Skocz do zawartości

Dyskusja na temat statsów - random shit dla maniaków


rw30

Rekomendowane odpowiedzi

Jak jesteśmy w temacie statystycznym, to chciałem nadmienić, że forum nadal toczy rak on/off, nie da się tego czytać tbh.

 

przepraszam być może było to już gdzie poruszane (może nawet tutaj, to prosiłbym podlinkować) ale w końcu przez post loraka w temacie Kings dorwałem RAPM za ten sezon:

 

https://docs.google.com/spreadsheets/u/1/d/e/2PACX-1vQdG8Zv84zqKEzETDjd8KPsClcw9bPETX9v_x_KEAxjv9NrFaWikOoiSaciy1jbMiygg2D-V8DUQn0O/pubhtml?gid=0&single=true

 

i proszę, niech mi ktoś wytłumaczy jakie są założenia tych zestawień,wiadomo, że w czołówce jest kilka uznanych nazwisk, no ale jak widzę Winslowa, Josepha czy Vonleha w czołówce a gracze z top15 są gdzieś w połowie top100 to się zastanawiam gdzie jest haczyk, miejsca w rankingu to uśrednione pozycje w O i D?

 

z góry dzięki

 

Powodów czemu to wygląda dziwnie może być kilka - np. twórca coś popierdolił w obliczeniach (jest na necie stronka z Prior-Informed RAPMem z poprzednich lat, gdzie autor próbował odtworzyć RAPM Engelmanna, ale nie udało mu się to do końca). W "tym dobrym" RAPMie, czołówka zawodników zazwyczaj ma dużo wyższe wyniki niż w tym linku, więc jest to jakiś red flag.

 

W tym przypadku jednak problemem jest najprawdopodobniej to, że jest to NPI (Non-Prior Informed) RAPM (dla mnie osobiście nie ma żadnego sensu jego obliczanie, ale co kto lubi). Model RAPMu traktuje 10 zawodników z każdej akcji na parkiecie jako 10 zmiennych i przypisuje im "zasługi" za akcje, ale potrzebuje bardzo dużej próbki żeby móc poprawnie decydować komu te zasługi w danej akcji się należą, bo niektóre lineupy grają ze sobą bardzo mało minut (w skrócie). Im mniejsza próbka tym większy szum i gorsze wyniki, dużym problemem jest na przykład sytuacja gdy gracz X i gracz Y spędzają większość czasu na boisku razem i wtedy model może okradać jednego z impaktu i zaliczać go na korzyść drugiego. Dlatego celem otrzymania bardziej wiarygodnych wyników dane "stabilizuje" się na podstawie priora, czyli zbioru danych z przeszłości - np. Stefan dzisiaj rzucił 2 razy monetą i 2 razy wyszła mu reszka - może stwierdzić, że jego moneta przy rzucie daje 100% razy reszkę, albo wziąć prior 500 rzutów z wczoraj, kiedy wypadło 251-249 dla orła i dojść do nieco lepszych wniosków. NPI RAPM nie jest stabilizowany w ten sposób i dane z niego to w dużej mierze randomowy szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam być może było to już gdzie poruszane (może nawet tutaj, to prosiłbym podlinkować) ale w końcu przez post loraka w temacie Kings dorwałem RAPM za ten sezon:

 

https://docs.google.com/spreadsheets/u/1/d/e/2PACX-1vQdG8Zv84zqKEzETDjd8KPsClcw9bPETX9v_x_KEAxjv9NrFaWikOoiSaciy1jbMiygg2D-V8DUQn0O/pubhtml?gid=0&single=true

 

i proszę, niech mi ktoś wytłumaczy jakie są założenia tych zestawień,wiadomo, że w czołówce jest kilka uznanych nazwisk, no ale jak widzę Winslowa, Josepha czy Vonleha w czołówce a gracze z top15 są gdzieś w połowie top100 to się zastanawiam gdzie jest haczyk, miejsca w rankingu to uśrednione pozycje w O i D?

 

z góry dzięki

 

nie traktuj tego jako rankingu kto jest lepszy. jak już to kto więcej daje drużynie w swojej roli. a w ogóle to ten stat został stworzony do predykcji.

Edytowane przez lorak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie traktuj tego jako rankingu kto jest lepszy. jak już to kto więcej daje drużynie w swojej roli.

Tyle ,że to w ogóle jest chyba  single year RAPM bo chyba tak też Engelmmann podaje. W ogóle jak na razie jest full kompatybilne TOP 10 z single year RAPM więc choć nie mam pewności to tak mi się wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę irytujące, że te strony nie przedstawiają metodologii. czasem nawet nie wiadomo czy to PI czy nie.

