Skocz do zawartości

Coronavirus


RonnieArtestics

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Artlan napisał:

Uświadamianie ludziom, że mają prawo się bronić przed nieuzasadnionym mandatem to terroryzm? 

Bo chyba nie myślisz, że wszystkie te mandaty to będą za rozpalanie grilla na 10 osobowej imprezie? Na pewno nie raz i nie dwa znajdzie się jakiś bystrzak w mundurze, który to pisane na kolanie rozporządzenie zinterpretuje rozszerzająco na niekorzyść obywatela. :)

Podziwiam ludzi którzy siedząc przy klawiaturze wiedzą czy mandat jest uzasadniony, czy nie. 

I tak, w USA za tego typu wpisy, okrzyki "mam CV" osoba jest sądzona za terroryzm. 

Pomijając powyższe nie spotkałem Policjanta, który cały dzień biega po ulicy z zamiarem wypisania nieuzasadnionego mandatu. To absurd.

 

@RappaR

Jak to wygląda na linii frontu. W szpitalach jest tak źle jak podają media?

 

Kwarantanna maleje. Nadzór też. Teoretycznie, powtarzam teoretycznie spada potencjał ludzki. Liczby rosną. Będzie tydzień ciepłej, suchej wiosny.

Problemem jest ogromny potencjał przenoszenia wirusa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co dziś sprawdziłem to jak wyglada krzywa zachorowań w Szwecji

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

i u nas

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/poland/

Szwedzi wcześniej zaczęli, ale to w jaki sposób krzywe zaginaja sie w górę w żaden sposób nie pokazuje ze u nas jest coś lepiej.

Szła gadka ze po wprowadzeniu restrykcji musimy poczekac 2 tygodnie by zobaczyć efekty (wypłaszczenie zachorowań), nic z tego wirus zupełnie tych ograniczeń nie zauważył. Obecny STOP prawdopodobnie nic nie dał (porównując ze Szwecją)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, darkonza napisał:

Pierwsze co dziś sprawdziłem to jak wyglada krzywa zachorowań w Szwecji

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

i u nas

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/poland/

Szwedzi wcześniej zaczęli, ale to w jaki sposób krzywe zaginaja sie w górę w żaden sposób nie pokazuje ze u nas jest coś lepiej.

Szła gadka ze po wprowadzeniu restrykcji musimy poczekac 2 tygodnie by zobaczyć efekty (wypłaszczenie zachorowań), nic z tego wirus zupełnie tych ograniczeń nie zauważył. Obecny STOP prawdopodobnie nic nie dał (porównując ze Szwecją)

Jak chcesz porównywać Polskę (123osoby/km2) do Szwecji (23osoby/km2) to słabo troche. Cztery razy mniejsza populacja przy wiekszej powierzchni państwa. 

I mają przy cztery razy wiekszej populacji prawie dwa razy więcej wykrytych przypadków. 

 

Pisalem już ja i pisał kucio chyba, ze warto porównać nas do Portugalii (podobna gęstość zaludnienia + w podobny dzień się zaczęło u nich i zareagowali później niż nasz rząd i masz tam sporą różnice widoczna i fajne porównanie)

Edytowane przez RonnieArtestics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RonnieArtestics napisał:

Jak chcesz porównywać Polskę (123osoby/km2) do Szwecji (23osoby/km2) to słabo troche. Cztery razy mniejsza populacja przy wiekszej powierzchni państwa. 

 

Gestosci zaludnienia są mylne, bardziej liczyłaby sie gestosc zaludnieenia w miastach. Inaczej: Gdyby Luxemburg umiescić w środku sachary to gestosc zalednienia bardzo by sie zmniejszyła, ale przeciez nic by sie nie zmieniło.

Dobra, odpuścmy porównania, patrzcie jak rosnie nasza ilosc zachorowań, jak sie krzywa zagina w górę. Nie widac jakiegokolwiek załamania na niej wynikajacego ze STOP-u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, darkonza napisał:

Gestosci zaludnienia są mylne, bardziej liczyłaby sie gestosc zaludnieenia w miastach. Inaczej: Gdyby Luxemburg umiescić w środku sachary to gestosc zalednienia bardzo by sie zmniejszyła, ale przeciez nic by sie nie zmieniło.

Dobra, odpuścmy porównania, patrzcie jak rosnie nasza ilosc zachorowań, jak sie krzywa zagina w górę. Nie widac jakiegokolwiek załamania na niej wynikajacego ze STOP-u

Na początku epidemii ciężko o załamanie tej krzywej moim zdaniem. Na początku epidemii dużo jest przypadkow ze ktoś idzie do zwykłego lekarza a ten nie ma maseczki itd itp. I dużo takich przypadkow gdzie nikomu nie przyjdzie do głowy ze gość może mieć Covid. Jak chcesz zobaczyć czy restrykcje dają efekty porównaj sobie nasza krzywa wzrostu od 100. Przypadku do takiej samej krzywej państw które zareagowały później ( UK, Francja, Hiszpania, Włochy) . Tu widać różnice gołym okiem. Mysle ze celem polski było spowolnienie tej pierwszej fazy boom i wiedzieli doskonale ze nie są w stanie zatrzymać epidemii na poziomie 100 przypadkow dziennie, ale nie chcieli po prostu po dwóch tygodniach mieć tysiąca przypadkow dziennie i to się chyba udało. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, darkonza napisał:

Pierwsze co dziś sprawdziłem to jak wyglada krzywa zachorowań w Szwecji

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/

i u nas

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/poland/

Szwedzi wcześniej zaczęli, ale to w jaki sposób krzywe zaginaja sie w górę w żaden sposób nie pokazuje ze u nas jest coś lepiej.

