Skocz do zawartości

Polska scena polityczna w Internecie


Findek

Rekomendowane odpowiedzi

E tam

 

To pikuś - W Wielkiej Brytanii Wyższa Izba Lordów odmówiła wspólnego cateringu z posłów bo to oznaczałoby pogorszenie jakości ......szampana

A kupili w 2014 mniej więcej po 6 butelek na głowę lorda

serio? jak możesz porównywać te dwie sytuacje?! :numbness:

 

co do Hitlera, to przede wszystkim pojęcia prawica/lewica są tak rozmyte, że bez podania ich definicji na początku dyskusji ciężko do czegoś dojść. trzymając się jednak jakichś najbardziej ogólnych rozumień tych słów można bez wątpienia stwierdzić, że w sporej części NSDAP było ugrupowaniem lewicowym. Luki wrzucił już zresztą ich program, który zawiera typowo lewicowe postulaty (np. zabranie bogatym i równy podział między wszystkich). widać to również w działaniach (np. zwiększenie socjalu) oraz samej ideologii, bo Hitler mocno inspirował się Marksem i nawet ta cała zbrodniczość, "wyższa rasa" itd. wzięło się z tego. właściwie to z tych głównych "poglądów na świat" nie było nigdy bardziej zbrodniczego niż właśnie lewica.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podział lewica/prawica już dawno uległ zmianie ale korwiniści ciągle mają ten podział od rewolucji francuskiej błędnie wpajany , lewicowość nsdap wynika z wpływów gebelsa i walką o komunistyczny elektorat, z jego pamiętników można to ładnie wyłapać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że chyba jednak nie pojmujecie jak się ocenia partię bo raczej nie po kontekście gospodarczym a światopoglądowym

 

Skoro PiS jest prawicowy choć ma najbardziej lewicowy program gospodarczy to ja nie wiem jak dla Was NSDAP jest lewicowa. Pomijam już że program programem ale jak doszli do władzy to z niego nic nie realizowali tylko byli antyscjalni wręcz

 

Polecam przejrzeć jak wyglądał ich program budowy autostrad i praw pracowniczych których praktycznie nie było. Po dojściu do władzy NSDAP miała program zamordystyczny ale na bank nie nazwał bym go lewicowym

 

A Światopoglądowo nie ma w ogóle porównania to była prawicowa konserwatywna partia z założenia antysocjalistyczna co mieli zresztą wpisane w swoim statusie że są antyliberalni i antysocjalistyczni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lewicowość nsdap wynika z wpływów gebelsa i walką o komunistyczny elektorat, z jego pamiętników można to ładnie wyłapać

to też, ale i u podwalin całego światopoglądu NSDAP leżał Marks, a więc tak czy inaczej lewica - zresztą jest to nieźle pokazane w tym filmiku wrzuconym wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym że chyba jednak nie pojmujecie jak się ocenia partię bo raczej nie po kontekście gospodarczym a światopoglądowym

 

Skoro PiS jest prawicowy choć ma najbardziej lewicowy program gospodarczy to ja nie wiem jak dla Was NSDAP jest lewicowa. Pomijam już że program programem ale jak doszli do władzy to z niego nic nie realizowali tylko byli antyscjalni wręcz

 

Polecam przejrzeć jak wyglądał ich program budowy autostrad i praw pracowniczych których praktycznie nie było. Po dojściu do władzy NSDAP miała program zamordystyczny ale na bank nie nazwał bym go lewicowym

 

A Światopoglądowo nie ma w ogóle porównania to była prawicowa konserwatywna partia z założenia antysocjalistyczna co mieli zresztą wpisane w swoim statusie że są antyliberalni i antysocjalistyczni

 

Ale co oznacza "ocenia się". Burdel terminologiczny istnieje i nawet wielu naukowców bezrefleksyjnie nazywa rzeczy tak jak nazywa i potem rodzą się z tego dyskusję. To jaka jest partia ocenia się przez całokształt jej programu (czy jak wolisz - całokształt wykonywania jej programu).

 

PiS zasadniczo ma elementy prawicowe i jak rządził to rzeczywiście coś z tego wprowadzał (choć bardzo delikatnie, bardziej bym powiedział, że niektóre ich reformy były bardziej centrowe) a obecnie jest partią lewicową zdecydowanie z elementami partii prawicowej. I tak nie wiemy czy jakby nie doszli do władzy to czy by znów nie robili niektórych prawicowych reform (Gowin twierdzi, że umowa dot. wspólnego startu w wyborach zakłada, że jak dojdą do władzy to będzie reforma podatków i dalsza deregulacja zawodów). Cała lewicowość może być tylko odpowiedzią na fatalny stan naszego społeczeństwa który jest podatny na takie hasła. Ciężko powiedzieć.

 

Dalej, PiS jak powstawało to rzeczywiście można było mówić, że jest partią prawicową. Zapewne wtedy ta łatka im przylgnęła i teraz się za nimi ciągnie. Od 2001 roku jednak ta formacja baaaardzo mocno się zmieniała a nazewnictwo się nie zmieniło.

