Skocz do zawartości

Futbol europejski


kore_old

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Pablo81 napisał:

Louis Enrique:

"Jeżeli Torres po strzelonym golu wykona gest przypominający ssanie smoczka, to zdejmę go natychmisat z boiska i nie zagra juz ani minuty w kadrze".

 

 

 

 

Warto przypomnieć, że Ferran Torres spotyka się z córką selekcjonera Hiszpanii :)

oni z Fernando Torresem są powiązani? tamten też taki gest robił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2022 o 10:21, jack napisał:

Poświęciłem 15 minut życia i przeleciałem podstawową 11 powszechnie podziwianych Duńczyków i wcale nie wygląda to jakoś porządnie. Zaryzykuję stwierdzenie, że zaniżamy wartość naszej reprezentacji bo niewiele wiemy o problemach innych. 

Także tego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2022 o 07:32, jack napisał:

Powtórzę jeszcze raz. Bez masowego dostępu dzieci do boisk i lokalnych akademii nie będzie rozwoju futbolu i akademii przy dużych klubach nie będzie miał kto zasilać. 

Z ciekawości przejrzałem zawodników poniżej 20lat w klubach z uznanymi akademiami:

Lech Poznań - Bakowski - Warta Poznań, Antoni Kozubal - Beniaminek Krosno, Maksym Czekala - Koziołek Poznań, Jakub Antczak - FC Wrocław Academy, Norbert Paclawski - Orzełek Przeworsk, Filip Marchwiński - UKS Skórzewo

Pogoń Szczecin - Maciej Kowal - GAF Głogów Małopolski, Mateusz Legowski - Gol Brodnica, Yadegar Rostami - KIA Football Academy, Mariusz Fornalczyk - Polonia Bytom

Lechia Gdańsk - Antoni Mikułko - APLG Gdańsk, Bartosz Brzęk - Conrad Gdańsk, Filip Koperski - APLG Gdańsk, Tomasz Neugebauer - Odra Centrum Wodzisław Śląski, Kacper Sezonienko - Don Bosco Ostróda, Krystian Okoniewski - AMSPN Hetman Zamość

Górnik Zabrze - Szymon Włodarczyk - SEMP Ursynów, Krzysztof Kolanko - UKS Beniaminek Krosno, Jan Ciucka - Czarni-Góral Żywiec

Legia Warszawa - Jakub Kisiel - Nadnarwianka Pułtusk, Igor Strzalek - Naprzód Skórzec

Nie ma tam ŻADNEGO zawodnika, który jako dziecko zaczynałby w tym klubie. I ty chcesz udowadniać, że w akademiach przy dużych klubach potrafią szkolić dzieci? 

Przeniosę tutaj ten wątek. Pierwsza z dołu Legia: Kisiel i Strzałek wyrwani nie z prywatnych akademii tylko z klubów. Nadnarwianka i Naprzód Skórzec to małomiasteczkowe kluby. Takich historii pełno w futbolu. Legia wychowała sporo dobrych ekstraklasowych wychowanków, ale wielu się pozbyła, a potem płacz bo wychowankowie Legii Żyro i Sitek strzelają im bramki. Jeden został sprzedany chyba do Widzewa. Zresztą Widzew ma w swojej kadrze dwóch Sitek to zaczynał przecież w juniorach Stali Rzeszów. Trochę znajomych twarzy widzę w powyższym zestawieniu z Krosna i nie tylko. Cały czas mówi sie o Beniaminku Krosno, a zapomina że Karpaty Krosno też sporo zdolnych wytransferowało. Kacper Bieszczad trochę pobawił się w Bieniaminku, potem rozwinął się w Karpatach. To samo Maciej Kowal - ukształtowany dopiero przez Stal Rzeszów. W ogóle sporo tu nazwisk, z drużyn juniorskich przy dużych klubach, a nie prywatnych akademii.

Choć zgodzę się, że jeszcze sporo Akademii przy dużych klubach zatrzymało się na początku XXI wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, DLT_Braddock napisał:

Choć zgodzę się, że jeszcze sporo Akademii przy dużych klubach zatrzymało się na początku XXI wieku.

