Skocz do zawartości

Coronavirus


RonnieArtestics

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, DeltaCenter napisał:

W Polsce nie zaczęło się. Średnio 3 może 4 msze w których uczestniczyło średnio 15 osób - jedna niedziela. Galerie handlowe, a potem sklepy, gdzie przez jedną godzinę codziennie w jednym miejscu przewalało się kilkadziesiąt tysięcy więcej. Niektórzy chcieliby bardzo.

Juz dwoch ksiezy z koronawirusem zmarlo wiec moze jednak cos w tym jest? ( zastrzegam ze nie znam okolicznosci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, polskignom napisał:

W sumie moze nie mowi glupio, patrzac na kolejki do sklepow z bronia, to moze unika masowych strzelanin?

 

Wuj mojej żony dzwonił wczoraj i zdał relację z North Caroliny - w sklepach nie ma amunicji. Broń jeszcze dostaniesz, ale amunicji nie ma! Masa ludzi obawia się najść na chaty, jak sytuacja będzie mocno kryzysowa, i zbroją się po zęby. 

Może być ciekawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, polskignom napisał:

Tymczasem UEFA w czarnej dupie...Atalanta-Valencia na swieczniku, masa lesnych dziadkow dostanie po dupie...

Oj będzie presja, by się dobrać do dup tych leśnych dziadków i szarych eminencji. Zwłaszcza we Włoszech. I też ktoś dostanie po dupie za zmuszanie do grania do samego końca, chociaż wirus szalał po Europie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lorak napisał:

no widzisz, a w komunie kryzys był permanentny, więc można powiedzieć, że to taka upośledzona forma jednego z aspektów kapitalizmu.

Były dobre momenty i nawet gdy racjonowano np. miecho, okazuje sie ze nie było go mało:

comment_6ZUWW1g5nuLwI4JOKocOS5UKjWdq9Uzy

Ta prawie ze permamentnośc kryzysu w komunie wynikała z tego ze albo sie do wojny szykowano, albo ogarniano zniszczenia po wojnie, albo obrywano sankcjami.

Np. koszty przygotowania do wojny w bloku komunistycznym musiały być znacznie wyzsze niz w kapitalistycznym bo ten drugi miał po prostu wiekszy potencjał i mniejszym kawałkiem PKB był w stanie zbrojenia ogarnąć. Bardzo ciekaw jestem jak radziłła by sobie komuna wydajaca 2% PKB a nie 10 czy 20%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Eld napisał:

O co dokładnie chodzi, bo nie w temacie jestem?

Prokuratura włoska zajmuje się meczem LM z 19 lutego (albo coś koło tego). Podobno (wg lekarzy) ten mecz przyczynił się do rozwoju choroby zarówno w Lombardii, jak i w Hiszpanii. A już wtedy sytuacja z koroną na północy Włoch była ciężka. Ktoś dopuścił do tego, a że teraz są tysiące ofiar to szuka się winnych, że jest aż tyle. No a mecz międzynarodowy w środku epidemii to może być strzałem w dziesiątkę jeżeli chodzi o to gwałtowne rozprzestrzenienie wirusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Zdzich napisał:

Prokuratura włoska zajmuje się meczem LM z 19 lutego (albo coś koło tego). Podobno (wg lekarzy) ten mecz przyczynił się do rozwoju choroby zarówno w Lombardii, jak i w Hiszpanii. A już wtedy sytuacja z koroną na północy Włoch była ciężka. Ktoś dopuścił do tego, a że teraz są tysiące ofiar to szuka się winnych, że jest aż tyle. No a mecz międzynarodowy w środku epidemii to może być strzałem w dziesiątkę jeżeli chodzi o to gwałtowne rozprzestrzenienie wirusa.

Nawet nie wiem jak to skomentować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Irlandii dopiero teraz wprowadzają ograniczenia, które u nas już funkcjonują od ponad tygodnia. A mają już ponad 1100 zakażeń. 

- od północy zamkniete puby, siłownie, kluby, teatry, fryzjerzy, bukmaherzy, baseny

- restauracje tylko na wynos 

- zaleca się pracę zdalną

- wszystkie imprezy odwołane itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fluber napisał:

To 3ci czy 4ty szpital, w którym dochodzi do takiej sytuacji, świadczy to tylko o jednym, nie zostali odpowiednio przygotowani i wyposażeni, brakuje środków ochrony. Niestety największe lokalne ogniska to u nas szpitale ...

