Skocz do zawartości

Update Regulaminu - porownania miedzyligowe


wiLQ

Rekomendowane odpowiedzi

Ponizej jest podsumowanie tematu na dzien [spojrz na ostatnia date edycji]...

nikt nie odniosl sie bezposrednio do 3), wiec zakladam iz zgadzacie sie z moja propozycja.

 

Natomiast odnosnie 1), 2) i tego jak porownywac druzyny miedzy rownoleglymi ligami np z czwartego miejsca gdy chodzi o dodatkowy awans w sumie mamy do rozwazenia az 5 roznych propozycji:

 

a = zeszloroczne rozwiazanie czyli decyduja zebrane punkty roto

[poparli: Slawekmroz, evitacre, maryjan, bigfucker]

 

b = porownanie na podstawie odleglosci od awansu

tzn ile pkt roto brakowalo do miejsca wyzej/nizej, a w razie remisu tradycyjny tiebreaker

[poparli: Tizz, Chicken2, eMeS]

 

c = stworzenie oddzielnej tabeli roto dla druzyn z tego samego miejsca

[poparli: january, Tocheck, mac, bulek, Benon, Qooniu, ms9, jordan20]

 

d = stworzenie oddzielnej tabeli roto dla wszystkich GMow w rozgrywkach

[poparli: na razie nikt]

 

e = stosowac tradycyjny tiebreaker tzn w porownaniu druzyn z tego samego miejsca najlepiej wypada ta z najwieksza liczba wygranych kategorii, pozniej drugich miejsc itp itd az do rozstrzygniecia

[poparli: wiLQ, szkoda-czasu, Leszczur, washko, tweetas, lorak, ptb, fluber, barcalover, goozman, Mentor, ignazz, t3jlor, Dig]

 

 

 

 

--------------- ponizej oryginalna wersja tego posta ze szczegolowym wyjasnieniem problemu ------------------

 

Kwestia do omowienia: w jaki sposob powinnismy porownywac druzyny miedzy ligami?

 

Pytanie brzmi niewinnie, ale z powodu nadmiaru olewusow w zeszlym sezonie zadecydowalo ono o kilku awansach i utrzymaniach, wiec chcialem sie upewnic czy stosujemy najlepsze rozwiazanie. Dla przypomnienia, przyjeta metoda bylo zwyczajne porownanie punktow roto dla druzyn z tego samego miejsca w kilku rownoleglych dywizjach. Ale jak to bywa rzeczywistosc sprezentowala nam kilka kwiatkow... ponizej omawiam je na konkretnych przykladach z zeszlego sezonu bo tak najlatwiej to wyjasnic i opisac, ale ewentualne zmiany w przepisach moga wejsc w zycie dopiero od najblizszego sezonu...

 

1) uzupelnianie luk na wyzszym poziomie drzewka aka kto powinien zastapic Manka?

Do dzis nie wiem co sie stalo z Mankiem, ale mielismy olewusa w I, ktory swoim wylotem z rozgrywek zwolnil jedno dodatkowe miejsce na poziomie II, do ktorego spadl. To oznaczalo, ze ktos z dywizji III dostawal promocyjny awans czyli wystarczylo porownac 7 druzyn z miejsc czwartych, wybrac ta z najwieksza liczba punktow roto i po sprawie... tyle, ze kilka osob z III Ą zwrocilo uwage na nietypowa sytuacje w ich lidze, ze Tocheck i Chicken mieli tyle samo punktow roto bedac na trzecim miejscu i w zwiazku z tym padl argument, ze to Tocheck powinien zajac miejsce Manka. Rozumiem ten punkt widzenia, ale wg aktualnych przepisow sprawa byla jasna bo o ile na Yahoo Tocheck dostal medal o tyle w naszych rozgrywkach byl jednoznacznie czwarty przez tiebreaker z pytania 19. Ale to pozostawia pytanie czy tak powinno pozostac? Tzn czy remis na ostatnim premiowanym miejscu jest cenniejszy niz zajecie 4 miejsca w innej lidze majac wiecej pkt roto? Wg mnie nie, tym bardziej, ze to prowadziloby do komplikacji gdyby takich druzyn bylo wiecej niz jedna, ale to dobre pytanie dlatego je wrzucam do omowienia.

 

2) tiebreaker wewnatrzligowy z pytania 19 dotyczy takze porownan miedzyligowych, prawda?

Kontynuujac wyzej opisana sytuacje, na 4 miejscu we wszystkich dywizjach III byly az 3 druzyny z taka sama liczba punktow roto [co jest samo w sobie fascynujace!], wiec o awansie zadecydowal tie-breaker za dwie wygrane kategorie. Akurat w tym miejscu klepie sie po plecach za przewidzenie takiej mozliwosci i uwazam, ze przepisy sa dobre, ale to znowu daje do myslenia czy porownanie wg pkt roto jest najlepszym sposobem.

