Skocz do zawartości

Laptop za około 3k


Luki

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, starYfaN napisał:

Ale już w formacie dwóch okien, te same 50% mające tą samą wielkość, skalowanie i rozmiar jest dla niego za małe :) Jak widać to samo z wolną przestrzenią z prawej i lewej może być ok, ale już bez wolnej przestrzeni jest zbyt małe.

To czemu nie 12 okien? :)

10 minut temu, starYfaN napisał:

Sprawdź na swojej panoramie internet w trybie jednego lub dwóch okien.

16:9 przy necie dwa okna pewnie byłyby ok, ale ze przełaczanie okien jest tak łatwe i szybkie to po prostu łatwiej przeskakiwac miedzy kartami niż mieć otwarte dwa okna i zapominać w której miałem którą karte. Przynajmniej mi sie tak wydaje, bo rozumiem ze ktoś trenujac taki układ byłby z czasem w nim biegły i pewnie byłoby dla niego super

p.s. Każdy ma jakieś preferencje, dla mnie telefon służy tylko do dzwonienia, bo z jednej strony ma być poręczny, a więc możliwie mały, a w efekcie ma za mały ekran do czegokolwiek (używam iphone 5s). Duży telefon dalej miałby (dla mnie) za mały ekran a nie byłby taki poręczny. Potrzebuję więc większych ekranów, no ale to sa moje preferencje, jednak jasne dla mnie jest ze każdy z nas moze miec inne

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, darkonza napisał:

To czemu nie 12 okien? :)

16:9 przy necie dwa okna pewnie byłyby ok, ale ze przełaczanie okien jest tak łatwe i szybkie to po prostu łatwiej przeskakiwac miedzy kartami niż mieć otwarte dwa okna i zapominać w której miałem którą karte. Przynajmniej mi sie tak wydaje, bo rozumiem ze ktoś trenujac taki układ byłby z czasem w nim biegły i pewnie byłoby dla niego super

Bo przy dwóch, nie masz niewykorzystanej przestrzeni i masz tą samą wielkość i skalę co w trybie pełnoekranowym zarówno w internecie jak i dokumentach.

Nigdy nie pracowałeś w tym trybie jeżeli zadajesz takie pytania. Polecam.

Przy przełączaniu, nie masz możliwości podglądu i pracy na dwóch dokumentach jednocześnie (alt tab jest passe). Nie oglądasz też efektów w trybie rzeczywistym.

Jeszcze raz podkreślam, że w panoramie tryb pełnoekranowy i z podziałem daje tą samą wartość i skalę, jest jedynie wykorzystana w 100% przestrzeń.

Stąd rozwój właśnie w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, starYfaN napisał:

Bo przy dwóch, nie masz niewykorzystanej przestrzeni i masz tą samą wielkość i skalę co w trybie pełnoekranowym zarówno w internecie jak i dokumentach.

Nie no czekaj, jak mam otwarty dokument np plik excela to majac otwarte jedno okno widze większą część dokumentu i nie musze przewijać. Jeśli mam otworzyć dwa to albo będę miał tylko połowę tej samej powierzchni każdego z dokumentów i znacznie wiecej przewijania, w efekcie brak mozliwosci ogarniecia tej samej ilosci cyferek bez przewijania jednym spojrzeniem,

W drugiej wersji zmniejszam obraz o połowę i niby widze tyle samo ale tak naprawdę nie widze nic bo za małe.

7 minut temu, starYfaN napisał:

Stąd rozwój właśnie w tym kierunku.

Jest też rozwój polegajacy na dodawaniu Pivota i robieniu ekranu 9:16 zamiast 16 na 9. Do czytania neta zamiast miec dwa okna i przewijać masz jedno i nie przewijasz bo widzisz cały długi artykuł

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, darkonza napisał:

Nie no czekaj, jak mam otwarty dokument np plik excela to majac otwarte jedno okno widze większą część dokumentu i nie musze przewijać. Jeśli mam otworzyć dwa to albo będę miał tylko połowę tej samej powierzchni każdego z dokumentów i znacznie wiecej przewijania, w efekcie brak mozliwosci ogarniecia tej samej ilosci cyferek bez przewijania jednym spojrzeniem,

W drugiej wersji zmniejszam obraz o połowę i niby widze tyle samo ale tak naprawdę nie widze nic bo za małe.

