Skocz do zawartości

Coronavirus


RonnieArtestics

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, starYfaN napisał:

Po prostu nie rozumiem, co ma wspólnego nieudolność biurokratyczna UE, z faktem, że od 2,5 tyś lat Europa najpierw przodowała, a teraz ciągle jest w czubie z poziomem życia.

Taki przykład:

Kia Rio sprzedawana jest i w Europie i w ameryce południowej. Jak sie okazuje ta wersja na amerykę południową nie ma tych wszystkich systemów bezpieczeństwa które ma w Europie w wersji podstawowej. W ameryce jest "wolny rynek" a u nas "biurokracja" która zmusza producenta do instalowania tych wszystkich poduszek ABS-ów, CBS-ów i PSL-ów.

Gdyby Polska nie była w Europie to byśmy mieli ten samochód w wersji Amerykańskiej i wcale nie musiałoby być taniej niż jest.

To jest przykład jak biurokracja podnosi standardy/poziomy życia, bezpieczeństwa w Europie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, darkonza napisał:

Taki przykład:

Kia Rio sprzedawana jest i w Europie i w ameryce południowej. Jak sie okazuje ta wersja na amerykę południową nie ma tych wszystkich systemów bezpieczeństwa które ma w Europie w wersji podstawowej. W ameryce jest "wolny rynek" a u nas "biurokracja" która zmusza producenta do instalowania tych wszystkich poduszek ABS-ów, CBS-ów i PSL-ów.

Gdyby Polska nie była w Europie to byśmy mieli ten samochód w wersji Amerykańskiej i wcale nie musiałoby być taniej niż jest.

To jest przykład jak biurokracja podnosi standardy/poziomy życia, bezpieczeństwa w Europie

Serio?

To sprzedaj wersje z ameryki południowej w ameryce północnej, tam też jest wolny rynek i udowodnisz swoją tezę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, starYfaN napisał:

To sprzedaj wersje z ameryki południowej w ameryce północnej, tam też jest wolny rynek i udowodnisz swoją tezę.

Moja teza jest taka ze biurokracja choć często upierdliwa wymusza pewne standardy. Wiele z nich jest bez sensu, ale ta mniejsza wazna czesc poprawia bezpieczeństwo i jakosc życia.

Nie ma cywilizacji bez biurokracji! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Roger napisał:

Ja ogolnie uważam, że lockdown nic nie daje, na co mamy wystarczające dowody z innych krajów i nawet z własnego podwórka.

Nie mówię, że się nie zgadzam, ale zaciekawiły mnie te przykłady z innych krajów i naszego podwórka. Podrzucisz jakieś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, starYfaN napisał:

Po prostu nie rozumiem, co ma wspólnego nieudolność biurokratyczna UE, z faktem, że od 2,5 tyś lat Europa najpierw przodowała, a teraz ciągle jest w czubie z poziomem życia.

 

2 500 pomylić z 200-300 może też grubo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tecu napisał:

Nie mówię, że się nie zgadzam, ale zaciekawiły mnie te przykłady z innych krajów i naszego podwórka. Podrzucisz jakieś? 

Poniosło mnie jeżeli chodzi o pisanie o krajach, bo (niestety) jest ich na świecie garstka, ale przykład Szwedów nadal jest aktualny, chyba ich nawet już przegoniliśmy w przypadkach śmiertelnych na milion mieszkańców, gdzie w Szwecji nie było jakiś wielkich ograniczeń, a Polska już trzeci raz się zamyka. W USA kilka stanów zbliżonych do siebie powierzchnią/ilością mieszkańców itp. nie miało lockdownów, kilka miał i statystyki niczym się tam nie różnią. Krzywe zakażeń i późniejszych spadków przebiegają praktycznie identycznie.