 

Bo w podsumowaniach sezonu, Washko chyba zupelnie przypadkowo i nieswiadomie, zaproponowal ciekawa alternatywe piszac tego posta http://www.e-nba.pl/topic/3345-sezon-201314-wyniki-i-przymiarki-do-nastepnego/page-3?do=findComment&comment=264302 gdzie porownal ze soba wszystkie druzyny w rozgrywkach [choc nie wiem czemu wg srednich, a nie totali].

Czy to byloby dobre rozwiazanie do porownywania druzyn miedzy ligami w sprawie spadkow i awansow?

A moze zastosowac ten sam mechanizm, ale tylko wobec druzyn majacych szanse na jakis awans/utrzymanie? Czy to zbyt skomplikowane i lepiej sie trzymac porownania pkt roto? Albo macie jakis trzeci wariant?

 

Wg mnie ten temat porownan miedzyligowych sprowadza sie do tego czy wyzszym priorytetem jest szybkosc i latwosc rozwiazania [tzn zeby kazdy mogl tylko spojrzec na tabele innej ligi i widziec gdzie stoi] czy jego dokladnosc [tzn zeby awans/utrzymanie przypadalo obiektywnie lepszej druzynie nawet jesli technicznie bedzie to trudniejsze do sprawdzenia i na pewno nie wszyscy beda mogli to zrobic]?

 

Osobiscie raczej sklanialbym sie ku temu pierwszemu, ale latwo mozna mnie przekonac do tego drugiego, wiec czekam na Wasza reakcje ;-)

 

 

3) uzupelnianie luk na danym poziomie drzewka z innych rownoleglych lig.

To przypadek, ktorego nijak nie przewidzielismy przy tworzeniu przepisow, a ktory pewnie sie wydarzy ponownie, wiec trzeba dodac jakas mala koretke... bo doszlo do takiej sytuacji w IIIE [antek i pick&rolli], w IIIN [Dhol i devilnevercry] oraz w IIIL [MaxiSwr], ze GM z dobrego miejsca podpadal pod definicje czesciowego olania... ale nie mial kto go zastapic bo bylo zbyt wielu olewusow w tych ligach i poziom IV przetrwalo zbyt malo potencjalnych zastepcow.

Rozwiazanie na przyszlosc jest banalne tzn dopuscic mozliwosc uzupelnien ze spadkowych miejsc z lig rownoleglych tak zeby czesciowy olewus z wyzszego miejsca spadal, a ktos kto gral do konca, ale zajal nizsze miejsce w rownoleglej lidze sie utrzymywal. Czy sie z tym nie zgadzacie i macie jakies lepsze wyjscie?

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem liczba punktów roto w róznych ligach nie porównuje niczego i o niczym nie świadczy. Nie ma sposobu na sensowne porównanie takich menedżerów. Intuicyjnie, najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby premiowanie gracza, któremu zabrakło najmniej punktów do awansu, a dopiero w dalszej kolejności porównanie sumy punktów między ligami. Te brakujące do awansu punkty w każdej lidze pokazują, o ile jesteś gorszy od trójki, która awansuje, a zakładając, ze wszystkie trójki sa sobie równe, rózńica będzie najbardziej obiektywnym wyznacznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intuicyjnie, najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby premiowanie gracza, któremu zabrakło najmniej punktów do awansu, a dopiero w dalszej kolejności porównanie sumy punktów między ligami. Te brakujące do awansu punkty w każdej lidze pokazują, o ile jesteś gorszy od trójki, która awansuje, a zakładając, ze wszystkie trójki sa sobie równe, rózńica będzie najbardziej obiektywnym wyznacznikiem

Wg mnie sa dwa duze problemy w tej argumentacji:

1) co zrobic jak bedzie dwoch takich GMow, a jedno wolne miejsce?

2) punkty roto sa przeciez wynikiem jakis statsow... i roznice w nich moga byc mniejsze niz to sugeruja punkty roto. Tzn nawet w opisanym przypadku Tocheka, patrzac na poszczegolne kategorie musial on zdobyc wiecej statsow by osiagnac dodatkowy punkt roto niz GM z Ł gdzie zabraklo doslownie pojedynczych blokow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie sa dwa duze problemy w tej argumentacji:

1) co zrobic jak bedzie dwoch takich GMow, a jedno wolne miejsce?

