Skocz do zawartości

Laptop za około 3k


Luki

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Reikai napisał:

1650 gamingowo to tak średnio, swoją drogą wow, jak na stosunek cena/sprzęt to tragedia jakas w tych cenach jest. Ja za trochę więcej w UK wyrwałem łapka z 3060, 16 gb i i7.

To zależy co masz na myśli przez gamingowo, ja na 8letnim lapku z GTX 850M śmigalem w MGS V phantom Pain, GTA V, wiesiek 3, watch dogs, Skyrima na bardzo fajnych detalach. W rozdziałkach 1600x900 lub FhD. 

A co do cen to owszem jest słabo, ale ten acer ma spoko stos jakosc/komponenty/cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

To ja odgrzeję. Też chodzi o laptopa, ale starego 😛 Czy jest jakaś strona albo benchmark, co pozwala sprawdzić (ale w jakiś prosty sposób, bo jakieś molochy to niewiele mi dają) jak się ma moja konfiguracja na tle innych podobnych? Albo inaczej, chce sprawdzić czy to co mam w kompie to pracuje adekwatnie do tego, jak powinno.

Bo mam wątpliwości. Nie pamiętam procesora, chyba Core Duo albo Dual Core, mniejsza o to w tym momencie. W każdym razie jakiś czas temu dołożyłem RAMu, żeby było 4GB, dałem dysk SSD, Win 10 zainstalowałem od zera. Jakoś to chodziło lepiej, ale bez szału względem tego, co się naczytałem. Nie spodziewałem się petardy, ale prawie nic nie instaluję, używam tylko do neta i office'a, a wydaje mi się, że on muli tak jak mulił. Niby szybciej startuje, ale często coś tam mieli, przeważnie update'ty i jest wtedy nieznośny. Jak tego nie robi, to ujdzie, ale jak wspomniałem, mułowato.

No i nie wiem czy to normalne i on po prostu jest za słaby, żeby odżyć po tym, co mu małym kosztem zafundowałem, nawet do tych niewielkich zastosowań... Albo coś tam nie funkcjonuje jak należy, na pół gwizdka czy cuś. I właśnie po to potrzebowałbym miejsce, gdzie mógłbym obiektywnie sprawdzić czy jego wydajność jest taka, jak należałoby się spodziewać po tym konfigu. Może coś mu zwalnia z jakiegoś powodu.

Ogólnie żałuję, że się połasiłem kiedyś na darmowe przejście na Win 10. Na Siódemce zdecydowanie lepiej działał, a szczególnie po pewnym czasie. Teraz już nie mam jak wrócić, a nawet średnio by mi sie chciało. Już rozważam po prostu kupno używanego stacjonara mini, a na lapku wypróbować jeszcze Chromium.

Edytowane przez Szak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Szak napisał:

To ja odgrzeję. Też chodzi o laptopa, ale starego 😛 Czy jest jakaś strona albo benchmark, co pozwala sprawdzić (ale w jakiś prosty sposób, bo jakieś molochy to niewiele mi dają) jak się ma moja konfiguracja na tle innych podobnych? Albo inaczej, chce sprawdzić czy to co mam w kompie to pracuje adekwatnie do tego, jak powinno.

Bo mam wątpliwości. Nie pamiętam procesora, chyba Core Duo albo Dual Core, mniejsza o to w tym momencie. W każdym razie jakiś czas temu dołożyłem RAMu, żeby było 4GB, dałem dysk SSD, Win 10 zainstalowałem od zera. Jakoś to chodziło lepiej, ale bez szału względem tego, co się naczytałem. Nie spodziewałem się petardy, ale prawie nic nie instaluję, używam tylko do neta i office'a, a wydaje mi się, że on muli tak jak mulił. Niby szybciej startuje, ale często coś tam mieli, przeważnie update'ty i jest wtedy nieznośny. Jak tego nie robi, to ujdzie, ale jak wspomniałem, mułowato.

No i nie wiem czy to normalne i on po prostu jest za słaby, żeby odżyć po tym, co mu małym kosztem zafundowałem, nawet do tych niewielkich zastosowań... Albo coś tam nie funkcjonuje jak należy, na pół gwizdka czy cuś. I właśnie po to potrzebowałbym miejsce, gdzie mógłbym obiektywnie sprawdzić czy jego wydajność jest taka, jak należałoby się spodziewać po tym konfigu. Może coś mu zwalnia z jakiegoś powodu.

Ogólnie żałuję, że się połasiłem kiedyś na darmowe przejście na Win 10. Na Siódemce zdecydowanie lepiej działał, a szczególnie po pewnym czasie. Teraz już nie mam jak wrócić, a nawet średnio by mi sie chciało. Już rozważam po prostu kupno używanego stacjonara mini, a na lapku wypróbować jeszcze Chromium.

Notebookcheck.pl

https://www.notebookcheck.pl/Ranking-kart-graficznych-laptopy.1174.0.html przykładowo fajna rozpiska grafik. Natomiast 4gb ramu dla win 10 to dramat, choć SSD powinien i tak dość wymiernie pomóc. Z gówna bicza nie ukrecisz, z plusów to można fajną stacjonarkę już złożyć do 4k na i5-11400f z rtx 3060 (12gb) z 16 GB ramu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Szak napisał:

To ja odgrzeję. Też chodzi o laptopa, ale starego 😛 Czy jest jakaś strona albo benchmark, co pozwala sprawdzić (ale w jakiś prosty sposób, bo jakieś molochy to niewiele mi dają) jak się ma moja konfiguracja na tle innych podobnych? Albo inaczej, chce sprawdzić czy to co mam w kompie to pracuje adekwatnie do tego, jak powinno.

Bo mam wątpliwości. Nie pamiętam procesora, chyba Core Duo albo Dual Core, mniejsza o to w tym momencie. W każdym razie jakiś czas temu dołożyłem RAMu, żeby było 4GB, dałem dysk SSD, Win 10 zainstalowałem od zera. Jakoś to chodziło lepiej, ale bez szału względem tego, co się naczytałem. Nie spodziewałem się petardy, ale prawie nic nie instaluję, używam tylko do neta i office'a, a wydaje mi się, że on muli tak jak mulił. Niby szybciej startuje, ale często coś tam mieli, przeważnie update'ty i jest wtedy nieznośny. Jak tego nie robi, to ujdzie, ale jak wspomniałem, mułowato.

No i nie wiem czy to normalne i on po prostu jest za słaby, żeby odżyć po tym, co mu małym kosztem zafundowałem, nawet do tych niewielkich zastosowań... Albo coś tam nie funkcjonuje jak należy, na pół gwizdka czy cuś. I właśnie po to potrzebowałbym miejsce, gdzie mógłbym obiektywnie sprawdzić czy jego wydajność jest taka, jak należałoby się spodziewać po tym konfigu. Może coś mu zwalnia z jakiegoś powodu.

Ogólnie żałuję, że się połasiłem kiedyś na darmowe przejście na Win 10. Na Siódemce zdecydowanie lepiej działał, a szczególnie po pewnym czasie. Teraz już nie mam jak wrócić, a nawet średnio by mi sie chciało. Już rozważam po prostu kupno używanego stacjonara mini, a na lapku wypróbować jeszcze Chromium.

Zainstaluj linuxa i będzie wymiatał. Dla Ciebie na początek proponuje Mint. Chromium, czyli co? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Wybadam tę stronę. Chromium, czyli Chromium OS czy Chrome OS, jak zwał tak zwał. Chcę to wypróbować jako ostatnie namaszczenie dla tego lapka.

Mialem z poprzedniej roboty do niedawna też starego lapka na i5-2450M (tu akurat mam spisane). Też 4 GB RAMu i śmigał jak ta lala. Strony internetowe i właśnie Office, w Excelu dużo. Nawet przed zmianą na SSD. Śmigał w sensie takim, że nie mogłem mu zarzucić, że w miarę upływu lat nie wyrabiał z tym do czego od początku był używany. No, ale w tym moim prywatnym to Pentium jakieś tam chyba jest sporo słabsze.