 

Co do lewicowości Hitlera - musisz pamiętać, że to by wariat, który miał dwie obsesję - żydów (choć tu też mam wątpliwości czy to była jego obsesja czy Himmlera i czy do Holocaustu by doszło gdyby nie on / dla Hitlera antysemityzm był zasadniczo w latach 30. instrumentem przede wszystkim dającym mu sympatię Niemców, którzy nie mogli znieść zarówno kapitalistów jak i komunistów żydowskich) i Francję. Te dwie obsesje determinowały wszelkie jego działania i cała jego działalność była temu podporządkowana. Hitler nie mógł sobie pozwolić na prawa pracownicze, które zmieszałyby efektywność pracy a przez to i zbrojeń Rzeszy i szybko zobaczył, że bardziej opłaca się tworzyć kartele, które były mu w 100% posłuszne.

 

Program jednak mimo wszystko był socjalistyczny. Przedsiębiorstwa albo były znacjonalizowane albo w 100% kontrolowane przez państwo, Hitler jechał cały czas na pożyczkach z zagranicy a socjal jak najbardziej istniał - ale tylko dla prawdziwych niemców - tzn. tych należących do NSDAP. Socjal dla SS był już w ogóle na nieziemskim poziomie. Polecam książkę Moczarskiego "Rozmowy z katem" - tam jest to w niektórych momentach ładnie opisane.

 

Zgodzę się z tym, że NSDAP była konserwatywna. Mocno nawiązywali do tradycji 1000-letniej Rzeszy. I w zasadzie tyle. Koncepcja nadczłowieka Nietzchego i cała inżyniera społeczna oparta na podstawie rasy i pochodzenia etnicznego jest jak najbardziej lewicowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Luki

 

NSDAP światopoglądowo nie miała żadnych haseł przedwojennej lewicy - ani praw pracowniczych , ani swoboby tworzenia związków zawodowych ani praw kobiet

 

To czy nadczłowiek to jest kwintesencja lewicowości czy prawicowości to chyba mamy odmienne zdanie bo dla mnie jest to ewidentnie element prawicowy gdyż lewica ma zdecydowanie internacjonalne hasła i nie przypisuje sobie przewagi jednej rasy czy narodu nad drugim - nie bardzo wiem jakim kluczem uważasz że rasowość jest przypisane do lewicy

 

Co do socjału dla własnych szeregów to wiesz na tej zasadzie możemy uznać że każda monarchia była lewicowa bo dbała o swoich

 

Jeśli mówimy o masie narodu niemieckiego to socjału nie było , praw socjalnych praktycznie w ogóle. W wojsku administracji zdecydowanie preferowana była szlachta niż ludzie z plebsu . Hitler i NSDAP mieli nawet ciągoty do dawnej pruskiej monarchii.

 

Z NSDAP była taka partia socjalna że wręcz używala socjalizm jako obrazę w stosunku do konkurencyjnych partii

 

Jedyne elementy które można uznać za lewicowe to ograniczenie wolnego rynku i próba kontroli gospodarki ( ale też nie do końca bo jednak wiele firm miało swobodę w działalności eksportowej czy zagranicznej) ale to było następstwo dyktatury którą wprowadził Hitler i jego paranoi ( tak samo mocno kontrolował wojsko co kilka razy zakończyło się fatalnie w czasie wojny )

 

Jak patrzę na program NSDAP to jest to zdecydowanie partia prawicowa z elementami lewicowymi na dodatek po dojściu do władzy zaniechanymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie ulic, zbieranie liści a i armię nawet rozbudował, jakieś stawy osuszał. a rezerwy walutowe austrii oraz czech i moraw też mu się przydały. O drukowaniu pieniędzy można dużo się dowiedzieć z pamiętnikó Speera ale nie pamiętam czy z pierwszej czy drugiej części. Hitler był godpodarczym imbecylem , lepiej znał się na hollywodzkim kinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze ciekawszy dokument:

 

 

od 12:40 jest o marksizmie (a więc lewicy) jako protoplaście nazistowskiego ludobójstwa. w drugiej części kontynuacja i m. in. cytaty z Marksa, w których mówi, że słabe rasy i klasy muszą zniknąć w rewolucyjnym holokauście (sic!).

 

ps

laborday.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Luki

 

NSDAP światopoglądowo nie miała żadnych haseł przedwojennej lewicy - ani praw pracowniczych , ani swoboby tworzenia związków zawodowych ani praw kobiet

 

To czy nadczłowiek to jest kwintesencja lewicowości czy prawicowości to chyba mamy odmienne zdanie bo dla mnie jest to ewidentnie element prawicowy gdyż lewica ma zdecydowanie internacjonalne hasła i nie przypisuje sobie przewagi jednej rasy czy narodu nad drugim - nie bardzo wiem jakim kluczem uważasz że rasowość jest przypisane do lewicy

 

Co do socjału dla własnych szeregów to wiesz na tej zasadzie możemy uznać że każda monarchia była lewicowa bo dbała o swoich

 

Jeśli mówimy o masie narodu niemieckiego to socjału nie było , praw socjalnych praktycznie w ogóle. W wojsku administracji zdecydowanie preferowana była szlachta niż ludzie z plebsu . Hitler i NSDAP mieli nawet ciągoty do dawnej pruskiej monarchii.