I to jest najgorsze, że akademie przy dużych klubach zamiast się rozbudowywać i rozwijać to idą na łatwiznę i po prostu z czasem podbierają zawodników z innych akademii. Taka Lechia słynie z rozwoju młodzieży choć to raczej jakąś pieśń przyszłości. Dla dzieciaków z całego Gdańska i większości województwa szkółka Lechii byłaby pierwszym wyborem i jeszcze nobilitacją i dumą. Gdyby w Lechii chcieli mogliby otwierać szkółki, filie po dzielnicach i nawet innych miastach. Mieć i kilkaset zawodników w roczniku pod nadzorem. Tymczasem mieszkając w Gdańsku lepiej pójść do akademii Jaguara Gdańsk bo ich szkółka jest po prostu lepsza ale część pójdzie do kiepskiej szkółki i się zmarnuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, josephnba napisał:

Strasznie rozmienil się chłopak na drobne 

Pół miliarda nie takie drobne. 

Dzieci ma dużo, zapewni przyszłość prawnukom. 

Widocznie nikt z czołówki EU go nie chciał, żeby mógł spróbować dorzucić jedną czy dwie bramy w LM, to wybrał kasę zamiast emerytury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, matek napisał:

Pół miliarda nie takie drobne. 

Dzieci ma dużo, zapewni przyszłość prawnukom. 

Widocznie nikt z czołówki EU go nie chciał, żeby mógł spróbować dorzucić jedną czy dwie bramy w LM, to wybrał kasę zamiast emerytury. 

Nie ma w Europie klubu gdzie mógłby zarobić choćby jedną dziesiątą tego. Przecież to jest umowa życia. Chciałbym się kurde tak "rozmienić"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jack, @DLT_Braddock

Bardzo ciekawy wątek z akademiami poruszyliście.

Mnie bardzo ciekawi fenomen Lecha Poznań, nie da się ukryć, że bije inne kluby na głowę jeśli chodzi o sukcesy jego talentów, mam tu na myśli zawodników którzy spędzili kilka lat jako nastolatkowie w Lechu(w poniższej tabelce chyba tylko Krystiana Bielika można najmniej kojarzyć z Lechem - tylko 2 lata)

Zwykle każdy zawodnik wytransferowany z Lecha radzi sobie w dobrej lidze(lepiej lub gorzej, ale praktycznie nikt nie wraca z podkulonym ogonem),

Inne kluby nie mają żadnego porównania do Lecha. Pod praktycznie każdym względem tzn:

  • ilości wytransferowanych zawodników do dobrych zagranicznych lig
  • wartości zarobionych pieniędzy
  • tym jak sobie później radzą za granicą

Na miejscu dyrektora klubu z zachodu, nie da się ukryć, transfer z Lecha to bardzo bezpieczna opcja.

Z czego wynika ten fenomen Lecha?  Stwierdziłem, że są dwie opcje, albo

  • Lecha tak dobrze szkoli zawodników(chodzi mi o całościowy rozwój, czyli czysto piłkarski ale również mentalny, tak że oni dobrze radzą sobie na zachodzie)
  • Lechy ma bardzo dobry scouting, wyławia uzdolnione dzieci i to jest jego główna przewaga. 

Niewątpliwie, oba czynniki nakładają się na siebie po trochu, ale czy można ocenić co jest kluczowe?  

Zrobiłem sobie na szybko poniższą tabelkę z talentami Lecha(nie wiem czy kogoś nie pominąłem) i co można z niej wywnioskować:

  • tylko dwóch zawodników z poniższej listy to wychowankowie
  • większość zawodników pochodzi z Wielkopolski, tylko dwóch zawodników pochodzi z innej części kraju niż północno-zachodnia. Skóraś i Kamiński ze Śląska.

I dla mnie drugi punkt jest decydujący, nawet jak Lech ma dobry scouting i łowi uzdolnione dzieci to głównie oni pochodzą z jego terytorialnych wpływów.

Dlatego konkluzja jest jasna: Lech po prostu ma po prostu wzorowe szkolenie zawodników, tak, że oni później odnoszą sukcesy. 

I to jest kluczowe dla mojej tezy, co by było gdyby mieć takie szkolenie w innych rejonach Polski(np: Śląsk, dolny Śląsk, małopolska, pomorskie, centralna Polska(Częstochowa, Łódź), Warszawa(mazowieckie)). Bo Lech jak widać z poniższej tabelki nie podbiera zawodników z innych rejonów Polski z dwoma małymi wyjątkami(Skóraś, Kamińsk, 2/14) 

Można sobie wyobrazić co by było gdyby tą listę pomnożyć razy 6. Jaki wybór miałby selekcjoner i jaki poziom prezentowaliby najlepsi piłkarze z takiej kilkudziesięcio osobowej grupy.