Akurat to mam z  twittera i właśnie to chyba jest PI ale nie dam sobie niczego uciąć

 

PS - Twój link chyba też nie podaje metodologii - Ja tylko się domyślam że to jest NPI single year

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cory Joseph

Seth Curry

Joe Ingles

Danny Green

Ivica Zubac

 

5 z 6 najlepszych w DRAPM.

Widzisz czasem nie warto opierać się na małej próbce bo obecnie TOP 6 DRAPM

to

Paul George

Gobert

Giannis

Ingles

Danny Green

Zubac

 

Co chyba nie wygląda już tak smiesznie jak to chciałeś wykazać

 

Luck Adjusted DRAPM

to jest

Giannis

Bledsoe

Gobert

Draymond

Myles Turner i

Aaron

 

ORAPM też niezależne od strony w czołówce wygląda normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok 2 pytanka dla kogoś kto ma dużo czasu. Ja akurat mam, więc chętnie poczytam. Jeśli są dostępne jakieś godne linki tlumaczące to o co pytam a nie chce się wam / nie macie czasu pisać, podlinkujcie.

 

1. Co to jest to RARPM / DARPM? mam wrażenie że nieraz ci, którzy dyskutują z jego użyciem są w uniesieniu jakby dotykali świętego graala, więc to musi być jakaś przejebanie grubsza sprawa. W dodatku z tego co się zorientowałem z waszych dyskusji, są różne metody jego obliczania dające różne wyniki, co czyni dyskusję z użyciem tej statystyki tym ciekafszo. No, jest jakiś kozak co to objaśni czy tak naprawdę nikt tego nie rozumie tylko przeczytaliście u kogoś i papugujecie? :tongue:

 

2. To samo co #1 tylko z tymi zrzutami z MS Excel które tak chętnie ostatnio często podrzucacie.

 

3. To samo co #1 & #2, tylko że dot. statystyki PER

 

Bóg wam zapłać, pozdro600

Edytowane przez rw30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz RAPM bo pewnie o to Ci chodziło:

 

https://docs.google.com/spreadsheets/u/1/d/e/2PACX-1vQdG8Zv84zqKEzETDjd8KPsClcw9bPETX9v_x_KEAxjv9NrFaWikOoiSaciy1jbMiygg2D-V8DUQn0O/pubhtml?gid=0&single=true

 

http://www.e-nba.pl/topic/6277-dyskusja-nt-statsów-random-shit/?p=646516

 

skopiuj link recznie lub cofnij się o dwie strony :)

 

a tutaj od mojego wpisu w dalszych postach masz po trochu wyjaśnione o co chodzi, choć ja do końca nie jestem przekonany dlaczego niektórzy tak się tym przerzucajo

 

espnowski RPM ma dla mnie bardziej zgodne z eye testem wyniki tyle że RAPM był tworzony po coś innego

Edytowane przez LeweBiodroSmoka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co to jest to RARPM / DARPM? mam wrażenie że nieraz ci, którzy dyskutują z jego użyciem są w uniesieniu jakby dotykali świętego graala, więc to musi być jakaś przejebanie grubsza sprawa. W dodatku z tego co się zorientowałem z waszych dyskusji, są różne metody jego obliczania dające różne wyniki, co czyni dyskusję z użyciem tej statystyki tym ciekafszo. No, jest jakiś kozak co to objaśni czy tak naprawdę nikt tego nie rozumie tylko przeczytaliście u kogoś i papugujecie? :tongue:

Tak naprawdę nikt tego nie rozumie, bo nikt nie ujawnia swoich formuł z jakich to jest liczone.

W skrócie - jest to on/off, który liczy jaki wpływ na wynik gracza ma to, z kim gra. W znaczeniu jak na przykład to, że Brandon Ingram ma wysokie +/-, to RAPM ma dać odpowiedź, czy wynika to z tego, czy faktycznie jest taki dobry i pomaga drużynie, czy po prostu gra na parkiecie z Lebronem i tak naprawdę zaniża mu wynik, bo ten by miał jeszcze wyższy +/-, gdyby zamiast Ingrama był na parkiecie ktoś inny.

Ogółem wymaga to bardzo dużej ilości danych i zaawansowanych wzorów matematycznych, których nie udostępniają analitycy i drużyny społeczności(bo by wtedy uzupełniali te dane konkurencji, a to im się średnio opłaca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Eld zmienił(a) tytuł na Dyskusja na temat statsów - random shit dla maniaków

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.