Wybadam tę stronę i podzielę się "wrażeniami". Na razie chce sobie do zwykłego domowego zastosowania kupić jakiś używany mini pc, np. Lenovo, coś na i5 z SSD i chociaż 8GB ram. Już nie chce laptopa, bo i tak 99 proc. czasu leży w miejscu, a monitor fajny akurat mam, na plecach mu przypnę tego kompa.

Do gier mam Xboxa i na kompie i tak nie zamierzam w nic grać. Za Linuxa dziękuję. Kiedyś próbowałem i było to dla mnie jakbym był serwisantem OS-a, a chcę być zwykłym użytkownikiem kompa 😉

Edytowane przez Szak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i mam w lapku Pentium Dual-Core T4300.
Względem tego drugiego starego, z którym porównywałem (i5-2450M) to jest spora różnica, jak sobie oglądałem wyniki na tej stronie notebookcheck.
Ale potem jeszcze grzebałem i dotarłem na taką stronę i tam jest porównanie z analogicznymi konfiguracjami. I wychodzi na to, że faktycznie ten mój jest poniżej przeciętnego poziomu, z jakim pracują takie konfiguracje (performing below expectations). Są jakieś uwagi do podłączenia dysku (SATA 3.0 cable), ale tutaj chyba nic nie mam do gadania, bo podłączyłem SSD w miejsce poprzedniego HDD i tyle co mogłem. Jakaś uwaga do RAM-u z channelami. Coś mi chodzi po głowie, żeby tutaj doczytać. Z tego co pamiętam były 2 sloty, w których były kości 2GB i 1GB. Wyciągnąłem 1GB i wsadziłem w to miejsce kupione 2GB (na bank szybsze, ale zakładam, że się całość dostosowała do wolniejszej kości). Przepuszczę sobie ten test jeszcze ileś razy. Za tym razem, co wklejam link, mam info, że duże obciążenie w tle było. Ale to jest coś, co mnie zastanawia od dawna, bo jak wspominałem, mam wrażenie i w menedżerze często to widać, jakby ciągle coś robił w tle i wiatrak rzadko kiedy ucicha.
https://www.userbenchmark.com/UserRun/53742511

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Szak napisał:

Sprawdziłem i mam w lapku Pentium Dual-Core T4300.
Względem tego drugiego starego, z którym porównywałem (i5-2450M) to jest spora różnica, jak sobie oglądałem wyniki na tej stronie notebookcheck.

Daj spokój z tym dual corem nie warto nic już z tym robić. W telefonie masz 10x lepszy procek. 

Co do późniejszych testów to weź pod uwagę datę, kiedy zostały wykonane, zakładam, że Ty pasty termoprzewodzacej w lapku nie zmieniałes, więc samo to będzie powodować, że będzie underperformowac, a wiatrak będzie ciągle chodził. 

W ogóle z dyskiem SSD to samo, podejrzewam, że twój lapek nie obsługuje standardu sata 3.0. Generalnie to niestety szrot, zwłaszcza, że postawiłes na nim win 10 , co jest absurdalne biorąc pod uwagę, że t4300 jest z 2009 roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absurdalne... 😣 Też tego Win 10 żałuję.

W sumie co racja, to racja. I tak jest postęp, że stare kompy mogą tak długo służyć i jako tako do prostych zastosowań coś dawać. Dawniej sprzęt dużo szybciej zaczynał podupadać. 

Dla beki zrobię mu to Chromium, a do zwykłego użytku kupię coś młodszego. Dzięki za spojrzenie na staruszka 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.07.2022 o 10:45, Szak napisał:

Dzięki za podpowiedzi. Wybadam tę stronę. Chromium, czyli Chromium OS czy Chrome OS, jak zwał tak zwał. Chcę to wypróbować jako ostatnie namaszczenie dla tego lapka.