Jest też rozwój polegajacy na dodawaniu Pivota i robieniu ekranu 9:16 zamiast 16 na 9. Do czytania neta zamiast miec dwa okna i przewijać masz jedno i nie przewijasz bo widzisz cały długi artykuł

Ja o panoramie i pracy. Ty o 3:2 i przeglądaniu internetu. 

Otwórz plik excela w panoramie w jednym i dwóch oknach. Pisałem, że przy 3:2 używanie tego trybu nie ma sensu. Dalej nie czytasz postów :) 

Ekrany panoramiczne ewoluują z powodu wideo i maksymalnego wykorzystania przestrzeni w pracy na dwóch programach. Jeżeli otwierasz 3:2 będzie tak jak pisałeś i dlatego utrudniłeś sobie dalszy rozwój w pracy z dwoma programami w trybie RPG :) Jeżeli ktoś używa laptopa do czytania internetu na ch...j mu są potrzebne dwa okna, bo dwóch okien na raz czytał przecież nie będzie - tak po chłopsku. 

Wtedy zdecydowanie lepszy będzie Chromebook i nie jest potrzebny mu laptop. Za 1/4 ceny ma to samo, a nawet do pracy zdalnej i internetu lepszy pakiet.

Ludzie wykorzystują pełniej możliwości komputera, stąd ewolucja w panoramę i dlatego kierunek jest bardziej rozwojowy.

Tego dotyczył mój wpis i moim zdaniem odciąłeś się od rozwoju oprogramowania, bo jest tak jak piszesz i u Ciebie nie ma to sensu.

Kapewu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, starYfaN napisał:

Otwórz plik excela w panoramie w jednym i dwóch oknach.

Przecież jak otwieram dwa pliki to widzę tylko połowę kolumn, wiec co z tego ze widze dwa? :)

Chyba mocno patrzysz ze swojego punktu widzenia, widac nie masz plików w których ważne jest dla Ciebie dużo kolumn.

10 minut temu, starYfaN napisał:

 Jeżeli otwierasz 3:2 będzie tak jak pisałeś i dlatego utrudniłeś sobie dalszy rozwój w pracy z dwoma programami w trybie RPG :)

Ale ułatwiłem sobie prace z jednym bo widze wiecej wierszy. Gdybym miał 16;9 to i tak nie mogę odpalić dwóch bo za mało kolumn a w tych dwóch i tak widze mniej wierszy.

Już pomijam że mam lepszą rozdzielczośc (2160x1440) w tym 3:2 więc tak naprawdę mogę miec mniejszą czcionkę i widzieć ja tak samo wyraźnie jak większą czcionkę w fullHD i w efekcie zmieścić na ekranie wiecej wierszy i kolumn dzieki tej większej rozdzielczości (+bonus z tego ze te 14 cali jest większe o jakieś 8% od normalnego)

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, darkonza napisał:

Przecież jak otwieram dwa pliki to widzę tylko połowę kolumn, wiec co z tego ze widze dwa? :)

Chyba mocno patrzysz ze swojego punktu widzenia, widac nie masz plików w których ważne jest dla Ciebie dużo kolumn, wiec nie widzisz problemu.

Ale ułatwiłem sobie prace z jednym bo widze wiecej wierszy. Gdybym miał 16;9 to i tak nie mogę odpalić dwóch bo za mało kolumn a w tych dwóch i tak widze mniej wierszy.

Już pomijam że mam lepszą rozdzielczośc (2160x1440) w tym 3:2 więc tak naprawdę mogę miec mniejszą czcionkę i widzieć ja tak samo wyraźnie jak czcionkę w fullHD.

A poza tym wiesz, że dwa okna mogą być pionowo i poziomo? Czy właśnie udowodniłeś mi, ze jak masz układ arkusza na osi X (duża liczba kolumn), to lepszy będzie wyższy niż szerszy?

Jak widzisz ewolucja ma to do siebie, że presja na selekcję pomysłów powoduje kierunek bardziej funkcjonalny i przystosowany do środowiska.

Powyżej właśnie udowodniłeś, że dokonałeś niewłaściwego wyboru i okładasz sam siebie batem.

Przecież panorama jest bardziej funkcjonalna dla arkuszy horyzontalnych. Wymień jeżeli możesz i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, starYfaN napisał:

Przecież panorama jest bardziej funkcjonalna dla arkuszy horyzontalnych. Wymień jeżeli możesz i tyle.

Musisz iśc do sklepu i porównać swojego, najlepiej z Matebookiem X z rozdziałkaą 3000x2000 i wymienisz wtedy swojego :P

Mam większy ekran o 8% od normalnej 14 do tego z większą rozdzielczoscią niemozliwe zebym widział na nim mniej. Możliwe ze tak by było gdybym miał powiedzmy pliki z trzema kolumnami, ok, wtedy mozna otworzyć i trzy plikiobok siebie, ale jak mam pliki co maja kilkadziesiat kolumn i setki wierszy to nie ma siły by zwykła 14 FullHD z mniejszym fizycznie ekranem + mniejszą  rozdzielczoscią byłą lepsza. Jest gorsza bo i powierzchnia ekranu mniejsza i szczegółowośc gorsza

Jak chcemy szukać wad to w oczywisty sposób nasuwaja się filmy. Lapek jest gorszy do filmów, ale filmy zostały poswiecone na ołtarzu neta i "pracy"

Edytowane przez darkonza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, darkonza napisał:

Musisz iśc do sklepu i porównać swojego, najlepiej z Matebookiem X z rozdziałkaą 3000x2000 i wymienisz wtedy swojego :P

Mam większy ekran o 8% od normalnej 14 do tego z większą rozdzielczoscią niemozliwe zebym widział na nim mniej. Możliwe ze tak by było gdybym miał powiedzmy pliki z trzema kolumnami, ok, wtedy mozna otworzyć i pliki jeden obok siebie, ale jak mam pliki co maja kilkadziesiat kolumn i setki wierszy to nie ma siły by zwykła 14 FullHD z mniejszym fizycznie ekranem + mniejszą  rozdzielczoscią byłą lepsza. Jest gorsza bo i powierzchnia ekranu mniejsza i szczegółowośc gorsza

Nie nie wymienię. Nie chce mieć nic mobilnego większego niż 13'' i nic cięższego niż jeden kg. Co do podziałki to powyżej 330 ppi ludzkie oko nie widzi różnicy. Dla mojego i Twojego oka będzie to mniej ze względu na wadę. 

Do pracy z dużą przestrzenią nie są przeznaczone ekrany laptopa/ultrabooka, bo i tak będziesz nieefektywny, a pomijając duży plik excela masz nie 8%, a 45% pustej świecącej przestrzeni więcej :) 

 

 

7 minut temu, rw30 napisał:

ej kolego, to jest jakiś bełkot, pozdrawiam.

 

ło ch*j, tu widzę jakiś grubszy beef nt. proporcji ekranu :P

Odpowiedziałem jedynie na pytanie dlaczego nie jesteś w stanie znaleźć proporcji które według Ciebie są lepsze 4:3.

Są mniej funkcjonalne dla większości, co nie znaczy, że dla wszystkich. Tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, starYfaN napisał:

Nie nie wymienię. Nie chce mieć nic mobilnego większego niż 13'' i nic cięższego niż jeden kg.

No widzisz, ja nie chciałem nic mniejszego niz 15,6, no ale to nie jest mobilne więc znalazłem taki co ma wymiary jak 13,3 (miesci sie do teczek na dokumenty)a w rzeczywitosci ma jakby fizyczny odpowiednik 14,6.

2 minuty temu, starYfaN napisał:

Co do podziałki to powyżej 330 ppi ludzkie oko nie widzi różnicy. Dla mojego i Twojego oka będzie to mniej ze względu na wadę. 

Pewnie, ale mój ma mimo wyższej rozdzielczosci niż FullHD ledwie 185 PPI, a ten Matebook X ma 260, czyli wciaz ponizej tej granicy

5 minut temu, starYfaN napisał:

Do pracy z dużą przestrzenią nie są przeznaczone ekrany laptopa/ultrabooka, bo i tak będziesz nieefektywny, a pomijając duży plik excela masz nie 8%, a 45% pustej świecącej przestrzeni więcej :)

Jak przeglądam to forum na monitorze 16/9  to razem jakieś 30% tej wolnej przestrzeni po bokach, ale na tym Matebooku to mam mniej niż 5%, dwa cieniutkie paski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, darkonza napisał:

No widzisz, ja nie chciałem nic mniejszego niz 15,6, no ale to nie jest mobilne więc znalazłem taki co ma wymiary jak 13,3 (miesci sie do teczek na dokumenty)a w rzeczywitosci ma jakby fizyczny odpowiednik 14,6.

Pewnie, ale mój ma mimo wyższej rozdzielczosci niż FullHD ledwie 185 PPI, a ten Matebook X ma 260, czyli wciaz ponizej tej granicy

Jak przeglądam to forum na monitorze 16/9  to razem jakieś 30% tej wolnej przestrzeni po bokach, ale na tym Matebooku to mam mniej niż 5%, dwa cieniutkie paski.

Uff....., dobra, ostatni raz. Na poważnie😐

O tym, że konsumpcja treści jest lepsza w formacie zbliżonym do oferowanego nie musisz mnie przekonywać, dlatego iPad ma formatkę jaką ma.

O tym, że kwadratowy arkusz lepiej wygląda na kwadracie, też nie.

O tym, że kwadratowa mapa, lepiej......itd, też nie.

# Ale wyobraź sobie, że tworzysz bazę danych ze swojego arkusza i 10 innych w których są łącza, zależności i wymiana danych. W trybie wielozadaniowym zrobisz to 50% szybciej (50 to umowna liczba zależna od ilości wprowadzanych danych, zależności itd.itp)

# Oglądając mapę wiadomo, ale wyobraź sobie, że tworzysz bazę danych z tej samej mapy (ilości piezometrów, liczbę ulic w wycinku, średnią niweletę dla danej działki lub tysiące innych konfiguracji) vide uwaga wyżej.

# Teraz jeszcze program do zarządzania oparty o wykres Gantta (dowolny). Jak przeglądasz wiadomo, ale jak tworzysz go w oparciu o zasoby, R,M,S,sy itd itp w trybie wielozadaniowym zrobisz to 20, 30 40 % szybciej, vide uwaga nr 1

# Wideokonferencja z szefem podczas której tłumaczysz, że prezentacja którą dostał nie jest do dupy, a tabela o której rozmawiacie nie jest z czapy, tylko na podstawie propozycji kwartalnej którą zatwierdził.

# Jak czytasz dokument wiadomo, ale już jak piszesz recenzje.....Jak piszesz elaborat oparty na wielu źródłach/wyrokach sądowych/dokumentach itd itp

# Jesteś w delegacji i dzieciak właśnie przysłał Ci zadania, bo przypomniał sobie, że jutro będzie "koniec świata". Od godziny siedzi na Skype i przebiera nogami kiedy ojciec ostatni już raz uratuje mu życie

Tutaj wstaw programy do kosztorysowania i miliony innych zastosowań.

To jeszcze pierwszy post w tym wydaniu

Cytat

Ewolucja ekranów w proporcje "filmowe", dotyczy przede wszystkim pracy z min 2 oknami z podziałem po 50% pulpitu (od momentu w którym win i linux wraz z oprogramowaniem oferują pełne wsparcie w tym temacie).