2) punkty roto sa przeciez wynikiem jakis statsow... i roznice w nich moga byc mniejsze niz to sugeruja punkty roto. Tzn nawet w opisanym przypadku Tocheka, patrzac na poszczegolne kategorie musial on zdobyc wiecej statsow by osiagnac dodatkowy punkt roto niz GM z Ł gdzie zabraklo doslownie pojedynczych blokow.

1)Tak jak napisałem, jeżeli będzie dwóch takich GM-ów, wtedy trzeba będzie porównać punkty między ligami

2) Jako fan roto doskonale zdajesz sobie sprawę, że punkt roto zdobyty dzięki przewadze 100 bloków, czy jednego jest taki sam. Takie są zasady gry.W trakcie sezonu do tych różnic dopasowujesz taktykę, ale po sezonie nie mają one zadnego znaczenia, liczy się tylko końcowy wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Jako fan roto doskonale zdajesz sobie sprawę, że punkt roto zdobyty dzięki przewadze 100 bloków, czy jednego jest taki sam.

Prawda, ale jak juz zaczynasz sie grzebac w pytaniu "kto mial blizej do awansu" to wg mnie musisz zejsc do poziomu jednostek skladajacych sie na te punkty roto i dojsc do wniosku, ze blizej mial ten komu brakowalo 1 bloku niz ten komu brakowalo 10 przechwytow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, ale jak juz zaczynasz sie grzebac w pytaniu "kto mial blizej do awansu" to wg mnie musisz zejsc do poziomu jednostek skladajacych sie na te punkty roto i dojsc do wniosku, ze blizej mial ten komu brakowalo 1 bloku niz ten komu brakowalo 10 przechwytow.

Nie ma znaczenia ile zabrakło w poszczególnych statystykach, bo o to chodzi, zeby mieć więcej o 1 punkt, blok, asystę, a mniej o 100 przechwytów , a nie odwrotnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzw. mała tabelka jest często stosowana i myślę że to ma sens. bo liga lidze nie równa, a tutaj można porównac zainteresowane teamy.

Nie wiem czy pamietacie ale Washko zrobił bardzo fajne podsumowanie WSZYSTKICH lig w jednym arkuszu.

http://1drv.ms/1lfmiew

 

Moze o awansie niech decyduje to kto miał najlepsze wyniki na tle wszystkich managerów? Wszak chodzi nam o premiowanie dobrych wyników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lidze Ć moja drużyna zajęła 4 pozycje gdzie  miejsca na podium  odpowiednio :

 

BAD BOYS TEAM  nr 1 według arkusza od WASHKO

SIXERs  nr 3 według arkusza

SAMA SAMA nr 15 według arkusza

 

wydaje mi się ze poz 5 mojej drużyny w tak silnej lidze to tez ciekawy argument   ?


male sprostowanie poz 4 TB team  był wyżej  niż ja :smile:

Edytowane przez bigfucker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzw. mała tabelka jest często stosowana i myślę że to ma sens. bo liga lidze nie równa, a tutaj można porównac zainteresowane teamy.

Skoro liga lidze nierówna to mała tabelka niczego nie zmieni. Nie ma sposobu, żeby sprawiedliwie porównać teamy miedzy sobą. W fantasy Twój wynik zależy od tego, jak powiodło się innym menedżerom w lidze. W jednej lidze mogłeś przechwycić kogoś za 15 dolarów, w drugiej rozgarnięci menedżerowie na to nie pozwolili. 

Paradoksalnie więc, najlepszy zespół z małej tabelki grał najprawdopodobniej w najsłabszej lidze. Do mnie, intuicyjnie, przemawia pomysł z tym, komu zabrakło najmniej punktów do awansu, ale oczywiście z punktu widzenia porównania wcale nie jest lepszy od małej tabelki, czy porównywania sum punktów z osobnych lig.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie tabelki z statystyk zespołów z 4 miejsc i awans na normlanych zasadach z tej tabelki (pkt, tie-breakery itd).

Tzn porownywalbys ze soba np tylko 4 zespoly? 

 

Nie wiem czy pamietacie ale Washko zrobił bardzo fajne podsumowanie WSZYSTKICH lig w jednym arkuszu.

Moze o awansie niech decyduje to kto miał najlepsze wyniki na tle wszystkich managerów?

Heh, dokladnie to napisalem w punkcie 2)... co niezbyt optymistycznie nastraja odnosnie czytania postow :-(

 

wydaje mi się ze poz 5 mojej drużyny w tak silnej lidze to tez ciekawy argument   ?

Wg mnie to nie swiadczy o sile, a o tym, ze byla bardzo niewyrownana bo skoro kilka osob zajelo swietne miejsca to sila rzeczy kilku musialo zajac fatalne [w skali calych rozgrywek].

