Skocz do zawartości
LeweBiodroSmoka

Preferencje kulinarne użytkowników

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza Wielkanoc bez mięsa, czyli odpada biała kiełbasa, wędliny itp. zostają jajka jakaś sałatka i nie wiem co jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwsza Wielkanoc bez mięsa, czyli odpada biała kiełbasa, wędliny itp. zostają jajka jakaś sałatka i nie wiem co jeszcze.

Trudno mi jest sobie wyobrazić Wielkanoc bez mięsa. 

U mnie w rodzinie od pokoleń robi się taką niby "sałatkę" ( robili ją jeszcze na pewno dziadkowie moich dziadków na Kresach w XIX wieku), ale nigdy nie spotkałem się z żadną inną osobą, która by na Wielkanoc coś takiego robiła. Przepis jest bardzo prosty, bo sałatka składa się z:

pokrojonej w plastry kiełbasy

pokrojonego w plastry parzonego boczku

pokrojonej w plastry szynki

ugotowanych na twardo jajek

chrzanu

i octu

Wszystko się miesza, zostawia na parę godzin i tak przygotowane danie spożywamy co roku w Wielkanoc. Jako, że jest to tradycja, to pielęgnuję to również w mojej rodzinie, ale mało kto jest chętny to jeść, a poza żurkiem i tą sałatką nigdy nic właściwie nie przygotowywałem i wypadałoby właśnie poszerzyć repertuar. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Biała kiełbasa w ilościach hurtowych, jajka w majonezie, jajko ze święconki w roli opłatka, nic więcej nie ma na śniadaniu wielkanocnym

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

U mnie w rodzinie od pokoleń robi się taką niby "sałatkę" ( robili ją jeszcze na pewno dziadkowie moich dziadków na Kresach w XIX wieku), ale nigdy nie spotkałem się z żadną inną osobą, która by na Wielkanoc coś takiego robiła. Przepis jest bardzo prosty, bo sałatka składa się z:

pokrojonej w plastry kiełbasy

pokrojonego w plastry parzonego boczku

pokrojonej w plastry szynki

ugotowanych na twardo jajek

chrzanu

i octu

Wszystko się miesza, zostawia na parę godzin i tak przygotowane danie spożywamy co roku w Wielkanoc. Jako, że jest to tradycja, to pielęgnuję to również w mojej rodzinie, ale mało kto jest chętny to jeść, a poza żurkiem i tą sałatką nigdy nic właściwie nie przygotowywałem i wypadałoby właśnie poszerzyć repertuar. 

W mojej rodzinie rowniez od pokolen robi sie takie dane, nazywamy to po prostu ,,święconką''. Tylko nie dajemy octu i jemy to na cieplo. Generalnie zapiekamy to na krotko tuz przed podaniem w piekarniku(boczek na dnie naczynia), świeżo starty chrzan dodajemy na koncu pieczenia. Jemy to zwykle z chrzanem i ćwikłą. Najlepsza jest na drugi dzien, jak juz sie elegancko wymiesza. 

Pochodzenie mam także kresowe, okolice Tarnopola ;]

Edytowane przez tangiers
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi