Skocz do zawartości

Polska scena polityczna w Internecie


Findek

Rekomendowane odpowiedzi

 

Naukowcy mają sprzeczne opinie na każdy dosłownie temat. Przecież na pomysł wystrzelania 200 tys dzików też wpadli naukowcy, chyba nie myślisz, że Kaczyński o tym rozmyślał z kotem ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naukowcy mają sprzeczne opinie na każdy dosłownie temat. Przecież na pomysł wystrzelania 200 tys dzików też wpadli naukowcy, chyba nie myślisz, że Kaczyński o tym rozmyślał z kotem ? :smile:

wiesz co, nie interesuje mnie za bardzo kto to stworzyl ("inni" naukowcy, konkretne nazwiska), ale argumenty, ktore sa tam zawarte. A znajduje sie w tym apelu m.in. cos takiego:

Potwierdzają to statystyki, według których pomimo prowadzenia intensywnego odstrzału sanitarnego w latach 2015-2017, 
kiedy wybito w Polsce niemal 1 milion dzików, sukcesywnie wzrastała liczba przypadków zarażenia wirusem ASF w populacji tych zwierząt. 
W 2015 r. odnotowano jedynie 44 przypadki, w 2017 było ich już 678. 
Wirus nie tylko nie został zatrzymany przez masowy odstrzał dzików, ale miał doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się. 
W 2018 r. stwierdzono już 3300 przypadków ASF u dzików.

nie znam sie na dzikach, ale bardziej przekonuja mnie takie fakty, niz teksty o sojowym latte, ekologach czy chinskim napadzie (sic!) ;]

Edytowane przez karl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, nie interesuje mnie za bardzo kto to stworzyl ("inni" naukowcy, konkretne nazwiska), ale argumenty, ktore sa tam zawarte. A znajduje sie w tym apelu m.in. cos takiego:

Potwierdzają to statystyki, według których pomimo prowadzenia intensywnego odstrzału sanitarnego w latach 2015-2017, 
kiedy wybito w Polsce niemal 1 milion dzików, sukcesywnie wzrastała liczba przypadków zarażenia wirusem ASF w populacji tych zwierząt. 
W 2015 r. odnotowano jedynie 44 przypadki, w 2017 było ich już 678. 
Wirus nie tylko nie został zatrzymany przez masowy odstrzał dzików, ale miał doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się. 
W 2018 r. stwierdzono już 3300 przypadków ASF u dzików.
nie znam sie na dzikach, ale bardziej przekonuja mnie takie fakty, niz teksty o sojowym latte, ekologach czy chinskim napadzie (sic!) ;]

Wlasciwie zacytowany fragment pokazuje ze apel jest polityczny a nie naukowy bo nie wierze ze tak powazne grono naukowcow nie potrafi interpretowac prostych zaleznosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasciwie zacytowany fragment pokazuje ze apel jest polityczny a nie naukowy bo nie wierze ze tak powazne grono naukowcow nie potrafi interpretowac prostych zaleznosci.

No dobra fluber, ale nadal piszesz o otoczce, która każda ze stron widzi inaczej. To mnie nie interesuje.

Co mnie interesuje to to żebyś podał proszę jakieś konkretne kontrargumenty po których stwierdzę ze rzeczywiście ta akcja ma sens, bo na razie nic takiego nie przeczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra fluber, ale nadal piszesz o otoczce, która każda ze stron widzi inaczej. To mnie nie interesuje.

Co mnie interesuje to to żebyś podał proszę jakieś konkretne kontrargumenty po których stwierdzę ze rzeczywiście ta akcja ma sens, bo na razie nic takiego nie przeczytałem.

Ale Ci podstawowe informacje z biologii powinny uświadomić dlaczego odstrzał jest konieczny.

Zwierzęta rozmnażają się w sposób nieograniczony, chyba, że napotkają czynniki ograniczające je, najważniejszymi są głód i drapieżniki.

Dzikom głód nie grozi, ponieważ mają mnóstwo upraw rolnych i śmietników, które mogą zdemolować. Zaś jedynymi drapieżnikami im zagrażającymi są wilki i ludzie. Wilki to kolejny rodzaj szkodników, które trzeba ograniczyć, a właśnie chcesz zakazać drugiemu z ich naturalnych wrogów polować.

Chcesz czekać, aż biologia zadziała i dziki przestaną być problemem po tym, jak zdemolują nam całe rolnictwo, którego sam eksport roczny wynosi prawie 40 mld dolarów?

A naukowcy protestują z powodów politycznych i tylko politycznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra fluber, ale nadal piszesz o otoczce, która każda ze stron widzi inaczej. To mnie nie interesuje.

Co mnie interesuje to to żebyś podał proszę jakieś konkretne kontrargumenty po których stwierdzę ze rzeczywiście ta akcja ma sens, bo na razie nic takiego nie przeczytałem.

Nie pisze o otoczce. Pisze o tym ze z faktu iz od 2 lat rosnie odstrzal i rosnie liczba zachorowan nie wynika ze odstrzal powoduje wzrost zachorowan. To wie nawet wiekszosc osob sledzacych ten watek.