Mialem z poprzedniej roboty do niedawna też starego lapka na i5-2450M (tu akurat mam spisane). Też 4 GB RAMu i śmigał jak ta lala. Strony internetowe i właśnie Office, w Excelu dużo. Nawet przed zmianą na SSD. Śmigał w sensie takim, że nie mogłem mu zarzucić, że w miarę upływu lat nie wyrabiał z tym do czego od początku był używany. No, ale w tym moim prywatnym to Pentium jakieś tam chyba jest sporo słabsze.

Wybadam tę stronę i podzielę się "wrażeniami". Na razie chce sobie do zwykłego domowego zastosowania kupić jakiś używany mini pc, np. Lenovo, coś na i5 z SSD i chociaż 8GB ram. Już nie chce laptopa, bo i tak 99 proc. czasu leży w miejscu, a monitor fajny akurat mam, na plecach mu przypnę tego kompa.

Do gier mam Xboxa i na kompie i tak nie zamierzam w nic grać. Za Linuxa dziękuję. Kiedyś próbowałem i było to dla mnie jakbym był serwisantem OS-a, a chcę być zwykłym użytkownikiem kompa 😉

Chromium to przeglądarka linuxa z otwartym kodem.

Piszesz o Chrome OS, które jest przeglądarką/systemem w Chromebooku. I jest linuxem z otwartym kodem :)

Chrome OS (to musisz wiedzieć) jest po prostu systemem w formie przeglądarki. W nowszej wersji możesz zainstalować apki na androida. Czyli internet i nic więcej.

W dniu 6.07.2022 o 10:45, Szak napisał:

 Za Linuxa dziękuję. Kiedyś próbowałem i było to dla mnie jakbym był serwisantem OS-a, a chcę być zwykłym użytkownikiem kompa 😉

Dystrybucji są setki, to tak jakbyś powiedział, że nie pijesz browara, bo w wieku 16 lat bolała Cię głowa. Proponowałem Mint, bo jest identyczny jak Win.

Poza tym nie musisz go instalować. Zrób liveusb (10min), wybierasz start systemu z usb w biosie i odpalasz system z usb. Będzie chodził wolniej niż ssd, ale zobaczysz, czy Ci pasuje. Dużo łatwiejsze niż instalacja Chrome OS, dużo szybsze i o wiele bardziej funkcjonalne.

10 godzin temu, Szak napisał:

 Wyciągnąłem 1GB i wsadziłem w to miejsce kupione 2GB (na bank szybsze, ale zakładam, że się całość dostosowała do wolniejszej kości).

Pamięć działa z częstotliwością szyny, zobacz, ile widzi tej pamięci i jaka jest częstotliwość.

3 godziny temu, Szak napisał:

Dla beki zrobię mu to Chromium, a do zwykłego użytku kupię coś młodszego. Dzięki za spojrzenie na staruszka 😉

Skoro chcesz się męczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, że linux boli niektórych, sam nie jestem wielkim jego fanem dla domowego użytkownika, ale na stare kompy naprawdę warto spóróbować jakies liveCDUSB dystrybucje z prostym managerem okien, bo to naprawdę dużo mniej pamięci żre niż windows, a apek jest sporo... i jeśli podejdzie, to zainstalować na dysku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rw30 napisał:

wiem, że linux boli niektórych, sam nie jestem wielkim jego fanem dla domowego użytkownika, ale na stare kompy naprawdę warto spóróbować jakies liveCDUSB dystrybucje z prostym managerem okien, bo to naprawdę dużo mniej pamięci żre niż windows, a apek jest sporo... i jeśli podejdzie, to zainstalować na dysku

Programy z windy można instalować za pomocą implementacji API "Wine".

Lżejsze wersje, to np. Xubuntu, Fluxbuntu.

Warto też wybrać kompilację z czasów "życia" komputera.

Poza tym, Linux to stabilność, brak fragmentacji dysków, zdecydowanie mniejsze "śledzenie", znikoma ilość wirusów, mniejsze zużycie procesora itd.

W zasadzie na każdym komputerze jest systemem bez porównania wydajniejszym i bardziej stabilnym.