Wczoraj Grójec (18 potwierdzonych na wczoraj):

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25814332,koronawirus-w-szpitalu-w-grojcu-rozprzestrzenil-sie-przez-uchybienia.html

Jeszcze wcześniej Szpital Nowe Miasto (już 30 potwierdzonych):

https://www.rdc.pl/informacje/koronawirus-w-szpitalu-w-nowym-miescie-nad-pilica-do-pracy-gotowy-tylko-jeden-lekarz-posluchaj/

Do tego personel Szpitala Zakaźnego we Wrocławiu - kilka osób, personel szpitala Uni w Krakowie też kilka osób, nie chce mi się więcej szukać, bo fatalnie to wygląda. Inaczej niż rysują to rządzący.

 

Edytowane przez Krzemo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Eld napisał:

Nawet nie wiem jak to skomentować...

I zapomniałem o najważniejszym... Uwielbiam Włochy i liczę, że kiedyś się udam tam i będę mógł poczuć trochę tego włoskiego klimatu. I z tego, co dane było mi poznać Włochów i włoskie realia - Włosi kochają futbol, ale jeszcze bardziej kochają swoich seniorów. Dla nich to są po prostu nauczyciele życia, o czym często sami mówią. W przeciwieństwie do choćby dużej części Polaków - bardzo szanuje się tam starszyznę. Ale trzeba przyznać, że starszyzna włoska nie jest stetryczała (i to na pewno ułatwia miłość do nich) - mimo swoich lat na karku potrafią nadal chodzić do tych samych kawiarni, do tych samych sklepików, do tych samych miejsc i dalej zachowywać pogodę ducha. Słoneczny i cieplejszy klimat też na pewno w tym pomaga. I pomijając te wielkie miasta, to jest cała masa urokliwych miasteczek, gdzie czuć, że płynie życie każdej grupy wiekowej i się przenikają. Dodając do tego, że Włosi są bardzo rodzinni i można się śmiać ze stereotypowego Włocha - podstarzałego maminsynka, to po prostu kolejny sposób przekazywania uwielbienia i miłości wobec tych, którzy nas zrodzili i wychowali. Uczyli nas życia. Nie tylko mama czy tata, ale i sąsiad, pan w kiosku czy księgarni. Od każdego można chłonąć pogodę ducha, optymizm, mądrość, życzliwość. Sentymentalność i rodzinność - cechy wyśmiewane i nieakceptowane przez wielu czynią z nich (przynajmniej dla mnie) wyjątkowych ludzi. Sam darzę wielkim szacunkiem bliskich mi ludzi i zostałem wychowany, by polemizować ze starszymi, ale nigdy nie uważać ich za głupich czy siebie za mądrzejszych od nich - oni przeżyli tak wiele, że to czego ja mogę nie rozumieć, to dla nich coś naturalnego. I o wielu sprawach przekonuję się - im jestem starszy, tym bardziej rozumiem ich.

Ale do rzeczy - z tego co widzę po Włochach (chociaż z włoskim to u mnie ciężko, ale kiedyś coś się dla siebie uczyłem) to wiedzą, że podjęli słuszną decyzję, że należy ratować młodszych kosztem starszych, ale w przeciwieństwie do Polski - tam nie ma ulgi, że zmarł 80-latek i jeszcze miał choroby współistniejące. Oj nie. Płaczą po każdym seniorze jak po każdym człowieku. Decyzja, która jest "mniejszym złem" to gigantyczna presja i konieczność życia z tym już na zawsze... Przeklinają, że paskudny wirus nawiedził ich spokojne miasteczka. Przeklinają Europę, że im nie pomogła. Na pewno będą wspominać każdego seniora - sklepikarza, sprzedawcę, fryzjera - z wielkim szacunkiem, ale i smutkiem. Czytałem, że ludzie już teraz piszą w internecie swoje wspomnienia z ofiarami i to pomaga łagodzić ból i współodczuwać go. Ale ilość ludzi, którą muszą pożegnać jest tak porażająca dla całych Włoch, że nawet miłość do calcio nie ochroni włoskiej piłki. A to jeszcze nie koniec dramatów niestety.

I może ktoś uzna, że to post mało odnoszący się do koronawirusa i pewnie ma rację. Ale chciałem też przekazać jakąś wiedzę (choć sam mam jej strzępki), by uświadomić niektórym skalę bólu i rozgoryczenia, które targają Włochami. Sam niejednokrotnie mam myśli, że może rzucić w cholerę walkę, otworzyć wszystko, wypuścić ludzi na normalne życie, bo i tak spora część umrze - nieważne co i jak zrobimy. Ale wtedy przypominam sobie wpisy i doniesienia z Włoch. I dlatego jak dzisiaj Szumowski powiedział - nie chce by jakikolwiek lekarz stanął przed dylematem komu dać respirator, a kogo skazać na śmierć i to cholernie bolesną - z niedotlenienia... I to w samotności. Z dala od rodziny.. Wiem, że w Polsce też zabije sporo ludzi. Wiem, że zawsze to może być ktoś bliski. I wiem, że w końcu trzeba będzie wyjść z domów i zaryzykować życiami i to nie swoimi, a głównie innych. Ale jak długo jest szansa ratowania ludzi i spowodowania, że choroba zabije choćby o 1-2 czy 10% mniej tak długo należy walczyć. I to, że ktoś jest stary i że ma choroby to nie powód byśmy czuli ulgę. A to ma często teraz miejsce, gdzie się często to odczuwa. Albo przynajmniej odnoszę takie wrażenie. Wiem - lepiej by umarł 83-latek, a nie 33-latek. "Ekonomicznie" doskonale sobie zdaję z tego sprawę. Ale po prostu... No dla mnie i tak to nie jest pociecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Irlandii @DeltaCenter 

pracę zdalną większość firm zalecała już minimum 2 tyg temu (w tym mój obecny klient, firma irlandzka), większość amerykańskich korpo (olbrzymi procent IT i ogólnie zatrudnienia w Irlandii, zwłaszcza w Dublinie) nawet nieco wcześniej

zgromadzenia 50+ zostały zakazane przez rząd bodajże w czwartek 12.03

 

co nie zmienia faktu że w ostatni weekend była dobra pogoda i ludzie tłumnie wylegli sobie na plaże / do parków etc., więc trochę faktycznie była olewka i brak zrozumienia.

 

nie żeby mi zależało na bronieniu Irlandczyków, tak tylko prostuję wypowiedź kogoś kto wszędzie węszy manipulacje i nieprawdziwe informacje : )

Edytowane przez rw30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, rw30 napisał:

 

nie żeby mi zależało na bronieniu Irlandczyków, tak tylko prostuję wypowiedź kogoś kto wszędzie węszy manipulacje i nieprawdziwe informacje : )

Hihi bardzo śmieszne. Ban na 50 osób? Chyba zalecenia z 12 marca - wewnątrz <100, na zewnatrz <500. Sklepy jak Penneys same się zamknęły. McDonaldy, puby, buki do wczoraj tętniły życiem. 

Edytowane przez DeltaCenter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Krzemo napisał:

To 3ci czy 4ty szpital, w którym dochodzi do takiej sytuacji, świadczy to tylko o jednym, nie zostali odpowiednio przygotowani i wyposażeni, brakuje środków ochrony. Niestety największe lokalne ogniska to u nas szpitale ...

Wczoraj Grójec (18 potwierdzonych na wczoraj):

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25814332,koronawirus-w-szpitalu-w-grojcu-rozprzestrzenil-sie-przez-uchybienia.html

Jeszcze wcześniej Szpital Nowe Miasto (już 30 potwierdzonych):

https://www.rdc.pl/informacje/koronawirus-w-szpitalu-w-nowym-miescie-nad-pilica-do-pracy-gotowy-tylko-jeden-lekarz-posluchaj/

Do tego personel Szpitala Zakaźnego we Wrocławiu - kilka osób, personel szpitala Uni w Krakowie też kilka osób, nie chce mi się więcej szukać, bo fatalnie to wygląda. Inaczej niż rysują to rządzący.

 

Powiedziałbym, że nie tyle nie przygotowane, co ignorancja personelu i głupota. Podałem przykład mojej mamy z przed 4-5 dni, poszła na kontrolę i doktorka, która ja przyjmowała nie miała maseczki, a sama pokasływała. Moja mama, gdyby nie poprosiła o maseczkę, to zostałaby przyjęta bez. Zakładając, że mogła mieć wirusa to doktor już by się zaraziła, później przeniosłaby to na innych pacjentów i personel. 

Ja mieszkam w gminie Grójec, a pracuje w Grójcu, niestety szpital "nasz" od zawsze jest znany, jako umieralnia. Mówi się, że tam tylko jechać, by umrzeć, każdy trzyma sie go jak najdalej. Niestety jak widać, dalej się popisali w obecnych czasach. Nie mówię, że rząd przygotował szpitale, ale widząc co się dzieje i działo wcześniej w szpitalu w Grójcu, to wiem, że to lekarze są temu winni, ich głupota, debilizm i ignorancja. Do Nowego Miasta mam z kolej 30 minut autem, mam nadzieje, że to nie wylezie i nie będę miał ogniska choroby dookoła 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Zdzich napisał:

 W przeciwieństwie do choćby dużej części Polaków - bardzo szanuje się tam starszyznę. Ale trzeba przyznać, że starszyzna włoska nie jest stetryczała (i to na pewno ułatwia miłość do nich) -

Czy mógłbyś mi wyjaśnić co miałeś na myśli pisząc w tym fragmencie o starszych osobach i większości Polaków.

Bo dalej piszesz o wielkiej miłości do nich i że tak Cię wychowano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.