Przy proporcjach 3:2 praca z podziałem jest praktycznie niemożliwa.

@darkonza jako tradycjonalista i zwolennik socjalizmu, utrudniłeś sobie (kolejny raz) znacząco rozwój w dziedzinie pracy z komputerem w przyszłości. A zachwalasz od lat SI

@darkonza@rw30 Dyskusja nie dotyczy "lepszości" panoramy nad 4:3 tylko tego, że panorama oferuje w trybie wielozadaniowym przybliżenie do 2x 4:3 (3:2) i w związku z tym szybkość i komfort pracy jest zupełnie inny. Biorąc "wojskowe" parametry kupujący utrudnia sobie rozwój w tym kierunku. Chyba, że jest się jedynie "konsumentem treści, nie twórcą".

rw30 nie mogłeś znaleźć monitora 24+ z formatką 4:3, bo to przedział głównie do pracy i pewnie gier, nie zaś konsumpcji treści.

Reasumując do konsumpcji wiadomo, tyle, że tutaj są dedykowane Chromebooki, iPady, tablety, które są tańsze, lżejsze, dłużej pracują na baterii.

Do pracy twórczej, tylko wielozadaniowość i w tym kierunku idą systemy i twórcy programów.

Jest jeszcze niszowy przedział pracy który opiera się jedynie na kontroli i sprawdzaniu, czyli nic innego jak konsumpcja treści.

Pewnie znajdą się odstępstwa przy grafice, ale u ludzi którzy robili mi rendery i wizualizacje zawsze stał mac i minimum dwa monitory .....panoramiczne na których połowa to przyborniki, warstwy i od pyty mnóstwa coś tam, coś tam, czyli nic innego jak wielozadaniowość.

 

Edytowane przez starYfaN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, starYfaN napisał:

# Ale wyobraź sobie, że tworzysz bazę danych ze swojego arkusza i 10 innych w których są łącza, zależności i wymiana danych

.....

Jak Ty to wszystko robisz na 13 calach to podziwiam. Dla mnie te większe 14 cali jest po to zeby coś odczytac ewentualnie wprowadzić poprawkę, a i tak mnie irytuje bo awaryjnie schodzę z 27 cali. Mimo ze na pewno nie robię tak zaawansowanych rzeczy jak Ty to i tak nie wyobrażam sobie normalnej pracy na takim ekranie, tak jak Ty pewnie sobie nie wyobrazasz na smartfonie.

I taki jeszcze taki drobiazg dla "potomnych", bo nie wiem czy dla Ciebie. Ludzie kupują lapka oceniajac jego wielkosc na podstawie przekątnej ekranu, ale trzeba oceniać wymiary zewnętrzne, bo są ląpki z ekranami 14+ cali, ale majace rozmiar 13 calowych dzięki niesamowicie wąskim ramkom. Szkoda ten cal ekranu "oddawać". Można mieć rozmiar 13-tki i ekran 14-tki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, darkonza napisał:

Jak Ty to wszystko robisz na 13 calach to podziwiam. Dla mnie te większe 14 cali jest po to zeby coś odczytac ewentualnie wprowadzić poprawkę, a i tak mnie irytuje bo awaryjnie schodzę z 27 cali. Mimo ze na pewno nie robię tak zaawansowanych rzeczy jak Ty to i tak nie wyobrażam sobie normalnej pracy na takim ekranie, tak jak Ty pewnie sobie nie wyobrazasz na smartfonie.