  Miejsce urodzenia Lata w Lechu(liczę włącznie z wypożyczeniami)
Jakub Moder Szczecinek 15-20
Jakub Kamiński Ruda Śląska 13-20
Jakub Bednarek Słupca(wielkopolskie) 16-19
Robert Gumny Poznań - 22(wychowanek)
Kamil Jóźwiak Międzyrzecz 13-22
Bartosz Bereszyński Poznań 16-21
Karol Linetty Żnin 17-21
Tymoteusz Puchacz Sulechów 14-22
Dawid Kownacki Gorzów Wielkopolski -22(wychowanek)
Michał Skóraś Jastrzębie Zdrój 15-
Filip Szymczak Poznań 11-
Marcin Kamiński Konin 13-24
Tomasz Kędziora Sulechów 16-23
Krystian Bielik Konin 14-16

 

Edytowane przez mcreativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pablo81 napisał:

Bereszynskiego i Bielika proszę nie liczyć. Uciekli do legii.

Jóźwiak pochodzi z Międzyrzecza i jest trzecim przedstawicielem Lubuskiego :)

A czemu mam nie liczyć Bereszyńskiego(16-21) był w Lechu. Bielik najmniej pasuje bo najkrócej grał w Lechu ale też dłużej niż w Legii.

NIe jestem z tamtego regionu ale z tego co czytam w wikipedii: Międzyrzecz historycznie należy do Wielkopolski. Każdego miasta dokładnie nie analizowałem, tylko szybki rzut na mapę, i poza dwoma wyjątkami cała reszta to miejscowości z których do Poznania jest względnie niedaleko.

Edytowane przez mcreativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mcreativo napisał:

A czemu mam nie liczyć Bereszyńskiego(16-21) był w Lechu. Bielik najmniej pasuje bo najkrócej grał w Lechu ale też dłużej niż w Legii.

NIe jestem z tamtego regionu ale z tego co czytam w wikipedii: Międzyrzecz historycznie należy do Wielkopolski. Każdego miasta dokładnie nie analizowałem, tylko szybki rzut na mapę, i poza dwoma wyjątkami cała reszta to miejscowości z których do Poznania jest względnie niedaleko.

Chodziło mi, że napisałeś Miedzyrzec, a to na Podlasiu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mcreativo napisał:

Mnie bardzo ciekawi fenomen Lecha Poznań,

Mi się wydaje, choć nie znam zupełnie warunków szkolenia w Lechu, że spore znaczenie ma to, że w całej Wielkopolsce jest sporo całkiem porządnych ośrodków piłkarskich ale też nie na tyle dużych by mogły powstrzymać odpływ swoich najlepszych talentów do Lecha. Do tego Lech ma najwyraźniej profesjonalną szkółkę zasilaną w największe talenty z tego dużego w skali Polski miasta co powoduje, że jest tam ogólny wysoki poziom zawodników i spora konkurencja napędzająca rozwój. 

A sam klub promuje zawodników w seniorskiej piłce co też nie jest takie oczywiste dla wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2022 o 18:59, josephnba napisał:

Ronaldo u naszych grupowych rywali za 200 baniek 

 

Mit Krystyny padł jak domek z kart 

 

Strasznie rozmienil się chłopak na drobne 

Taki trochę Wałęsa piłki nożnej 

Gość ma 38 lat i poszedł do Arabii Saudyjskiej za największy kontrakt w historii.

Przepraszam, co w tym w tym jest rozmienieniem się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jack napisał:

Mi się wydaje, choć nie znam zupełnie warunków szkolenia w Lechu, że spore znaczenie ma to, że w całej Wielkopolsce jest sporo całkiem porządnych ośrodków piłkarskich ale też nie na tyle dużych by mogły powstrzymać odpływ swoich najlepszych talentów do Lecha. Do tego Lech ma najwyraźniej profesjonalną szkółkę zasilaną w największe talenty z tego dużego w skali Polski miasta co powoduje, że jest tam ogólny wysoki poziom zawodników i spora konkurencja napędzająca rozwój. 

A sam klub promuje zawodników w seniorskiej piłce co też nie jest takie oczywiste dla wszystkich

Lech ma najlepszą szkółkę w Polsce, świetnie wprowadza młodych zawodników do seniorskiej piłki. To, że ostatnio zagrał parę razy w pucharach dodatkowo podbija wartość ich graczy. 

Ka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.