograficznych) miał największa ilość zgonów z powodu choroby układu oddechowego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gregorius napisał:

nie sądzisz że popełniasz błąd wliczając 21 ? jak chcesz zobaczyć o ile wzrosły zgony to potrzebne są dane 16-20 lub 4 letnie 17-20 ((110 000 - 26500)/4 )) czyli około 20.9k zgonów na rok . Procentowy wzrost to (26.5k-20.9k)/20.9k * 100% = 27%

Nie byłem pewny jakie lata wziął ELY3 pod uwagę pisząc o 40% wzroście na Podkarpaciu dlatego zapytałem Go parę postów wyżej o jaki czas chodzi. ELY3  brał pod uwagę ostatnie 5 lat  więc do nich sie odniosłem tj 2017-21. Ale też miałem takie wątpliwości jak Ty co do liczenia tym sposobem. 

Dzięki za wybawienie mnie z liczenia z lat 2017-20 wobec 2021 roku. Wynik 27% to jednak wciąż jest bliższy 20% niż 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, RappaR napisał:

Co za przypadek 

kraj z najgorszym powietrzem(w dużym stopniu z powodów geograficznych) miał największa ilość zgonów z powodu choroby układu oddechowego 

Miło ,że przystajesz do mojej opinii sprzed dwóch lat ,że fatalne powietrze w Polsce mialo swój udział. Z drugiej strony ściana Wschodnia ma lepsze powietrze niż śląsk z nadmiarowych zgonów i tak mieli więcej więc powietrze powietrzem ale chowaniem głowy w piasek przez ten rząd byle nie narazać się swoim wyborcom miało swój udział również

Teraz, DRK napisał:

zięki za wybawienie mnie z liczenia z lat 2017-20

W 20 roku był Covid wiec musisz brać do 2019 by porównać ile wiecej zmarło w Covidowym czasie do średniej przedocovidowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ely3 napisał:

Miło ,że przystajesz do mojej opinii sprzed dwóch lat ,że fatalne powietrze w Polsce mialo swój udział. Z drugiej strony ściana Wschodnia ma lepsze powietrze niż śląsk z nadmiarowych zgonów i tak mieli więcej więc powietrze powietrzem ale chowaniem głowy w piasek przez ten rząd byle nie narazać się swoim wyborcom miało swój udział również

Kiedykolwiek temu zaprzeczałem?

Fatalna jakość powietrza w Polsce. Na mapie Europy od razu widać gdzie  największy smog

Ale no - wschód też nie ma za dobrego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację. Trzeba liczyć 2015-19. W tych latach średnia zgonów na PDKP to 19,5 tys. W 2021 zmarło tam 26 320 osób więc wzrost wyniósł blisko 35% (34,97). Tzn .że można uznać szacunki Ely3 o 40% w dużej mierze za właściwe.

Na pierwszy rzut oka wygląda to groźnie. 35% wzrost to nie byle co i możnaby sądzić ,że PDKP  samo sobie zaszkodziło nie szczepiąc się. Warto jednak ten wynik z czymś porównać, aby mieć lepszy pogląd. W Polsce w latach 2015-19 zmarło 2 007 000 ludzi. rednio na rok 401tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry ucięło resztę.

Średnio 401tys . 2021 to 519tys zgonów. Wzrost wyniósł więc blisko 30%(29,42).

Cały czas PDKP gorzej, ale już nie tak bardzo jak się wydawało. Jakie powody tej 5% różnicy?

1 .Poziom szczepień- niekoniecznie .W  I kw 2021 poziom wyszczepienia Polski 5%. To za mało aby odegrało jakąkolwiek rolę. W poł 2021  zaszczepionych 25%, więcej , ale wciąż za mało aby to było decydujące. Tym bardziej ,że wtedy nie było takiego dużego rozwarstwienia w szczepieniu Polski i PDKP. A właśnie w I poł. roku PDKP mocniej oberwało w ilości zgonów

2. Struktura demograficzna PDKP. Tu widać główny powód. Przed 2020 PDKP miało największą długość życia zarówno kobiet jak i mężczyzn ( teraz spadli na 2.miejsce). Covid  największe żniwo zebrał właśnie wśród osób starszych, często schorowanych, bardzo często potrzebujących opieki albo kontaktu z lekarzem. A tego właśnie zabrakło. Teleporady i zamknięte przychodnie najmocniej uderzyły w ludzi starszych. Dlatego PDKP oberwało nieco mocniej (o5%) niż reszta kraju.

3. W latach przed covidem (2017 albo 2019, może oba) na PDKP był najniższy poziom zgonów 9,1 na 1000 mieszkańców. Było więc duże pole do wysokiego procentowego odbicia bo startowali z niskiego pułapu.

Nie poziom szczepień , ale struktura wiekowa i teleporady zadecydowały o nieco wyższym od średniej krajowej poziomie zgonów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, fluber napisał:

Między 30 a 35.

Rozumiem teraz o co Ci chodziło. Wydaje mnie się jednak że liczenie Twoim sposobem lepiej sprawdziłoby się przy porównywaniu procentowym 30 do 35 szt, kg, km itp, a porównywanie % do % mocno zamazuje obraz. I nie chciałbym tu rozwijać offtopicu matematycznego tutaj bo 1.nie miejsce, 2. nie jestem matematycznym orłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio, wierzycie w te wszystkie publiczne statystyki podawane przez instytucje krajowe i wyciagacie wnioski w sprawie covid czy czegos innego?
Pracowałem* w Urzedzie Statystycznym i od tamtej pory mam dość dużą ostrożność w kontekscie wiarygodności danych w ogolności :D

W szczególności w Polsce mamy beznadziejny poziom raportowania przyczyn zgonów - już teraz nie pamietam dokładnych statystyk, ale koło 30% zgonów podpisana jest jako "zatrzymanie krążenia"... Z przypadków które znam, zaawansowany nowotwor z przerzutami i do przyczyny zgonu również zostało zapisane "zatrzymanie krążenia"...
Dodatkowo w przypadku zgonów/diagnoz covid dochodziły kwestie zarobkowe personelu/szpitala (dodatki różnego rodzaju), więc kolejny czynnik zaburzający. Nie wiem czy to jest standard, ale również z najbliższego otoczenia znam przypadek gdy szpital rozliczył pacjentowi daną grupą dla operacji wycięcia nowotworu, a w rzeczywistości pobrano tylko wycinek :D


Jak coś jest państwowe, to jest niczyje.

Na pewno nie ma 2 czy 8 mln zgonów jak mówił jeden ekspert, który dalej uchodzi za eksperta. Nie ma i nie było nigdzie w Polsce Bergamo jest natomiast inflacja. Przepraszam, putinflacja.

*opiep**** się na całego, bo pracą tego nie można nazwać. Uciekłem i postanowiłem wiecej nie pracować w administracji panstwowej.

Edytowane przez Orus92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.