Szła gadka ze po wprowadzeniu restrykcji musimy poczekac 2 tygodnie by zobaczyć efekty (wypłaszczenie zachorowań), nic z tego wirus zupełnie tych ograniczeń nie zauważył. Obecny STOP prawdopodobnie nic nie dał (porównując ze Szwecją)

z powodu braku/znikomej reakcji w szwecji 12% testów jest pozytywnych; w polsce niecałe 5% (7 w ostatnich dniach). przy uwzględnieniu wspomnianej gęstości zaludnienia wygląda to dla nich jeszcze bardziej nieciekawie.

PS

jako że często chwalisz chiny: https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-burmistrz-pragi-nie-chce-pomocy-chin-w-walce-z-pandemia-to-b,nId,4419798

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, darkonza napisał:

Gestosci zaludnienia są mylne, bardziej liczyłaby sie gestosc zaludnieenia w miastach. Inaczej: Gdyby Luxemburg umiescić w środku sachary to gestosc zalednienia bardzo by sie zmniejszyła, ale przeciez nic by sie nie zmieniło.

Wałbrzych byłby 5 największym miastem w Szwecji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, darkonza napisał:

Dobra, odpuścmy porównania, patrzcie jak rosnie nasza ilosc zachorowań, jak sie krzywa zagina w górę. Nie widac jakiegokolwiek załamania na niej wynikajacego ze STOP-u

Krzywe mają to do siebie, że opisuje je funkcja. Z funkcji powstaje krzywa przy udziale skali. Tak więc wykres można porównać jedynie przy identycznej skali, a Szwedzi mają x2 potwierdzonych przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, darkonza napisał:

 

Nie powinniśmy porównywac w tej chwil ich procentów tylko w jaki sposób (zgodnie z jaka funkcją) krzywa idzie w górę.

Nie, ponieważ te krzywe nie opisują zjawiska w dokładnie tych samych okolicznościach.

Możesz gotować zwykłą wodę na większym gazie i posoloną na trochę mniejszym, ale jak się najpierw zagotuje posolona, to nie możesz wyciągnąć wniosku, że to dlatego iż była na mniejszym gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuje was to, że wszystko stanęło na świecie głównie dla osób starszych, a właśnie te osoby z relacji znajomych z całej polski mają totalnie gdzieś wszelkie zasady/nakazy/zakazy, nie używają żadnych masek, rękawiczek czy nie zachowują odstępu w kolejkach tłumacząc to tym, że oni już swoje przeżyli i że wirus to ściema?

Ja dostaje szału z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fluber napisał:

Nie, ponieważ te krzywe nie opisują zjawiska w dokładnie tych samych okolicznościach.

Krzywa jest eksponencjalna po restrykcjach znaczy to ze liczba zachorowań wciaż wykładniczo rośnie.  Mieliśmy zoabczyć efekty STOP-u. Prosze nich ktoś mi w danych ten efekt pokaze, ja go nie potrafie znaleźć

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, darkonza napisał:

Zupełnie tego nie widzę na tej krzywej zachorowań.

I nie zobaczysz, bo żeby to zobaczyć musiałbyś mieć krzywą dla Polski ze STOP-em i krzywą dla Polski bez STOP-u, a takie dla danych rzeczywistych nigdy nie powstaną.

4 minuty temu, darkonza napisał:

 

Szumowski obiecywał efekty dwa tygodnie po wprowadzeniu restrykcji - nie widze na tej krzywej zadnego efektu wypłaszczenia

Nie wiem, co i kiedy mówił Szumowski, ale brak efektu wypłaszczenia nie oznacza, że STOP nie działa.

1 minutę temu, darkonza napisał:

Krzywa jest eksponencjalna po restrykcjach znaczy to ze liczba zachorowań wciaż wykładniczo rośnie.  Mieliśmy zoabczyć efekty STOP-u. Prosze nich ktoś mi w danych ten efekt pokaze, ja go nie potrafie znaleźć

Ale nie każda krzywa ekspotencjalna rośnie równie szybko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, darkonza napisał:

Zupełnie tego nie widzę na tej krzywej zachorowań.

Szumowski obiecywał efekty dwa tygodnie po wprowadzeniu restrykcji - nie widze na tej krzywej zadnego efektu wypłaszczenia

Szumowski akurat zapowiadał szybsze przytosty niż są obecnie. Pewnie przygotowywał nas na najgorsze, ale tak czy siak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 minut temu, darkonza napisał:

Krzywa jest eksponencjalna po restrykcjach znaczy to ze liczba zachorowań wciaż wykładniczo rośnie.  Mieliśmy zoabczyć efekty STOP-u. Prosze nich ktoś mi w danych ten efekt pokaze, ja go nie potrafie znaleźć

Tutaj masz jedną skalę i masz swój stop.

image.png.f9c5c78f488c2ce8cd126c483e792b05.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.