Skocz do zawartości

Coronavirus


RonnieArtestics

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, andy13 napisał:

Moim okiem laika przy tylu tysiącach badanych różnica 162 do 8 jest na tyle statystycznie nieistotna

No to jest 20 razy więcej. To trochę tak jakby w konkursie trójek wystawić Curry'ego i moją teściową. Curry trafi 40/50, a moja teściowa 2/50. Mam nadzieję, że pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, andy13 napisał:

Moim okiem laika przy tylu tysiącach badanych różnica 162 do 8 jest na tyle statystycznie nieistotna

20 krotne ograniczenie wirusa jest jak najbardziej skuteczne i raczej statystyczne nie pomijalne. Oczywiście pytanie w jakim przedziale czasowym się zaraziły te 162 osoby ale przekładając to na Polskę to masz do wyboru ,że bez szczepionki mialbyć  w tym okresie 280 tys osób zakażonych albo 13 tys . Pi razy drzwi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, karpik napisał:
 

No to jest 20 razy więcej. To trochę tak jakby w konkursie trójek wystawić Curry'ego i moją teściową. Curry trafi 40/50, a moja teściowa 2/50. Mam nadzieję, że pomogłem.

@ely3

No właśnie to jest dla mnie dziwne, a siedzę w statystyce, że tak powiem. Dlaczego dziwne? A dlaczego mamy na to patrzeć jak na 162 vs 8, co faktycznie jest spoko? Jak popatrzymy na to jak na 8 chorych na 43000 osoby vs 162 chorych na 43000 osoby to już tak fajnie nie wygląda. Na tej podstawie można równie dobrze powiedzieć, że to placebo również było zajebiście skuteczne :P

Przecież:

1. Przy tak licznej grupie badawczej to przecież nie jest duża różnica, bo w takich badaniach z założenia grupy nie są jednolite (ludzie są różni, po prostu, nie wyczarujesz dwóch identycznych grup 43000 ludzi, którzy będą robili te same rzeczy)
2. @ignazz, nie jest creepy, oni nie byli zakażani specjalnie, a żyli normalnie - co potęguje moje wątpliwości. W 86000 ludzi masz osoby o różnym patrzeniu na podstawową higienę, maseczki, dystans społeczny...

Edytowane przez andy13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, andy13 napisał:

Przy tak licznej grupie badawczej to przecież nie jest duża różnica, bo w takich badaniach z założenia grupy nie są jednolite (ludzie są różni, po prostu, nie wyczarujesz dwóch identycznych grup 43000 ludzi, którzy będą robili te same rzeczy)

Ludzie są różni, dlatego wzięto grupy po 43 tys., żeby te różnice były statystycznie nieistotne. Żeby to wyjaśnić bardziej obrazowo. Jeśli w badaniu wzięło udział 43 tys. sportowców i 43 tys. emerytów i ich randomowo wymieszano, to w każdej z tych grup będzie +/- po 21,5 tys. sportowców i emerytów.

5 minut temu, andy13 napisał:

Zatem:  dlaczego mamy na to patrzeć jak na 162 vs 8, co faktycznie jest spoko? Jak popatrzymy na to jak na 8 chorych na 43000 osoby vs 162 chorych na 43000 osoby to już tak fajnie nie wygląda. Na tej podstawie można równie dobrze powiedzieć, że to placebo również było zajebiście skuteczne

Ale 20 razy mniej skuteczne od szczepionki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, karpik napisał:

Ale 20 razy mniej skuteczne od szczepionki.

Tja, przy wielu innych czynnikach nieznanych i operowaniu danymi z raptem niespełna 2% z (łącznej) grupy badawczej. Właśnie wyniki z tych 2% uogólnienia się na całą grupę badawczą i potem na populację. Nie, musi być coś więcej :)

Zmierzam do tego, że skoro ze 86000 ludzi zaraziło się 170 to wnioskujemy na strasznie małej grupie i statystycznie jest to na granicy istotności niezależnie od podejścia. Brałem parę lat temu udział w projekcie jako statystyk przy katedrze medycyny sądowej. Inna bajka, bo oni porównywali DNA w ustalaniu ojcostwa i takie tak cuda, ale tam takich rzeczy nie było, jak obserwowano jakieś właściwości to nie było wątpliwości, że można to uogólnić z jakimś marginalnym błędem. Tutaj jak się pobawić w jakieś bootstrapingi to przy namnażaniu próby mogłoby nawet wyjść, że szczepienie nie ma znaczenia :P Nie mam oczywiście danych, żeby takie obliczenia zapuścić, więc to tylko gdybanie, stąd moje wątpliwości.