Co do naszego podwórka - zamknięto część biznesów z uwagi na wysokie ryzyko zarażenia się (taka jest narracja), mija prawie pół roku od tego momentu, a nie jest ani trochę lepiej, w zasadzie to stoimy w miejscu od roku czasu. Daje to do myślenia, czy faktycznie zamykanie czegokolwiek ma na cokolwiek wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, darkonza napisał:

"Z naszego doświadczenia wiem, że ma zaledwie 5-10 proc. szans na przeżycie pod respiratorem" - dodaje Bartek Kubecki. "

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26911139,rezydent-rurka-7-5-midanium-propofol-fentanyl-to-dla.html#s=BoxOpImg4

Albo nie pomagają, albo nawet szkodzą.

Uwierz mi - z pacjentów co są pod respiratorem, bez niego by nie przeżył nikt 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Roger napisał:

Co do naszego podwórka - zamknięto część biznesów z uwagi na wysokie ryzyko zarażenia się (taka jest narracja), mija prawie pół roku od tego momentu, a nie jest ani trochę lepiej, w zasadzie to stoimy w miejscu od roku czasu. Daje to do myślenia, czy faktycznie zamykanie czegokolwiek ma na cokolwiek wpływ.

Tylko jak sprawdzić czy bez zamknięcia nie byłoby jeszcze gorzej? 

Problem jest taki, że nie ma porównania, bo stety/niestety, żaden kraj, przynajmniej Europejski, nie zaryzykował i nie miał otwartej gospodarki. Szwecja próbowała i też się poddała. 

https://www.google.com/amp/s/www.bankier.pl/amp/wiadomosc/Szwecja-po-roku-pandemii-nasladuja-inne-kraje-i-dopuscila-lockdown-8069611

Nie mówię, że lockdown jest receptą i jest super, ale po prostu nie mamy porównania, możemy tylko gdybać co by było gdyby. 

Z jakiegoś powodu, wszystkie kraje Europejskie idą w tym samym kierunku. Wszystkie się mylą? Prawdopodobieństwo jest dosyć niskie. 

Restrykcje restrykcjami a to jak są przestrzegane nawet zalecenia to zupełnie inna sprawa. 

Taki głupi przykład odnośnie zaleceń -dezynfekcja. Możecie sami popatrzeć. Przed wejściem do przykładowo Biedronki są płyny do dezynfekcji dłoni. Bez dotykowe, cała operacja trwa dwie sekundy. Nikła część klientów to robi, bardzo nikła a przecież nie jest to problem. Później macanie warzyw itd, itp. Wracają do domu i pewnie też nie umyj rąk. Bo po co. Abstrac***ę czy to ma sens czy nie, ale dlaczego mamy tego nie robić? Coś na tym tracimy oprócz tych dwóch sekund? A może zyskujemy sporo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, darkonza napisał:

"Washington Post" poinformował w grudniu, że USA zapłaciły 19,5 dolara za jedną dawkę preparatu produkcji Pfizer/BioNTech, a UE 14,76 dolara. W przypadku szczepionek Moderny kwoty wynosiły odpowiednio 15 i 18 dolarów.

Oznaczałoby to, że w Stanach średni koszt dwóch dawek szczepionki obu firm wynosił 34,5 dolara, a w UE 31,76 - w porównaniu do 47 dolarów w Izraelu. "

14.76 + 18 = 32.76 a nie 31.76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fluber napisał:

No i myslisz ze dłuższy lockdown daje większą stratę niż 16 dolarów na osobe? 

A Ty myślisz ,że Izrael otworzy się teraz na inne kraje? Czy nadal jego turystyka będzie dogorywać? Zaszczepienie jednego kraju nadal nie rozwiązuje wiekszości problemów. Lockdown dobija usługi głównie hotelarstwo , restauracje itp 

Poza tym teraz większym problemem są rozjechane łańcuchy dostaw. To ,że w wielu przypadkach towar z Chin jest droższy od tego europejskiego .W Europie przemysł idzie mocno ( przynajmniej w mojej branży) ale i ceny idą w górę. Tu szczepienie nawet całej Europy niewiele zmieni. 