 

Pomijając to, może być drugim systemem na komputerze, dając użytkownikowi wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie, mam dwie prosby. Możecie polecieć jakiś laptop do pracy biurowej za ok 2500 z Windows 10/11 (nie wersję "S", bo muszę parę rzeczy zainstalować)? Głównie do Office'a i Statistiki.

Znalazłem trochę droższy Dell Inspiron 3525 z AMD za 2600, ale podobno się grzeje i wentylator wariuje, więc zakładanego budżetu na to nie chcę przekraczać.

A druga prośba to już pytanie dziadersa, któremu rzeczywistość technologiczna odjechała 🙃 W pracy wykladowo - szkoleniowej czasami chcę pokazać prezentację i chciałbym mieć swój sprzęt, bo bywa, że na miejscu jest tylko projektor. I tu pytanie - czy muszę targać ze sobą laptop, czy może jest jakiś mniejszy sprzęt, wielkości smartfona, który da się podłączyć przez HDMI do projektora i będzie można pokazać jakąś prezke? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odświeżam temat. Mam swojego obecnego laptopa już 8 lat, rok temu go naprawiałem za co dałem 900zł. Obecnie znowu zaczął nawalić, więc uznałem że pora kupić nowego, bo staruszek już swoje odsłużył. 

Nie znam się kompletnie na elektronice. Jestem gotów wydać do 4000zł, rynek oferuje widzę głównie same laptopy gamingowe, a jedyna gra jaką odpalam to simbasket z 2001 roku. 

Jesteście w stanie coś polecić laikowi? 

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/laptop-asus-tuf-gaming-f15-fx506hc-hn006w-fhd-i5-11400h-16gb-512gb-ssd-rtx3050-4gb-win11h-szary-eclipse-gray

Skłaniam się ku temu, po wstępnym researchu parametru, chociaż zastanawiam się czy jest wart swojej ceny i warto pójść w taki wydatek dla moich skromnych potrzeb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MarcusCamby napisał:

Odświeżam temat. Mam swojego obecnego laptopa już 8 lat, rok temu go naprawiałem za co dałem 900zł. Obecnie znowu zaczął nawalić, więc uznałem że pora kupić nowego, bo staruszek już swoje odsłużył. 

Nie znam się kompletnie na elektronice. Jestem gotów wydać do 4000zł, rynek oferuje widzę głównie same laptopy gamingowe, a jedyna gra jaką odpalam to simbasket z 2001 roku. 

Jesteście w stanie coś polecić laikowi? 

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/laptop-asus-tuf-gaming-f15-fx506hc-hn006w-fhd-i5-11400h-16gb-512gb-ssd-rtx3050-4gb-win11h-szary-eclipse-gray

Skłaniam się ku temu, po wstępnym researchu parametru, chociaż zastanawiam się czy jest wart swojej ceny i warto pójść w taki wydatek dla moich skromnych potrzeb. 

Potrzebujesz go tylko i wylacznie do internetu?

Jesli tak, to mozesz miec lapka i za 2500 - byle z dyskiem SSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MarcusCamby napisał:

Odświeżam temat. Mam swojego obecnego laptopa już 8 lat, rok temu go naprawiałem za co dałem 900zł. Obecnie znowu zaczął nawalić, więc uznałem że pora kupić nowego, bo staruszek już swoje odsłużył. 

Nie znam się kompletnie na elektronice. Jestem gotów wydać do 4000zł, rynek oferuje widzę głównie same laptopy gamingowe, a jedyna gra jaką odpalam to simbasket z 2001 roku. 

Jesteście w stanie coś polecić laikowi? 

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/laptop-asus-tuf-gaming-f15-fx506hc-hn006w-fhd-i5-11400h-16gb-512gb-ssd-rtx3050-4gb-win11h-szary-eclipse-gray

Skłaniam się ku temu, po wstępnym researchu parametru, chociaż zastanawiam się czy jest wart swojej ceny i warto pójść w taki wydatek dla moich skromnych potrzeb. 

Dokładnie jak pisał reikai. Na szybko https://www.pepper.pl/share-deal-from-app/597001

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.