Swoją drogą tak to jest, dlatego wśród statystyków jest powiedzonko, że pokazujesz albo wszystko, albo nic, albo coś ukrywasz :) Przez informację na stronie kilku moich znajomych nabrało podobnych wątpliwości, a nie są to matematyczni analfabeci, tylko ludzie za pan brat z metodologią ilościową. Zakładam, że z tym badaniem jest wszystko OK i po prostu zbyt wielu rzeczy nie wiemy -stąd sonduje, czy ktoś może doczytał się pełniejszych informacji.

A zaszczepić się chcę, jasne, mam nadzieję, że się dobiję gdzieś w połowie roku :P  Mam wątpliwości natury statystycznej, nie spiskowej.

Edytowane przez andy13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ignazz napisał:

a będziecie się szczepić?

Ja się zaszczepię jak tylko będę mógł. 

Mimo, że w niektórych kręgach uważany jestem za lewaka podejmę ryzyko ewentualnego poświęcenia się dla dobra rodaków a zatem też Ojczyzny. Lepsze to niż kupno tandetnej koszulki 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, jack napisał:

Ja się zaszczepię jak tylko będę mógł. 

Mimo, że w niektórych kręgach uważany jestem za lewaka podejmę ryzyko ewentualnego poświęcenia się dla dobra rodaków a zatem też Ojczyzny. Lepsze to niż kupno tandetnej koszulki 😜

Wyborcy Trzaskowskiego się zaszczepia bo są rozsadni a wyborcy Dudy bo to patriotyczny obowiązek. Tylko ci od Bosaka zostaną na amantadynie czy jak to się tam nazywa. 

Ją się zamierzam zaszczepić jak najpredzej

W dniu 21.12.2020 o 21:22, polskignom napisał:

Chyba większym problemem jest mutacja w RPA, która wg pierwszych doniesień jest o wiele bardziej śmiertelna...UK tylko wzmocni styczniowa fale w całej Europie, bo już jest wszędzie niestety.

 

Edytowane przez fluber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, the_secret napisał:

@fluber a jak szybko? jako biały uprzywilejowany mężczyzna siedzący na ciepłej posadce w uniwerku zamierzasz wskoczyć do kolejki przed tymi którzy bardziej będą potrzebować szczepionki(np. seniorzy)?

 

Jak tylko będzie to możliwe, nie ją przecież ustalam kolejność:) jak będę mógł się zapisać to się natychmiast zapisze:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jack napisał:

Mimo, że w niektórych kręgach uważany jestem za lewaka podejmę ryzyko ewentualnego poświęcenia się dla dobra rodaków a zatem też Ojczyzny.

Lewak chce dobrze dla wszystkich (czasem nawet na siłę), prawak chce dobrze dla siebie (czasem nawet na siłę)

3 godziny temu, fluber napisał:

Tylko ci od Bosaka zostaną na amantadynie

Moze adamantium

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ai3 napisał:

https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKCN24V2EN?__twitter_impression=true
 

firmy farmaceutyczne nie beda odpowiadac za efekty uboczne 

 

ahaha

A propo jakiegos fuckupu Astry z pomiarami jakosciowo ilosciowymi dot szczepionki

wiec luz

 

W artykule jest dokładnie napisane dlaczego tak jest i dlaczego ma to sens. Siejesz panikę jak zwykle rzucając sensacją opatrzona tekstem jak z onetu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jej nie sieje , ja tylko mowie ze nie ponoszą żadnej odpowiedzialności 

a ze myślisz ze nic nie zarobią to może tu nic nie zarobią ale zarobią na pewno gdzie indziej - np Osimertinib w raku Pluca który był zatwierdzany odtwierrdzany i nagle jest znów zatwierdzony jako kosztowo efektywny 

miesięczną kuracja 20 k PLN w porównaniu z 7 PLN za szczepionke 

rozumiesz skale ? 

nie dosc ze ich szczepionka nie przechodzi nagle QC od strony całego drug dev to jeszcze nie ponoszą odpowiedzialności za powikłania 

inna sprawa jak 50 % nie zaszczepi a 50% nie zaszczepi to i tak nie nic nie zmieni - jedynie uśmiechnięte polityczne Buzki beda i większy approval gdzie mial być to będzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.