UK szczepi głównie Astrą . Chciałbyś by w Polsce szczepiono nią wszystkich zwłaszcza starszych? Bo ja szczerze powiedziawszy nie. Poza tym w Izraelu na grypę szczepi się ogromna ilość osób. Albo tak jak Węgrzy szcsepionkami Sputnik , których nawet Rosjanie nie zalecają osobom młodym, chorym starszym itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, RappaR napisał:

Uwierz mi - z pacjentów co są pod respiratorem, bez niego by nie przeżył nikt 

Na pewno jesteś nieporównanie bliżej tematu i w zwiazku z tym nie musisz jak ja "filozozofować" ale nie chce mi się wierzyć bo skutecznośc diagnoz lekarskich nie zbliża sie nawet do 90% i nawet ludzie u których stwierdzono zgon sami wstaja czasem. Jeśli respiratory maja 5-10% skutecznoci to wypadaja dużo gorzej niż "okadzanie" cieżko chorych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jack napisał:

Można było przecież kupić chińczyka i zmusić do szczepień chociażby służby mundurowe i infrastrukturę krytyczną. Sporo by tego było.

A przecież prawdziwi patrioci sami powinni dla dobra kraju zgłaszać się na ochotnika. Ale zaraz, oni chyba nie wierzą w istnienie wirusa.....

Viola Kołakowska chyba nie jest patriotka:) 

Generalnie Polska jest i tak szczepi szybko jak na UE. Problem, że firmy szczepionkowe traktują UE niepoważnie:

https://wiadomosci.onet.pl/politico/koronawirus-we-wloszech-odkryto-29-mln-dawek-szczepionki-astrazeneca/wy4dhcf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, starYfaN napisał:

Cóż, jeżeli Indianie, Aborygeni, Afrykańczycy, czy mieszkańcy inperium Czyngis Hana mieli wcześniej wyższy poziom i perspektywy niż np Imeprium Rzymskie, to zwracam honor.

W średniowieczu Chiny czy świat arabski stał wyżej ,jeszcze w XVI w Turcy byli pod Wiedniem , w 1945 roku Berlin zdobył ZSRR więc nie wiem jak te 2 500 lat wyliczyłeś 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Koelner napisał:

W średniowieczu Chiny czy świat arabski stał wyżej ,jeszcze w XVI w Turcy byli pod Wiedniem , w 1945 roku Berlin zdobył ZSRR więc nie wiem jak te 2 500 lat wyliczyłeś 

Rozumiem, że Czyngis Han, Turcy i Wikingowie napadali i grabili, bo byli bogatsi i mieli lepsze miejsce do życia?

Daj spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, starYfaN napisał:

Rozumiem, że Czyngis Han, Turcy i Wikingowie napadali i grabili, bo byli bogatsi i mieli lepsze miejsce do życia?

Daj spokój.

Po 45 roku zachodnia Europa przodowa w zbieraniu gruzu a w 2010 UE miała najwyższy PKB na świecie . Daj Pan spokój .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Koelner napisał:

Po 45 roku zachodnia Europa przodowa w zbieraniu gruzu a w 2010 UE miała najwyższy PKB na świecie . Daj Pan spokój .

I to jest dowód na to, że lepiej żyć w Ułan Bator? 

Wracając do tematu, mogliby w końcu ogarnąć kwestie eksportu tych szczepionek, bo to zaczyna być mocno niebezpieczny precedens.

Tak to wygląda dzisiaj

https://meteologix.com/pl/corona-virus/europe/covid19-cases-7-days-per-100k-gl/20210323-0000z.html

A tak na początku lutego

https://meteologix.com/pl/corona-virus/europe/covid19-cases-7-days-per-100k-gl/20210130-0000z.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, starYfaN napisał:

Rozumiem, że Czyngis Han, Turcy i Wikingowie napadali i grabili, bo byli bogatsi i mieli lepsze miejsce do życia?

Daj spokój.

Europa była karłem nawet w czasie gdy istniało cesarstwo rzymskie:

4fe20f3569bedda556000005?width=1100&form

Po prostu historii uczy nas zachód bo jesteśmy pod jego wpływem, stad mylne wrazenie ze historia świata to historia europy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.