 

Z NSDAP była taka partia socjalna że wręcz używala socjalizm jako obrazę w stosunku do konkurencyjnych partii

 

Jedyne elementy które można uznać za lewicowe to ograniczenie wolnego rynku i próba kontroli gospodarki ( ale też nie do końca bo jednak wiele firm miało swobodę w działalności eksportowej czy zagranicznej) ale to było następstwo dyktatury którą wprowadził Hitler i jego paranoi ( tak samo mocno kontrolował wojsko co kilka razy zakończyło się fatalnie w czasie wojny )

 

Jak patrzę na program NSDAP to jest to zdecydowanie partia prawicowa z elementami lewicowymi na dodatek po dojściu do władzy zaniechanymi

Jakiekolwiek żródła, potrafisz dać chtaty ludzi, którzy w przeciwieńswie do Ciebie cokolwiek się znają?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Luki

 

NSDAP światopoglądowo nie miała żadnych haseł przedwojennej lewicy - ani praw pracowniczych , ani swoboby tworzenia związków zawodowych ani praw kobiet

 

To czy nadczłowiek to jest kwintesencja lewicowości czy prawicowości to chyba mamy odmienne zdanie bo dla mnie jest to ewidentnie element prawicowy gdyż lewica ma zdecydowanie internacjonalne hasła i nie przypisuje sobie przewagi jednej rasy czy narodu nad drugim - nie bardzo wiem jakim kluczem uważasz że rasowość jest przypisane do lewicy

 

Co do socjału dla własnych szeregów to wiesz na tej zasadzie możemy uznać że każda monarchia była lewicowa bo dbała o swoich

 

Jeśli mówimy o masie narodu niemieckiego to socjału nie było , praw socjalnych praktycznie w ogóle. W wojsku administracji zdecydowanie preferowana była szlachta niż ludzie z plebsu . Hitler i NSDAP mieli nawet ciągoty do dawnej pruskiej monarchii.

 

Z NSDAP była taka partia socjalna że wręcz używala socjalizm jako obrazę w stosunku do konkurencyjnych partii

 

Jedyne elementy które można uznać za lewicowe to ograniczenie wolnego rynku i próba kontroli gospodarki ( ale też nie do końca bo jednak wiele firm miało swobodę w działalności eksportowej czy zagranicznej) ale to było następstwo dyktatury którą wprowadził Hitler i jego paranoi ( tak samo mocno kontrolował wojsko co kilka razy zakończyło się fatalnie w czasie wojny )

 

Jak patrzę na program NSDAP to jest to zdecydowanie partia prawicowa z elementami lewicowymi na dodatek po dojściu do władzy zaniechanymi

 

Obejrzyj te filmy, które wrzucił Lorak, tam jest dużo info nt. genezy nazizmu.

 

Wydaje mi się, że patrzysz przez pryzmat dzisiejszej zachodnioeuropejskiej lewicy, która o zgrozo właściwie to rozkwitła w Niemczech. A to, że przez doświadczenia wojenne i kac po hitlerze musieli zmienić tory to już zupełnie inna bajka. Po 2 masakrach na kontynencie w społeczeństwie przyszedł dobry czas na hasła o równości, godności, poszanowaniu życia i tolerancji. Tylko, że to już nowa, nieskompromitowana zbrodniami lewica, która postanowiła na haśle nowego lepszego świata kierować ludźmi w nieco inny sposób i jak na razie pięknie im się to udaje. :smile:

 

NSDAP nienawidziła komunizmu (przynajmniej oficjalnie), ale sam socjalizm jak najbardziej miała na sztandarach. Hitler w działaniu miał trochę inne priorytety ale ideologicznie ta partia była jak najbardziej socjalistyczna.

Edytowane przez Luki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno to odnalazłem. Oglądam to z szerokim uśmiechem na twarzy bo, po latach (zgadza się Kucio), na nowo odkryłem charyzmę i wspaniałą prostoduszność Andrzeja.

 

 

https://www.youtube.com/results?search_query=andrzej+lepper+ostat+wywiad

Tu macie jego ostatni wywiad. Jeszcze w którymś filmiku, ale nie wiem jak go znaleźć, widziałem zaprzysiężenie Andrzeja (chyba fotel ministra) i dam się k**** pokroić, że czuł powagę sytuacji i słowa przysięgi wymawiał ze 100% szczerością. Aż mnie ciarki przeszły !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.