 

Pis nie wzial sobie tego odstrzalu z powietrza. Jestesmy w unii europejskiej. Za sprawy zwiazane z asf odpowiada agencja unijna o nazwie europejska agencja ds bezpieczenstwa zywnosci ktora w sprawie asf wydala swoje zalecenia.

 

Wiesz czemu niemcy wybili milion dzikow a my planujemy wybic 185 tysiecy sztuk? Bo zgodnie z raportem europejskiej agencji do spraw bezpieczenstwa zywnosci, cytuje: "niskie zageszczenie dzikow jest gwarantem zahamowania rozprzestrzeniania sie afrykanskiego pomoru swin"

 

W 2000 roku bylo w polsce 100 tysiecy dzikow. Teraz jest plan wybicia ponad 200 tysiecy tylko w tym miesiacu. Ja jestem zwolennikiem tego nie z powodu asf ( choc sytuacja jest wiecej niz jasna a jak polscy naukowcy chca wysylac jakies petycje to do unijnych naukowcow ktorzy wydali takie zalecenia w ue a nie do pis bo bawia sie w tym momencie w polityke a nie w badania naukowe) a z powodu przeladowania dzikami ktore staja sie coraz bardziej uciazliwe i niebezpieczne dla mnie i moich sasiadow. Dzikow jest za duzo a teraz dodatkiwo rozprzestrzeniaja bardzo niebezpieczna chorobe a ue i jej naukowcy twierdza ze reakcja na to powinny byc masowe polowania a nasi najwieksi sasiedzi wlasnie sie tym w ten sposob zajeli.

 

Mam nadzieje ze bylo bardziej rzeczowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisze o otoczce. Pisze o tym ze z faktu iz od 2 lat rosnie odstrzal i rosnie liczba zachorowan nie wynika ze odstrzal powoduje wzrost zachorowan. To wie nawet wiekszosc osob sledzacych ten watek.

 

Pis nie wzial sobie tego odstrzalu z powietrza. Jestesmy w unii europejskiej. Za sprawy zwiazane z asf odpowiada agencja unijna o nazwie europejska agencja ds bezpieczenstwa zywnosci ktora w sprawie asf wydala swoje zalecenia.

 

Wiesz czemu niemcy wybili milion dzikow a my planujemy wybic 185 tysiecy sztuk? Bo zgodnie z raportem europejskiej agencji do spraw bezpieczenstwa zywnosci, cytuje: "niskie zageszczenie dzikow jest gwarantem zahamowania rozprzestrzeniania sie afrykanskiego pomoru swin"

 

W 2000 roku bylo w polsce 100 tysiecy dzikow. Teraz jest plan wybicia ponad 200 tysiecy tylko w tym miesiacu. Ja jestem zwolennikiem tego nie z powodu asf ( choc sytuacja jest wiecej niz jasna a jak polscy naukowcy chca wysylac jakies petycje to do unijnych naukowcow ktorzy wydali takie zalecenia w ue a nie do pis bo bawia sie w tym momencie w polityke a nie w badania naukowe) a z powodu przeladowania dzikami ktore staja sie coraz bardziej uciazliwe i niebezpieczne dla mnie i moich sasiadow. Dzikow jest za duzo a teraz dodatkiwo rozprzestrzeniaja bardzo niebezpieczna chorobe a ue i jej naukowcy twierdza ze reakcja na to powinny byc masowe polowania a nasi najwieksi sasiedzi wlasnie sie tym w ten sposob zajeli.

 

Mam nadzieje ze bylo bardziej rzeczowo.

 

Tak, jest bardziej rzeczowo, dzięki. Co prawda, nie na tyle by nadal polemizować z petycja naukowców, w której tych argumentów jest znacznie więcej, ale taki post jest już jakimś głosem w tej dyskusji a nie to od czego zacząłeś :)

 

Tylko tyle i aż tyle.

 

Na koniec, masz może linki które wspierają decyzje ministerstwa? Bo już myśliwych czytałem, którzy tez w tej akcji nie chcą już brać udziału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest bardziej rzeczowo, dzięki. Co prawda, nie na tyle by nadal polemizować z petycja naukowców, w której tych argumentów jest znacznie więcej, ale taki post jest już jakimś głosem w tej dyskusji a nie to od czego zacząłeś :smile:

 

Tylko tyle i aż tyle.

 

Na koniec, masz może linki które wspierają decyzje ministerstwa? Bo już myśliwych czytałem, którzy tez w tej akcji nie chcą już brać udziału.

 

Anonimowych myśliwych Onetu ? :) 

 

Ja rozmawiam z kolegami myśliwymi i mówią, że akcja jest bez szans dlatego, że dla nich to jest hobby a nie praca, a wybicie takiej ilości dzików w miesiąc wymaga dużo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest bardziej rzeczowo, dzięki. Co prawda, nie na tyle by nadal polemizować z petycja naukowców, w której tych argumentów jest znacznie więcej, ale taki post jest już jakimś głosem w tej dyskusji a nie to od czego zacząłeś :smile:

 

Tylko tyle i aż tyle.