 

Paradoksalnie więc, najlepszy zespół z małej tabelki grał najprawdopodobniej w najsłabszej lidze.

To przeciez mozna latwo sprawdzic - policzyc srednie punkty roto dla kazdej ligi w takim ogolnym zestawieniu obejmujacym cale rozgrywki [w swoich wyliczeniach pominalem IV bo za duzo bylo tam olewusow]

...I = 659

IIIA = 632

IIIS = 625

..II = 625

IIIC = 605

IIIL = 602

IIIO = 593

IIIN = 585

IIIE = 582

 

Choc oczywiste jest, ze liczba olewusow mocno wplywa na te wyniki.

Edytowane przez wiLQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn porownywalbys ze soba np tylko 4 zespoly? 

 

Heh, dokladnie to napisalem w punkcie 2)... co niezbyt optymistycznie nastraja odnosnie czytania postow :-(

 

Wg mnie to nie swiadczy o sile, a o tym, ze byla bardzo niewyrownana bo skoro kilka osob zajelo swietne miejsca to sila rzeczy kilku musialo zajac fatalne [w skali calych rozgrywek].

 

To przeciez mozna latwo sprawdzic - policzyc srednie punkty roto dla kazdej ligi w takim ogolnym zestawieniu obejmujacym cale rozgrywki [w swoich wyliczeniach pominalem IV bo za duzo bylo tam olewusow]

...I = 659

IIIA = 632

IIIS = 625

..II = 625

IIIC = 605

IIIL = 602

IIIO = 593

IIIN = 585

IIIE = 582

 

Choc oczywiste jest, ze liczba olewusow mocno wplywa na te wyniki.

 

ale zasadziłeś sztyleta pod żebro

 

wychodzi na to że liga w której grałem jest jedną z najcieńszych

 

feeee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn porownywalbys ze soba np tylko 4 zespoly? 

 

Heh, dokladnie to napisalem w punkcie 2)... co niezbyt optymistycznie nastraja odnosnie czytania postow :-(

 

Wg mnie to nie swiadczy o sile, a o tym, ze byla bardzo niewyrownana bo skoro kilka osob zajelo swietne miejsca to sila rzeczy kilku musialo zajac fatalne [w skali calych rozgrywek].

 

To przeciez mozna latwo sprawdzic - policzyc srednie punkty roto dla kazdej ligi w takim ogolnym zestawieniu obejmujacym cale rozgrywki [w swoich wyliczeniach pominalem IV bo za duzo bylo tam olewusow]

...I = 659

IIIA = 632

IIIS = 625

..II = 625

IIIC = 605

IIIL = 602

IIIO = 593

IIIN = 585

IIIE = 582

 

Choc oczywiste jest, ze liczba olewusow mocno wplywa na te wyniki.

W jaki sposób przeprowadziłeś obliczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zasadziłeś sztyleta pod żebro

wychodzi na to że liga w której grałem jest jedną z najcieńszych

Nie przejmuj sie tym, to co najwyzej z grubsza szacunki.

 

W jaki sposób przeprowadziłeś obliczenia?

Wrzucilem wszystkie druzyny z I, II i III do wspolnej tabeli roto na totalach po czym wyciagnalem srednia jaka osiagnely druzyny w kazdej lidze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj sie tym, to co najwyzej z grubsza szacunki.

 

Wrzucilem wszystkie druzyny z I, II i III do wspolnej tabeli roto na totalach po czym wyciagnalem srednia jaka osiagnely druzyny w kazdej lidze.

Ciekawe, czy mógłbyś wrzucić taką samą tabelkę pod względem rozegranych meczów w każdej lidze tzn. ile w każdej lidze było wystawionych slotów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy mógłbyś wrzucić taką samą tabelkę pod względem rozegranych meczów w każdej lidze tzn. ile w każdej lidze było wystawionych slotów?

..I = 12088

.II = 11929

IIIA = 11898

IIIC = 11750

IIIE = 11495

IIIL = 11946

IIIN = 11786

IIIO = 11854

IIIS = 11886

 

Czyli rozegrane mecze wyjasniaja dobrze ostatnia pozycje IIIE i pierwsza I...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak myślałem, ze będzie identycznie i pewnie byłoby, gdyby nie straty, które są kategorią negatywną. To chyba nie jest jednak miernik siły ligi. Zwróćcie uwagę, że liga, w której grzebał Leszczur ma najwięcej rozerganych meczów spośród lig trzecich, choć z rankingu wynika, że na jej poziomie w ogóle się to nie odbiło.

Wszystkie ligi wybierają z tego samego grona graczy, więc raczej logiczne, że wezmą najlepszych zawodników, najczęściej tych samych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.