I taki jeszcze taki drobiazg dla "potomnych", bo nie wiem czy dla Ciebie. Ludzie kupują lapka oceniajac jego wielkosc na podstawie przekątnej ekranu, ale trzeba oceniać wymiary zewnętrzne, bo są ląpki z ekranami 14+ cali, ale majace rozmiar 13 calowych dzięki niesamowicie wąskim ramkom. Szkoda ten cal ekranu "oddawać". Można mieć rozmiar 13-tki i ekran 14-tki

Dzisiaj każdy ultrabook można sparować w sekundę z telewizorem (video) lub monitorem.Co do mobilności, to przez lata przepracowałem już 16-15,6-14-10,1 wszystkie formatki i najbardziej odpowiada mi 13, zaraz po niej 10 . Np 15,6 skończył się moralnie, bo nikt nie chciał przy nim siadać. Kwestia gustu i przyzwyczajenia.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, starYfaN napisał:

@darkonza@rw30 Dyskusja nie dotyczy "lepszości" panoramy nad 4:3 tylko tego, że panorama oferuje w trybie wielozadaniowym przybliżenie do 2x 4:3 (3:2) i w związku z tym szybkość i komfort pracy jest zupełnie inny. Biorąc "wojskowe" parametry kupujący utrudnia sobie rozwój w tym kierunku. Chyba, że jest się jedynie "konsumentem treści, nie twórcą".

rw30 nie mogłeś znaleźć monitora 24+ z formatką 4:3, bo to przedział głównie do pracy i pewnie gier, nie zaś konsumpcji treści.

ej ale nie taguj już mnie więcej, bo odpowiadasz na moje rzekome pytania których ja w ogóle nie zadałem (a w sprawie tych, które faktycznie zadałem nie piszesz nic) , i w ogóle przeoczyłeś że ja po drodze już przyznałem Ci rację w jednej (dość ważnej - często już tu ją poruszasz) kwestii. Także ten, pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, rw30 napisał:

ej kolego, to jest jakiś bełkot, pozdrawiam.

 

ło ch*j, tu widzę jakiś grubszy beef nt. proporcji ekranu :P

Nic nie przeoczyłem, nie mam problemu z formą, jestem bardzo "ścisły" więc powyższe odczytuje na swój sposób. Również pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, starYfaN napisał:

(a)Nic nie przeoczyłem, (b)nie mam problemu z formą, (c)jestem bardzo "ścisły" więc (d)powyższe odczytuje na swój sposób

a, b, c - LOL (chyba że w 'b' chodziło o formę fizyczną - tutaj trudno mi się ustosunkować)

d - zdecydowanie się zgadzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rw30 napisał:

a, b, c - LOL (chyba że w 'b' chodziło o formę fizyczną - tutaj trudno mi się ustosunkować)

d - zdecydowanie się zgadzam

W takim razie poproszę o brak agresywno-pasywnych loli w dalszym współistnieniu. Jestem na to jednak zbyt stary.

Prośba za prośbę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie traktować tego jako przytyk, złośliwośc itp., to tylko głosy ludzi nawiązujące do naszych poprzednich dyskusji:

 

panDyskoteka13/03/2021 04:39

Czy taka proporcja ekranu jest ok? Jeszcze niedawno obowiązkiem była 16:9


Inna kultura pracy, skorzystasz to już nie wrócisz do 16x9
Edytowane przez: "Roccluss" mar 13.
  
Roccluss13/03/2021 06:09

Inna kultura pracy, skorzystasz to już nie wrócisz do 16x9


dokładnie
do www/office proporcje perfekcyjne
sam pierwszy raz mam takie proporcje w lapku (matebook 14) i już nigdy nie wrócę do 16:9 bo praca jest kilka długości przyjemniesza

mar 13.
Roccluss13/03/2021 06:09

Inna kultura pracy, skorzystasz to już nie wrócisz do 16x9


Najlepszy do pracy byl aspekt 4:3. Nadal mam 1 taki monitor LCD 1280x1024 na biurku i mimo 19" daje wieksza przestrzen w pionie niz 24" 16:9. A zajmuje duzo mniej miejsca

https://www.pepper.pl/promocje/ultrabook-huawei-matebook-x-stacja-matedock-2-13-3k-i5-16-gb-512-gb-win10-zielonysrebrny-372122?page=2#thread-comments

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.