 

Na koniec, masz może linki które wspierają decyzje ministerstwa? Bo już myśliwych czytałem, którzy tez w tej akcji nie chcą już brać udziału.

 

Jakieś argumenty naukowe, to masz np. tutaj:

http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/scientific_output/files/main_documents/3628.pdf

 

Tamto to jest walka polityczna. 

 

Tu są wydane dla nas pierwsze zalecenia w celu ochrony mięsa i polowań na zdziczałe świnie:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014D0709&from=EN

 

Oczywiście w miarę rozprzestrzeniania się ognisk, pojawiały się kolejne, tutaj nawet są raporty z realizacji zadań narzuconych przez UE:

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2017.4732

 

Jeszcze raz, wystarczy się chwilę zastanowić, dlaczego Niemcy wybili prawie milion dzików i zastanowić się, czy Niemcy to są rozsądni ludzie, którzy wiedzą, jak ogranicza się rozprzestrzenianie epidemii, czy po prostu nienawidzą zwierząt, a decyzja była  polityczna. 

Co prawda, nie na tyle by nadal polemizować z petycja naukowców, w której tych argumentów jest znacznie więcej, 

Więcej niż w dokumentach EFSA? Nawet sobie nie żartuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki fluber. Zajrzę do nich w wolnej chwili.

 

 

...i zastanowić się, czy Niemcy to są rozsądni ludzie, którzy wiedzą, jak ogranicza się rozprzestrzenianie epidemii, czy po prostu nienawidzą zwierząt, a decyzja była polityczna....

Ten argument jest złoty :) myśle ze w niejednej dyskusji może być użyty :)

 

 

Więcej niż w dokumentach EFSA? Nawet sobie nie żartuj.
raz, ze wcześniej ich nie linkowałes a dwa nie wiem czy czytałeś to co zalinkowalem , ale tamta strona tez się powoływała na efsa.

 

@Sebastian

 

Widziałem gdzieś na fb, tez na oko.press bodajże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

raz, ze wcześniej ich nie linkowałes a dwa nie wiem czy czytałeś to co zalinkowalem , ale tamta strona tez się powoływała na efsa.

 

Oczywiście, że czytałem. Tylko Ty chyba nie rozumiesz, co tam było napisane:

zarówno wytyczne Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jak i krajowa praktyka wskazują, że zmasowane polowania na dziki walnie przyczyniają się do roznoszenia wirusa

 

Przecież oni tam piszą, że wytyczne EFSA ( a wytyczne EFSA to zmasowane polowania), jak i krajowa praktyka ( a krajowa praktyka to również polowania, choć dopiero teraz będą zmasowane) pokazują, że to się przyczynia do roznoszenia wirusa ( bo mimo wytycznych EFSA i ich realizacji poprzez krajową praktykę liczba zachorowań rośnie - ten wniosek jest oczywistą bzdurą i z tego wnioskuję polityczne przesłanki sygnotariuszy) .

 

Bo Ty chyba zrozumiałeś, że oni piszą, że EFSA pisze, żeby nie polować. 

 

Najnowsze dane naukowe i rekomendacje EFSA sugerują złożoną i adaptacyjną strategię walki z ASF, zakładającą zmienną intensywność metod zarządzania populacjami dzika w zależności od fazy epidemii choroby na danym terenie oraz odległości od obszaru zakażonego. Natomiast obecnie wdrażana w Polsce strategia, oparta na drastycznej redukcji populacji dzika na obszarze całego kraju, stoi w sprzeczności z nowoczesnymi metodami kontroli chorób w populacjach dzikich zwierząt i współczesnymi wymogami ochrony przyrody.

 

Natomiast ten fragment pokazuje jedynie, że w Polsce kuleją inne zalecenia EFSA, bo rzeczywiście EFSA zaleca też wiele innych rzeczy od bioasekuracyjności począwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jak podał Niemiecki Związek Łowiecki (Deutsche Jegdverband - DJV), w sezonie 2017/2018 odstrzelono na terenie Niemiec ponad 800 tysięcy dzików. Masowy odstrzał tych zwierząt miał być zabezpieczeniem przed rozwojem ASF (afrykańskiego pomoru świń)."
 

www.o2.pl/artykul/niemcy-rekordowy-odstrzal-dzikow-w-sezonie--to-zabezpieczenie-przed-asf-6336672558811265a

w dodatku:
"Komisja Europejska opublikowała broszurę, w której przedstawia najważniejsze zadania myśliwych, które mogą pomóc w opanowaniu problemu występowania afrykańskiego pomoru świń u dzików w Europie. Myśliwi mogą bowiem mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na sytuację epizootyczną związaną z występowaniem ASF. Z jednej strony powinni wspierać walkę z ASF między innymi poprzez realizację planów łowieckich, ograniczanie populacji dzików, monitorowanie stanu ich zdrowia oraz udział w poszukiwaniach padłych zwierząt. "
www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/hodowla-zwierzat/przez-spoznione-dzialania-wciaz-jestesmy-o-krok-za-wirusem-asf/

 

tym razem PIS chce realizować zalecenia KE a opozycja nie chce tongue_out.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ely3 zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.